02 вересня 2024 року м. ПолтаваСправа №440/4741/24
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Кукоби О.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
1. Стислий зміст позовних вимог та їх обґрунтування.
ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (надалі - відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_2 ), у якому просив:
визнати протиправною бездіяльність щодо невнесення до оновлених довідок про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021 та 01.01.2022 (від 14.10.2023 №ФП70479/9920, №ФП70479/9921) відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, зокрема: надбавки за особливості проходження служби у розмірі 65% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років та премії у розмірі 95% посадового окладу відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, наказу Міністра оборони України від 07.06.2018 №260 та розпоряджень Міністра оборони України від 27.01.2021 №248/612 та від 14.01.2022 №248/269;
зобов'язати відповідача підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області оновлені довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2021 та 01.01.2022 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та розпоряджень Міністра оборони України від 27.01.2021 №248/612 та від 14.01.2022 №248/269 із зазначенням відомостей: про розмір посадового окладу, окладу за військовим званням (ст. прапорщик), надбавки за вислугу років (45% від посадового окладу та окладу за військовим званням), надбавки за особливості проходження служби (65% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років), надбавки за класну кваліфікацію (5% посадового окладу); премії (95% посадового окладу), обчислених із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (станом на 01.01.2021 - 2270,00 грн, на 01.01.2022 - 2481,00 грн) та з урахуванням рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 02.05.2023 у справі №440/255/23, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01.02.2021 та 01.02.2022 відповідно.
Позов обґрунтований тим, що позивач є пенсіонером та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Відповідач на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 02.05.2023 у справі №440/255/23 підготував та надіслав до Головного управління Пенсійного фонду України у Полтавській області довідки про грошове забезпечення позивача станом на 01.01.2021 та 01.01.2022, в яких безпідставно зменшив розміри надбавки за особливості проходження служби з 65% до 0% та премії з 95% до 10%. З такими діями відповідача позивач не погоджується та вважає їх протиправними, оскільки згідно з рішеннями Міністра оборони України, доведеними до відома відповідача телефонограмами Департаменту фінансів Міноборони від 27.01.2021 №248/612, від 19.01.2022 №248/269, у 2021, 2022 роках встановлено надбавку за особливості проходження служби в мінімальному розмірі 65% посадового окладу, з урахуванням окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, а щомісячну премію згідно з тарифною посадою позивача (10 тарифний розряд) в розмірі 95%.
2. Позиція відповідача.
Відповідач позов не визнав. У наданому до суду відзиві на позов /а.с. 16-17/ представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог відмовити посилаючись на те, що згідно з розпорядженням Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 29.12.2021 №248/10491 під час складання довідок про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсій застосовуються додаткові види грошового забезпечення, розмір яких визначено судом, - відповідно до судових рішень, які набули чинності, а додаткові види грошового забезпечення, розміри яких судом не установлені, відповідно до чинних нормативно-правових актів, у фіксованих розмірах, визначених цими актами, або в гарантовано мінімальних - для тих видів ГЗ, фіксовані розміри яких не установлені (0 відсотків ПО та ОВЗ і надбавки за вислугу років, премії - 10 відсотків посадового окладу). Згідно з підпунктом 2 пункту 5 постанови №704 право здійснювати преміювання військовослужбовців надано керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менше як 10 відсотків посадових окладів, а мінімальний розмір надбавки за особливості проходження служби в такій постанові не визначений.
3. Процесуальні дії у справі.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 24.04.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у цій справі, а її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 24.04.2024 провадження у справі зупинено до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у зразковій адміністративній справі №380/19324/23.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 23.07.2024 провадження у справі поновлено.
Згідно з частиною п'ятою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
За відсутності клопотань учасників справи про розгляд справи у відкритому судовому засіданні чи за правилами загального позовного провадження, зважаючи на достатність наданих сторонами доказів та повідомлених обставин, суд розглянув справу у порядку письмового провадження.
Обставини справи
Позивач реалізував право на державне пенсійне забезпечення та отримує пенсію відповідно до норм Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що не заперечується сторонами.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 02.05.2023 у справі №440/255/23, що набрало законної сили 09.10.2023, зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до пенсійного органу довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2021 та 01.01.2022 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії.
На виконання цього рішення суду відповідач листом від 14.10.2023 вих.№9/1/9922/фп70479 надіслав ГУПФ України в Полтавській області довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2021 та 01.01.2022, у яких зазначив надбавку за особливості проходження служби у розмірі 0%, а премію у розмірі 10% посадового окладу /а.с. 8, 19, зі звороту, 20/.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо не зазначення у довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021 та 01.01.2022 надбавки за особливості проходження служби у розмірі не менше 65% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, а премії у розмірі не менше 95% посадового окладу, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Норми права, якими урегульовані спірні відносини
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини п'ятої статті 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Закон №2262-ХІІ).
Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення частини третьої статті 43 та частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII.
Так, згідно з частиною третьою статті 43 Закону №2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (надалі - Порядок №45), пунктом 1 якого передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років.
Пунктом 2 постанови № 704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Додатком 1 до постанови № 704 визначено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
Пунктом 4 постанови № 704 (в редакції на дату прийняття) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
У силу абзацу четвертого підпункту 1 пункту 5 постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.
А відповідно до підпункту 2 пункту 5 постанови №704, надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103, якою внесені зміни до пункту 5 Порядку №45, де зазначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. Також цією постановою змінено форму довідки про розмір грошового забезпечення, наведену у додатку №2 до Порядку №45, а саме - виключено відомості про додаткові складові грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Крім того, пунктом 6 постанови №103 внесено зміни до постанови №704, пункт 4 якої викладено в такій редакції: "4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14".
Однак, рішенням окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
А постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі №826/6453/18 визнано протиправним та скасовано пункт 6 постанови №103.
Оцінка судом обставин справи
Згідно з частиною другою статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
У цій справі спір стосується правомірності визначення відповідачем розміру надбавки за особливості проходження служби та премії у довідках про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2021 та 01.01.2022.
Так, на відповідача покладено функції зі складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій військовослужбовців у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
У спірних відносинах довідка про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2021 складена з урахуванням висновків Верховного Суд у постанові від 02.08.2022 у справі №440/6017/21:
(1) з 01.01.2020 положення пункту 4 постанови №704 в частині визначення розрахунковою величиною для обчислення посадових окладів, розрахованих згідно з постановою №704, прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік, у тому числі, як розрахункова велична для обчислення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів;
(2) через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема, згідно із Законом №1082-IX, у осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку №45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 постанови №704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).
Водночас Верховний Суд у справі №440/6017/21 не розглядав питання про конкретний розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії.
Так само, відповідне питання не було предметом судового розгляду у справі №440/255/23, на виконання рішення суду у якій на ім'я позивача складені довідки від 14.10.2023 №ФП70479/9920 про розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2021 та №ФП70479/9921 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022.
Поряд з цим, Верховний Суд розглянув зразкову справу №380/19324/23 та у рішенні від 05.03.2024 (з урахуванням ухвали від 02.04.2024 про виправлення описки), залишеному без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2024, дійшов висновку, що надбавка за особливості проходження служби та премія у довідках про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, які видаються особам, пенсію яким призначено відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на виконання рішення суду, у справах щодо визначення розміру посадового окладу та окладу за військове звання, які обчислені шляхом множення відповідних коефіцієнтів, зазначених у Постанові №704, на розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зазначаються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Згідно з частиною третьою статті 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Суд враховує, що ця справа є типовою, оскільки відповідає ознакам зразкової справи, наведеним у пункті 80 рішення Верховного Суду від 05.03.2024.
Тож суд враховує висновки Верховного Суду у зразковій справі №380/19324/23 під час розгляду цієї справи.
Постановою №704 Міністру оборони України надано право у межах наявних асигнувань установлювати надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років та здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Суд враховує, що телеграмою Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 27.01.2021 №248/612 доведено рішення Міністра оборони України, яким з метою належного соціального захисту військовослужбовців Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту у 2021 році з 01.01.2021 встановлено: надбавку за особливості проходження служби в мінімальному розмірі - 65% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; щомісячну премію - у розмірах згідно з Додатком 1 до цих телеграм.
Так само телеграмою Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 19.01.2022 №248/269 доведено рішення Міністра оборони України, яким з метою належного соціального захисту військовослужбовців Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту у 2022 році з 01.01.2022 встановлено: надбавку за особливості проходження служби в мінімальному розмірі - 65% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; щомісячну премію - у розмірах згідно з Додатком 1 до цих телеграм.
Зі змісту додатку №1 до телеграм від 27.01.2021 №248/612, від 19.01.2022 №248/269 суд встановив, що розмір премії за 10 тарифним розрядом складав 95%.
Інших рішень, якими встановлено у 2021, 2022 роках надбавку за особливості проходження служби та щомісячну премію Міністром оборони України не приймалося.
Відповідач наведені висновки не спростував.
На вимогу суду щодо надання відомостей про середній розмір надбавки за особливості проходження служби та премії у січні 2021 року, січні 2022 року за посадою, яку обіймав позивач на дату звільнення з військової служби, чи прирівняною до неї посадою відповідач у заяві від 26.07.2024 повідомив, що розміри надбавки за особливості проходження служби та премії у 2021, 2022 роках визначались на підставі вищезгаданих телеграм Міністра оборони України.
Окрім того, зі змісту довідок про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019, 01.01.2021 та 01.01.2022 суд також встановив, що до складу грошового забезпечення ОСОБА_1 за посадою "старшина батальйону ВОС-525909-А" входить надбавка за класну кваліфікацію у розмірі 5% /а.с. 19, 20/.
Відповідно до пункту 4 розділу І Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 №260 (далі - Порядок №260), грошове забезпечення військовослужбовців із числа осіб офіцерського складу, в тому числі слухачів (ад'юнктів, докторантів), рядового, сержантського та старшинського складу (крім військовослужбовців строкової служби), включає, зокрема, надбавки за особливості проходження служби, за службу в Силах спеціальних операцій Збройних Сил, кваліфікацію, кваліфікаційну категорію, виконання функцій державного експерта з питань таємниць, роботу в умовах режимних обмежень, безперервний стаж на шифрувальній роботі, почесні та спортивні звання; премії.
Згідно із приписами пунктів 1, 2 розділу VI Порядку №260 військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) щомісячно виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірах до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків. Виходячи з наявного фонду грошового забезпечення на відповідний рік надбавка за особливості проходження служби окремим категоріям військовослужбовців збільшується на відповідний коефіцієнт згідно з Переліком окремих категорій військовослужбовців, яким збільшується розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби відповідно до мінімального розміру залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків (додаток), або може встановлюватися за окремим рішенням Міністра оборони України у фіксованому розмірі до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років. Розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби розраховується від мінімального розміру цієї надбавки, який встановлюється Міністром оборони України, у відсотках для осіб офіцерського складу та окремо для осіб рядового, сержантського та старшинського складу виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України. Мінімальний розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби не може перевищувати 65 відсотків.
У силу пунктів 1, 2 розділу VIII Порядку №260 військовослужбовцям, які мають присвоєну в установленому порядку класну кваліфікацію, займають посади і виконують службові обов'язки за спеціальністю, щомісяця виплачується надбавка за кваліфікацію у відсотках посадового окладу.
Розмір надбавки за кваліфікацію особам офіцерського складу (крім осіб льотного складу, що виконують польоти в складі екіпажів повітряних суден у якості льотчиків і штурманів), особам рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, що мають відповідну класну кваліфікацію, встановлюється: (..) 1 клас - 5 відсотків.
Також згідно пункту 2 розділу ХVІ Порядку №260 розмір щомісячної премії, але не менше 10 відсотків посадового окладу, встановлює Міністр оборони України для відповідних категорій військовослужбовців виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження військової служби.
Отже розмір надбавки за особливості проходження служби прямо залежить та визначається від розміру посадового окладу, окладу за військове звання та відсоткової надбавки за вислугу років, а розмір премії та надбавки за класну кваліфікацію - від посадового окладу за місяць, в якому виникло право на перерахунок.
За наведених обставин, суд погоджується з доводами позивача про те, що у довідках про розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2021 та 01.01.2022 мала бути врахована надбавка за особливості проходження служби у розмірі не менше 65% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, а премія - у розмірі не менше 95% посадового окладу.
Також у відповідних довідках мають бути зазначені відомості про надбавку за класну кваліфікацію у розмірі 5% посадового окладу.
Стосовно посилань відповідача на лист-роз'яснення Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 29.12.2021 №248/10491, яким передбачено здійснювати визначення грошового забезпечення під час складання довідок про розмір грошового забезпечення, розмір яких визначено судом, - відповідно до судових рішень, які набули чинності, а додаткові види грошового забезпечення, розміри яких судом не установлені, відповідно до чинних нормативно - правових актів, у фіксованих розмірах, визначених цими актами, або в гарантовано мінімальних - для тих видів грошового забезпечення, фіксовані розміри яких не установлені (0 відсотків ПО та ОВЗ і надбавки за вислугу років, премії - 10 відсотків посадового окладу), суд виходить з такого.
Відповідно до пункту 8 Положення про Міністерство оборони України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.11.2014 №671, Міноборони в межах повноважень, передбачених законом, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України та постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України видає накази, організовує і контролює їх виконання. З питань забезпечення організаційних заходів в апараті Міноборони Міністр видає директиви, а з питань реформування та розвитку Збройних Сил та Держспецтрансслужби, їх бойової і мобілізаційної готовності, готовності Держспецтрансслужби до виконання завдань за призначенням, оперативної та бойової підготовки, підготовки особового складу Держспецтрансслужби, здійснення організаційних заходів та інспектування - спільні з Головнокомандувачем Збройних Сил та Головою Адміністрації Держспецтрансслужби накази і директиви.
Отже з метою реалізації наданих повноважень Міністр оборони України та очолюване ним міністерство видає накази та директиви.
Водночас лист Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 29.12.2021 №248/10491, за підписом заступника директора названого Департаменту, не є наказом чи директивою і не встановлює правил поведінки.
Таким чином, посилання відповідача на згаданий лист, як підставу для обчислення грошового забезпечення позивача, є необґрунтованим.
Аналогічний висновок наведений у рішенні Верховного Суду від 05.03.2024 у зразковій справі №380/19324/23.
Поряд з цим, суд також враховує, що розпорядженням Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 14.11.2023 №220/13/7642 роз'яснено центрам комплектування та соціальної підтримки, що під час складання довідок про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії відповідно до рішень судів, якими розмір посадового окладу та окладу за військовим званням визначено судом, а розміри додаткових видів грошового забезпечення (премія та надбавка за особливості проходження служби тощо) судом не установлені, додаткові види необхідно обраховувати з посадового окладу та окладу за військовим званням, які визначені виходячи із розміру 1762,00 грн.
Однак Верховний Суд у постанові від 02.08.2022 у справі №440/6017/21 зазначив, що через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема згідно із Законом України про Державний бюджет на відповідний рік виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-XII, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт.
Відповідно до статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" у 2021 році розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 1 січня становив 2270 гривень.
У статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" встановлено у 2022 році розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 1 січня - 2481 гривня.
Застосовуючи висновки Верховного Суду, сформовані у постанові від 02.08.2022 у справі №440/6017/21, до обставин справи, яка розглядається, суд дійшов висновку, що у позивача, через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (з 01.01.2021 - 2270,00 грн, з 01.01.2022 - 2481,00 грн), виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку №45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 постанови № 704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (з 01.01.2021 - 2270,00 грн, з 01.01.2022 - 2481,00 грн) через його збільшення.
А тому й додаткові складові грошового забезпечення та премія станом на 01.01.2021 та 01.01.2022 мають бути обчислені виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 1 січня відповідного року, адже базою для їх обчислення є посадовий оклад за відповідною посадою, який, з урахуванням вищенаведених висновків Верховного Суду, належить рахувати виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня відповідного року.
Розпорядження Департаменту фінансів Міноборони від 14.11.2023 №220/13/7642 не є нормативно-правовим актом, не встановлює норм права, а тому не підлягає врахуванню у спірних відносинах.
У силу статті 2 КАС України метою адміністративного судочинства є ефективний захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Ця мета узгоджується зі статтею 13 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, відповідно до якої кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості й забезпечує ефективне поновлення в правах (абзац десятий пункту 9 Рішення Конституційного Суду України від 30.01.2003 №3-рп/2003).
Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Верховний Суд у постанові від 23.12.2021 у справі №480/4737/19 зауважив, що ефективний спосіб захисту прав та інтересів особи в адміністративному суді має відповідати таким вимогам: забезпечувати максимально дієве поновлення порушених прав за існуючого законодавчого регулювання; бути адекватним фактичним обставинам справи; не суперечити суті позовних вимог, визначених особою, що звернулася до суду; узгоджуватися повною мірою з обов'язком суб'єкта владних повноважень діяти виключно у межах, порядку та способу, передбаченого законом.
Зі змісту пункту 49 рішення Європейського суду з прав людини від 18.07.2006 у справі "Єфименко проти України" можливо дійти висновку про те, що не розглядається у якості ефективного засіб захисту, який: "є залежним від розсуду відповідних органів влади і не є безпосередньо доступним для того, кого він стосується".
Стосовно обраного позивачем способу захисту порушених прав шляхом визнання протиправною бездіяльності відповідача, суд вважає за необхідне зазначити, що дії є активною формою поведінки суб'єкта владних повноважень, які виражаються у прийнятті рішень або інших активних формах здійснення наданих повноважень, у зв'язку із чим в подальшому виникає публічно-правовий спір. У свою чергу, бездіяльність є формою пасивної поведінки.
У спірних відносинах відповідач за зверненням позивача та на виконання судового рішення у справі №440/255/23 склав довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2021 та 01.01.2022, безпідставно зменшивши в них розміри надбавки за особливості проходження служби та премії, тобто вчинив дії, що за вищевикладених обставин належить визнати протиправними.
З урахуванням вищевикладеного суд, з метою ефективного поновлення порушених прав позивача у спірних відносинах, вважає за необхідне визнати протиправними дії відповідача щодо складення та надання до ГУПФ України в Полтавській області довідок про грошове забезпечення позивача станом на 01.01.2021 та 01.01.2022 із зазначенням розміру надбавки за особливості проходження служби 0% та розміру премії 10%, зобов'язавши ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати й надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області нові довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2021 та 01.01.2022 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом 1 січня календарного року (01.01.2021 - 2270,00 грн, 01.01.2022 - 2481,00 грн), на відповідний тарифний коефіцієнт, надбавки за вислугу років, з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (зокрема, надбавки за особливості проходження служби у розмірі не менше 65% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; надбавки за класну кваліфікацію у розмірі 5% посадового окладу) та премії у розмірі не менше 95% посадового окладу, обчислених з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначеного законом на 1 січня календарного року (01.01.2021 - 2270,00 грн, 01.01.2022 - 2481,00 грн), для здійснення обчислення та перерахунку пенсії позивача.
Обраний судом у конкретному випадку спосіб захисту порушеного права позивача відповідає завданням адміністративного судочинства, вимогам справедливості й забезпечить ефективне поновлення його прав у спірних відносинах.
Зважаючи на встановлені в ході розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими урегульовані спірні відносини, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 частково з одночасним виходом за межі позовних вимог.
Розподіл судових витрат
Відповідно до частини першої статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Позивач при зверненні до суду сплатив судовий збір у розмірі 1211,20 грн, що зарахований до спеціального фонду Державного бюджету України /а.с. 9, 10/.
Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Разом з цим, як визначено частиною восьмою цієї статті, у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
А відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.
Оскільки передумовою для виникнення цього спору є протиправні дії відповідача щодо складення довідок про розмір грошового забезпечення позивача, а позов носив немайновий характер, суд вважає за необхідне стягнути судові витрати позивача у повному розмірі.
Інші судові витрати у справі відсутні.
Керуючись статтями 2, 3, 6-10, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, Полтавський окружний адміністративний суд
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Вийти за межі позовних вимог.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо складення та надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідок про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2021 та 01.01.2022 із зазначенням розміру надбавки за особливості проходження служби у розмірі 0% та розміру премії 10%.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2021 та 01.01.2022 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (01.01.2021 - 2270,00 грн, 01.01.2022 - 2481,00 грн), на відповідний тарифний коефіцієнт, з урахуванням процентної надбавки за вислугу років та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (зокрема, надбавки за особливості проходження служби у розмірі не менше 65% посадового окладу з урахування окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, надбавки за класну кваліфікацію у розмірі 5% посадового окладу), а також премії у розмірі не менше 95% посадового окладу, обчислених з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб: станом на 01.01.2021 у розмірі 2270,00 грн, 01.01.2022 - 2481,00 грн, для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 .
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок).
Позивач: ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ).
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_3 (унікальний ідентифікаційний номер юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України 07851296; АДРЕСА_2 ).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів після складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Олександр КУКОБА