Рішення від 02.09.2024 по справі 229/3896/24

Справа № 229/3896/24

Провадження № 2/229/1479/2024

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 вересня 2024 р. м. Дружківка, Донецької області

Дружківський міський суд Донецької області у складі: головуючої судді Рибкіної Н.М., за участі секретаря судового засідання Шайгородської О.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дружківка Донецької області цивільну справу в порядку спрощеного позовного провадження за позовом Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру перерахованих (виплачених) коштів виплати щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, -

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради суму надміру виплачених коштів допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг в розмірі 4087,88 грн. та судових витрат в розмірі 3028,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що ОСОБА_1 перебував на обліку в Управлінні соціального захисту населення Дружківської міської ради як внутрішньо переміщена особа з 20.02.2015 р. та був отримувачем щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з 13.03.2015. Місце реєстрації відповідача - АДРЕСА_1 . Адреса проживання згідно довідки ВПО від 20.02.2015 м.Дружківка, АДРЕСА_2 . Кількість осіб зі складу сім'ї, які потребують призначення грошової допомоги, відповідно наданої заяви від 13.03.2015: заявник - ОСОБА_1 , 1 особа, пенсіонер, перебуває на обліку в управлінні як внутрішньо переміщена особа з 20.02.2015. Вперше із заявою про призначення грошової допомоги відповідач звернувся до управління 13.03.2015 р. Допомога призначена з 13.03.2015 по 12.09.2015 в розмірі 884,00 грн щомісячно. В подальшому ОСОБА_1 кожні шість місяців звертався до управління із заявами про призначення допомоги ВПО від 26.08.2015, 22.02.2016, 28.09.2016, 28.03.2017, 28.09.2017.В заявах відповідач зазначив, що він та члени його родини не мають у власності житлових приміщень, розташованих в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та власноруч розписувався за це. Відповідно до зазначених заяв та витягів з протоколів засідання міської комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат ВПО ОСОБА_1 призначалась щомісячна адресна допомога, а саме: з 13.09.2015 по 12.03.2016 в розмірі 884,00 грн щомісячно; з 22.02.2016 по 19.08.2016 в розмірі 884,00 грн щомісячно; з 28.09.2016 по 27.03.2017 в розмірі 884,00 грн щомісячно; з 28.03.2017 по 27.09.2017 в розмірі 884,00 грн щомісячно. Відповідно до зазначених заяв та рішень про призначення допомоги переміщеним особам на проживання відповідачу призначалась щомісячна адресна допомога у розмірах передбачених Порядком № 505. Відповідно до вимог п. 6 Порядку № 505 (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин з 03.06.2017 року) грошова допомога не призначається у разі, коли: будь-хто із членів сім'ї має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану. Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, визначений в додатку 1 до розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення». Місто Дружківка до таких населених пунктів не відноситься.

28.03.2018 року ОСОБА_1 звернувся до управління із заявою про призначення допомоги на наступний період. В заяві відповідач зазначив, що він та члени його родини не мають у власності житлових приміщень, розташованих в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та власноруч розписався за це. 29.03.2018 року під час проведення державним соціальним інспектором управління перевірки правильності надання інформації, яку надав ОСОБА_1 , було встановлено, що відповідач надав неповну/недостовірну інформацію щодо наявності у нього на праві приватної власності квартира, загальною площею 28.3 кв.м, що розташована за адресою: АДРЕСА_3 , яка належить йому на підставі договору купівлі - продажу № 5948 від 15.12.2014 року, посвідчений приватним нотаріусом Дружківського нотаріального округу Донецької області Миросєді В.М., що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта, сформованої Державним соціальним інспектором управління 29.03.2018 року. На підставі висновків проведеної перевірки виявлено, що ОСОБА_1 надав неповну/недостовірну інформацію про наявність у нього у власності житлового приміщення, розпорядженням начальника управління від 08.05.2018 № 93 відповідачу було припинено виплату допомоги переміщеним особам на проживання з 28.03.2018 р., у зв'язку з виявленням недостовірної інформації, яка впливає на призначення грошової допомоги (наявність житла) та пораховані надмірно виплачені кошти за період з 13.03.2015 по 27.03.2018 у сумі 31402,45 грн.

11.05.2018 року на адресу ОСОБА_1 було направлено повідомлення про погашення надміру виплаченої суми адресної допомоги, в якому зазначалося, що відповідачу необхідно повернути суму грошової допомоги надміру виплачені внаслідок подання документів з недостовірними відомостями за період з 13.03.2015 по 27.03.2018 у сумі 31402,45 грн. 24.05.2018 ОСОБА_1 подав до управління заяву про добровільне погашення переплати адресної допомоги за період з 13.03.2015 по 27.03.2018 у сумі 31402,45 грн. по 100,00 грн. щомісячно до повного погашення.

Відповідно до розпорядженням начальника управління від 18.02.2019 № 76 згідно із Протоколом засідання тимчасової комісії з питань перевірки та скасування рішень, розпоряджень щодо надміру виплачених коштів адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам від 15.02.2019 № 1 ОСОБА_1 було перераховано суму надміру виплачених коштів відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2017 № 370, яка набрала чинності 03.06.2017.Так, заборгованість за період з 13.03.2015 по 31.05.2017 в сумі 22414,57 грн. - списано. Переплату пораховано за період з 01.06.2017 по 27.03.2018, з урахуванням суми погашення, яка повернута на рахунок управління у розмірі 800,00 грн., залишок переплати, станом на 15.02.2018, склав 8187,88 грн. Таким чином, загальна сума надміру виплачених коштів адресної допомоги за період з 01.06.2017 по 27.03.2018 складає 8187,88 грн.

07.03.2019 ОСОБА_1 особисто отримав повідомлення про перерахунок залишку надміру виплаченої суми адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам від 27.02.2019, в якому зазначалося, що заборгованість за період з 13.03.2015 по 31.05.2017 в сумі 22414,57 грн. - списано. Залишок переплати станом на 18.02.2018 складає 8187,88 грн., з урахуванням погашення у розмірі 800,00 грн. На даний час, надміру виплачені кошти адресної допомоги ВПО повернуті відповідачем управлінню частково в сумі 4100,00 грн. Остання сплата заборгованості по адресній допомозі була здійснена ОСОБА_1 на рахунок управління в квітні 2022 року, що підтверджується випискою по рахунках від банківської установи від 11.04.2022 року.

Таким чином, загальна сума надміру виплачених коштів адресної допомоги за період з 01.06.2017 по 27.03.2018, з урахуванням повернутих сум, складає 4087,88 грн. , яка на теперішній час управлінню не повернута. У зв'язку з наведеним просили стягнути з відповідача суму надміру виплачених коштів допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, в розмірі 4087,88 грн. та судові витрати у розмірі 3028,00 грн.

Ухвалою Дружківського міського суду Донецької області від 19 червня 2024 року позовну заяву прийнято до свого провадження, відкрито спрощене позовне провадження, у зв'язку з чим призначено судове засідання з повідомленням (викликом) сторін для розгляду справи по суті на 18 липня 2024 року та визначено відповідачам п'ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву з одночасним надісланням копії відзиву відповідно до вимог ч. 4 ст. 178 ЦПК України позивачу.

18.07.2024 судове засідання відкладалось у зв'язку з неявкою відповідача.

До судового засідання представник позивача не з'явився, про дату, час та місце проведення судового розгляду повідомлявся належним чином. На адресу суду 18.07.2024 представником позивача подано заяву про проведення судового засідання без його участі, 12.08.2024 року від представника позивача надійшла заява, в якій він зазначає, що 25 липня 2024 року на рахунок позивача від ОСОБА_1 надійшли кошти до державного бюджету надміру виплаченої державної соціальної допомоги в розмірі 4087,90 грн. Отже сума заборгованості ОСОБА_1 сплачена в повному обсязі. Оскільки ОСОБА_1 позов визнано і сума боргу сплачена в повному обсязі, просить стягнути з відповідача судовий збір відповідно до норм чинного законодавства.

Відповідач ОСОБА_1 повідомлений належним чином про дату, час та місце проведення судового засідання відповідно до частини 7 статті 128 ЦПК України шляхом направлення судової повістки за адресою його місця проживання, до судового засідання не з'явився за невідомою суду причиною, заяв та клопотань про розгляд справи без його участі або про відкладення судового засідання від нього на адресу суду не надходило. У встановлений ухвалою про відкриття провадження у справі строк відзив на позовну заяву відповідачем також не поданий.

У зв'язку з неявкою сторін та у відповідності до частини 2 статті 247 ЦПК України, фіксування судового засідання технічними засобами не здійснювалося.

Суд, розглянувши цивільну справу в межах заявлених позовних вимог, дослідивши матеріали справи та докази в їх сукупності, приходить до висновку про таке.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець с. Україна Красноармійського району Донецької області, паспорт серія НОМЕР_1 , виданий Мар'їнським РВ УМВС України в Донецькій області 12.10.1998 року, який постійно проживав у АДРЕСА_1 , 20.02.2015 року перемістився з тимчасово окупованої території (району проведення антитерористичної операції) в АДРЕСА_2 , що підтверджується довідкою №142301 від 20.02.2015 року, виданою Управлінням соціального захисту населення Дружківської міської ради (а.с.11-13).

Згідно із заявами ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради від 13.03.2015, 26.08.2015, 22.02.2016, 28.09.2016, 28.03.2017, 28.09.2017, 28.03.2018 відповідач просив призначити щомісячну адресну допомогу особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг на наступний шестимісячний строк. У довідках відповідач зазначав себе та повідомляв про відсутність у його володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та районів проведення антитерористичної операції, та про відсутність змін, що впливають на призначення щомісячної адресної допомоги ( а.с.23,24,26,28,30,32,34)

Рішенням Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради про призначення допомоги переміщеним особам на проживання № 2482 від 17.03.2015 року, заявнику призначена щомісячна адресна допомога за період 13.03.2015 по 12.09.2015 в розмірі 884,00 грн щомісячно ( а.с.35) Рішенням № 1269 від 14.09.2015 продовжувалась виплата допомоги за період з 13.09.2015 по 12.03.2016 у розмірі 884,00 грн щомісячно ( а.с.33), рішенням № 2917 від 29.02.2016 продовжувалась виплата допомоги за період з 22.02.2016 по 19.08.2016 у розмірі 884,00 грн щомісячно ( а.с.31), рішенням № 5281 від 31.10.2016 продовжувалась виплата допомоги за період з 28.09.2016 по 27.03.2017 у розмірі 884,00 грн щомісячно ( а.с.29), рішенням № 690 від 24.04.2017 продовжувалась виплата допомоги за період з 28.03.2017 по 27.09.2017 у розмірі 884,00 грн щомісячно ( а.с.27), рішенням № 1992 від 24.10.2017 продовжувалась виплата допомоги за період з 28.09.2017 по 27.03.2018 у розмірі 884,00 грн щомісячно ( а.с.25).

Державними соціальними інспекторами Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради було проведено перевірку правильності та повноти інформації, наданої для призначення житлової соціальної допомоги заявником ОСОБА_1 , в результаті якої виявлено, що ОСОБА_1 надав неповну/невірну інформацію про доходи, внаслідок чого їй були надміру виплачені кошти в розмірі 31402,45 грн. протягом періоду з березня 2015 року по березень 2018 року, у зв'язку з тим, що він має власне житло на території, де влада здійснює свої повноваження, що підтверджується розрахунком надмірно виплачених коштів, які підлягають відшкодуванню (а.с.18).

Так, згідно Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта від 29.03.2018 року, номер довідки 118996977, ОСОБА_1 на праві приватної власності належить квартира, загальною площею 28.3 кв.м, що розташована за адресою: АДРЕСА_3 , на підставі договору купівлі - продажу № 5948 від 15.12.2014 року, посвідчений приватним нотаріусом Дружківського нотаріального округу Донецької області Миросєді В.М., ( а.с.20-22)

24.05.2018 ОСОБА_1 подав до управління заяву про добровільне погашення переплати адресної допомоги за період з 13.03.2015 по 27.03.2018 у сумі 31402,45 грн. по 100,00 грн. щомісячно до повного погашення. ( а.с.16)

Відповідно до розпорядженням начальника управління від 18.02.2019 № 76 згідно із Протоколом засідання тимчасової комісії з питань перевірки та скасування рішень, розпоряджень щодо надміру виплачених коштів адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам від 15.02.2019 № 1 ОСОБА_1 було перераховано суму надміру виплачених коштів відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2017 № 370, яка набрала чинності 03.06.2017.Так, заборгованість за період з 13.03.2015 по 31.05.2017 в сумі 22414,57 грн. - списано. Переплату пораховано за період з 01.06.2017 по 27.03.2018, з урахуванням суми погашення, яка повернута на рахунок управління у розмірі 800,00 грн., залишок переплати, станом на 15.02.2018, склав 8187,88 грн. Таким чином, загальна сума надміру виплачених коштів адресної допомоги за період з 01.06.2017 по 27.03.2018 складає 8187,88 грн. ( а.с.15)

07.03.2019 ОСОБА_1 особисто отримав повідомлення про перерахунок залишку надміру виплаченої суми адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам від 27.02.2019, в якому зазначалося, що заборгованість за період з 13.03.2015 по 31.05.2017 в сумі 22414,57 грн. - списано. Залишок переплати станом на 18.02.2018 складає 8187,88 грн., з урахуванням погашення у розмірі 800,00 грн. ( а.с.14)

Позивач зазначає, що залишок боргу з урахуванням частково погашених сум перед управлінням складає 4087,88 грн., які позивач просить стягнути з відповідача.

Частиною першою статті 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом , якій вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.

Згідно з ч. 2 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», підставою для отримання статусу внутрішньо переміщеної особи є її проживання на території, де виникли обставини, зазначені в ст. 1 Закону, на момент їх виникнення.

Частиною 1 статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20 жовтня 2014 року № 1706-VII (далі - Закон № 1706) (в редакції на момент виникнення обставин) визначено, що внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Згідно зі статтею 2 Закону № 1706 Україна вживає всіх можливих заходів, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, щодо запобігання виникненню передумов вимушеного внутрішнього переміщення осіб, захисту та дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб, створення умов для добровільного повернення таких осіб до покинутого місця проживання або інтеграції за новим місцем проживання в Україні.

Механізм надання щомісячної адресної допомоги визначений Порядком про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505 (далі - Порядок № 505) (зі змінами на час виникнення обставин).

Відповідно до пункту 2 Порядку № 505 грошова допомога надається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, або змушені були покинути своє постійне місце проживання в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, і перемістилися в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі, а також стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, структурних підрозділах з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад, з дня звернення за її призначенням та виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.

Пунктом 3 Порядку № 505 визначено, що грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім'ї (далі - уповноважений представник сім'ї) у таких розмірах: для інвалідів - прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність.

Згідно з п. 5 Порядку № 505 (зі змінами від 31.05.2017 року № 370, які набрали чинності 03.06.2017 року) для отримання грошової допомоги уповноважений представник сім'ї звертається за фактичним місцем проживання (перебування) сім'ї до уповноваженого органу із письмовою заявою та пред'являє паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, та довідки всіх членів сім'ї про взяття на облік осіб, які переміщуються. У заяві зазначаються такі відомості про всіх членів сім'ї, які претендують на отримання грошової допомоги: наявність у будь-якого із членів сім'ї у власності житлового приміщення / частини житлового приміщення, розташованого в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення. Для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк уповноважений представник сім'ї подає заяву. У разі відсутності змін, що впливають на призначення грошової допомоги, про це зазначається у заяві про призначення допомоги на наступний шестимісячний строк, і до заяви не додаються документи, зазначені у цьому пункті, а використовуються відомості з документів, поданих з останньою заявою про призначення грошової допомоги. Таку заяву на наступний шестимісячний строк може бути подано з дати його початку або не раніше ніж за 15 днів до закінчення поточного шестимісячного строку.

Відповідно до пункту 10 Порядку № 505 уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.

Отже, питання щодо призначення особі грошової допомоги, передбаченої Порядком № 505 вирішується уповноваженим органом, який зобов'язаний перевірити надані такою особою документи та на їх підставі прийняти відповідне рішення.

Виплата допомоги обмежена строком до шести місяців, але у випадку прийняття уповноваженим органом рішення на такий строк, останній не звільняється від обов'язку перевіряти та контролювати правомірність здійснення виплат призначеної грошової допомоги.

Відповідно до пункту 6 Порядку № 505 (в редакції чинній на момент виникнення обставин) грошова допомога не призначається якщо будь-хто з членів сім'ї має у володінні житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції.

Так, постановою Кабінету Міністрів України № 212 від 31 березня 2015 року внесено зміни, відповідно до яких грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто з членів сім'ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції.

Постановою КМУ № 370 від 31 травня 2017 року внесено доповнення до цього пункту та зазначено, що грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто із членів сім'ї має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану.

Відповідно до п. 11 Порядку № 505 уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня виникнення таких обставин. Суми грошової допомоги, надмірно виплачені внаслідок подання недостовірних документів, неповідомлення про зміну обставин, які впливають на виплату грошової допомоги, повертаються: уповноваженим представником сім'ї самостійно. У разі неможливості добровільного повернення або утримання надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються в судовому порядку.

Відповідно до ст. 177 ЦК України об'єктами цивільних прав є речі, у тому числі гроші та цінні папери, інше майно, майнові права, результати робіт, послуги, результати інтелектуальної, творчої діяльності, інформація, а також інші матеріальні і нематеріальні блага.

Згідно з ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Відповідно до ч.1 ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті, зокрема, допомоги, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Відповідно до ч.1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Отже за змістом п.1 ст. 1215 ЦК України за наявності недобросовісності у діях одержувача коштів, вони мають бути повернуті власнику.

Таким чином, право стягнення сум грошової допомоги, виплачених надміру, залежить від достовірності відомостей, які зазначаються уповноваженим представником сім'ї у заяві про призначення такої допомоги, та добросовісності його послідуючих дій щодо повідомлення про виникнення обставин, що законодавчо передбачені як підстави для припинення виплати відповідних коштів допомоги.

Виходячи з системного аналізу вищезазначених правових норм у сукупності наданими доказами, суд приходить до висновку, що внаслідок недобросовісної поведінки відповідача, що виразилась у повідомленні недостовірної інформації щодо наявності належного йому на праві власності житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції, тобто відомостей, що як наслідок, впливають на призначення і виплату державної допомоги, відповідачу було безпідставно призначено та виплачено щомісячну адресну допомогу, як внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг в розмірі 8187,88 грн. Приймаючи до уваги те, що відповідач частково виплатив безпідставно нараховані йому кошти грошової допомоги, відшкодуванню підлягає заборгованість перед позивачем в розмірі 4087,88 грн.

До початку розгляду справи від представника позивача надійшла заява, в якій він зазначає, що ОСОБА_1 повернув на рахунок Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради кошти в сумі 4087,90 грн., тобто сума заборгованості сплачена відповідачем у повному обсязі та просив стягнути з відповідача судовий збір відповідно до норм чинного законодавства.

Беручи до уваги те, що сума заборгованості в розмірі 4087,88 грн. ОСОБА_1 сплачена в повному обсязі, позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1, п. 1, ч. 2 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: у разі задоволення позову - на відповідача.

Відповідно до ч. 1 ст. 142 ЦПК України у разі визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.Аналогічне положення щодо повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову, також передбачено ч. 3 ст. 7 Закону України «Про судовий збір».

Оскільки відповідач визнав позов до початку розгляду справи по суті, позивачу слід повернути з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову до суду, а інші 50 відсотків судового збору, що сплачені позивачем при зверненні до суду з позовом, на підставі ч. 1 ст. 141 ЦПК України, підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.

Керуючись статтями 10-13, 81, 89, 141, 142, 259, 264-265, 273, 268, 354 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру перерахованих (виплачених) коштів виплати щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг - відмовити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , на користь Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради (ЄДРПОУ 26010987) судовий збір, сплачений при поданні позову, в сумі 1 514 (одна тисяча п'ятсот чотирнадцять) грн. 00 коп.

Повернути Управлінню соціального захисту населення Дружківської міської ради (ЄДРПОУ 26010987) з Державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого ним при поданні позову в сумі 1 514 (одна тисяча п'ятсот чотирнадцять) грн. 00 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Відомості про учасників справи:

Позивач: Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради, ЄДРПОУ 26010987, адреса знаходження: 84206, Донецька область Краматорський район м. Дружківка вул. Машинобудівників, 64;

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , адреса проживання як внутрішньо перемішена особа: АДРЕСА_2 .

Суддя Н.М. Рибкіна