Ухвала від 29.08.2024 по справі 175/9133/24

Єдиний унікальний номер 175/9133/24

провадження №1-кс/175/4035/24

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 серпня 2024 року смт. Слобожанське

Дніпропетровський районний суд

Дніпропетровської області у складі:

головуючого - слідчого судді ОСОБА_1 ,

за участю: секретаря - ОСОБА_2 ,

ст. слідчого - ОСОБА_3

розглянувши клопотання старшого слідчого Першого слідчого відділу (з дислокацією у м. Краматорську) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську ОСОБА_3 про дозвіл на обшук, погоджене прокурором Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону ОСОБА_4 , у кримінальному провадженні №42023052110000019 від 10.05.2023 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 426-1, ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 368, ч. 2, 3 ст. 369 КК України,

ВСТАНОВИВ:

29 серпня 2024 року старший слідчий звернувся до слідчого судді Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області з клопотанням про проведення обшуку в кримінальному провадженні №42023052110000019 від 10.05.2023, за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 426-1, ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 368, ч. 2, 3 ст. 369 КК України.

Слідчий своє клопотання обґрунтовує тим, що Досудовим розслідуванням встановлено, що начальник відділу фактичних перевірок управління аудиту ГУ ДПС України у Донецькій області ОСОБА_5 , будучи службовою особою, здійснюючи функції представника влади, діючи умисно, з корисливих мотивів, всупереч інтересам служби, розробив злочинний план систематичного отримання неправомірної вигоди від підприємців, які займаються реалізацією підакцизних товарів на підвідомчій йому території Донецької області, за неперешкоджання та нереагування на факти продажу алкогольних виробів, що заборонено на період дії правового режиму воєнного стану відповідно до Розпорядження голови Донецької ОДА № 365/5-22 від 11.08.2022 «Про здійснення деяких заходів правового режиму воєнного стану на території Донецької області».

На початку вересня 2023 року, більш точну дату досудовим розслідуванням не встановлено, з метою виконання розробленого плану, усвідомлюючи злочинний характер своїх дій, ОСОБА_5 підшукав у якості співвиконавців вчинення злочинів двох фізичних осіб підприємців, знайомих йому тривалий час у зв'язку із службовою діяльністю, а саме: ОСОБА_6 , зареєстровану 05.03.2018 в ГУ ДПС у Донецькій області, та її сина ОСОБА_7 зареєстрованого 04.06.2019 в ГУ ДПС у Донецькій області.

У вказаний час ОСОБА_5 довів розроблений ним план злочинної діяльності до відома ОСОБА_6 та ОСОБА_7 запропонувавши прийняти активну участь в його реалізації та зацікавивши можливістю збагачення за рахунок отримання грошових коштів від підприємців, а також за рахунок безперешкодної торгівлі забороненими в Донецькій області спиртними напоями, яку буде забезпечувати ОСОБА_5 , згідно домовленості про невтручання в їх діяльність.

Таким чином, ОСОБА_5 вступив у попередню змову з ОСОБА_6 та ОСОБА_7 та у подальшому під час вчинення кримінальних правопорушень діяв як самостійно, так і у групі осіб з ними для реалізації єдиного злочинного плану, відомого всім учасникам групи, спрямованого на отримання неправомірної вигоди.

Зокрема, згідно з розробленим планом ОСОБА_6 та ОСОБА_7 здійснювали пошук підприємців, які займались торгівлею спиртних напоїв та бажали через надання неправомірної вигоди забезпечити невтручання у їх діяльність з боку контролюючих органів. Після встановлення контакту з такими підприємцями ОСОБА_6 та ОСОБА_7 порадами та вказівками схиляли їх до надання неправомірної вигоди за невтручання у їх діяльність працівників Державної податкової служби в особі ОСОБА_5 та за надання можливості вільно продавати населенню алкогольні напої.

Також ОСОБА_6 та ОСОБА_7 здійснювали збір від підприємців неправомірної вигоди у вигляді готівкових грошових коштів, які накопичували та зберігали у власному магазині, розташованому за адресою: АДРЕСА_1 , а у подальшому щомісячно розподіляли між всіма учасниками злочинної групи, у тому числі передавали ОСОБА_5 під час його особистого візиту до цього магазину або доставляли кошти до місця роботи останнього у будівлі ГУ ДПС України у Донецькій області розташованої за адресою: Донецька область, м. Краматорськ, п-т. Машинобудівників, 22.

Після створення у вересні 2023 року вищевказаної злочинної групи осіб, начальник відділу фактичних перевірок управління аудиту ГУ ДПС України у Донецькій області ОСОБА_5 , як учасник цієї групи, будучи службовою особою, яка займає відповідальне становище, здійснюючи функції представника влади, діючи умисно, з корисливих мотивів, всупереч інтересам служби, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно-небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, почав реалізовувати свій злочинний умисел, спрямований на отримання прибутку, шляхом систематичного одержання неправомірної вигоди від підприємців, які здійснюють свою діяльність на території Донецької області з порушенням вимог Розпорядження голови Донецької ОДА № 365/5-22 від 11.08.2022 «Про здійснення деяких заходів правового режиму воєнного стану на території Донецької області» щодо заборони торгівлі алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі на території Донецької області, не вживав заходи, які покладені на ДПС України відповідно ст. 20 Податкового кодексу України, не виконував обов'язки службової особи контролюючого органу відповідно до Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», тим самим вчиняв корупційні кримінальні правопорушення за наступних обставин.

06.12.2023 о 13 год. 41 хв. начальник відділу управління аудиту ГУ ДПС у Донецькій області ОСОБА_5 , будучи службовою особою, яка займає відповідальне становище, здійснюючи функції представника влади, діючи умисно, з корисливих мотивів, всупереч інтересам служби, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно-небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, реалізовуючи свій кримінально-протиправний умисел, спрямований на отримання прибутку, шляхом отримання неправомірної вигоди, нехтуючи вищезазначеними нормами чинного законодавства, перебуваючи в салоні автомобіля «Фольксваген Пассат В 8» з державним номерним знаком НОМЕР_1 , в АДРЕСА_2 , отримав від фізичної особи - підприємця ОСОБА_8 грошові кошти в сумі 8000,00 грн. в якості неправомірної вигоди за нестворення перешкод та нездійснення перевірок її підприємницької діяльності, яка полягає у реалізації продуктів харчування та підакцизних товарів в магазинах розташованих у містах Краматорську та Слов'янську Донецької області.

Діючи повторно, 21.02.2024 о 12 год. 20 хв. ОСОБА_5 , перебуваючи в салоні автомобіля «Фольксваген Пассат В 8» з державним номерним знаком НОМЕР_1 , в АДРЕСА_2 , отримав від фізичної особи - підприємця ОСОБА_8 грошові кошти в сумі 8000,00 грн. за нестворення перешкод та нездійснення перевірок підприємницької діяльності останньої, яка полягає у реалізації продуктів харчування та підакцизних товарів в магазинах розташованих у містах Краматорську та Слов'янську Донецької області.

Діючи повторно, 07.03.2024 о 17 год. 00 хв. ОСОБА_5 , перебуваючи в салоні автомобіля «Фольксваген Пассат В 8» з державним номерним знаком НОМЕР_1 , в АДРЕСА_2 , отримав від фізичної особи - підприємця ОСОБА_8 грошові кошти в сумі 8000,00 грн за нестворення перешкод та нездійснення перевірок підприємницької діяльності останньої, яка полягає у реалізації продуктів харчування та підакцизних товарів в магазинах розташованих у містах Краматорську та Слов'янську Донецької області.

Крім того, 26.09.2023 о 16 год. 00 хв., ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , діючи за попередньою змовою у групі із ОСОБА_5 , завідомо для нього, під час зустрічі з фізичною особою - підприємцем ОСОБА_9 за адресою АДРЕСА_3 порадами та вказівками схилили останню до надання неправомірної вигоди за невтручання у її діяльність працівників Державної податкової служби в особі ОСОБА_5

26.09.2023 у невстановленому місці ОСОБА_5 , будучи службовою особою, яка займає відповідальне становище, здійснюючи функції представника влади, діючи умисно, з корисливих мотивів, всупереч інтересам служби, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно-небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, реалізовуючи свій кримінально-протиправний умисел, спрямований на отримання неправомірної вигоди, за попередньою змовою групою осіб з ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , реалізуючи спільний з ними злочинний намір, спрямований на отримання неправомірної вигоди, використовуючи мобільний телефонний зв'язок, надав вказівки ОСОБА_6 з приводу необхідності отримання від фізичної особи - підприємця ОСОБА_9 4500,00 грн. неправомірної вигоди щомісячно за нестворення перешкод та нездійснення перевірок підприємницької діяльності.

У свою чергу ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , 17.01.2024 виконуючи вказівки ОСОБА_5 , завідомо для останнього, з метою одержання неправомірної вигоди, використовуючи мобільний телефонний зв'язок висунули фізичній особі - підприємцю ОСОБА_9 вимогу необхідності передавати їм 4500,00 грн. щомісячно за нестворення перешкод та нездійснення перевірок підприємницької діяльності заявника ОСОБА_5 .

Надалі 14.03.2024 о 11 год. 24 хв., перебуваючи у офісному приміщенні за адресою: АДРЕСА_3 ОСОБА_6 , діючи за попередньою змовою з ОСОБА_7 та ОСОБА_5 , завідомо для них, на виконання спільного злочинного плану, одержала від фізичної особи - підприємця ОСОБА_9 , яка діяла під контролем правоохоронних органів, неправомірну вигоду у розмірі 4500,00 грн. для ОСОБА_5 за нестворення ним перешкод та нездійснення ним перевірок підприємницької діяльності зазначеного підприємця.

Після чого, у той же день о 15 год. 09 хв. ОСОБА_5 , діючи повторно, під час особистої зустрічі з ОСОБА_6 та ОСОБА_7 на своєму робочому місці за адресою: АДРЕСА_4 , одержав від останніх грошові кошти в сумі 4500,00 грн, отримані ними від фізичної особи - підприємця ОСОБА_9 .

Продовжуючи свою злочинну діяльність, після досягнення мети, ОСОБА_6 за попередньою змовою з ОСОБА_7 та ОСОБА_5 , та домовленостей з заявником фізичною особою - підприємцем ОСОБА_9 щодо передачі щомісячної неправомірної вигоди в сумі 4500,00 грн. за нестворення перешкод та нездійснення перевірок підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця ОСОБА_9 , 16.04.2024 за допомогою телефонного зв'язку ОСОБА_6 надала вказівки фізичній особі - підприємцю ОСОБА_9 щодо залишення грошових коштів у якості неправомірної вигоди в магазині « ІНФОРМАЦІЯ_1 », розташованого за адресою: АДРЕСА_1 . У свою чергу фізична особа - підприємець ОСОБА_9 діючи під контролем правоохоронних органів о 11 год. 35 хв. прибула за вказаною адресою, де передала грошові кошти реалізатору, який знаходився у вказаному місці, як вказала ОСОБА_6

23.04.2024 близько 14 год. 15 хв., ОСОБА_5 прибув до магазину «Шишка», розташованому за адресою: АДРЕСА_1 , у подальшому пробувши у вказаному магазині п'ять хвилин, вийшов з нього, сівши за кермо автомобіля «Фольксваген Пассат В 8» д.н.з. НОМЕР_1 та рухаючись на вказаному автомобілі біля приміщення розташованого за адресою: АДРЕСА_5 , був викритий працівниками правоохоронних органів.

23.04.2024, під час затримання та проведення особистого обшуку ОСОБА_5 , останнім було добровільно видано грошові купюри серед яких, було виявлено купюри номіналом по 500 грн. та по 200 грн., які відповідно до протоколу огляду та вручення заздалегідь ідентифікованих засобів-грошових купюр від 16.04.2024 було оглянуто та вручено фізичній особі - підприємцю ОСОБА_9 .

Окрім цього, ОСОБА_8 переслідуючи намір на порушення законної діяльності працівників державного контролюючого органу, діючи умисно, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій та бажаючи їх настання, з метою уникнення фактичних перевірок та подальшому притягнення до адміністративної відповідальності співробітниками відділу фактичних перевірок управління аудиту ГУ ДПС у Донецькій області, вчинила кримінальне правопорушення за наступних обставин.

Отже, ОСОБА_8 06.12.2023 о 13 год. 41 хв. перебуваючи в салоні автомобіля «Фольксваген Пассат В 8» д.н.з. НОМЕР_1 , за адресою: АДРЕСА_2 , надала службовій особі начальнику відділу фактичних перевірок управління аудиту ГУ ДПС у Донецькій області ОСОБА_5 , грошові кошти в сумі 8000,00 грн. в якості неправомірної вигоди, за не створення перешкод та нездійснення перевірок її підприємницької діяльності, яка полягає в реалізації продуктів харчування та підакцизних товарів в магазинах розташованих у містах Краматорську та Слов'янську Донецької області.

У подальшому, ОСОБА_8 не зупинившись на вчиненому, переслідуючи намір на порушення законної діяльності працівників державного контролюючого органу, діючи умисно, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій та бажаючи їх настання, з метою уникнення фактичних перевірок та подальшому притягнення до адміністративної відповідальності, діючи повторно 21.02.2024 о 12 год. 20 хв., перебуваючи в салоні автомобіля «Фольксваген Пассат В 8» д.н.з. НОМЕР_1 , за адресою: АДРЕСА_2 , надала службовій особі яка займає відповідальне становище начальнику відділу фактичних перевірок управління аудиту ГУ ДПС у Донецькій області ОСОБА_5 , грошові кошти в сумі 8000,00 грн. в якості неправомірної вигоди за не створення перешкод та не здійснення перевірок підприємницької діяльності, яка полягає у реалізації продуктів харчування та підакцизних товарів в магазинах розташованих у містах Краматорську та Слов'янську Донецької області.

Далі, ОСОБА_8 продовжуючи свою кримінально-протиправну діяльність нехтуючи вищезазначеними нормами чинного законодавства, діючи повторно 07.03.2024 о 17 год. 00 хв. перебуваючи в салоні автомобіля «Фольксваген Пассат В 8» д.н.з. НОМЕР_1 , за адресою: АДРЕСА_2 , надала службовій особі яка займає відповідальне становище начальнику відділу управління аудиту ГУ ДПС у Донецькій області ОСОБА_5 , грошові кошти в сумі 8000,00 грн. в якості неправомірної вигоди за не створення перешкод та нездійснення перевірок її підприємницької діяльності, яка полягає у реалізації продуктів харчування та підакцизних товарів в магазинах розташованих у містах Краматорську та Слов'янську Донецької області.

23.04.2024 о 14 год. 30 хв. ОСОБА_5 на підставі ст. 208 КПК України затримано за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 368 КК України.

24.04.2024 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 368 КК України.

Окрім цього, 24.04.2024 ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.

Також 23.04.2024 ОСОБА_7 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.

Крім того, 24.04.2024 ОСОБА_8 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.ч.2, 3 ст. 369 КК України.

Окрім цього під час досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні встановлено, що начальник відділу фактичних перевірок ГУ ДПС ОСОБА_5 , будучи службовою особою, яка займає відповідальне становище, здійснюючи функції представника влади, діючи умисно, з корисливих мотивів, всупереч інтересам служби, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно-небезпечні наслідки та бажаючи їх настання за попередньою змовою групою осіб з фізичними особами - підприємцями ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , з метою незаконного збагачення для себе, ОСОБА_6 та ОСОБА_7 запровадив протиправну схему з систематичного отримання неправомірної вигоди від фізичних осіб - підприємців неправомірної, які здійснюють свою підприємницьку діяльність на території Донецької області з порушеннями вимог діючого податкового законодавства та законодавства, яке регулює їх діяльність у визначених ними комерційних сферах.

З цією метою ОСОБА_10 , маючи інформацію з відповідних систем податкового обліку, діючи за попередньою змовою групою осіб з ОСОБА_6 та ОСОБА_7 визначив відповідних фізичних осіб - підприємців, які зареєстровані та здійснюють свою підприємницьку діяльність на території обслуговування відділу фактичних перевірок ГУ ДПС.

В подальшому під час особистих зустрічей з визначеними фізичними особами підприємцями, ОСОБА_5 самостійно або через ОСОБА_6 та ОСОБА_7 повідомив їм про те, що під час здійснення ними підприємницької діяльності у них можуть виникнути проблеми з контролюючими органами, у тому числі з ГУ ДПС в особі ОСОБА_5 під час здійснення ними своїх повноважень в частині проведення перевірок, фіксування порушень та вжиття відповідних заходів реагування за допущені порушення.

При цьому ОСОБА_5 самостійно або через ОСОБА_6 та ОСОБА_7 повідомляв визначеним ними фізичним особам - підприємцям про те, що для того щоб він та службові особи відділу фактичних перевірок ГУ ДПС не втручались в їх підприємницьку діяльність, не проводили фактичні перевірки, не застосовували до них штрафні (фінансові) санкції, не притягали їх до адміністративної відповідальності за порушення ними податкового законодавства, порядку застосування реєстраторів розрахункових операцій, обігу готівки, розрахункових та касових операцій, а також за провадження видів господарської діяльності без відповідних ліцензій тощо, вони повинні будуть сплачувати йому особисто або через ОСОБА_6 та ОСОБА_7 щомісячно неправомірну вигоду у визначеному розмірі з врахуванням кількості торгівельних об'єктів та їх грошового обороту на день, в іншому випадку їх підприємницька діяльність буде піддана тиску з його боку, як представника влади шляхом проведення відповідних перевірок, фіксування порушень та вчиненням певних дій, передбачених діючим законодавством.

Під час досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (ІПН НОМЕР_2 ) з 16.11.2016 перебуває на податковому обліку в ГУ ДПС у Донецькій області як фізична особа - підприємець, з основним видом економічної діяльності 47.29 - роздрібна торгівля іншими продуктами харчування в спеціалізованих магазинах.

Крім того ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (ІПН НОМЕР_3 ) з 12.06.2023 перебуває на податковому обліку в ГУ ДПС у Дніпропетровській області як фізична особа - підприємець, з основним видом економічної діяльності 47.11 - роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами. Здійснює свою підприємницьку діяльність в торгівельних об'єктах, розташованих на території міста Слов'янська Краматорського району Донецької області.

В свою чергу начальнику відділу фактичних перевірок управління податкового аудиту ГУ ДПС у Донецькій області ОСОБА_5 у зв'язку із його службовою діяльністю та ОСОБА_6 та ОСОБА_7 було відомо про здійснення на території міста Слов'янська Краматорського району Донецької області, що обслуговується очолюваним ОСОБА_5 підрозділом податкової служби, підприємницької діяльності ФОП ОСОБА_11 , яка фактично організовує підприємницьку діяльність на 3-х, а з лютого 2024 року на 4-х торгівельних об'єктах, у тому числі керує діяльністю ФОП ОСОБА_12 , якого створила та зареєструвала 12.06.2023 у податкових органах з метою зменшення власних податкових зобов'язань.

В свою чергу, фізична особа - підприємець ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (ІПН НОМЕР_2 ), яка мешкає за адресою: АДРЕСА_6 ), усвідомлюючи протиправність своїх дій та дій ОСОБА_5 ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , переслідуючи намір на порушення законної діяльності працівників державного контролюючого органу, з метою уникнення фактичних перевірок, і як наслідок подальшого притягнення її до адміністративної відповідальності та застосування до неї штрафних (фінансових) санкцій тощо, добровільно погодилась на вимогу ОСОБА_5 та вже тривалий час щомісячно передає йому через ОСОБА_6 та ОСОБА_7 неправомірну вигоду у визначеному ними розмірі.

Так, під час досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні встановлено, що фізична особа - підприємець ОСОБА_11 :

- 25.12.2023 о 15 год. 07 хв., ОСОБА_11 зі свого банківського рахунку « НОМЕР_4 » надала (перерахувала) на банківський рахунок ОСОБА_6 « НОМЕР_5 », відкритих в АТ КБ «ПриватБанк», грошові кошти в сумі 27 000 грн. в якості неправомірної вигоди для ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_5 (службової особи, яка займає відповідальне становище) за невтручання в її підприємницьку діяльність під час здійснення підприємницької в торгових об'єктах, розташованих на території міста Слов'янська Краматорського району Донецької області;

- 22.01.2024 о 08 год. 59 хв., ОСОБА_11 зі свого банківського рахунку « НОМЕР_4 » надала (перерахувала) на банківський рахунок ОСОБА_6 « НОМЕР_5 », відкритих в АТ КБ «ПриватБанк», грошові кошти в сумі 7 500 грн. в якості неправомірної вигоди для ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_5 (службової особи, яка займає відповідальне становище) за невтручання в її підприємницьку діяльність під час здійснення підприємницької в торгових об'єктах, розташованих на території міста Слов'янська Краматорського району Донецької області;

- 22.02.2024 о 12 год. 41 хв., ОСОБА_11 зі свого банківського рахунку « НОМЕР_4 » надала (перерахувала) на банківський рахунок ОСОБА_6 « НОМЕР_5 », відкритих в АТ КБ «ПриватБанк», грошові кошти в сумі 10 000 грн. в якості неправомірної вигоди для ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_5 (службової особи, яка займає відповідальне становище) за невтручання в її підприємницьку діяльність під час здійснення підприємницької в торгових об'єктах, розташованих на території міста Слов'янська Краматорського району Донецької області;

- 14.03.2024 о 11 год. 44 хв., ОСОБА_11 зі свого банківського рахунку « НОМЕР_4 » надала (перерахувала) на банківський рахунок ОСОБА_6 « НОМЕР_5 », відкритих в АТ КБ «ПриватБанк», грошові кошти в сумі 10 000 грн. в якості неправомірної вигоди для ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_5 (службової особи, яка займає відповідальне становище) за невтручання в її підприємницьку діяльність під час здійснення підприємницької в торгових об'єктах, розташованих на території міста Слов'янська Краматорського району Донецької області;

- 16.04.2024 о 13 год. 23 хв., ОСОБА_11 зі свого банківського рахунку « НОМЕР_4 » надала (перерахувала) на банківський рахунок ОСОБА_6 « НОМЕР_5 », відкритих в АТ КБ «ПриватБанк», грошові кошти в сумі 10 000 грн. в якості неправомірної вигоди для ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_5 (службової особи, яка займає відповідальне становище) за невтручання в її підприємницьку діяльність під час здійснення підприємницької в торгових об'єктах, розташованих на території міста Слов'янська Краматорського району Донецької області.

Вказані обставини підтверджуються заявою, допитами в якості свідків, протоколами пред'явлення особи для впізнання за фотознімками, протоколами за результатами проведених НСРД, протоколами огляду документів та іншими матеріалами кримінального провадження.

Санкції ч. 5 ст. 426-1, ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 368, ч. 2, 3 ст. 369 КК України передбачають можливість призначення покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 5 до 10 та від 8 до 12 років з конфіскацією майна, що відповідно до ч. 5, 6 ст. 12 КК України відносяться до категорії тяжкого та особливо тяжкого злочинів.

З метою повного, всебічного проведення досудового розслідування, встановлення об'єктивної істини у вказаному кримінальному провадженні, а також з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення, викриття злочинної діяльності вказаних вище осіб, доцільно провести обшук із залученням оперативних працівників першого оперативного відділу (з дислокацією у м. Краматорську) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську, квартири за місцем мешкання фізичної особи - підприємця ОСОБА_11 , за адресою: АДРЕСА_6 ), для отримання доказів протиправної діяльності зазначених осіб.

При цьому інформація про власника квартири за адресою: АДРЕСА_6 ) в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна - відсутня.

Враховуючи викладене, є підстави вважати, що за місцем мешкання ОСОБА_11 , розташованого за адресою: можуть знаходитись грошові кошти, добуті злочинним шляхом, мобільні телефони, SIM-картки операторів мобільного зв'язку, флеш-накопичувачі, комп'ютерна техніка, за допомогою яких підозрювані спілкувались між собою та з фізичними особами - підприємцями під час вчинення кримінальних правопорушень, та за допомогою яких вівся та ведеться на даний час бухгалтерський облік під час вчинення протиправних дій, які необхідні для проведення відповідних експертиз, документи, чорнові записи, блокноти, нотатки та інші рукописні і друковані носії, на яких містять відомості про вимагання та отримання вказаними вище особами з суб'єктів господарювання неправомірної вигоди та їх розподілу між учасниками групи осіб, у тому числі щодо взаємовідносин вказаних вище осіб з фізичним особами - підприємцями та на яких збереглись сліди вчинення злочину та які можуть бути використані, як докази факту чи обставин, що встановлюються під час досудового розслідування в даному кримінальному провадженні.

Обґрунтуванням того, що доступ до речей, документів або відомостей, які можуть в них міститися, неможливо отримати органом досудового розслідування у добровільному порядку шляхом витребування речей, відомостей, або документів відповідно до частини другої статті 93 КПК України, або за допомогою інших слідчих дій, передбачених КПК України, є те, що протиправні та незаконні дії вчиняються особами правоохоронного органу обізнаними у тактиці, стратегії та специфіці проведення слідчих (розшукових) дій та під час досудового розслідування у вказаному вище кримінальному провадженні можуть спотворити, знищити або приховати вказані вище предмети, речі та документи, що зашкодить даному кримінальному провадженню та може привести до уникнення кримінальної відповідальності вказаними особами за вчинений злочин.

Статтею 234 КПК України передбачено, що обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб. Обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді.

Таким чином, підставою для проведення обшуку є наявність достатніх відомостей, що вказують на перебування вказаних речей і документів за місцем мешкання ОСОБА_11 , розташованого за адресою: АДРЕСА_6 ), які планується відшукати, та які мають значення для кримінального провадження.

Зазначені у клопотанні документи, предмети та рачі мають значення для встановлення обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, а саме: події кримінального правопорушення, форми вини, мотиву і мети вчинення кримінального правопорушення, тощо. Їх вилучення необхідне для проведення експертних досліджень, у тому числі почеркознавчих, комп'ютерно-технічних, відео-, звукозапису, тощо та визнання їх джерелом доказів у кримінальному провадженні. В інший спосіб довести обставини кримінального правопорушення, без вилучення вищевказаних документів, предметів та речей - неможливо.

Відповідно до Науково - методичної рекомендації з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень затвердженої Наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 № 53/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України 26.12.2012 № 1950/5) для проведення почеркознавчих досліджень рукописних записів та підписів надаються оригінали документів.

Обґрунтуванням того, що під час обшуку необхідно вилучити мобільні термінали систем зв'язку в яких міститься інформація щодо протиправних дій вказаних осіб - є те, що дані мобільні термінали зв'язку відповідно до ст. 168 КПК України необхідно надавати разом з інформацією, що на них міститься для проведення відповідних експертних досліджень, і те, що дані речі є засобом, знаряддям вчинення кримінального правопорушення та доступ до них обмежується їх власником, володільцем, утримувачем та може бути пов'язаний з подоланням системи логічного захисту.

Вказані речі та документи є предметом неправомірної вигоди, матеріальними об'єктами, мають значення для досудового розслідування, та за результатами проведення необхідних слідчих дій (досліджень) можуть бути використані як докази злочинної діяльності вказаних осіб та обставин, які встановлюються під час даного кримінального провадження.

Приймаючи до уваги викладене, з метою перевірки фактів, встановлених в рамках даного кримінального провадження та дієвості досудового розслідування у ньому, з метою виявлення та фіксації обставин вчинення кримінальних правопорушень, відшукання знарядь їх вчинення та майна, здобутого злочинним шляхом та притягнення винних осіб до відповідальності, виникла необхідність у проведенні обшуку за місцем мешкання ОСОБА_11 , розташованого за адресою: АДРЕСА_6 ).

Старший слідчий в судовому засіданні клопотання підтримав та просив його задовольнити.

Слідчий суддя, вислухавши старшого слідчого, розглянувши клопотання та дослідивши додані до нього документи, встановив наступне.

Слідчими Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську за процесуальним керівництвом Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону, здійснюється досудове розслідування у кримінальному проваджені № 42023052110000019 від 10.05.2023 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 426-1, ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 368 ч. 2, 3 ст. 369 КК України, у тому числі за підозрою ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 368 КК України та за підозрою ОСОБА_8 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2, 3 ст. 369 КК України.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 2 ст. 9 КПК України прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий зобов'язані всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження, виявити як ті обставини, що викривають, так і ті, що виправдовують підозрюваного, обвинуваченого, а також обставини, що пом'якшують чи обтяжують його покарання, надати їм належну правову оцінку та забезпечити прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень.

У разі необхідності провести обшук слідчий/дізнавач за погодженням з прокурором або прокурор звертається до слідчого судді з відповідним клопотанням.

Відповідно до ч. 1 ст. 234 КПК України, обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.

Частиною 2 статті 234 КПК України передбачено, що обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді.

Відповідно до ч. 5 ст. 234 КПК України слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про обшук, якщо прокурор, слідчий не доведе наявність достатніх підстав вважати, що:

1) було вчинено кримінальне правопорушення;

2) відшукувані речі і документи мають значення для досудового розслідування;

3) відомості, які містяться у відшукуваних речах і документах, можуть бути доказами під час судового розгляду;

4) відшукувані речі, документи або особи знаходяться у зазначеному в клопотанні житлі чи іншому володінні особи;

5) за встановлених обставин обшук є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення речей і документів, які мають значення для досудового розслідування, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб, а також заходом, пропорційним втручанню в особисте і сімейне життя особи.

Відповідно до ч. 2 ст. 235 КПК ухвала про дозвіл на обшук повинна містити…. житло чи інше володіння особи або частину житла чи іншого володіння особи, які мають бути піддані обшуку; особу, якій належить житло чи інше володіння, та особу, у фактичному володінні якої воно знаходиться; речі, документи або осіб, для виявлення яких проводиться обшук.

Разом з тим, відповідно до ст. 30 Конституції України не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим рішенням суду.

Відповідно ж до ст. 233 КПК, не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи з будь-якою метою, інакше як лише за добровільною згодою особи, яка ними володіє, або на підставі ухвали слідчого судді.

Слідчий суддя вважає, що слідчим доведено наявність підстав вважати, що було вчинено кримінальне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 426-1, ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 368, ч. 2, 3 ст. 369 КК України, а обшук може сприяти розкриттю кримінального правопорушення та вилучені речі можуть бути доказами під час судового розгляду.

В зв'язку з тим, що іншими способами неможливо отримати відомості про злочин, та враховуючи те, що під час проведення обшуку можуть бути отриманні докази, які самостійно чи в сукупності з іншими доказами можуть мати суттєве значення для з'ясування обставин злочину, з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, слідчий суддя вважає, що клопотання про надання дозволу на проведення обшуку підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 110, 234, 235 КПК України, слідчий суддя,

УХВАЛИВ:

Клопотання старшого слідчого - задовольнити.

Надати дозвіл старшому слідчому Першого слідчого (з дислокацією у м. Краматорську) Територіального управління державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську ОСОБА_3 , слідчим групи слідчих та прокурорам групи прокурорів в даному кримінальному провадженні на проведення обшуку квартири за адресою: АДРЕСА_6 , за місцем мешкання ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (ІПН НОМЕР_2 ), з метою відшукання та вилучення грошових коштів, добутих злочинним шляхом, мобільних телефонів, SIM-карток операторів мобільного зв?язку, флеш-накопичувачів, комп?ютерної техніки, за допомогою яких підозрювані спілкувались між собою та з фізичними особами - підприємцями під час вчинення кримінальних правопорушень, та за допомогою яких вівся та ведеться на даний час бухгалтерський облік під час вчинення протиправних дій, які необхідні для проведення відповідних експертиз, документів, чорнових записів, блокнотів, нотатків та інші рукописних і друкованих носіїв, на яких містяться відомості про вимагання та отримання ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 з суб'єктів господарювання неправомірної вигоди та її розподілу між учасниками групи, у тому числі щодо взаємовідносин вказаних вище осіб з фізичним особами - підприємцями та на яких збереглись сліди вчинення злочину та які можуть бути використані, як докази факту чи обставин, що встановлюються під час досудового розслідування в даному кримінальному провадженні.

Строк дії ухвали - один місяць з дня постановлення ухвали.

Відповідно до ч. 3 ст. 309 КПК України ухвала суду про дозвіл на обшук житла оскарженню не підлягає і заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.

Слідчий суддя ОСОБА_1