Рішення від 29.08.2024 по справі 120/17316/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

29 серпня 2024 р. Справа № 120/17316/23

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Томчука А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку (загального або спрощеного) позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , Військової частини НОМЕР_2 про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся в суд з позовною заявою до Військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач 1, В/ч НОМЕР_1 ), Військової частини НОМЕР_2 (далі - відповідач 2, В/ч НОМЕР_2 ), в якій просить:

- визнати протиправною бездіяльність В/ч НОМЕР_2 , яка полягає у не направленні документів для оформлення статусу учасника бойових дій позивачу до В/ч НОМЕР_1 , передбачених порядком, затвердженим постановою КМУ від 20.08.2014 № 413, зобов'язати направити відповідні документи для оформлення статусу учасника бойових дій до В/ч НОМЕР_1 ;

- визнати протиправною бездіяльність В/ч НОМЕР_1 , яка полягає у неподанні на розгляд комісії у встановлений термін, документів, а саме довідку за формою згідно з додатком 6 до порядку, затвердженого постановою КМУ від 20.08.2014 № 413 про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку військовою агресією російської федерації проти України, зобов'язати надати довідку про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку військовою агресією російської федерації проти України, для оформлення статусу учасника бойових дій за встановленим порядком.

В обґрунтування заявлених вимог позивач вказує, що з березня 2022 року він проходить військову службу за мобілізацією на посаді водія-хіміка НОМЕР_3 окремого полку підтримки батальйону РХБЗ роти аерозольного маскування В/ч НОМЕР_1 , а з травня 2022 року безпосередньо виконував бойові завдання щодо забезпечення оборони України у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України в с. Баштанка Миколаївської області.

Зазначаючи, що за вказаний період проходження військової служби позивачем, відповідачами не вчиняється жодних дій щодо оформлення та надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій, також останні ігнорують звернення позивача, ОСОБА_1 звернувся до суду за захистом порушених, на його думку, прав та інтересів.

Ухвалою від 11.12.2023 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, вирішено її розгляд здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін в порядку визначеному статтею 262 КАС України. Встановлено учасникам справи строки для подання заяв по суті справи.

03.01.2024 на адресу суду від відповідача 1 надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник В/ч НОМЕР_1 заперечив щодо задоволення вимог заявленого ОСОБА_1 позову та вказав про таке. Позивач є військовослужбовцем за призовом під час мобілізації, з 16.03.2022 по теперішній час проходить військову службу на посаді водія - хіміка 1 взводу аерозольного маскування батальйону радіаційного, хімічного, біологічного захисту В/ч НОМЕР_1 . Позивач, починаючи з 23.05.2022 виконував бойові завдання щодо оборони України у зв'язку з військовою збройною агресією рф щодо України.

Представник відповідача 1 вказує, що на адресу В/ч НОМЕР_1 надійшов адвокатський запит представника позивача щодо одержання інформації про отримання рядовим ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій, на який військовою частиною надано відповідь від 22.09.2023 № 2032.

Відповідач 1 у відзиві посилається на норми абзц. 10 п. 4 постанови КМУ від 20.08.2014 № 413 та вказує, що В/ч НОМЕР_2 , до якої був відряджений позивач, і у складі якої виконував бойові завдання, жодного із визначених згаданою постановою документів відносно позивача на адресу В/ч НОМЕР_1 не направляла. Тому відповідач 1 не може надати довідку про безпосередню участь у заходах необхідних для забезпечення оборони України, захисту населення та інтересів держави у зв'язку із військовою агресію рф проти України та оформити статус УБД ОСОБА_1 , а такий буде оформлено після надходження відповідних документів.

У строк встановлений судом, відповідач 2 відзиву на адресу суду не направив, хоча в матеріалах справи наявні докази своєчасного отримання ухвали та позовної заяви з додатками.

В силу частини 6 статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Інших заяв по суті справи до суду не надходило.

Ухвалою від 22.07.2024 суд витребував у Військової частини НОМЕР_2 інформацію/відомості та письмове підтвердження таких щодо направлення та або щодо причин не направлення до В/ч НОМЕР_1 документів, які підтверджують безпосередню участь ОСОБА_1 у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (за час перебування у відрядженні у В/ч НОМЕР_2 ), зокрема: бойові донесення, журнали бойових дій (оперативних завдань, ведення оперативної обстановки), вахтові журнали, польотних листи, книги служби, накази про залучення до таких заходів, відомості про виконання розвідувальних заходів, або довідки про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва).

У строк визначений для виконання вимог ухвали від 22.07.2024 відповідач 2 вимоги такої не виконав, причини невиконання суду не повідомив.

За нормами частини дев'ятої статті 80 КАС України у разі неподання суб'єктом владних повноважень витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з'ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами, а у разі неподання доказів позивачем - також залишити позовну заяву без розгляду.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1 є військовослужбовцем за призовом під час мобілізації, з 16.03.2022 по теперішній час проходить військову службу на посаді водія - хіміка 1 взводу аерозольного маскування батальйону радіаційного, хімічного, біологічного захисту В/ч НОМЕР_1 (наказ командира В/ч НОМЕР_1 від 16.03.2022 № 58).

На підставі наказу командира В/ч НОМЕР_1 від 23.05.2022 № 127 позивач вибув у відрядження у АДРЕСА_1 з метою виконання бойового завдання за призначенням у польових умовах зі зброєю (підстава: бойове розпорядження КСП ЗСУ № 343/4/62т від 21.05.2022, посвідчення про відрядження).

Наказом командира В/ч НОМЕР_1 від 28.02.2023 № 60 визначено вважати ОСОБА_1 таким, що прибув з відрядження з н.п. Баштанка 28.02.2023 та приступив до виконання службових обов'язків.

На підставі наказу командира В/ч НОМЕР_1 від 13.03.2023 № 73 позивач вибув у відрядження у АДРЕСА_2 з 13.03.2023 з метою виконання бойових завдань (підстава: посвідчення про відрядження).

Наказом командира В/ч НОМЕР_1 від 30.08.2023 № 255 визначено вважати ОСОБА_1 таким, що прибув з відрядження з Військової частини НОМЕР_2 АДРЕСА_2 та приступив до виконання службових обов'язків.

На підставі наказу командира В/ч НОМЕР_1 від 18.09.2023 № 274 позивач вибув у відрядження у АДРЕСА_2 з 18.09.2023 з метою виконання бойових завдань (підстава: посвідчення про відрядження).

У червні 2023 року позивач звернувся до В/ч НОМЕР_1 із рапортом щодо отримання документів, які є підставою для надання статусу учасника бойових дій.

Також, у вересні 2023 року представник позивача звернувся до командира В/ч НОМЕР_1 із адвокатським запитом щодо отримання інформації про стан розгляду рапорту ОСОБА_1 .

Листом від 22.09.2023 № 2032 відповідач 1 з посиланням на норми абзц. 10 п. 4 постанови КМУ від 20.08.2014 № 413 вказав, що В/ч НОМЕР_2 , до якої був відряджений позивач, і у складі якої виконував бойові завдання, жодного із визначених згаданою постановою документів відносно позивача на адресу В/ч НОМЕР_1 не направляла. Тому В/ч НОМЕР_1 не може надати довідку про безпосередню участь у заходах необхідних для забезпечення оборони України, захисту населення та інтересів держави у зв'язку із військовою агресію рф проти України та оформити статус УБД ОСОБА_1 , а такий буде оформлено після надходження відповідних документів.

Крім того, представник позивача звернувся до командира В/ч НОМЕР_2 із адвокатським запитом від 28.09.2023 № 03-09/23, в якому просив вказати про причини ненадання до В/ч НОМЕР_1 документів необхідних для надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій.

Матеріали справи містять докази направлення такого запиту рекомендованим листом з повідомленням. Водночас зазначене відправлення залишилось неврученим з причин незалежних від відправника.

Разом з тим, не погоджуючись з бездіяльністю відповідачів щодо направлення документів для оформлення статусу учасника бойових дій та оформлення довідки про участь позивача у бойових діях, ОСОБА_1 звернувся із цим позовом до суду.

Визначаючись щодо заявлених вимог в контексті цієї спірної ситуації, суд керується та виходить із наступного.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України від 25.03.1992 № 2232-XII "Про військовий обов'язок і військову службу" (далі - Закон № 2232-XII).

Відповідно до частин першої, другої статті 2 Закону № 2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Проходження військової служби здійснюється: громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом; іноземцями та особами без громадянства - у добровільному порядку (за контрактом) на посадах, що підлягають заміщенню військовослужбовцями рядового, сержантського і старшинського складу ЗСУ.

Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженим Указом Президента України від 10.12.2008 № 1153/2008 (далі - Положення № 1153/2008) визначено порядок проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України та регулюються питання, пов'язані з проходженням такої служби під час виконання громадянами військового обов'язку в запасі.

Відповідно до пункту 5 Положення № 1153/2008 громадяни, які проходять військову службу, є військовослужбовцями Збройних Сил України (далі - військовослужбовці). Статус військовослужбовця підтверджується документом, що посвідчує особу. Форма та порядок його видачі встановлюються Міністерством оборони України.

Пунктом 146 Положення № 1153/2008 передбачено, що військовослужбовцям, які направляються у відрядження, видається посвідчення про відрядження встановленого зразка.

Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. У подальшому строк дії воєнного стану продовжувався і діє на час розгляду даної справи.

В межах розгляду цієї справи судом встановлено, а відповідачами не спростовано, що позивач є військовослужбовцем, який виконує обов'язки військової служби у період дії воєнного стану (особливого періоду), та, проходячи службу у В/ч НОМЕР_1 , відряджався до В/ч НОМЕР_2 для виконання бойових завдань, про що свідчать зокрема і накази В/ч НОМЕР_1 від 28.02.2023 № 60, від 13.03.2023 № 73, від 30.08.2023 № 255, від 18.09.2023 № 274.

Відповідно до статті 4 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-ХІІ (в редакції на час виникнення спірних відносин, далі Закон №3551-ХІІ) ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав. До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни.

Згідно положень статті 5 Закону № 3551-ХІІ Учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час*. * Перелік підрозділів, що входили до складу діючої армії, та інших формувань визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно пункту 19 частини 1 статті 6 Закону № 3551-ХІІ учасниками бойових дій визнаються: військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані, добровольці Сил територіальної оборони) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, особи, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, категорії таких осіб та терміни їх участі (забезпечення проведення) в антитерористичній операції, у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, визначаються Кабінетом Міністрів України. Райони антитерористичної операції визначаються Кабінетом Міністрів України, а райони здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях - відповідно до Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України". Порядок позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, зазначених в абзаці першому цього пункту, визначає Кабінет Міністрів України.

Механізм надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 19 частини першої статті 6 Закону, визначений постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 413, якою затверджений Порядок надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (в редакції на час виникнення спірних відносин, далі - Порядок № 413).

Відповідно до абзацу 2 пункту 2 Порядку № 413 статус учасника бойових дій надається військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним, добровольцям Сил територіальної оборони) Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, ДСНС, Державної кримінально-виконавчої служби, співробітникам Служби судової охорони, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

Згідно положень пункту 2-1 Порядку № 413 статус учасника бойових дій надається особам, зазначеним у пункті 2 цього Порядку, в разі залучення їх до проведення антитерористичної операції чи здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях на строк не менше ніж 30 календарних днів, у тому числі за сукупністю днів перебування в районах її проведення.

Особам, які брали участь у виконанні бойових (службових) завдань в умовах безпосереднього зіткнення та вогневого контакту з противником, у проведенні розвідувальних заходів, що підтверджено оперативним штабом з управління антитерористичною операцією чи Об'єднаним оперативним штабом Збройних Сил України (об'єднаним командним пунктом об'єднаних сил), а також які отримали травми (поранення, контузії, каліцтва), що унеможливило подальше виконання ними відповідних завдань (крім випадків необережного поводження із зброєю та ухилення від військової служби шляхом самокалічення або шляхом симуляції хвороби), статус учасника бойових дій надається незалежно від кількості днів залучення їх до проведення антитерористичної операції чи здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях.

Відповідно до абзацу третього пункту 2-1 Порядку № 413 статус учасника бойових дій надається особам, зазначеним в абзаці другому пункту 2 цього Порядку, які брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, за умови виконання ними особисто або у складі військової частини (органу, підрозділу), установи та закладу бойових (службових) завдань, проведення розвідувальних заходів, зокрема які отримали травми (поранення, контузії, каліцтва).

За нормами пункту 4 Порядку № 413 підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є такі документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції чи здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях в районах її проведення, заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, в тому числі для осіб, які брали участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, - довідка за формою згідно з додатком 6 (абз.10 п. 4 Порядку).

Особи, зазначені в абзаці десятому цього пункту, за власним бажанням можуть додавати інші документи, які містять докази та підтверджують факт виконання ними особисто або у складі військової частини (органу, підрозділу), установи та закладу бойових (службових) завдань.

За приписами абз. 5 п. 6 Порядку № 413 особи, зазначені в абзаці другому пункту 2 цього Порядку, які брали участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники підприємств, установ та організацій протягом 30 календарних днів з дня участі осіб у виконанні бойових (службових) завдань, у проведенні розвідувальних заходів, отримання травм (поранень, контузій, каліцтв) зобов'язані подати на розгляд комісії, утвореної міністерством, центральним органом виконавчої влади чи іншим державним органом, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, у складі яких проходили службу особи, довідки за формою згідно з додатком 6.

Пунктом 8 Порядку визначено, що у разі неподання командиром (начальником) військової частини (органу, підрозділу) або іншим керівником підприємства, установи та організації до комісії документів, необхідних для надання статусу учасника бойових дій, особи, зазначені в абзацах другому і третьому пункту 2 цього Порядку, можуть самостійно звернутися до відповідної комісії.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 у червні 2023 року звернувся з рапортом до командування Військової частини НОМЕР_1 , де він проходить військову службу, про отримання пакету документів необхідних для оформлення статусу учасника бойових дій.

В свою чергу, в матеріалах справи наявна відповідь Військової частини НОМЕР_1 від 22.09.2023, де відповідач 1 посилається на норми абзц. 10 п. 4 постанови КМУ від 20.08.2014 № 413 та вказує, що В/ч НОМЕР_2 , до якої був відряджений позивач, і у складі якої виконував бойові завдання, жодного із визначених згаданою постановою документів відносно позивача на адресу В/ч НОМЕР_1 не направляла. Тому відповідач 1 не може надати довідку про безпосередню участь у заходах необхідних для забезпечення оборони України, захисту населення та інтересів держави у зв'язку із військовою агресію рф проти України та оформити статус УБД ОСОБА_1 , а такий буде оформлено після надходження відповідних документів.

Суд зазначає, що пунктом 5 Порядку регламентовано, що рішення про надання та позбавлення статусу учасника бойових дій приймається, зокрема, комісіями з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, утвореними в Міноборони, МВС, Мін'юсті, Національній поліції, Національній гвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Офісі Генерального прокурора, Управлінні державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, ДСНС, ДФС (далі - комісії), - стосовно осіб, зазначених в абзацах другому і третьому пункту 2 цього Порядку.

Рішення щодо утворення комісії та положення про неї затверджується відповідним міністерством, центральним органом виконавчої влади та іншим державним органом, зазначеним в абзаці другому цього пункту.

Відповідно до абзацу 7 пункту 6 Порядку комісії вивчають документи, у разі потреби заслуховують пояснення осіб, стосовно яких вони подані, свідків та в місячний строк із дня надходження документів приймають рішення щодо надання статусу учасника бойових дій. За відсутності підстав комісії повертають їх до військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій з метою подальшого доопрацювання.

Таким чином, питання надання чи відсутності підстав для надання статусу учасника бойових дій входить до повноважень комісій з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, які за результатом вивчення всіх документів, обставин приймають рішення щодо надання статусу учасника бойових дій.

В свою чергу, командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів), де проходить військову службу військовослужбовець, формують і підписують Довідку про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (Додаток 6 до Порядку).

Дана довідка є лише підставою для надання особі статусу учасника бойових дій, остаточне рішення приймає комісія з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій.

При цьому суд зазначає, що форма Довідки про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України затверджена як Додаток 6 до Порядку.

Зокрема, у Довідці у графі «Підстава» зазначається назва, дата реєстрації та реєстраційний номер (індекс) не менш як одного з документів, які підтверджують безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, - бойових донесень, журналів бойових дій (оперативних завдань, ведення оперативної обстановки), вахтових журналів, польотних листів, книг служби, наказів про залучення до таких заходів, відомостей про виконання розвідувальних заходів, або довідка про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва).

Тобто, на підставі вказаних документів командування військової частини зазначає про дані військовослужбовця, період участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, найменування областей, районів, населених пунктів, де перебував військовослужбовець.

Саме на підставі таких документів можливе формування і видача командиром військової частини Довідки про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, або у разі відсутності підстав для такої видачі - відмова командира у видачі довідки.

З огляду на наведене, зважаючи на встановлену судом та не спростовану відповідачем 2 обставину щодо того, що В/ч НОМЕР_2 не направлялись будь-які документи на підтвердження безпосередньої участі позивача у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а направлення таких лежить в межах площини дискреційних повноважень відповідача 2 та порушує право позивача на подання матеріалів щодо встановлення статусу учасника бойових дій, суд дійшов висновку про протиправну бездіяльність В/ч НОМЕР_2 щодо не направлення документів, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 413, для оформлення статусу учасника бойових дій позивачу до В/ч НОМЕР_1 .

З метою захисту порушених прав позивача слід зобов'язати Військову частину НОМЕР_2 направити до Військової частини НОМЕР_1 документи стосовно ОСОБА_1 (бойові донесення, журнали бойових дій (оперативних завдань, ведення оперативної обстановки), вахтові журнали, польотні листи, книги служби, накази про залучення до таких заходів, відомості про виконання розвідувальних заходів, або довідку про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва)) для подання матеріалів щодо встановлення статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 відповідно до Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 413.

Разом з тим визначаючись щодо заявлених позивачем вимог про визнання протиправною бездіяльності В/ч НОМЕР_1 , яка полягає у неподанні на розгляд комісії у встановлений термін, документів, а саме довідку за формою згідно з додатком 6 до порядку, затвердженого постановою КМУ від 20.08.2014 № 413 про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку військовою агресією російської федерації проти України, суд зауважує про таке.

Відповідно до Окремого доручення Міністра оборони України від 23.06.2022 № 912/а/29 (далі - Окреме доручення), під терміном «безпосередня участь військовослужбовця у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів» слід розуміти виконання військовослужбовцем: бойових завдань у складі військової частини (підрозділу) яка веде воєнні (бойові) дії у складі діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави в районі ведення воєнних (бойових) дій; бойових завдань на лінії бойового зіткнення першого ешелону оборони або наступу під час перебування у складі органу управління, штабу угрупування військ або штабу тактичної групи; бойових (спеціальних) завдань із всебічного забезпечення діючих угруповань військ безпосередньо в районі ведення бойових дій, бойових завдань з ведення руху опору на територіях України, тимчасово окупованих (захоплених) противником; завдань з ведення оперативної (військової, спеціальної) розвідки в районі ведення бойових дій або на територіях України, тимчасово окупованих противником; бойових завдань з пошуку, виявлення та знешкодження диверсійно-розвідувальних груп, незаконних збройних формувань; виконання бойових завдань з вогневого ураження повітряних цілей; виконання бойових завдань у районах бойових дій з виявлення повітряних цілей; здійснення польотів у районах ведення воєнних дій, ведення повітряного бою, здійснення заходів з виводу повітряних суден з під удару противника з виконанням зльоту; виконання бойових (спеціальних) завдань кораблями, катерами, суднами в морській, річковій акваторії.

У відповідності до п. 3 Окремого доручення, документальне підтвердження безпосередньої участі військовослужбовця у бойових діях, визначається на підставі: бойового наказу (бойового розпорядження); журналу бойових дій, рапорту командиру підрозділу.

Згідно п. 4 Окремого доручення, у разі якщо військовослужбовці були відряджені до військових частин (установ), що входять до складу діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави з однієї військової частини, то безпосередня участі у бойових діях цих військовослужбовців може підтверджуватися однією довідкою з відображенням в ній термінів безпосередньої участі у бойових діях або заходах кожного військовослужбовця за формою, наведеною в додатку № 2 до цього доручення.

Таким чином, відповідно до Окремого доручення питання оформлення довідки залежить від визначення відповідними командирами факту безпосередньої участі військовослужбовця у бойових діях. Зазначене визначення повинно бути відповідним чином оформлено належними документами: рапортами командира підрозділу, журналом бойових дій, бойовим наказом (бойовим розпорядженням). Лише за наявності підтвердження цими документами факту безпосередньої участі відрядженого військовослужбовця у бойових діях, відповідний командир мав право видати довідку.

Ніким іншим, окрім командування відповідної військової частини, питання безпосередньої участі військовослужбовця у бойових діях, підтверджено бути не може.

Під час розгляду цієї справи, встановлено, що документи передбачені п. 3 Окремого доручення: бойові накази (бойові розпорядження); журнали бойових дій, рапорти командиру підрозділу про безпосередню участь позивача у бойових діях до у Військової частини НОМЕР_1 не надходили, відсутні такі документи і у самого позивача.

За відсутності бойових наказів (бойових розпоряджень), відомостей журналів бойових дій, рапортів командиру підрозділу про безпосередню участь позивача у бойових діях, у відповідача 1 немає жодних підстав для підготовки та направлення до Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій довідки про безпосередню участь ОСОБА_1 у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (за формою згідно з додатком 6 до Порядку № 413).

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про передчасність позовних вимог заявлених позивачем до В/ч НОМЕР_1 , відповідно у задоволенні таких належить відмовити.

Згідно з частиною 1 статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Відповідно до статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

В силу вимог частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій, суд приходить до переконання, що заявлений позов по суті належить задовольнити частково, водночас обравши при цьому правильний і найбільш ефективний спосіб захисту порушених прав позивача, незалежно від того формулювання позовних вимог, що наведене у позовній заяві.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до положень частини 3 статті 139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_2 щодо не направлення документів, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 413, до Військової частини НОМЕР_1 , для можливості розгляду матеріалів про встановлення статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 .

Зобов'язати Військову частину НОМЕР_2 направити до Військової частини НОМЕР_1 документи стосовно ОСОБА_1 (бойові донесення, журнали бойових дій (оперативних завдань, ведення оперативної обстановки), вахтові журнали, польотні листи, книги служби, накази про залучення до таких заходів, відомості про виконання розвідувальних заходів, або довідку про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва)) для подання матеріалів щодо встановлення статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 відповідно до Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 413.

В задоволенні решти вимог, - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 , сплачений судовий збір в сумі 1073,60 грн (одна тисяча сімдесят три грн 60 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Військової частини НОМЕР_2 .

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Інформація про учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_4 );

Відповідач: Військова частина НОМЕР_1 Міністерства оборони України ( АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ НОМЕР_5 );

Відповідач: Військова частина НОМЕР_2 ( АДРЕСА_5 , код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ).

Повний текст рішення складено та підписано суддею 29.08.2024.

Суддя Томчук Андрій Валерійович