Справа: № 2а-9077/10/1070 Головуючий у 1-й інстанції: Балаклицький А.І.
Суддя-доповідач: Костюк Л.О.
Іменем України
"09" листопада 2010 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого -судді Костюк Л.О.;
суддів: Шостака О.О., Ізмайлової Т.Л.;
при секретарі: Бундукову С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду № 3 апеляційну скаргу ОСОБА_2 - довіреної особи кандидата на посаду Ірпінського міського голови Київської області ОСОБА_3 на постанову Київського окружного адміністративного суду від 05 листопада 2010 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_4, ОСОБА_2 -довіреної особи кандидата на посаду Ірпінського міського голови Київської області ОСОБА_3 до Ірпінської міської виборчої комісії Київської області, третя особа: Президент України -Янукович Віктор Федорович про скасування рішень та зобов'язання вчинити певні дії, -
04.11.10 р. позивач - ОСОБА_4 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Ірпінської міської виборчої комісії Київської області про скасування рішення Ірпінської міської виборчої комісії Київської області від 03 листопада 2010 року «Про позбавлення права участі в засіданні осіб, зазначених у частині 9 статті 27, що перешкоджають його проведенню»та зобов'язання Ірпінської міської виборчої комісії Київської області, з моменту прийняття рішення суду, поновити в їхніх правах осіб, які мають право бути присутніми на засідання відповідної виборчої комісії, що зазначені в частині 9 статті 27 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»(а.с. 3-5).
04.11.10 р. позивач - ОСОБА_2 -довірена особа кандидата на посаду Ірпінського міського голови Київської області ОСОБА_3 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Ірпінської міської виборчої комісії Київської області, 3-тя особа без самостійних вимог на стороні позивача: Президент України -Янукович Віктор Федорович про визнання протиправним та скасування рішення Ірпінської міської виборчої комісії Київської області від 03.11.2010 року про позбавлення права участі в засіданні осіб, зазначених у частині 9 статті 27 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», зобов'язання відповідача вчинити певні дії, а також про визнання протиправними та скасування всіх рішень Ірпінської міської виборчої комісії Київської області прийняті з 03.11.2010 року без участі осіб, встановлених ч. 9 ст. 27 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»(а.с. 31-34).
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 05 листопада 2010 року адміністративні справи № 2а-9110/10/1070 та № 2а-9077/10/1070 об'єднані в одне провадження та присвоєно об'єднаній справі № 2а-9077/10/1070 (а.с. 74-75).
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 05 листопада 2010 року по справі № 2а-9077/10/1070 у задоволенні клопотання про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову відмовлено (а.с. 97-98).
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 05 листопада 2010 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено (а.с. 100-103).
Не погоджуючись з прийнятим по справі судовим рішенням, ОСОБА_2 -довірена особа кандидата на посаду Ірпінського міського голови Київської області ОСОБА_3 подав апеляційну скаргу, в якій просить:
- повністю скасувати постанову Київського окружного адміністративного суду;
- прийняти нове рішення яким повністю задовольнити позовні вимоги.
Свої вимоги, апелянт обґрунтовує тим, що рішення прийнято з порушенням норм процесуального права та при неповному з'ясуванні фактичних обставин справи (а.с. 110-111).
Заслухавши в судовому засіданні суддю-доповідача про обставини справи, зміст судового рішення і апеляційної скарги та, перевіривши доводи апеляції наявними у матеріалах справи письмовими доказами, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відмовляючи в задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що позивачами не було доведено та не надано жодних доказів, що рішення Ірпінської міської виборчої комісії Київської області від 03.11.2010 року «Про позбавлення права участі в засіданні осіб, зазначених у частині 9 статті 27, що перешкоджають його проведенню»прийнято з порушенням вимог виборчого законодавства, а також не доведено і факт того, що вони зверталися до відповідача із заявами про присутність на засіданні Ірпінської міської виборчої комісії вже після прийняття оскаржуваного рішення, оскільки не були порушниками порядку і не перешкоджали роботі комісії 03 листопада 2010 року.
Таким чином, на думку суду першої інстанції, 03.11.2010 року Ірпінська міська виборча комісія Київської області при винесенні оскаржуваного рішення діяла у межах та у спосіб, що передбачено чинним законодавством.
Оскільки ознак протиправності в діях Ірпінської міської виборчої комісії при винесені оскаржуваного рішення від 03.11.2010 року не встановлено, то підстави для визнання його протиправним та скасування відсутні.
В зв'язку з цим, суд першої інстанції дійшов висновку про безпідставність заявлених позовних вимог і, відповідно відмовив в задоволенні позову в повному обсязі.
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду погоджується з висновком суду першої інстанції та вважає за доцільне відмітити наступне.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, 03 листопада 2010 року Ірпінська міська виборча комісія Київської області прийняла протокольне рішення «Про позбавлення права участі в засіданні осіб, зазначених у частині 9 статті 27, що перешкоджають його проведенню», яким позбавила права осіб перебувати в залі засідання Ірпінської міської виборчої комісії Київської області, зазначених у частині 9 статті 27 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»в зв'язку з перешкоджанням зазначеними особами в проведенні засідання комісією (а.с. 6).
Підставою для прийняття протокольного рішення від 03.11.2010 року «Про позбавлення права участі в засіданні осіб, зазначених у частині 9 статті 27, що перешкоджають його проведенню»послугувало те, що особи, які були присутні в залі засідання Ірпінської міської виборчої комісії Київської області 03 листопада 2010 року, вчиняли дії, які перешкоджали проведенню засідання комісії.
Колегія суддів звертає увагу, що в частині 9 статті 27 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», вказано, що на засіданнях виборчої комісії, у приміщенні виборчої дільниці, де проводиться голосування, мають право бути присутніми з додержанням вимог цього Закону:
- члени Центральної виборчої комісії, працівники секретаріату Центральної виборчої комісії та служби розпорядника Державного реєстру виборців;
- члени виборчої комісії вищого рівня з відповідних місцевих виборів;
- кандидати в депутати, їх довірені особи, представники, уповноважені особи місцевих організацій партій, офіційні спостерігачі від місцевих організацій партій, які висунули кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі, від кандидатів у депутати у одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі (разом не більше двох осіб від відповідної місцевої організації партії або кандидата в депутати);
- кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, їх довірені особи, офіційні спостерігачі (не більше однієї особи від одного кандидата);
- офіційні спостерігачі від всеукраїнських громадських організацій, іноземних держав і міжнародних організацій (не більше двох осіб від відповідної організації);
- представники засобів масової інформації (не більше двох осіб від одного засобу масової інформації).
Інші особи можуть бути присутніми на засіданні комісії тільки з дозволу або на запрошення цієї комісії відповідно до прийнятого нею рішення. Перебування інших осіб на виборчій дільниці під час проведення голосування, а також на засіданні комісії під час підрахунку голосів та встановлення результатів голосування не дозволяється.
Згідно з ч. 10 ст. 27 вказаного закону, виборча комісія може прийняти мотивоване рішення про позбавлення права участі в засіданні осіб, зазначених у частині дев'ятій цієї статті, якщо вони перешкоджають його проведенню.
Крім того, у відповідності з частиною 17 статті 27 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», рішення виборчої комісії, прийняте в межах її повноважень, є обов'язковим для всіх суб'єктів та інших учасників виборчого процесу.
Ніхто не має права втручатися в діяльність виборчої комісії, крім випадків, передбачених цим Законом.
Отже, Законом України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» чітко закріплено прийняття виборчою комісією рішень про позбавлення права участі в засіданні осіб, зазначених у ч. 9 ст. 27 цього Закону.
Крім того, в судовому засіданні суду першої інстанції, позивачами не було доведено та не надано жодних доказів, що рішення Ірпінської міської виборчої комісії Київської області від 03.11.2010 року «Про позбавлення права участі в засіданні осіб, зазначених у частині 9 статті 27, що перешкоджають його проведенню»прийнято з порушенням вимог виборчого законодавства, а також не доведено і факт того, що вони зверталися до відповідача із заявами про присутність на засіданні Ірпінської міської виборчої комісії вже після прийняття оскаржуваного рішення, оскільки не були порушниками порядку і не перешкоджали роботі комісії 03 листопада 2010 року.
Судова колегія звертає увагу на те, що однією із вимог ОСОБА_2 - довіреної особи кандидата на посаду Ірпінського міського голови Київської області ОСОБА_3 є вимога про визнання протиправними та скасування всіх рішень Ірпінської м?іської виборчої комісії Київ?ської області прийняті з 03.11.2010 року без участі осіб, встано?влених ч. 9 ст. 27 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів».
Проте, в матеріалах справи відсутні рішення відповідача, прийняті з 03.11.2010 року без участі ос?іб, встановлених ч. 9 ст. 27 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», позивач їх суду першої інстанції не надав.
Отже, враховуючи викладене та виходячи з системного аналізу вказаних вище норм, колегія суддів апеляційної інстанції приходить до висновку, що Ірпінська міська виборча комісія Київської області при винесенні оскаржуваного рішення діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України, а тому її рішення є правомірним.
Згідно ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Зі змісту ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
В зв'язку з цим, колегія суддів апеляційного суду вважає, що суд першої інстанції при вирішенні даної справи всебічно, повно та об'єктивно встановив обставини справи, дослідив та оцінив всі докази, які містяться в матеріалах справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на те, що Київський окружний адміністративний суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, апеляційну скаргу належить залишити без задоволення, а постанову суду -без змін.
На підставі викладеного та, керуючись ст. ст. 2, 9, 160, 167, 177, 195, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - довіреної особи кандидата на посаду Ірпінського міського голови Київської області ОСОБА_3 залишити без задоволення, постанову Київського окружного адміністративного суду від 05 листопада 2010 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Л.О. Костюк
Судді: О.О. Шостак
Т.Л. Ізмайлова