Справа: № 2а-17124/09/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Вєкуа Н.Г.
Суддя-доповідач: Земляна Г.В.
"27" жовтня 2010 р. м. Київ
колегія суддів судової палати по адміністративним справам Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого -судді Земляної Г.В.
суддів Зайця В.С., Петрика І.Й.
при секретарі Ломановій Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві апеляційні скарги ОСОБА_2, ОСОБА_3, Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 травня 2010 року у справі за позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3, які діють в інтересах малолітніх ОСОБА_4, ОСОБА_5 до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва, Державної податкової адміністрації України про зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивачі ОСОБА_2, ОСОБА_3, які діють від свого імені та в інтересах малолітніх ОСОБА_4, ОСОБА_5 звернувся до суду з позовом в якому просили:
- зобов'язати Державну податкову адміністрацію України виключити інформацію з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів про ОСОБА_2 та ОСОБА_3, які обліковується за серією та номером паспорта згідно з Наказом №602/1226 від 19 жовтня 2004 року;
- зобов'язати Державну податкову адміністрацію України здійснювати в подальшому облік ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, та ОСОБА_5 як платників податків та інших обов'язкових платежів за раніше встановленими формами обліку без застосування ідентифікаційного номера (за прізвищем, іменем, по-батькові та за місцем проживання);
- зобов'язати Державну податкову інспекцію у Шевченківському районі м. Києва здійснювати в подальшому облік ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, та ОСОБА_5 як платників податків та інших обов'язкових платежів за раніше встановленими формами обліку без застосування ідентифікаційного номера (за прізвищем, іменем, по-батькові та за місцем проживання);
- зобов'язати Державну податкову інспекцію у Шевченківському районі м. Києва анулювати раніше проставлений згідно з Наказом №602/1226 від 19 жовтня 2004 року штамп в паспорті ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера;
- зобов'язати Державну податкову інспекцію у Шевченківському районі м. Києва скасувати інформацію про ОСОБА_2 та ОСОБА_3, що була надана до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва, згідно з Наказом №602/1226 від 19 жовтня 2004 року;
- зобов'язати Державну податкову інспекцію Шевченківському районі м. Києва проставити у паспорті ОСОБА_2 та ОСОБА_3 відмітку про наявність права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера та завірити підпис відповідальної особи гербовою печаткою;
- зобов'язати Державну податкову інспекцію Шевченківському районі м. Києва не вносити інформацію до Державного реєстру фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів та не надавати ідентифікаційний номер ОСОБА_4 та ОСОБА_5
- зобов'язати Державну податкову інспекцію Шевченківському районі м. Києва видати ОСОБА_4 та ОСОБА_5 довідки з текстом: «Має право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера»та завірити підпис відповідальної особи круглою гербовою печаткою;
- зобов'язати Державну податкову інспекцію Шевченківському районі м. Києва після отримання ОСОБА_4 та ОСОБА_5 паспорта громадянина України внести на стор. 7, 8 або 9 запис про наявність права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номеру та завірити підпис відповідальної особи круглою печаткою;
- зобов'язати Державну податкову інспекцію Шевченківському районі м. Києва не вносити в Державний реєстр дані щодо ОСОБА_4 та ОСОБА_5
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 травня 2010 року позовні вимоги задоволені частково. Зобов'язано Державну податкову службу у Шевченківському районі міста Києва видати ОСОБА_4 і ОСОБА_5 довідки з завіреним підписом відповідальної особи круглою гербовою печаткою наступного змісту:
"Довідка видана ОСОБА_4, свідоцтво про народження серія НОМЕР_1, видане 03.02.2005 року в тому, що він має право здійснювати будь яки платежі без ідентифікаційного номеру. "Довідка видана ОСОБА_5, свідоцтво про народження Серія НОМЕР_2 видане 11.12.2008 р. у тому, що вона має право здійснювати будь яки платежі без ідентифікаційного номеру. В решті позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з судовим рішенням ОСОБА_2, ОСОБА_3 та Державна податкова інспекція у Шевченківському районі м.Києва подали апеляційні скарги, в яких ДПІ у Шевченківському районі м.Києва просить скасувати постанову суду в частині задоволених позовних вимог та винести нове рішення в цій частині про відмову в задоволені позову; ОСОБА_2, ОСОБА_3 просили скасувати рішення суду першої інстанції в частині відмовлених вимог та винести в цій частині нове рішення про задоволення позову. В своїх апеляційних скаргах апелянти посилаються на незаконність, необґрунтованість та необ'єктивність рішення суду, неповне з'ясування всіх обставин, що мають значення для вирішення справи, порушення судом норм процесуального права, що є підставою для скасування судового рішення.
Заслухавши суддю-доповідача, осіб, що з'явилися в судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції - скасуванню з ухваленням нового рішення з таких підстав.
Згідно зі п.3 ч.1 ст. 198, п.4 ч.1 ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Відповідно до ч. 1 статі 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 є прихожанами Свято-Миколаївського собору Свято-Покровського жіночого монастиря м. Києва.
02.06.2009 року позивачі звернулись з заявами до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі міста Києва та Державної податкової адміністрації України, в яких просили: здійснювати в подальшому облік як платника податків та інших обов'язкових платежів за раніше встановленими формами обліку без застосування ідентифікаційного номера (за прізвищем, іменем, по-батькові та за місцем проживання); анулювати в паспорті на стор.7 раніше проведений запис та проставлений штамп про право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера знищити інформацію з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів; проставити в паспорті відмітку про наявність права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера та завірити гербовою печаткою.
26.09.2009 року ОСОБА_3 звернулась в інтересах малолітніх ОСОБА_4 та ОСОБА_5 з заявами до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі міста Києва та Державної податкової адміністрації України, в яких просила: вести облік ОСОБА_4 та ОСОБА_5 за раніше встановленими формами обліку платників податків та інших обов'язкових платежів без застосування ідентифікаційного номера (за призві щем, іменем та по-батькові), не вносити інформацію до Державного реєстру фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів та не надавати ідентифікаційний номер ОСОБА_4 та ОСОБА_5, видати ОСОБА_4 та ОСОБА_5 довідки з текстом: «Має право здійснювати будь-які плетежі без ідентифікаційного номера»та завірити підпис відповідальної особи круглою гербовою печаткою, після отримання ОСОБА_4 та ОСОБА_5 паспорта громадянина України внести на стор. 7, 8 або 9 запис про наявність права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номеру та завірити підпис відповідальної особи круглою печаткою.
На зазначені заяви позивачі отримали відповіді від Державної податкової інспекції у Шевченківському районі міста Києва та Державної податкової адміністрації України, якими було відмовлено у вирішенні питань та запропоновано звернутись до суду.
Стосовно неповнолітніх ОСОБА_4 та ОСОБА_5 було письмово повідомлено, що діти після досягнення ними 16-річного віку та отримання паспорта громадянина України через свої релігійні або інші переконання зможуть відмовитись від прийняття ідентифікаційного номера, звернувшись до податкового органу за місцем їх проживання.
Згідно з статтею 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п. п. 3, 7 частини 1 статті 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” на державні податкові органи покладено обов'язок вести облік платників податків.
Статтею 5 Закону України „Про державний реєстр фізичних осіб -платників податків та інших обов'язкових платежів” передбачено, що реєстрація платників, а також внесення змін та уточнень даних, внесених до державного реєстру, здійснюється податковими органами за місцем проживання платника.
Згідно з вимогами частини 2 статті 1 Закону України „Про державний реєстр фізичних осіб -платників податків та інших обов'язкових платежів” особи, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від ідентифікаційного номеру та офіційно повідомляють про це відповідні державні органи, мають право сплачувати податки ті інші обов'язкові платежі за раніше встановленою формою обліку, про що робиться відповідна відмітка в паспорті такої особи.
Отже, платнику податків надано право виконати свій конституційний обов'язок по сплаті податків та інших обов'язкових платежів без присвоєння ідентифікаційного номеру після того, як він офіційно повідомить про це відповідні державні органи.
Таким чином, Законом „Про державний реєстр фізичних осіб -платників податків та інших обов'язкових платежів” передбачено, що невнесення інформації до Державного реєстру і надання права сплати податків без ідентифікаційного номера, або, вилучення ідентифікаційного номера з Державного реєстру зазначених осіб можуть наступити тільки за умови виконання вимог щодо офіційного повідомлення про це відповідних органів.
Але вищевказаним Законом не передбачено порядку та умов офіційного повідомлення.
Згідно зі статтею 2, п. 2 частини 1 статті 8 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»на Державну податкову адміністрацію України покладено обов'язок щодо прийняття та видання нормативно-правових актів і методичних рекомендацій з питань оподаткування.
З матеріалів справи вбачається, що всім позивачам ОСОБА_2, ОСОБА_3, окрім, було присвоєно Державною податковою адміністрацією України ідентифікаційні номери.
Заявами до Державної податкової адміністрації України, Державної податкової інспекції в Шевченківському районі м.Києва позивачі повідомляли відповідача ДПІ в Шевченківському районі м.Києва про свої релігійні переконання та вимагали обліковувати як платника податків з використанням серії та номера паспорта, призвіща, ім'я, по батькові, внести відповідні запис в їх паспорти.
За змістом ч. 2 ст. 1 Закону України "Про Державний реєстр фізичних осіб - платників податків та інших платежів" (зі змінами, внесеними Законом України від 16.07.99 N 1003) для осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомляють про це відповідні державні органи, зберігаються раніше встановлені форми обліку платників податків та інших обов'язкових платежів. У паспортах зазначених осіб робиться відмітка про наявність у них права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера, а відповідно із ч. 2 ст. 5 цього Закону до Державного реєстру не вноситься інформація про осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомляють про це відповідні державні органи.
Відповідно до частини 2 статті 5 Закону до Державного реєстру не вноситься інформація про осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомляють про це відповідні державні органи. Водночас частиною 8 цієї ж статті встановлено, що зміни та уточнення щодо даних, занесених до Державного реєстру під час реєстрації, вносяться державними податковими інспекціями за місцем постійного проживання платників податків та інших обов'язкових платежів.
Між тим, внесення до Державного реєстру фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів інформації про осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера, заборонено частиною другою статті 5 Закону України “Про державний реєстр фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів”. А у випадку, коли ідентифікаційний номер громадянину вже присвоєний і відповідна інформація про таку особу вже внесена до Державного реєстру - то він підлягає негайному анулюванню, а інформація - безумовному виключенню.
Така позиція сприяє дотриманню конституційного принципу верховенства права.
Таким чином суд першої інстанції не правомірно відмовив в задоволені позовних вимоги позивачів про зобов'язання скасувати ідентифікаційні номери, виключити ідентифікаційний номер та всю інформацію про позивачів з відповідного реєстру, здійснювати облік позивачів за раніше встановленими формами.
Разом з тим, позивачі ОСОБА_2, ОСОБА_3 скориставшись своїм правом не здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера, здійснивши дії внаслідок, яких їм було внесено в паспорт відмітку про наявність права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера, тому колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позовні вимоги ОСОБА_2, ОСОБА_3 в даній частині не підлягають задоволенню.
Малолітні ОСОБА_4 та ОСОБА_5 паспортів не мають, через що суд першої інстанції правомірно зобов'язав відповідача надати їм довідки, що підтверджують їх право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера.
Вимоги позивачів про покладення певних обов'язків на майбутнє, зокрема в частині внесення відміток у паспорти неповнолітніх позивачів після досягнення ними шістнадцятирічного віку не можуть бути задоволенні, оскільки рішення суду є наслідком чинного правового регулювання. Воно не може обмежувати волю законодавчого органу в майбутньому змінювати правове регулювання суспільних відносин.
З огляду на вищезазначене апеляційна скарга ДПІ не підлягає задоволенню, апеляційну скаргу позивачів слід задовольнити в частині, рішення суду першої інстанції скасувати в частині.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.4,8-11, 160, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м.Києва -залишити без задоволення.
Апеляційну скаргу ОСОБА_2, ОСОБА_3 задовольнити часково.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 травня 2010 року скасувати в частині відмови у задоволенні позову щодо зобов'язання Державну податкову адміністрацію України виключити інформацію з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів про ОСОБА_2та ОСОБА_3, які облікуються за серією та номером паспорта, згідно наказу №602/1226 від 19 жовтня 2004 року, та зобов'язати Державну податкову адміністрацію України та Державну податкову інспекцію у Шевченківському районі м. Києва здійснити облік ОСОБА_2, ОСОБА_3 як платників податків та інших обов'язкових платежів за раніше встановленими формами обліку без застосування ідентифікаційного номера (за призвищем, іменем та по батькові та за місцем проживання).
У цій частині позовні вимоги ОСОБА_2, ОСОБА_3 задовольнити.
Зобов'язати Державну податкову адміністрацію України виключити інформацію з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів про ОСОБА_2, ОСОБА_3, які обліковується за серією та номером паспорта згідно з Наказом №602/1226 від 19 жовтня 2004 року.
Зобов'язати Державну податкову адміністрацію України здійснити облік ОСОБА_2, ОСОБА_3, як платників податків та інших обов'язкових платежів за раніше встановленими формами обліку без застосування ідентифікаційного номера (за прізвищем, іменем, по-батькові та за місцем проживання);
Зобов'язати Державну податкову інспекцію у Шевченківському районі м. Києва здійснити облік ОСОБА_2, ОСОБА_3 як платників податків та інших обов'язкових платежів за раніше встановленими формами обліку без застосування ідентифікаційного номера (за прізвищем, іменем, по-батькові та за місцем проживання).
В решті Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 травня 2010 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, тобто з 01 листопада 2010 року, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя: Г.В.Земляна
Судді: В.С.Заяць
І.Й.Петрик
Повний текст постанови виготовлений 01 листопада 2010 року