Справа: № 2а-352/10/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Смолій І.В.
Суддя-доповідач: Данилова М. В.
Іменем України
"28" жовтня 2010 р. м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - судді Данилової М. В.,
суддів: Кучми А.Ю., Бистрик Г.М.,
розглянувши в порядку письмового засідання в місті Києві апеляційну Товариства з обмеженою відповідальністю "МаксБет" на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 травня 2010 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "МаксБет" до Державної податкової інспекції в Оболонському районі м.Києві про скасування рішень №0000512305 від 26.01.2009 року, №0000592305 від 28.01.2009 року, №0000632305 від 29.01.2009 року, -
У січні 2010 року Товариство з обмеженою відповідальністю "МаксБет" звернулось до суду з позовом, в якому, посилаючись на порушення відповідачем положень Законів України «Про державну податкову службу в Україні», «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», просило скасувати рішення Державної податкової інспекції в Оболонському районі м.Києві №0000512305 від 26.01.2009 року, №0000592305 від 28.01.2009 року, №0000632305 від 29.01.2009 року.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 травня 2010 року у задоволенні позову відмовлено.
В апеляційній скарзі позивач, вказуючи на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права просить скасувати вказану постанову і прийняти нове судове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
Вивчивши обставини справи, зміст судового рішення і апеляційної скарги та, перевіривши доводи апеляції наявними у матеріалах справи письмовими доказами, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, працівниками Державної податкової інспекції у Оболонському районі м.Києва проведено перевірку господарської одиниці ТОВ “МаксБет” залів гральних автоматів, які підпорядковані ТОВ «Макбет», з питань дотримання суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій за результатами якої складено акти перевірки відповідно від 24.01.2009 року №0060/26/54/23/31865429, від 16.01.2009 року № 0070/26/54/23/31865429 та від 27.01.2009 року №0075/26/54/23/31865429.
На підставі зазначених актів, ДПІ у Оболонському районі м. Києва прийняті рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 26.01.2009року №0000512305 на суму 11560,00 грн., від 28.01.2009 року №0000592305 на суму 10880,00 грн. та від 29.01.2009 року №0000632305 на суму 21580,00 грн..
Встановлено, що на час перевірки в залі гральних автоматів надаються послуги у сфері грального бізнесу за готівку із застосуванням реєстратора розрахункових операцій (далі РРО) та видачею чеків. На момент перевірки в приміщеннях гральних залів знаходились відповідно 32,34 та 62 працюючих гральних автомата, що обладнані купюроприймачами, але не обладнані пристроем, які б забезпечували облік кількості та вартості послуг, не фіскалізовані та не включені до складу програмно-технічного комплексу обладнання РРО.
За результатом перевірки встановлено порушення п. 1, 2, 3 ст. 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»Відповідальність за вказані порушення передбачена п. 2 ст. 17 цього ж Закону №265/95.
Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції про правомірність прийнятих податковим органом рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 11 Закону України від 04.12.1990 року №509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби у випадках, в межах своєї компетенції та у порядку встановлених законами України мають право здійснювати контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.
Згідно ст. 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»реєстратор розрахункових операцій це пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг). До реєстраторів розрахункових операцій відносяться: електронний контрольно-касовий апарат і електронний контрольно-касовий реєстратор, комп'ютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо.
Даною статтею також надано визначення автомату з продажу товарів (послуг) це реєстратор розрахункових операцій, який в автоматичному режимі здійснює видачу (надання) за готівкові кошти або із застосуванням платіжних карток, жетонів тощо товарів (послуг) і забезпечує відповідний облік їх кількості та вартості.
Відповідно до рішення Київської міської ради від 10.07.2003р. №621/781 «Про затвердження Правил провадження господарської діяльності з організації та утримання тоталізаторів, гральних закладів у місті Києві», гральний автомат це автоматичний розігрувальний пристрій з грошовим або іншим виграшем, який через систему електромеханічних роликів, дисплеїв, проекторів світла або відео в обмін на один або декілька жетонів чи іншим способом надає користувачеві корисний час для гри з вірогідністю отримати грошовий або інший виграш, який завжди залежить від випадку.
Згідно п.1 Наказу Державного комітету з питань регуляторної політики та підприємництва, Міністерства фінансів України від 18.04.2006 № 40/374 «Про затвердження Ліцензійних умов провадження організації діяльності проведення азартних ігор і Порядку контролю за додержанням Ліцензійних умов провадження організації діяльності з проведення азартних ігор», визначено, що: гральний автомат це механічне, електричне, електронне обладнання або пристрій, що використовується для проведення азартних ігор, результат яких визначається без участі працівника ліцензіата програмою роботи цього обладнання (пристрою) з використанням генератора випадкових чисел, який міститься всередині корпусу такого обладнання (пристрою), і сума виграшу нараховується обладнанням (пристроєм) автоматично.
Відповідно до вимог п.1 та п.2 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або із застосуванням у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
Постановою КМУ «Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій»від 07.02.2001р. №121 (із змінами, внесеними Постановами КМУ від 29.01.2003 р. №151, від 10.12.2003р. №1905, від 28.10.2004р. № 1447, від 07.06.2006р. №803), встановлено терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій з використанням гральних автоматів до 31.12.2006 р.
Виходячи із правового контексту вказаної вище Постанови КМУ, суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють підприємницьку діяльність у сфері грального бізнесу шляхом надання послуг з використанням гральних автоматів зобов'язані з 01 січня 2007 року використовувати у своїй ліцензованій діяльності з надання послуг грального бізнесу гральні автомати з продажу послуг, які оснащені запам'ятовуючими пристроями (фіскальною пам'яттю), в т.ч. тих, що вже задіяні у використанні.
Державна комісія з питань впровадження електронних систем і засобів контролю та управління товарним і грошовим обігом протокольним рішенням від 27 червня 2002 року №13 встановила вимоги щодо реалізації фіскальних функцій гральними автоматами.
За таких обставин, виходячи з специфіки надання послуг у сфері грального бізнесу на гральних автоматах та враховуючи викладене, гральний автомат повинен бути оснащений належним РРО.
Наказом ДПА України від 01.07.08р. №430 «Про затвердження Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій у новій редакції», включена до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій система «Фіскал», що призначена для фіскалізації гральних автоматів, автоматизації збору, обліку і контролю даних про функціонування залів гральних автоматів.
Отже, з 01.07.2008 року суб'єкти господарювання зобов'язані використовувати зазначену систему.
Думка позивача, викладена в апеляційній скарзі про те, що сума для обладнання гральних автоматів контрольно-касовими апаратами системи «Фіскал»виходить величезна не приймається судом до уваги з огляду на те, що оскільки гральний автомат підпадає під визначення реєстратора розрахункових операцій, наданого статтею 2 Закону України «Про реєстратори розрахункових операцій», позивач повинен був перевести гральні автомати в режим застосування РРО з 01 липня 2008 року, тобто з моменту набрання чинності наказу Державної податкової адміністрації України від 01.07.08 р. № 430 «Про затвердження Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій у новій редакції», яким до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій включено компютерно-касову систему «Фіскал», яка призначена для фіскалізації гральних автоматів.
Отже, використовування інших стаціонарних електронних контрольно-касових апаратів при наданні послуг в сфері грального бізнесу є неправомірним.
Беручи до уваги все наведене вище, колегія суддів вважає доводи апеляційної скарги необґрунтованими.
Відповідно до ч.1 ст.200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Зважаючи на те, що Окружний адміністративний суд міста Києва правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, апеляційну скаргу належить залишити без задоволення, а постанову суду -без змін.
Керуючись статтями 197, 198, 200, 205, 206, 212 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "МаксБет"-залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 травня 2010 року -залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий:
Судді: