Справа: № 2-а-192/10/2570 Головуючий у 1-й інстанції: Кашпур О.В.
Суддя-доповідач: Мамчур Я.С
Іменем України
"28" жовтня 2010 р. м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Мамчура Я.С,
суддів: Горяйнова А.М., Желтобрюх І.Л.
розглянувши в порядку ст. ст. 41, 197 КАС України апеляційну скаргу відповідача - Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель в Чернігівській області на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2010 року у справі за позовом виконуючого обов'язки Чернігівського міжрайонного природоохоронного прокурора до Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель в Чернігівській області про визнання наказу незаконним,-
Виконуючий обов'язки Чернігівського міжрайонного природоохоронного прокурора звернувся до Чернігівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель в Чернігівській області про визнання наказу незаконним.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2010 року - позов задоволено.
Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права, просить прийняти рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду -без змін з таких підстав.
Згідно з п. 1, ч.1 ст. 198, ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Як вбачається з матеріалів справи та було встановлено судом першої інстанції, Наказом начальника Держземінспекції у Чернігівській області № 886 від 05.11.2009 р. "Про проведення перевірки" начальнику та головному спеціалісту Південного регіонального відділу здійснення державного контролю за використанням і охороною земель - Омельченку В.І. та Журавлю П.М., приписувалося з 10 по 23 листопада 2009 року провести позапланову перевірку дотримання вимог земельного законодавства на території Тиницької сільської ради Бахмацького району.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель»державний контроль за використанням та охороною земель здійснює спеціально уповноважений орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2002 року № 1958 «Про утворення Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель»на виконання Указу Президента України від 19 серпня 2002 р. N 720 "Про вдосконалення системи державного управління земельними ресурсами та контролю за їх використанням і охороною" у складі Державного комітету по земельних ресурсах було утворено Державну інспекцію з контролю за використанням і охороною земель як урядовий орган державного управління.
Відповідно до п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 26.08.2009 року № 901, зі змінами та доповненнями, внесеними згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2009 р. № 1064 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України»Кабінет Міністрів України постановив: ліквідувати Державну інспекцію з контролю за використанням та охороною земель, що діє у складі Державного комітету із земельних ресурсів як урядовий орган державного управління, та її територіальні органи; утворити комісію з ліквідації Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель; затвердити головою зазначеної комісії заступника Голови Державного комітету із земельних ресурсів Бєльчика Сергія Васильовича; Голові комісії: затвердити її персональний склад і забезпечити здійснення заходів, пов'язаних з ліквідацією Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель та її територіальних органів; поінформувати у шестимісячний строк Кабінет Міністрів України про результати роботи. Визнати такими, що втратили чинність, постанови Кабінету Міністрів України згідно з переліком, що додається.
До Переліку Постанов Кабінету Міністрів України, що втратили чинність, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26 серпня 2009 р. N 901 входить Постанова Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2002 р. N 1958 "Про утворення Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель".
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з твердженням суду першої інстанції, що на час винесення наказу на проведення перевірки Державну інспекцію з контролю за використанням та охороною земель як урядовий орган державного управління вже було ліквідовано.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що адміністративний позов позивача є обґрунтованим, оскільки наказ про проведення перевірки від 05.11.2009 року № 886 було винесено неповноважною особою, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
Так, відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
У відповідності до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, якщо він заперечує проти адміністративного позову покладається на відповідача, чого ним не було зроблено.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони : 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
На підставі викладеного та приймаючи до уваги, що суд першої інстанції при ухваленні оскаржуваної постанови вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку, та прийняв законне і обґрунтоване рішення, висновки суду відповідають обставинам справи, а тому підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 41, 160, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу відповідача - Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель в Чернігівській області - залишити без задоволення.
Постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2010 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий -суддя: Я.С. Мамчур
Судді: А.М. Горяйнов
І.Л. Желтобрюх
Ухвалу складено у повному обсязі 28.10.2010.