Спарва№ 308/12651/24
29.08.2024 м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Чепка В.В., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли з Управління патрульної поліції в Закарпатській області Департаменту патрульної поліції відносно
громадянки України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , за ст. 124 та за ст.122-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановив:
До Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області надійшли матеріали справ про адміністративне правопорушення за №308/12651/24 (провадження №3/308/6620/24) та 308/12652/24 (провадження 3/308/6621/24) про притягнення до адміністративної відповідальності громадянки України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ст. 122-4 та ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення відповідно, а тому спільний розгляд цих справ є доцільним.
25.07.2024 о 14 год. 53 хв. в м. Ужгороді, вул. Лінтура, 6, громадянка ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом «Шкода», д. н. з. НОМЕР_1 під час руху заднім ходом не впевнилась у безпечності та скоїла наїзд на припарковане авто «Фіат» д. н. з. НОМЕР_2 , в результаті чого транспортні засоби отримали механічні пошкодження, чим порушила вимоги п. 10.9 Правил дорожнього руху, чим вчинила правопорушення, передбачене ст. 124 КУпАП.
Крім того, 25.07.2024 року о 14 год. 53 хв. в м. Ужгороді, вул. Лінтура, 6, громадянка ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом «Шкода», д. н. з. НОМЕР_1 , будучи учасником ДТП, покинула місце події, хоча зобов'язана була залишатись на місці, чим порушила вимоги п.2.10 (а) Правил дорожнього руху, чим вчинила правопорушення, передбачене ст. 122-4 КУпАП.
Судові засідання у вказаній справі були призначені на 13.08.2024 на 08:10 год, на 27.08.2024 на 08:15 год.
ОСОБА_1 у судові засідання не з'являлася, хоча про час і місце їх проведення була повідомлена шляхом розміщення оголошення на сайті Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області та надсилання смс-повідомлення у мобільному додатку «Viber» на номер телефону, вказаний нею у матеріалах справи, яке не було нею отримане.
Європейський Суд з прав людини у рішенні «Пономарьов проти України» від 3 квітня 2008 року наголосив, що «сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження». Крім того, враховуючи принцип судочинства, зазначений в практиці ЄСПЛ, яким визнано пріоритет публічного інтересу над приватним, суддя вважає за необхідне провести розгляд справи за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, оскільки безпідставне умисне затягування справи нівелює завдання Кодексу України про адміністративне правопорушення.
З огляду на те, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, будучи обізнаною про складання щодо неї протоколу про адміністративне правопорушення, не вжила заходів для явки до суду, не подала письмових заперечень проти протоколу, а участь особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за вказане правопорушення не є обов'язковою, вважаю за можливе провести розгляд справи у відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Дослідивши матеріали, долучені до протоколів про адміністративні правопорушення, вважаю, що в діях ОСОБА_1 наявний склад правопорушень передбачених ст. 124, 122-4 КУпАП.
Відповідно до статті 14 Закону України «Про дорожній рух», учасники дорожнього руху зобов'язані знати і неухильно дотримувати вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху, створювати безпечні умови для дорожнього руху, не завдавати своїми діями або бездіяльністю шкоди підприємствам, установам, організаціям і громадянам, виконувати розпорядження органів державного нагляду та контролю щодо дотримання законодавства про дорожній рух.
Порядок дорожнього руху на території України, відповідно до Закону України «Про дорожній рух», встановлюють Правила дорожнього руху, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306 (із змінами та доповненнями).
Згідно з положеннями Кодексу України про адміністративні правопорушення ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом, а провадження у справах про адміністративні правопорушення, здійснюється на основі додержання принципу законності (частини перша, друга статті 7); завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом (стаття 245).
За положеннями ст. 280 КУпАП, суддя при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі ст.8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.
Відповідно до ст.124 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів.
Із матеріалів справи, долучених до протоколу вбачається, що ОСОБА_1 керуючи транспортним засобом «Шкода», д. н. з. НОМЕР_1 м. Ужгороді, вул. Лінтура, 6, під час руху заднім ходом не впевнилась у безпечності та скоїла наїзд на припарковане авто «Фіат» д. н. з. НОМЕР_2 , в результаті чого транспортні засоби отримали механічні пошкодження. ОСОБА_1 від надання пояснень відмовилась. Дана обставина підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 104058 від 25.07.2024 р., схемою місця ДТП, поясненнями ОСОБА_2 від 25.07.2024 року, яка виявила пошкодження лівої передньої дверки автомобіля Fiat Punto з номерним знаком НОМЕР_2 .
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про наявність в діях громадянки України ОСОБА_1 ознак правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП - порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів.
Враховуючи характер та ступінь адміністративного правопорушення, особу правопорушника, обставини справи, вважаю, що ОСОБА_1 слід призначити адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Також вважаю доведеною вину ОСОБА_1 в скоєнні правопорушення, передбаченого ст. 122-4 КУпАП.
Диспозиція ст. 122-4 КУпАП визначає склад адміністративного правопорушення, яке полягає у залишенні місця дорожньо-транспортної пригоди особами, до якої вони причетні.
Вина ОСОБА_1 у залишенні місця дорожньо-транспортної пригоди підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 104054 від 25.07.2024 р., схемою місця ДТП, поясненнями ОСОБА_2 від 25.07.2024 року, яка виявила пошкодження лівої передньої дверки автомобіля Fiat Punto з номерним знаком НОМЕР_2 . ОСОБА_1 від надання пояснень відмовилась.
Згідно з положеннями ст. 23 КУпАП України, адміністративні стягнення є мірою відповідальності і застосовуються з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчинення нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
На виконання вимог ст. 33 КУпАП, при накладенні адміністративного стягнення, судом враховується характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь її вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Враховуючи наведені докази в їх сукупності, суд вважає за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення ст. 122-4 КУпАП, у вигляді штрафу в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення уразі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Згідно з п. 5 ч. 2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» ставка судового збору, у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 грн.
Враховуючи наведене та керуючись ст. 122-4, 124, 247, 283, 284, 287-291 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя
постановив:
Об'єднати матеріали справ про адміністративне правопорушення за №308/12651/24 (провадження №3/308/6620/24) та 308/12652/24 (провадження 3/308/6621/24) про притягнення до адміністративної відповідальності громадянки України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , за ст. 122-4 та ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення та присвоїти справі єдиний номер №308/12651/24 (провадження №3/308/6620/24).
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст. 124, 122-4 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3400 (три тисячі чотириста) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 , судовий збір на користь держави в розмірі 605 (шістсот п'ять гривень) грн. 60 коп.
Постанова може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку на її апеляційне оскарження.
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці з дня набрання постановою законної сили.
Роз'яснити, що відповідно до ст. 307 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, встановлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.
Суддя В. В. Чепка