Постанова від 30.09.2010 по справі 2-3/5954-2009

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Постанова

Іменем України

27 вересня 2010 року Справа № 2-3/5954-2009

Севастопольський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді ,

суддів ,

,

за участю представників сторін:

позивача - Суворова Світлана Володимирівна, довіреність № б/н від 20.09.10,

відповідача - не з'явився,

прокурор, Ковалевич Олег Михайлович, посвідчення № 631 від 01.02.10, прокурор відділу прокуратури міста Севастополя;

розглянувши апеляційну скаргу прокурора Автономної Республіки Крим на рішення господарського суду Автономної Республіки Крим (суддя Соколова І.О.) від 26 листопада 2009 року у справі № 2-3/5954-2009

за позовом товариства з обмеженою відповідністю «Готіка-Кафа»(вул. Пархоменка, 51, Шахтарськ, Донецька обл., 86200);

(вул. Українська, 21, Феодосія, 98100)

(вул. Українська, 22 кв. 2, Феодосія, 98100)

до державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" (вул. Хрещатик, 32а, Київ 1, 01001)

в особі Кримської регіональної філії (вул. Київська, 77/4, Сімферополь, 95000) за участю прокурора Автономної Республіки Крим про зобов'язання здійснити державну реєстрацію договору оренди землі

ВСТАНОВИВ:

Рішенням місцевого господарського суду позов задоволений. На відповідача покладений обов'язок здійснити державну реєстрацію договору оренди землі, укладеного між позивачем та Щебетівською селищною радою.

Рішення суду мотивовано тим, що укладений позивачем та селищною радою договір оренди землі підлягає обов'язковій державній реєстрації в Державному земельному кадастрі; така реєстрація можлива за зверненням орендаря; передача земельної ділянки в оренду без земельних торгів (аукціону) законом дозволено тому, що рішення про узгодження місця розташування земельної ділянки було прийнято селищною радою до 01 січня 2008 року.

Прокурор звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить рішення скасувати та провадження у справі припинити через те, що судове рішення прийнято з порушенням норм процесуального та матеріального права, цей спір не підлягає розгляду в господарських судах України (а.с. 61-64).

З відзиву на апеляційну скаргу слідує, що позивач з нею не згоден тому, що мав право отримати земельну ділянку без земельних торгів, цей спір підвідомчій господарським судам України (а.с. 100-102).

Від відповідача відзиву не надано.

У судовому засіданні прокурор підтримав доводи апеляційної скарги, позивач -доводи відзиву.

Відповідач, у тому числі в особі Кримської регіональної філії, не скористувався правом на участь у судовому засіданні 27 вересня 2010 року свого представника. Про час та місто судового засідання сторони повідомлені ухвалою суду, копії якої направлені на їхні адреси 23 вересня 2010 року рекомендованою кореспонденцією (а.с. 116-118). Крім того, представник Кримської регіональної філії відповідача сповіщеній про відкладення розгляду справи на 27 вересня 2010 року в судовому засіданні 22 вересня 2010 року під розписку (а.с. 112).

Заяв про відкладення розгляду справи не надійшло. Явка сторін не визнана судом обов'язковою. У справі достатньо доказів для розгляду. А тому судова колегія ухвалила -розглянути справу у відсутність осіб, що не з'явилися у судове засідання.

На підставі статті 101 Господарського процесуального кодексу України апеляційний господарський суд витребував додаткові докази та реєстраційні, статутні документи сторін (а.с. 89-99, 120-124, 127-128), встановив наступне.

12 липня 2006 року між орендодавцем - Щебетівською селищною радою, та орендарем -товариством з обмеженою відповідністю «Готіка-Кафа» (державна реєстрація якого здійснена 17 червня 2005 року (а.с. 28-51, 99-100, 127-128), в простій письмовій формі був укладений договір оренди земельної ділянки, площею 0,07 га, розташованої в районі «Сонячний берег»с. Курортного м. Феодосії Автономної Республіки Крим, кадастровий номер якої 0111:646:500:03:001:0382, строком на 49 років, для будівництва міні-готелю (а.с. 11-15).

У грудні 2005 року були встановлені межи цієї земельної ділянки в натурі, про що відповідною комісією складений акт (а.с. 17).

Цей договір укладений на підставі рішення вказаної ради № 542 від 03 листопада 2005 року про внесення змін до рішення № 165 від 26 квітня 2005 року та про надання дозволу позивачу на будівництво міні-готелю, затвердження проекту землеустрою, передачу земельної ділянки в оренду без проведення земельних торгів (а.с.7-8).

06 листопада 2009 року Феодосійський міський відділ Кримської регіональної філії державного підприємства «Центр державного кадастру»відмовив позивачу у здійсненні державної реєстрації права оренди за вказаним договором через те, що передача землі здійснена без земельних торгів (а.с. 10).

З наданих реєстраційних документів, Статуту та Положень слідує:

04 листопада 1997 року на підставі наказу Голови Державного комітету України по земельних ресурсах N 110 створено державне підприємство "Центр державного земельного кадастру”, до повноважень якого відноситься створення, запровадження та експлуатація програмно-інформаційних комплексів системного ведення державного земельного кадастру.

Ця юридична особа має філії, в тому числі Кримську регіональну філію, яка відповідно до підпунктів 4.8.2 і 4.8.3 Положення про Кримську регіональну філію має право представляти вказану юридичну особу перед іншими особами та в судах, в тому числі як відповідача (а.с. 89-94).

Вказана філія має відділи, в тому числі Феодосійський міський відділ, який самостійно не має права представляти інтереси юридичної особи (а.с. 120-124).

Відповідно до статті 125, частини 5 статті 126 Земельного кодексу України (зі змінами станом на 06 листопада 2009 року - дата відмови в державній реєстрації) право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації такого права, право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.

Стаття 20 Закону України "Про оренду землі" (в редакції Закону України N 1211-IV від 02 жовтня 2003 року зі змінами станом на 06 листопада 2009 року, далі - Закон України "Про оренду землі") передбачає, що укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації, яка здійснюється у порядку, встановленому законом.

Згідно з частиною 1 статті 193 Земельного кодексу України, державний земельний кадастр - це єдина державна система земельно-кадастрових робіт, яка встановлює процедуру визнання факту виникнення або припинення права власності і права користування земельними ділянками та містить сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим цих ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристику, розподіл серед власників землі та землекористувачів.

Однією зі складових частин державного земельного кадастру, відповідно до пункту "д" частини 1 статті 196 та статті 202 вказаного Кодексу, є відомості про державну реєстрацію земельних ділянок, яка здійснюється у складі державного реєстру земель, а державний реєстр земель складається з двох частин: а) книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок; б) Поземельної книги, яка містить відомості про земельну ділянку.

Стаття 204 Земельного кодексу України передбачає, що державний земельний кадастр ведеться уповноваженим органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів (частина 1), порядок ведення державного земельного кадастру встановлюється законом (частина 2).

17 липня 2003 року Кабінетом Міністрів України прийнята постанова № 1088, якою визнано держателем Державного реєстру прав на землю Державний комітет по земельним ресурсах, а адміністратором - державне підприємство "Центр державного земельного кадастру".

25 липня 2003 року в Міністерстві юстиції України за N 641/7962 зареєстрований наказ Державного комітету України по земельних ресурсах від 02 липня 2003 року N 174, яким до прийняття Закону України "Про державний земельний кадастр" затверджений Тимчасовий порядок ведення державного реєстру земель.

Відповідно до пункту 1.2 цього Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель:

адміністратором є Центр державного земельного кадастру, який забезпечує створення та функціонування державного реєстру земель, має повний прямий доступ до бази даних автоматизованої системи державного земельного кадастру (АС ДЗК);

реєстраторами є структурні підрозділи цього Центру, які мають доступ та вносять відомості до бази даних АС ДЗК, ведуть Поземельну книгу, здійснюють державну реєстрацію договорів оренди землі, ведуть книгу реєстрації;

оператором є структурні підрозділи цього Центру, що проводять приймання, перевірку та систематизацію реєстраційних карток земельних ділянок, здійснюють реєстрацію договорів оренди землі, ведуть книгу реєстрації, формують Поземельну книгу та не мають прямого доступу до бази даних АС ДЗК.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 12 Господарського процесуального кодексу України господарським судам підвідомчі справи у спорах з інших підстав, крім спорів, що виникають із публічно-правових відносин та віднесені до компетенції адміністративних судів.

Частини 1 та 2 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України передбачають, що до юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій; юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: спори юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

При цьому, під поняттям „суб'єкт владних повноважень” розуміється орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, про що вказано в пункті 7 статті 3 вказаного Кодексу.

Як слідує з наведених вище обставин, відповідач є органом, якому державною владою на основі законодавства делеговані повноваження на здійснення владних управлінських функцій з державної реєстрації прав оренди землі.

З огляду на викладене, судова колегія вважає, що даний спір непідвідомчий господарським судам, це адміністративний спір юридичної особи з органом владних повноважень.

Посилання позивача на судову практику Вищого господарського суду України, а саме -на Узагальнення практики розгляду господарськими судами справ у спорах, пов'язаних із земельними правовідносинами від 01 січня 2010 року (а.с. 131-136) про те, що спори стовно державної реєстрації договорів оренди в Державному земельному кадастрі підвідомчі господарським судам, не можуть бути прийняті до уваги тому, що судова практика з цього приводу є різною, наприклад, постанови Вищого господарського суду України від 02 липня 2009 року у справі № 6/458-06-12008А та від 12 листопада 2009 року у справі № 3/47-09-1438 (а.с. 137-147). Узагальнення судової практики не є обов'язковим для застосування при розгляді справ.

Апеляційній господарський суд не може оцінювати доводи позивача щодо його права на отримання земельної ділянки в оренду без проведення земельних торгів (аукціону) тому, що оцінка таких доводів є вирішенням позову по суті, а судова колегія вважає, що спір непідвідомчий господарським судам України, тобто не може бути розглянутий по суті.

На підставі вказаного, апеляційний господарський суд вважає, що апеляційна скарга обґрунтована та підлягає задоволенню, місцевим господарський судом рішення прийнято з порушенням норм процесуального права, що привело до прийняття неправильного рішення, провадження у справі слідує припинити за пунктом 1 частини 1 статті 80 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись статтями 80, 101, 102, пунктом 1 частини 1 статті 103, пунктом 4 частини 1 статті 104, 105 Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу прокурора Автономної Республіки Крим задовольнити.

2. Рішення господарського суду Автономної Республіки Крим від 26 листопада 2009 року у справі № 2-3/5954-2009 скасувати.

3. Провадження у справі № 2-3/5954-2009 припинити.

Головуючий суддя

Судді