29.08.2024
Справа № 642/5064/24
Провадження № 2-о/642/104/24
Іменем України
29 серпня 2024 року м. Харків
Суддя Ленінського районного суду м. Харкова Бородіна О.В., розглянувши заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: ОСОБА_2 про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України, -
26.08.2024 до Ленінського районного суду м. Харкова звернулась ОСОБА_1 із заявою, зазначивши заінтересованою особою ОСОБА_2 , в якій просить встановити факт народження дитини чоловічої статті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який народивсяу місті Донецьку, встановивши дані про його батьків: мати - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , батько - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Ухвалою від 27 серпня 2024 року було відкрито провадження, однак при повторному дослідженні матеріалів в судому засіданні, в яке заявниця не з'явилась, була встановлено, що вищевказана заява підлягає залишенню без руху з наступних підстав.
Статтею 293 ЦПК України передбачено, що окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до ч. 3, 4 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.
Верховний Суд України у своєму листі від 01.01.2012 року вказує на те, що сторонами у справах окремого провадження є заявники, заінтересовані особи, які є спеціальними суб'єктами цього виду провадження. При визначенні кола заінтересованих осіб у встановленні факту слід враховувати їх юридичний інтерес, а саме: тоді, коли факти, що підлягають встановленню, можуть вплинути на їх права та обов'язки; якщо це організації та установи, в яких заявник буде реалізовувати рішення про встановлення факту.
Заявником у заяві в якості заінтересованої особи зазначений ОСОБА_2 , якого вона просить вказати батьком дітей, проте відповідного відділу державної реєстрації актів цивільного стану, який має проводити державну реєстрацію народження дітей, в якості заінтересованої особи не зазначено.
За правилами цивільного процесуального законодавства, позовна заява за формою та змістом повинна відповідати статті 175 ЦПК України, а також вимогам статті 177 цього Кодексу.
У відповідності до ч. 5 ст. 177 ЦПК України заявник зобов'язаний додати до заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази заявник може додати до заяви копії відповідних доказів).
Частиною 2 ст. 318 ЦПК України передбачено, що до заяви додаються докази, що підтверджують викладені в заяві обставини.
Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту народження особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана батьками або одним з них, їхніми представниками, членами сім'ї, опікуном, піклувальником, особою, яка утримує та виховує дитину, або іншими законними представниками дитини до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Відповідно до ч.1 ст. 133 СК України якщо дитина народилася у подружжя, дружина записується матір'ю, а чоловік - батьком дитини.
Проте, заявивши вимогу про встановлення відомостей про батька дитини, заявник не зазначає та не надає докази на підтвердження реєстрації шлюбу з ОСОБА_2 , копія паспорта якого долучена до матеріалів заяви.
Відповідно до Розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні підставами для проведення державної реєстрації народження дитини є, зокрема: а) медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о); б) медичне свідоцтво про народження, медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу. Ці документи подаються до органу державної реєстрації актів цивільного стану, де реєструється народження. При відсутності підстав для державної реєстрації народження, державна реєстрація народження проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту народження. Для розгляду відповідної справи у суді орган державної реєстрації актів цивільного стану на прохання заявника складає письмову відмову у проведенні державної реєстрації народження, у якій викладає причини неможливості проведення такої реєстрації.
Отже, підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі, якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному КМУ. Медична консультаційна комісія видає документ про народження у разі встановлення факту народження жінкою дитини. За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Тобто, заявником в порушення вимог п. 5 ч. 3 ст. 175, ч. 5 ст. 177, ч. 2 ст. 318 ЦПК України, не зазначено та не надано до суду докази , які б підтверджували факт народження дітей на тимчасово окупованій території України, а саме, медичного документу закладу охорони здоров'я, тобто медичного свідоцтва про народження або медичної довідки про перебування дитини під наглядом лікувального закладу форми № 103-1/о, затверджених наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, та не долучено інших документів, які достовірно підтверджують факт народження дитини.
Надана заявником копія «свидетельств о рождении» дитини, відповідно до положень статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», є недійсним та не створює правових наслідків і не може бути самі по собі належними доказами при судовому розгляді.
Крім того, заявниця просить встановити факт народження дитини чоловічої статті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , однак долучає до заяви «свидетельств о рождении» іншої особи, а не ОСОБА_3 .
Окрім того, заява про встановлення факту народження в порушення вимог ч. 3 ст. 175 ЦПК України не містить відомості про наявність або відсутність електронного кабінету заявника та заінтересованої особи.
Відповідно до ч.1 ст.185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що заява підлягає залишенню без руху. Протягом встановленого строку заявнику необхідно усунути вказані недоліки шляхом подання до суду заяви разом з її копіями, відповідно до кількості учасників справи, із зазначенням всіх заінтересованих осіб, адреси місця їх проживання (перебування), місцезнаходження; відомості про наявність або відсутність у учасників справи електронного кабінету, та яка містить зазначення доказів про реєстрацію шлюбу заявника з батьком дитини; про докази, які б підтверджували факт народження у заявника дитини на тимчасово окупованій території України, а саме медичного документу закладу охорони здоров'я; та надання таких доказів до суду разом з їх копіями, відповідно до кількості учасників справи.
Керуючись статями 175, 177, 260, 261, 294, 315, 318 ЦПК України, суд
Залишити без руху заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: ОСОБА_2 , про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України.
Надати заявнику строк п'ять днів з дня отримання нею копії цієї ухвали на усунення зазначених недоліків заяви.
Роз'яснити заявнику, що у разі якщо недоліки заяви у вказаний строк не будуть усунені, заява вважається неподаною та повертається заявнику.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Веб-адреса цього документу у Єдиному державному реєстрі судових рішень http://reyestr.court.gov.ua/ з посиланням на номер справи.
Суддя О.В. Бородіна