Справа №478/918/24 пров. №3/478/433/2024
29 серпня 2024 року. Суддя Казанківського районного суду Миколаївської області Томашевський О.О., розглянувши адміністративні матеріали, що надійшли від Управління патрульної поліції в Миколаївській області Департаменту патрульної поліції відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , працюючого на посаді голови Казанківської селищної ради, про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 188-28 КУпАП,
В провадженні Казанківського районного суду Миколаївської області перебувають адміністративні матеріали, які надійшли 18 липня 2024 року від Сектору поліцейської діяльності № 1 Відділення поліції № 1 Баштанського РВП ГУНП в Миколаївській області відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ст. 188-28 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, серії ААД № 558931 від 12.07.2024 року вбачається, що 03.07.2024 року о 14 год. 00 хв. в АДРЕСА_2 , громадянин ОСОБА_1 , будучи відповідальною посадовою особою на посаді голови Казанківської селищної ради за утримання вулично-шляхової мережі, не виконав вимоги припису Національної поліції №83 від 24.04.2024 року, а саме не усунув недоліки ямковості, дорожніх знаків вказаних у вимозі, чим не забезпечив безпеку дорожнього руху на території обслуговування, чим порушив вимоги ЗУ «Про дорожній рух», чим порушивп. 1.5 Правил дорожнього руху України, за що передбачена відповідальність ст. 188-28 КУпАП.
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, але надав судді письмові пояснення щодо обставин справи, згідно яких зазначив, що він не є належним суб'єктом виконання вимоги (припису) Національної поліції України з наступних підстав:
- припис містить вимоги щодо вул. Молодіжної, та вулиць Української та Коптєва, які відносяться до автомобільних доріг загального користування місцевого значення «0151201 Казанка-Каширово-Великоолександрівка», які знаходяться на балансі в Управлінні інфраструктури Миколаївської обласної державної адміністрації;
- рішенням Казанківської селищної ради №320/14 було створено юридичну особу комунальне підприємство «Добробут», яке здійснює поточний ремонт та експлуатаційне утримання доріг та якому на підставі рішення селищної ради від 15.08.2019 року №389/16 дороги були передані в господарське відданя;
- з бюджету Казанківської селищної ради в 2024 році для ремонту автомобільних доріг було виділено 500 тис. грн. балансоутримувачу КП «Добробут», але у зв'язку з тим, що згідно Постанови КМ України № 590 від 09 червня 2021 року зі змінами та доповненнями, та Порядку виконання повноважень Державною казначейською службою в особливому режимі у умовах воєнного стану, казначейські платежі проводяться у порядку черговості, визначеній пунктом 19 Постанови № 590, що призводить до затримання платежів та відтерміновує виконання робіт з експлуатаційного утримання автомобільних доріг.
Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, суддя дійшов до таких висновків.
Згідно зі ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ч. 1-3 ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Згідно зі ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, гласність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 14 КУпАП посадові особи підлягають відповідальності за правопорушення, пов'язані з недодержанням установлених правил у сфері охорони порядку управління, державного і громадського порядку, природи, здоров'я населення та інших правил, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов'язків.
Умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність в її діях складу адміністративного правопорушення. Склад адміністративного правопорушення це сукупність встановлених законом об'єктивних і суб'єктивних ознак, що характеризують діяння як адміністративне правопорушення (проступок). До складу адміністративного правопорушення входять ознаки, які характеризують об'єкт, об'єктивну і суб'єктивну сторони та суб'єкта правопорушення.
Суб'єктивна сторона правопорушення - це сукупність ознак, що характеризують психічне ставлення особи до вчиненого нею діяння і його негативних наслідків, зокрема вина, мотив, мета правопорушення. Обов'язковою ознакою суб'єктивної сторони є вина, що виражається у формах умислу (прямого і непрямого) чи необережності (самовпевненості і недбалості). Адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків (ст.10 КУпАП). Правопорушення визнається вчиненим з необережності, коли особа, яка його вчинила, передбачала можливість настання шкідливих наслідків своєї дії чи бездіяльності, але легковажно розраховувала на їх відвернення або не передбачала можливості настання таких наслідків, хоч повинна була і могла їх передбачити (ст. 11 КУпАП).
За змістом ст. 9 Закону України «Про дорожній рух» до компетенції власників автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів або уповноважених ними органів у сфері дорожнього руху належить, в тому числі: розробка програм та здійснення заходів щодо розвитку ,удосконалення, ремонту та утримання у безпечному для дорожнього руху стані доріг, вулиць та залізничних переїздів, зон відчуження; термінове усунення пошкоджень на автомобільних дорогах, вулицях та залізничних переїздах; організація виконання встановлених вимог щодо забезпечення безпеки дорожнього руху.
Відповідно до приписів ч. 1 ст. 24 Закону України «Про дорожній рух» власники доріг, вулиць та залізничних переїздів або уповноважені ними органи несуть відповідальність за створення безпечних умов руху на дорогах, вулицях та залізничних переїздах, що знаходяться у їх віданні.
Частиною 2 та 4 ст. 27 Закону України «Про дорожній рух» передбачено, що організація дорожнього руху здійснюється спеціалізованими службами, що створюються відповідними органами: на автомобільних дорогах, що перебувають у власності територіальних громад, - органами місцевого самоврядування; на інших автомобільних дорогах - центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері дорожнього господарства та управління автомобільними дорогами; на залізничних переїздах - центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері безпеки на залізничному транспорті.
У разі виникнення загрози безпеці дорожнього руху, перешкод у русі транспортних засобів і пішоходів відповідні посадові особи Національної поліції, дорожніх і комунальних служб мають право вносити оперативні зміни в організацію дорожнього руху і вживати необхідних заходів щодо усунення перешкод.
Статтею 51 Закону визначено, що контроль у сфері дорожнього руху спрямований на забезпечення дотримання міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади та об'єднаннями, а також громадянами вимог законодавства України про дорожній рух, а згідно зі ст. 52 вказаного закону визначено, що контроль у сфері безпеки дорожнього руху здійснюється Кабінетом Міністрів України, місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, Національною поліцією, іншими спеціально уповноваженими на те державними органами (державний контроль), а також міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади (відомчий контроль).
Згідно зі ст. 52-3 вказаного закону до повноважень Національної поліції України у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху серед інших, належить, зокрема: участь у реалізації в межах своїх повноважень державної політики у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху.
Відповідно до п. 1.5 Правил дорожнього руху України, дії або бездіяльність учасників дорожнього руху та інших осіб не повинні створювати небезпеку чи перешкоду для руху, загрожувати життю або здоров'ю громадян, завдавати матеріальних збитків. Особа, яка створила такі умови, зобов'язана негайно вжити заходів до забезпечення безпеки дорожнього руху на цій ділянці дороги та вжити всіх можливих заходів до усунення перешкод, а якщо це неможливо, попередити про них інших учасників дорожнього руху, повідомити уповноважений підрозділ Національної поліції, власника дороги або уповноважений ним орган.
Диспозицією статті 188-28 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за невиконання законних вимог (приписів) посадових осіб уповноважених підрозділів Національної поліції щодо усунення порушень правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху.
Об'єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері безпеки дорожнього руху.
Об'єктивна сторона правопорушення виражається у невиконанні законних вимог (приписів) посадових осіб Національної поліції України щодо усунення порушень правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху (формальний склад).
Суб'єкт даного правопорушення спеціальний, тобто керівники дорожньо - будівельних, шляхо-експлуатаційних, транспортних, комунальних та інших підприємств, установ і організацій, що забезпечують безпеку дорожнього руху, або інші посадові особи, безпосередньо відповідальні за дотримання правил, нормативів і стандартів у сфері безпеки руху транспорту й пішоходів.
Сукупний аналіз наведених вище норм свідчить, що обов'язковими умовами притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 188-28 КУпАП, є: перебування ділянки дороги (залізничних переїздів) на балансі відповідного власника (органу влади, місцевого самоврядування тощо); виявлення документально зафіксованих недоліків в частині експлуатаційного стану автодоріг (ямковість, відсутність дорожніх знаків та інше); направлення у встановленому порядку посадовими особами уповноважених підрозділів Національної поліції законних вимог (приписів) відповідним посадовим особам, відповідальним за утримання ділянки дороги (залізничних переїздів) в належному експлуатаційному стані; наявність у суб'єкта правопорушення (конкретної посадової особи) чітко визначених законодавством обов'язків щодо утримання ділянки дороги (залізничних переїздів); невиконання законних вимог (приписів) відповідальними посадовим особами органу власника ділянки дороги (залізничних переїздів).
Тобто при розгляді адміністративної справи, суд повинен встановити власника ділянки дороги, на якого покладено забезпечення її безпечного експлуатаційного стану, відповідальну посадову особу за утримання ділянки дороги (залізничних переїздів) в належному експлуатаційному стані, наявність невиконаної вимоги (припису), що буде відповідати ознакам складу правопорушення, диспозиції статті, до якої притягується особа за порушення вимог законодавства. В іншому випадку, відсутність однієї із ознак складу правопорушення виключає можливість притягнення особи до відповідальності.
З наданих письмових пояснень ОСОБА_1 та доданих до них доказів, убачається, що власником дорожніх об'єктів на території с-ща. Казанка є КП «ДоброБут» Казанківської селищної ради», а інша частина дорожніх об'єктів знаходиться на балансі Управління інфраструктури Миколаївської обласної державної адміністрації.
З досліджених суддею матеріалів адміністративної справи не встановлено обставин, якими орган поліції обґрунтовує спрямованість вимоги (припису) голові Казанківської селищної ради. Не встановлено й обставин, які свідчать, що саме ОСОБА_1 є належним суб'єктом виконання вимоги органу поліції та відповідальною посадовою особою за утримання ділянки дороги (залізничних переїздів) в належному експлуатаційному стані.
Отже суддею з досліджених адміністративних матеріалів не встановлено обов'язкових умов притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 188-28 КУпАП ОСОБА_1 , зокрема: перебування ділянки дороги (залізничних переїздів) на балансі відповідного власника (органу влади, місцевого самоврядування тощо); особу, на яку покладено обов'язок утримання ділянок доріг (залізничних переїздів) в належному експлуатаційному стані, що зазначені у вимозі (приписі).
Відповідно до п. 1 ч. 1ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, в діяхОСОБА_1 відсутні подія та склад адміністративних правопорушень, передбачених ст.188-28 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 221, 247, 251, 280, 283 КУпАП, суд -
Провадження по адміністративній справі відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про притягнення його до адміністративної відповідальності за ст. 188-28 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду через Казанківський районний суд Миколаївської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя О.О. Томашевський