Справа № 204/646/24
Провадження № 2/204/1573/24
КРАСНОГВАРДІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ДНІПРОПЕТРОВСЬКА
49006, м. Дніпро, проспект Пушкіна 77-б тел. (056) 371 27 02, inbox@kg.dp.court.gov.ua
17 червня 2024 року Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська в складі:
головуючої судді Дубіжанської Т.О.
за участю секретаря Єфімової А.О.
розглянувши у порядку спрощеного провадження справу за позовною заявою Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам,-
У січні 2024 року до суду надійшла позовна заява Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам в сумі 42 000 грн., а також стягнути з відповідача витрати зі сплати судового збору.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що відповідач з квітня 2022 року перебуває на обліку в органах соціального захисту населення як отримувач державної допомоги як внутрішньо переміщеним особам. 27.04.2022 року відповідач надав заяву про призначення допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам через Єдиний державний веб-портал електронних послуг, в якій зазначив відомості про неповнолітню дитину, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . На підставі наданих документів, відповідачу була призначена допомога починаючи з 01.03.2022 року у розмірі 5 000 грн. При перевірці особових справ утримувачів усіх видів соціальної допомоги та компенсацій виявлено, що 01.03.2022 року на обліку в Департаменті соціальної політики Чернівецької міської ради перебуває ОСОБА_3 , як отримувач допомоги внутрішньо переміщеним особам на двох дітей: ОСОБА_4 та ОСОБА_2 . Таким чином, відповідач та ОСОБА_3 отримали подвійну допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам, а саме на неповнолітню дитину ОСОБА_2 . ПУСЗН визначено, що відповідач надмірно отримала бюджетні кошти за період з 01.03.2022 року по 30.04.2023 року у розмірі 42 000 грн. 07.06.2023 року, 11.08.2023 року та 17.11.2023 року відповідачу надіслані повідомлення про припинення надання та повернення надміру виплачених коштів державної допомоги як внутрішньо переміщеним особам в розмірі 42 000 грн. Проте, вжитті управлінням заходи залишились безрезультатними, а сума заборгованості несплаченою. Тому, позивач вимушений звернутись до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 27.02.2024 року у справі відкрито спрощене позовне провадження, без повідомлення (виклику) сторін. Сторонам було направлено копію ухвали від 27.02.2024 року, а також відповідачу було направлено копію позовної заяви із додатками.
Відповідач у встановлений судом строк не надав відзиву на позовну заяву, у зв'язку з чим, суд розглядає справу за наявними матеріалами.
Вивчивши та дослідивши письмові матеріали справи у їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, у зв'язку з наступним.
У судовому засіданні встановлено, що відповідач ОСОБА_1 з квітня 2022 року перебуває на обліку в органах соціального захисту населення як отримувач державної допомоги як внутрішньо переміщеним особам.
Згідно з Довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 27.04.2022 року № 1203-7500647383, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 .
27.04.2022 року відповідач надав заяву про призначення допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам через Єдиний державний веб-портал електронних послуг, в якій зазначив відомості про неповнолітню дитину, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка перемістилась разом з ним.
На підставі вимог Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 року № 332 та наданих відповідачем документів, останньому була призначена допомога у розмірі 5 000 грн. щомісячно.
03.04.2023 року на адресу управління надійшов лист від Управління контролю цільового використання державних коштів Департаменту соціальної політики Чернівецької міської ради від 31.03.2023 року № 21/08/05-143, згідно якого вказано, що ОСОБА_3 перебуває з 01.03.2022 року на обліку в Департаменті соціальної політики Чернівецької міської ради, як отримувач допомоги внутрішньо переміщеним особам на двох дітей: ОСОБА_4 та ОСОБА_2 .
Відповідно до розрахунку надміру отриманих коштів, відповідачу ОСОБА_1 за період з 01.03.2022 року по 30.04.2023 року було виплачено 42 000 грн. на неповнолітню дитину, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Пунктом 6 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання встановлено, що інформація про неповнолітню дитину включається до заяви одного з батьків.
У зв'язку з внесенням інформації про неповнолітню дитину, відповідач ОСОБА_1 та ОСОБА_3 отримали подвійну допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам, а саме: на дитину ОСОБА_2
07.06.2023 року відповідачу було направлено повідомлення про припинення надання та повернення надміру перерахованої грошової допомоги переміщеним особам на проживання з зазначенням суми надміру сплачених коштів, порядку їх сплати та банківських реквізитів для їх повернення.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України від 20.10.2014 №1706-VII "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб"внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Згідно з частиною першою статті 4 Закону №1706-VІІ факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Згідно з п. 2 Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 № 332 , допомога надається особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим і м. Севастополя, а також території адміністративно-територіальної одиниці, де проводяться бойові дії та що визначена в переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми "Є-Підтримка", затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 року № 204.
Відповідно до п. 3 Порядку № 332, допомога надається щомісячно з місяця звернення до квітня 2022 року включно на кожну внутрішньо переміщену особу, відомості про яку включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, у таких розмірах: до я осіб з інвалідністю та дітей - 3000 гривень; для інших осіб - 2000 гривень.
Починаючи з травня 2022 року допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з території територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), а також внутрішньо переміщеним особам, у яких житло зруйноване або непридатне для проживання внаслідок пошкодження і які подали заявку на відшкодування відповідних втрат, зокрема через Єдиний державний веб-портал електронних послуг.
Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затверджується Міністерством реінтеграції за погодженням з Міноборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.
Для досудового врегулювання спору, позивач повідомляв відповідача про суму переплати.
Доказів на підтвердження повернення ОСОБА_1 в добровільному порядку ПУСЗН неправомірно отриманих бюджетних коштів в розмірі 42 000 грн. матеріали справи не містять.
Сума надмірно виплаченої державної соціальної допомоги як внутрішньо переміщеним особам є майном, збереженим без достатньої правової підстави. А тому на правовідносини з повернення цієї суми поширюються приписи глави 83 ЦК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно.
При цьому особа, набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі (частина перша статті 1213 ЦК України).
Згідно із пунктом 1 частини 1 статті 1215 ЦК України, не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Аналіз наведеної норми свідчить про те, що законодавцем передбачені два виключення із цього правила, по-перше: - якщо виплата відповідних грошових сум проведено добровільно особою (за відсутності рахункової помилки), яка проводила таку виплату; по-друге: - у разі недобросовісності зі сторони набувача виплати.
Такого висновку дійшов Верховний Суд у складі об'єднаної палати Касаційного цивільного суду у Постанові від 06 лютого 2019 року по справі № 545/163/17, а також у Постанові від 11 квітня 2019 року по справі № 150/164/17 у складі Другої судової палати Касаційного цивільного суду.
Відповідач, всупереч положенням статті 81 ЦПК України, не надав суду жодних доказів, які б спростовували факт наявності надмірно отриманих коштів.
Таким чином, судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 отримав подвійну виплату від позивача у вигляді державної соціальної допомоги як внутрішньо переміщеним особам на утримання неповнолітньої дитини, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за період з 01.03.2022 року по 30.04.2023 року у сумі 42 000 грн.
Враховуючи вищевказане, суд дійшов висновку, що грошові кошти у розмірі 42 000 грн. отримані відповідачем без достатньої правової підстави, а відтак позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Оскільки позов задоволено, то з відповідача на користь позивача необхідно стягнути судовий збір за подачу позову у розмірі 2 684 грн.
На підставі вищенаведеного, керуючись статтями ст. ст. 1212, 1213, 1215 ЦК України, ЗУ "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", ст. ст. 12, 13, 76-81, 137, 141, 258, 259, 263-265, 274-279 ЦПК України, суд, -
Позовну заяву Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради (юридична адреса: м. Дніпро, вул. Трудова, буд. 1(А), код ЄДРПОУ 42788513) до ОСОБА_1 (адреса проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення незаконно отриманої допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради надмірно виплачені кошти державної соціальної допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам у розмірі 42 000 грн., судовий збір у розмірі 2 684 грн., а всього стягнути суму у розмірі 44 684 грн.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду через Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська шляхом подачі в 30-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Т.О. Дубіжанська