26.08.2024
Провадження №3-в/389/27/24
ЄУН 389/617/23
26 серпня 2024 року Знам'янський міськрайонний суд Кіровоградської області в складі:
головуючого судді Берднікової Г.В.,
при секретарі Чукановій О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Знам'янка Кіровоградської області подання державного виконавця Подільського ВДВС у місті Кропивницькому Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) Діордіци Я. про вирішення питань про зміну способу і порядку виконання постанови, -
08 серпня 2024 року від державного виконавця Подільського ВДВС у місті Кропивницькому Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) Діордіци Я. до суду надійшло подання про зміну порядку і способу виконання постанови Знам'янського міськрайонного суду Кіровоградської області від 20 квітня 2023 року, яке мотивована тим, що на примусовому виконанні у відділі перебуває виконавче провадження № 71882175, відкрите на підставі постанови Знам'янського міськрайонного суду Кіровоградської області від 20 квітня 2023 року відносно ОСОБА_1 щодо конфіскації в дохід держави мисливської гладкоствольної двухствольної рушниці 16 калібру №53684, патронів "H.Pieper" № 53661 - 16 калібру, 7 патронів та одну гільзу 16 калібру. Вказує, що реалізація вказаного майна регулюється ст. 61 ЗУ «Про виконавче провадження» та здійснюється шляхом електронних торгів.
Порядок проведення електронних торгів визначається Міністерством юстиції України. ДП «СЕТАМ» уповноважено на здійснення заходів із супроводження програмного забезпечення системи електронних торгів арештованим майном, технологічного забезпечення, збереження та захисту даних, що містяться у ній, організацію та проведення електронних торгів, виконання інших функцій, передбачених Порядком реалізації арештованого майна, затвердженого наказом Міністерства юстиції України № 2831/5 від 29.09.2016 року.
ДП «СЕТАМ» відсутня ліцензія на торгівлю вогнепальною зброєю, не здійснює реалізацію арештованої та конфіскованої зброї шляхом проведення електронних торгів, а тому не може прийняти заявку щодо реалізації такого майна. На відміну від рішень суду щодо оплатного вилучення зброї, рішення суду про конфіскацію зброї державними виконавцями виконуються шляхом надання доручення органам поліції щодо знищення даної зброї. Знищення зброї здійснюється відповідно до вимог Інструкції про порядок приймання, зберігання, обліку, знищення чи реалізація вилученої, добровільно зданої, знайденої зброї та боєприпасів до неї, затвердженої наказом МВС України № 314 від 31.05.1993 року.
Відтак державний виконавець просить змінити порядок і спосіб виконання постанови Знам'янського міськрайонного суду Кіровоградської області від 20 квітня 2023 року, а саме замінити конфіскацію мисливської гладкоствольної двухствольної рушниці 16 калібру №53684, патронів "H.Pieper" № 53661 - 16 калібру, 7 патронів та одну гільзу 16 калібру на їх знищення.
Державний виконавець Подільського ВДВС у місті Кропивницькому Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) Діордіца Я. в судове засідання не з'явилася, надала до суду заяву, в якій просить розглядати справу без її участі, заяву про зміну способу та порядку виконання судового рішення підтримує та просить задовольнити подання у повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що постановою Знам'янського міськрайонного суду Кіровоградської області від 20 квітня 2023 року ОСОБА_1 визнано винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 191 КУпАП, та піддано адміністративному стягненню у виді штрафу на користь держави у розмірі 170 грн з з конфіскацією мисливської гладкоствольної двухствольної рушниці 16 калібру №53684, патронів "H.Pieper" № 53661 - 16 калібру, 7 патронів та одну гільзу 16 калібру (а.с.55-57).
24 травня 2023 року з примусового виконання вказаної постанови суду в частині конфіскації зброї, Знам'янським ВДВС у місті Кропивницькому Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) відкрито виконавче провадження №71882175. В подальшому, вказане виконавче провадження постановою державного виконавця від 15 листопада 2023 року передано до Подільського ВДВС у місті Кропивницькому Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) (а.с.59-60;63-64).
З доручення Управління забезпечення примусового виконання рішень у Кіровоградській області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) вбачається, що Подільський ВДВС у місті Кропивницькому Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), щомісяця не пізніше 5 числа надсилає інформацію щодо переліку майна, яке безоплатно може бути передано на потреби оборони та національної безпеки згідно надісланої форми (а.с.67-68).
У ході примусового виконання рішення суду встановлено, що організатор торгів ДП "СЕТАМ" не має ліцензії на здійснення господарської діяльності з продажу вогнепальної зброї. Визначена законом процедура конфіскації на теперішній час виключає можливість проведення торгів з продажу конфіскованої рушниці (69-70).
Згідно з ч. 1 ст. 29 КУпАП конфіскація предмета, який став знаряддям вчинення або безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення, полягає в примусовій безоплатній передачі цього предмета у власність держави за рішенням суду.
Відповідно до ст. 298, 300, 304 КУпАП постанова про накладення адміністративного стягнення є обов'язковою для виконання державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами і громадянами. Постанова про накладення адміністративного стягнення виконується уповноваженим на те органом у порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами України. Питання, зв'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.
Згідно зі ст. 314, 315 КУпАП виконання постанови про конфіскацію предмета, який став знаряддям вчинення або безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення, грошей, одержаних внаслідок вчинення адміністративного правопорушення, здійснюється шляхом вилучення конфіскованого предмета і примусового безоплатного звернення цього предмета у власність держави. Реалізація конфіскованих предметів, які стали знаряддям вчинення або безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення, грошей, одержаних внаслідок вчинення адміністративного правопорушення, провадиться в порядку, встановлюваному законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Згідно з ч. 3 ст. 33 Закону України «Про виконавче провадження» за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 61 Закону України «Про виконавче провадження» реалізація арештованого майна (крім майна, вилученого з цивільного обороту, обмежено оборотоздатного майна та майна, зазначеного у частині восьмій статті 56 цього Закону) здійснюється шляхом електронних торгів або за фіксованою ціною.
Згідно зі ст. 62 Закону України «Про виконавче провадження» виконання рішень про конфіскацію майна здійснюється органами державної виконавчої служби в порядку, встановленому цим Законом. Реалізація конфіскованого майна здійснюється в порядку, встановленому цим Законом. Розпорядження конфіскованим майном та майном, яке не підлягає реалізації, здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Порядку розпорядження майном, конфіскованим за рішенням суду і переданим органам державної виконавчої служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 року № 985 реалізація майна, конфіскованого за рішенням суду і переданого органам державної виконавчої служби здійснюється в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження».
Згідно з п. п. 8, 11 цього Порядку мисливська вогнепальна, пневматична і холодна зброя, боєприпаси до зброї, а також засоби самооборони, заряджені речовинами сльозоточивої та дратівної дії, реалізуються в установленому законодавством порядку.
З метою забезпечення розпорядження конфіскованим майном у способи, відмінні від реалізації, керівник органу державної виконавчої служби утворює комісію, яка складається з представників відповідного органу державної виконавчої служби, державної податкової інспекції.
Відповідно до п.15 Інструкції про порядок приймання, зберігання, обліку, знищення чи реалізації вилученої, добровільно зданої, знайденої зброї та боєприпасів до неї, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 31.05.1993 року №314 у випадку прийняття відповідними органами рішення про конфіскацію чи відшкодування вилучення зброї і боєприпасів вони передаються до складів управлінь (відділів) МТ і ТЗ ГУМВС, УМВС, УМВС України на транспорті.
Крім того, відповідно до п. 28 цієї ж Інструкції на зброю, бойові припаси, спеціальні засоби, що категоруються технічною комісією, складається акт (додаток 12), який підписується головою та членами комісії і затверджується начальником ГУМВС, УМВС, УМВС на транспорті, а згідно з абзацом 3 вказаного пункту Інструкції для реалізації зброї необхідно отримати дозвіл ДРЗ МВС України.
Пунктом 29 та підпунктом 29.1 зазначеної Інструкції передбачено, що на підставі рішення технічної комісії непридатні зброя і боєприпаси знищуються щокварталу у порядку, передбаченому пп. 30-41 даної Інструкції, придатні - для подальшого використання передаються працівниками служби озброєння управлінь (відділів) МТ і ТЗ за накладною (додаток № 10); мисливська нарізна і гладкоствольна зброя та боєприпаси до неї - у торговельні організації.
З наведеного вбачається, що акт технічного стану зброї є достатнім для її реалізації, утилізації, передачі у відповідні служби чи організації. Відповідне рішення про подальшу долю конфіскованого та підданого технічному огляду майну, у тому числі і про знищення, вправі прийняти відповідна технічна комісія. Лише після отримання такого комісійного висновку може бути порушене питання про зміну способу та порядку виконання постанови суду в частині конфіскації зброї.
Однак, в супереч зазначеному до матеріалів справи державним виконавцем не долучено акту технічного стану зброї, а саме мисливської гладкоствольної рушниці 16 калібру №53684, патронів "H.Pieper" № 53661 - 16 калібру, 7 патронів та одну гільзу 16 калібру, що буде належним доказом в підтвердження неможливості чи можливості виконати постанову суду у вказаній вище частині.
Згідно п.п. 1 п. 1, п. 20 Порядку обліку, зберігання, оцінки конфіскованого та іншого майна, що переходить у власність держави, і розпорядження ним, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.1998 № 1340, дія цього Порядку поширюється на майно, конфісковане на підставі рішення суду у випадках, обсязі та порядку, встановлених законом, крім майна, конфіскованого на підставі рішення суду і переданого органам державної виконавчої служби.
Тимчасово, на період воєнного стану в Україні, за рішенням керівника обласної військової адміністрації майно, зазначене у підпунктах 1, 3, 5, 6, 8, 12-15 пункту 1 цього Порядку, може бути безоплатно передано Збройним Силам, Національній гвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Держприкордонслужбі, МВС, Національній поліції, ДСНС, Управлінню державної охорони, Держспецзв'язку, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з'єднанням, військовим частинам, підрозділам, державним органам, установам (організаціям), які утримуються за рахунок бюджетних коштів (далі - суб'єкти, яким передається майно), для потреб оборони держави, забезпечення національної безпеки, відсічі збройної агресії Російської Федерації проти України, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, забезпечення енергетичної безпеки держави, продовольчої безпеки населення (далі - майно для потреб оборони та національної безпеки).
За таких обставин, суд вважає, що державним виконавцем Подільського ВДВС у місті Кропивницькому Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) вжито не всіх необхідних передбачених законом заходів щодо примусового виконання постанови Знам'янського міськрайонного суду Кіровоградської області від 20 квітня 2023 року.
З огляду на викладене, приходжу до висновку, що підстав для задоволення подання немає.
На підставі викладеного, керуючись ст. 29, 298, 300, 304, 314, 315 КУпАП, ст. 18, 33, 61, 62 Закону України «Про виконавче провадження», суд
У задоволенні подання державного виконавця Подільського ВДВС у місті Кропивницькому Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) Діордіци Я. про вирішення питань про зміну способу і порядку виконання постанови - відмовити.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення до Кропивницького апеляційного суду.
Суддя Знам'янського міськрайонного суду
Кіровоградської області Г.В. Берднікова