23 серпня 2024 року Справа № 480/5625/24
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Шаповала М.М., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства у справах ветеранів України, в особі Міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся в Сумський окружний адміністративний суд з позовною заявою до Міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій Міністерства у справах ветеранів України і в своєму позові просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту" від 07.03.2024 № 3/ІІІ/10/2, яким відмовлено позивачу в наданні статусу учасника бойових дій;
- зобов'язати Міжвідомчу комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту" Міністерства у справах ветеранів України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання йому статусу учасника бойових дій, з урахуванням висновків суду.
Ухвалою суду від 02.07.2024 позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження по справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, встановлені строки для подання відзиву, відповіді на відзив та заперечень.
Позивач обґрунтовує свої вимоги тим, що відповідно до п. 25 ч. 1 ст. 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" № 3551-ХІІ учасниками бойових дій визнаються особи, які з 24 лютого по 25 березня 2022 року відповідно до Закону України "Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України" або у складі добровольчих формувань у взаємодії із Збройними Силами України, Міністерством внутрішніх справ України, Державною прикордонною службою України, Національною поліцією, Національною гвардією України, Службою безпеки України та іншими утвореними відповідно до закону військовими формуваннями та правоохоронними органами брали участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.
В своєму відзиві на позов Мінветеранів зазначає, що Міжвідомча комісія непідконтрольна Мінветеранів оскільки складається не тільки з працівників Мінветеранів, а й представників Міноборони, МВС, Національної поліції, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Офісу Генерального прокурора, Управління державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, ДСНС та громадських об'єднань.
Міжвідомча комісія є окремим суб'єктом владних повноважень, який наділений окремими від Мінветеранів дискреційними повноваженнями, що полягають у можливості вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених Порядками № 413, № 604, № 336 та № 203, а саме: повернути документи; надати, відмовити у наданні або позбавити статусу учасника бойових дій; призначити або відмовити у призначенні одноразової грошової допомоги.
Крім того, пунктами 19 і 25 частини першої статті 6 Закону № 3551-ХІІ визначені різні категорії осіб, які можуть отримати статус учасника бойових дій, та визначено різний механізм отримання такого статусу.
Відповідно до п. 25 ч. 1 ст. 6 Закону № 3551-ХІІ учасниками бойових дій визнаються особи, які з 24 лютого по 25 березня 2022 року відповідно до Закону України “Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України” або у складі добровольчих формувань у взаємодії із Збройними Силами України, Міністерством внутрішніх справ України, Державною прикордонною службою України, Національною поліцією, Національною гвардією України, Службою безпеки України та іншими утвореними відповідно до закону військовими формуваннями та правоохоронними органами брали участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів. Тобто, для встановлення статусу учасника бойових дій необхідно, щоб особа брала участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України: шляхом самооборони відповідно до Закону України “Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України”; або у складі добровольчого формування у взаємодії Збройними Силами України, Міністерством внутрішніх справ України, Державною прикордонною службою України, Національною поліцією, Національною гвардією України, Службою безпеки України та іншими утвореними відповідно до закону військовими формуваннями та правоохоронними органами.
Згідно із п. 19 ч. 1 ст. 6 Закону № 3551-ХІІ до учасників бойових дій, крім інших, належать особи, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь, зокрема у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
Відповідно до п.п 2 п. 1 ст. 1 Закону України “Про основи національного супротиву” № 1702-ІХ добровольче формування територіальної громади - це воєнізований підрозділ, сформований на добровільній основі з громадян України, які проживають у межах території відповідної територіальної громади, який призначений для участі у підготовці та виконанні завдань територіальної оборони.
Можливість отримання статусу учасника бойових дій у зв'язку з участю у складі ДФТГ у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, з'явилася 21.03.2022 із набранням чинності Законом України від 15.03.2022 № 2121-IX “Про внесення змін до деяких законів України щодо уточнення норм, що регулюють питання визначення категорій осіб, які визнаються ветеранами війни та членами сімей загиблих Захисників і Захисниць України, та надання їм соціальних гарантій”, яким п. 19 ч. 1 ст. 6 Закону № 3551-ХІІ було доповнено членами ДФТГ. При цьому, підпунктом 1 пункту 2 розділу II “Перехідні положення” цього Закону було передбачено право на отримання статусу учасника бойових дій особами, зазначеними у пункті 19 частини першої статті 6 Закону № 3551-ХІІ, які брали участь у зазначених заходах до набрання чинності цим Законом.
Законом України від 12.01.2023 № 2864-IX “Про внесення змін до деяких законів України щодо визнання учасниками бойових дій та особами з інвалідністю внаслідок війни, членами сімей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України окремих категорій осіб, які брали безпосередню участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, та інших питань” (набрав чинності 05.02.2023) частину першу статті 6 Закону № 3551-ХІІ було доповнено новим пунктом 25, яким вже передбачено можливість отримання статусу учасника бойових дій у зв'язку з участю у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України у складі добровольчого формування лише з 24 лютого по 25 березня 2022 року.
Законодавець розмежував поняття звичайного "добровольчого формування" та (добровольчого формування територіальної громади (ДФТГ), виокремивши для різних категорій свій механізм набуття статусу учасника бойових дій.
Особі, що брали участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України у складі саме добровольчого формування територіальної громади механізм встановлення статусу учасника бойових дій (передбачений п. 19 ч. 6 Закону № 3551-ХІІ) відмінний від механізму встановлення цього правового статусу особі, яка брала участь у складі добровольчого формування (наприклад Добровольче формування "Карпатська Січ", Українська добровольча армія, Добровольчий Український Корпус "Правий сектор", Добровольчий батальйон "Братство" Дмитра Корчинського тощо), що передбачено п. 25 ч. 1 ст. 6 Закону № 3551-ХІІ.
В подальшому, представником відповідача - Міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій Міністерства у справах ветеранів України, через підсистему "Електронний суд" надано до суду клопотання про звернення подання до Верховного Суду про розгляд ним як зразкової справи № 480/5625/24, яке мотивовано тим, що у провадженні Сумського окружного адміністративного суду перебуває численна кількість адміністративних справ, які мають такі ознаки типових справ: відповідачем виступає один і той же суб'єкт владних повноважень, спір виник з аналогічних підстав, відносини регулюються одними нормами права, позивачі заявили аналогічні вимоги.
Доцільність ухвалення зразкового рішення обґрунтовується кількістю вже відкритих Сумським окружним адміністративним судом судових проваджень у таких типових справах: № 480/5398/24, № 480/5399/24, № 480/5616/24, № 480/5624/24, № 480/5625/24, № 480/5626/24, № 480/5627/24, № 480/5628/24, № 480/5931/24, № 480/5932/24, № 480/5933/24, № 480/5952/24, № 480/5953/24, № 480/5954/24, № 480/5956/24, № 480/5957/24, № 480/6104/24, № 480/6105/24, № 480/6153/24, № 480/839/24, № 480/3591/24, № 480/10448/23.
При цьому, як зазначає представник відповідача, міжвідомчою комісією було прийнято більше 40 рішень про відмову у наданні статусу учасника бойових дій з підстав, аналогічних у вищезазначених адміністративних справах. Ще більше 250 заяв з аналогічними обставинами справи перебувають на розгляді міжвідомчої комісії. Підстави для прийняття протилежних рішень ніж оскаржуються у вищезазначених адміністративних справах, у міжвідомчої комісії відсутні. Загальна кількість типових справ вже може скласти більше 300, та у подальшому тільки зростати.
Враховуючи викладене, на думку відповідача, судова справа № 480/5625/24 відповідає вимогам підпунктів 21, 22 частини другої статті 4, частини першої статті 290 КАС України.
Дослідивши подане клопотання, суд зазначає наступне.
Згідно відомостей з комп'ютерної програми "Діловодство спеціалізованого суду", судом встановлено, що, крім цієї справи, у даний час у провадженні Сумського окружного адміністративного суду перебувають справи, а саме: № 480/5398/24, № 480/5399/24, № 480/5616/24, № 480/5624/24, № 480/5625/24, № 480/5626/24, № 480/5627/24, № 480/5628/24, № 480/5931/24, № 480/5932/24, № 480/5933/24, № 480/5952/24, № 480/5953/24, № 480/5954/24, № 480/5956/24, № 480/5957/24, № 480/6104/24, № 480/6105/24, № 480/6153/24, № 480/839/24, № 480/3591/24, № 480/10448/23.
При цьому, відповідачами у даних справах є один і той самий суб'єкт владних повноважень - Міністерство у справах ветеранів України, в особі Міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, спір у наведених справах виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявлено аналогічні позовні вимоги.
В пункті 21 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що типові адміністративні справи - адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявлено аналогічні вимоги.
Відповідно до пункту 22 частини першої статті 4 КАС України зразкова адміністративна справа - типова адміністративна справа, прийнята до провадження Верховним Судом як судом першої інстанції для постановлення зразкового рішення.
Порядок і умови ініціювання та вирішення питання про відкриття провадження у зразковій справі наведені у статті 290 КАС України.
Відповідно до частини першої статті 290 КАС України якщо у провадженні одного або декількох адміністративних судів перебувають типові адміністративні справи, кількість яких визначає доцільність ухвалення зразкового рішення, суд, який розглядає одну чи більше таких справ, може звернутися до Верховного Суду з поданням про розгляд однієї з них Верховним Судом як судом першої інстанції.
Частиною другою статті 290 КАС України визначено, що у поданні про розгляд справи Верховним Судом як зразкової зазначаються підстави, з яких суд, що надає подання, уважає, що справа має бути розглянута Верховним Судом як зразкова, у тому числі посилання на типові справи. До подання додаються матеріали справи.
Інститут зразкових рішень запроваджений з метою підвищення ефективності правосуддя шляхом розвантаження судів та спрощення процедури розгляду справ. Розгляд типової справи як зразкової має відбуватись у правовідносинах, які виникли насамперед внаслідок нового чи зміненого правового регулювання у певній сфері суспільних відносин, що в свою чергу зумовлює необхідність скерування практики застосування таких змін з метою їх правильного сприйняття і реалізації.
Верховний Суд неодноразово висловлював позицію, зокрема у справах №360/1809/20, № 620/4149/20, № 300/3440/20, № 600/3364/22-а, № 240/19602/22 про те, що інститут зразкової справи запроваджений з метою вирішення Верховним Судом питань застосування норм матеріального права у значній кількості адміністративних справ, які характеризуються аналогічними позовними вимогами та підставами виникнення спору, однаковими нормами, які регулюють спірні правовідносини, а також відповідачем у яких є один і той самий суб'єкт владних повноважень.
Верховний Суд констатував, що лише наявність усіх вищезазначених ознак типових справ може бути підставою для висновку про доцільність ухвалення рішення у зразковій справі задля забезпечення передбачуваності та єдності правозастосовної практики у певній категорії спірних правовідносин та швидкого розгляду значної кількості однотипних справ. Крім того, кількісний показних типових справ безумовно має значення при вирішенні питання про доцільність ухвалення зразкового рішення. Це вбачається безпосередньо зі змісту частини першої статті 290 КАС України.
Доцільність ухвалення зразкового рішення обґрунтовується кількістю вже відкритих Сумським окружним адміністративним судом судових проваджень у таких типових справах: № 480/5398/24, № 480/5399/24, № 480/5616/24, № 480/5624/24, № 480/5625/24, № 480/5626/24, № 480/5627/24, № 480/5628/24, № 480/5931/24, № 480/5932/24, № 480/5933/24, № 480/5952/24, № 480/5953/24, № 480/5954/24, № 480/5956/24, № 480/5957/24, № 480/6104/24, № 480/6105/24, № 480/6153/24, № 480/839/24, № 480/3591/24, № 480/10448/23.
При цьому, як зазначає представник відповідача, міжвідомчою комісією було прийнято більше 40 рішень про відмову у наданні статусу учасника бойових дій з підстав, аналогічних у вищезазначених адміністративних справах. Ще більше 250 заяв з аналогічними обставинами справи перебувають на розгляді міжвідомчої комісії. Підстави для прийняття протилежних рішень ніж оскаржуються у вищезазначених адміністративних справах, у міжвідомчої комісії відсутні. Загальна кількість типових справ вже може скласти більше 300, та у подальшому тільки зростати.
Враховуючи викладене, представник відповідача вважає, що судова справа № 480/5625/24 відповідає вимогам підпунктів 21, 22 частини другої статті 4, частини першої статті 290 КАС України.
Аналізуючи вказані норми та зміст позовних вимог, заявлених у вищенаведених справах, вважаю, що дані справи містять всі ознаки типової справи, що передбачені п. 21 ч. 1 ст. 4 КАС України, а значна їх кількість у провадженні Сумського окружного адміністративного суду, визначає доцільність ухвалення Верховним Судом зразкового рішення для формування єдиної судової практики вирішення даної категорії справ.
В залежності від того чи різняться правова природа і суть, закладена в використовуваних термінах в п. 19 ч. 6 Закону № 3551-ХІІ "особа, що брала участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України у складі добровольчого формування територіальної громади" і в п. 25 ч. 6 цього Закону № 3551-ХІІ "особа, що брала участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України у складі добровольчого формування", а також від правильно визначення правового статусу Міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій Міністерства у справах ветеранів України буде різнитися судова практика в застосуванні механізму встановлення належного відповідача, предмету і підстав позову, факти, що обов'язково підлягають встановленню по справі і докази на підтвердження позовних вимог.
Відтак, із вирішенням Верховним Судом як судом першої інстанції даної категорії спорів буде постановлено зразкове рішення та буде встановлено єдину практику, а судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними та їх об'єднаннями на території України.
Пунктом 7 ч.1 ст. 29 КАС України передбачено, що суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо справа підлягає розгляду як зразкова у порядку, визначеному статтею 290 цього Кодексу.
Згідно до ч.10 ст. 29 КАС України передача справи на вирішення Верховного Суду як зразкової справи здійснюється відповідно до вимог статті 290 цього Кодексу.
Таким чином, враховуючи наведене, а також те, що ця справа та справи № 480/5398/24, № 480/5399/24, № 480/5616/24, № 480/5624/24, № 480/5625/24, № 480/5626/24, № 480/5627/24, № 480/5628/24, № 480/5931/24, № 480/5932/24, № 480/5933/24, № 480/5952/24, № 480/5953/24, № 480/5954/24, № 480/5956/24, № 480/5957/24, № 480/6104/24, № 480/6105/24, № 480/6153/24, № 480/839/24, № 480/3591/24, № 480/10448/23 містять всі ознаки типової справи, що передбачені п.21 ч.1 ст.4 КАС України, а значна їх кількість у провадженні суду, визначає доцільність ухвалення Верховним Судом зразкового рішення для формування єдиної судової практики вирішення даної категорії справ, суд вважає, що ця адміністративна справа як типова, в порядку ст.290 Кодексу адміністративного судочинства України, підлягає направленню до Верховного Суду (01043, м. Київ, вул. Пилипа Орлика, буд. 8) разом із поданням про її розгляд Верховним Судом як судом першої інстанції, виходячи з вимог п.7 ч.1 ст. 29 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись п.7 ч.1 ст.29, ст.ст. 243, 248, 290 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Адміністративну справу № 480/5625/24 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства у справах ветеранів України, в особі Міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії передати на розгляд до Верховного Суду (01043, м. Київ, вул. Пилипа Орлика, буд. 8) разом із поданням про розгляд даної справи Верховним Судом як судом першої інстанції в порядку статті 290 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя М.М. Шаповал