Справа № 127/14132/24
Провадження № 2/127/1858/24
(ЗАОЧНЕ)
22.08.2024 року м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області
у складі головуючого судді Антонюка В.В.,
при секретарі Бойчук Я.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду м. Вінниця, цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів допомоги на проживання внутрішньо переміщених осіб, -
Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.
Позов мотивований тим, що в управлінні соціального захисту населення (Правобережне) департаменту соціальної політики Вінницької міської ради перебував на обліку ОСОБА_2 як внутрішньо переміщена особа та отримував допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам.
ОСОБА_1 перемістився із м. Маріуполь, Донецької області з 26.03.2022 року.
26.04.2022 ОСОБА_1 власноруч подав заяву до управління соціального захисту населення (Правобережне) заяву про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам. З листопада 2022 року нарахування на виплату допомоги на проживання внутрішньо переміщеної особам здійснюється через Єдину інформаційну систему соціальної сфери.
В період отримання відповідачем допомоги, останньому виповнилось 18 років. Ч. 1 ст. 34 ЦК України визначено, що повну цивільну дієздатність має фізична особа, яка досягла 18 років (повноліття). Тому з 01.11.2022 року слід виплачувати 2 000 грн., як це передбачено п.3 Порядку №332.
Разом з тим, лише в лютому 2023 року в Єдиній інформаційній системі соціальної сфери було встановлено оновлення і внесено функцію зміни категорії виплат для внутрішньо переміщених осіб на проживання.
Автоматична зміна категорії отримувача допомога стала доступна лише у березні 2023 року, тому працівники департаменту здійснювали зміну категорії та відповідно перерахунок виплаченої допомоги вручну.
Відтак, відповідно до перерахунку допомоги, у зв'язку зі зміною категорії внутрішньо переміщеної особи, відповідачу з 0.11.2022 року призначено допомогу в розмірі 2 000 грн.
Згідно з розрахунком переплати від 31.03.2023 по особовому рахунку № НОМЕР_1 , сума переплати за період з 01.11.2022 по 28.02.2023 року складає 4 000 грн.
В подальшому, листом від 03.04.2023 №08/00/008/18509 відповідача повідомлено про суму переплати та реквізити про повернення коштів.
Однак, жодних повернень надміру виплачених коштів відповідачем не здійснювалось.
Рішенням УСЗН (Правобережне) від 01.05.2023 № 58501-194126, вирішено утримувати переплату в розмірі 20% від суми переплати щомісячно, починаючи з 01.05.2023 до повного погашення.
Згідно з розрахунком утримання, залишок надміру виплачених коштів складає 2 800 грн.
03.04.2023 УСЗН (Правобережне) надіслано відповідачу через АТ Укрпошта повідомлення №08/00/008/18509 про суму та спосіб добровільного повернення коштів переплати. Повторне повідомлення про суму переплати було надіслано 16.08.2023 за №08/00/008/48245.
Станом на 25.04.2023 жодних повернень від отримувача допомоги не здійснювалось, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 29.04.2024 року позов прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення ( виклику) осіб.
29.04.2024 року судом направлено запит до Департаменту адміністративних послуг Вінницької міської ради про надання відомостей про реєстрацію місця проживання та інші персональні дані, які містяться в реєстрі територіальної громади відносно ОСОБА_1 .
08.05.2024 року до суду надійшла відповідь з Департаменту адміністративних послуг, в якій зазначено, що ОСОБА_1 , в реєстрі територіальної громади міста Вінниці не значиться.
Ухвалою суду від 08.05.2024 року переведено з розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін до розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Представник позивача подав заяву про розгляд справи у його відсутність із зазначенням, що проти заочного розгляду справи не заперечує.
Згідно із ч. 3 ст. 211 ЦПК України учасник справи має право заявляти клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Відповідач в судове засідання не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про час і місце розгляду справи шляхом направлення судових повісток, СМС повідомлень та через оголошення на офіційному сайті суду. Про причини неявки суду не повідомлено.
З урахуванням приписів статті 280 ЦПК України суд дійшов висновку про розгляд справи у відсутність відповідача в порядку заочного провадження, оскільки в справі достатньо матеріалів про права та взаємовідносини сторін і представник позивача не заперечував проти такого порядку розгляду справи.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов до наступного.
Судом встановлено, що 26.03.2022 за № за № 509-500505324 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, зареєстроване місце проживання ОСОБА_1 : АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 .(а.с.6)
26.03.2022 сформовано довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи - ОСОБА_1 , за № 509-500505324.(а.с.7)
26.04.2024 ОСОБА_1 подав заяву про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.(а.с.8)
Рішенням управління соціального захисту населення (Правобережне) департаменту соціальної політики Вінницької міської ради від 30.04.2022 ОСОБА_1 призначено допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам з 01.03.2022 по 31.05.2022 у розмірі 3000,00 грн. щомісячно (категорія працездатності дитина до 18 років).
Розпорядженням від 19.09.2022 продовжено виплату допомоги ОСОБА_1 , як внутрішньо переміщеній особі з 01.10.2022 по 13.12.2022 в сумі 3000 грн.
Відповідно до довідки з УСЗН (Правобережне) від 07.12.2023 року за № 4462, ОСОБА_1 нараховано соціальні виплати, оскільки він знаходиться на обліку в УСЗН (Правобережне) ДСП ВМР, як внутрішньо переміщена особа, в період з березня 2022 року по липень 2023 року в розмірі 46 000 грн.(а.а.10)
Згідно з розрахунком переплати від 31.03.2023 по особовому рахунку № НОМЕР_1 , сума переплати за період з 01.11.2022 по 28.02.2023 року складає 4 000 грн.(а.с.12)
Відповідно до пункту 29 Порядку 332 (чинного на момент подання позовної заяви) у разі неправомірної або повторної виплати отримувачу допомоги за певний період суми такої виплаченої допомоги повертаються отримувачем добровільно або за вимогою органу соціального захисту населення.
Рішенням УСЗН (Правобережне) від 01.05.2023 № 58501-194126, вирішено утримувати переплату в розмірі 20% від суми переплати, щомісячно, починаючи з 01.05.2023 до повного погашення. (а.с.13)
Згідно з розрахунком утримання, залишок надміру виплачених коштів складає 2 800 грн.(а.с.14)
03.04.2023 УСЗН (Правобережне) надіслано відповідачу через АТ Укрпошта повідомлення №08/00/008/18509 про суму та спосіб добровільного повернення коштів переплати.(а.с.15) Повторне повідомлення про суму переплати було надіслано 16.08.2023 за №08/00/008/48245.(а.с.16)
Однак в матеріалах справи не міститься жодних підтверджень щодо повернення відповідачем надміру виплачених коштів.
Орган соціального захисту населення з моменту виявлення факту надміру перерахованої (виплаченої) допомоги визначає обсяг неправомірно або повторно отриманих коштів та протягом 30 робочих днів повідомляє про це уповноваженій особі або отримувачу шляхом надсилання повідомлення з використанням засобів поштового/ електронного зв'язку (із застосуванням засобів електронного сповіщення Єдиної системи (за технічної можливості)/засобами мобільного зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику.
Орган соціального захисту населення має право здійснити перерахунок надміру виплачених коштів допомоги отримувачу за рахунок наступних виплат.
У разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки орган соціального захисту населення вирішує питання про їх стягнення в судовому порядку.
Кошти надміру перерахованої (виплаченої) допомоги повертаються отримувачами на небюджетні рахунки органів соціального захисту населення, відкриті в Казначействі.
Повернуті кошти, перерахування (виплату) яких проводило Мінсоцполітики, протягом 15 робочих днів місяця, що настає за місяцем, в якому були повернуті кошти, але не пізніше ніж 26 грудня поточного року, орган соціального захисту населення перераховує на рахунок Мінсоцполітики, відкритий в Казначействі, з розподілом коштів за місяцями та роками, в яких проводилася відповідна виплата.
Призначення допомоги здійснюється відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року № 332.
За змістом п. 2 Порядку, допомога надається особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території російською федерацією території України, а також території адміністративно-територіальних одиниць, де проводяться бойові дії та що визначені в переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми «єПідтримка», затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 р. № 204.
Відповідно до п. 3 Порядку (в редакції, яка діяла на момент призначення і виплати допомоги) допомога надається щомісячно з місяця звернення на період введення воєнного стану та одного місяця після його припинення чи скасування на кожну внутрішньо переміщену особу, відомості про яку включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, у таких розмірах: для осіб з інвалідністю та дітей - 3000 гривень; для інших осіб - 2000 гривень. Допомога виплачується за повний місяць незалежно від дати звернення за її наданням та дати припинення чи скасування воєнного стану. Допомога внутрішньо переміщеним особам, які звернулися за її наданням до 14 квітня 2022 року, надається починаючи з березня 2022 року.
Внутрішньо переміщені особи несуть відповідальність за достовірність інформації, наданої для отримання допомоги (п. 5 Порядку №332).
Пунктом першим постанови Кабінету Міністрів України від 16.04.2022 №457 «Про підтримку окремих категорій населення, яке постраждало у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України установлено, що для підтримки окремих категорій населення, яке постраждало у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, надається внутрішньо переміщеним особам, відомості про яких включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, - допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 р. № 332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам».
Управлінням соціального захисту населення (Правобережне) департаменту соціальної політики Вінницької міської ради заява про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб, довідка про взяття на облік ВПО відповідача отримані з Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб (Порядок створення, ведення та доступу до відомостей Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2016 №646).
Згідно з пунктом 22 Порядку № 332 (ред. від 01.08.2023), з метою встановлення права на призначення/продовження виплати допомоги уповноваженій особі/отримувачу Мінсоцполітики передає Мінфіну відповідну інформацію для здійснення верифікації відповідно до Закону України “Про верифікацію та моніторинг державних виплат”.
Верифікація здійснюється шляхом перевірки інформації, наданої уповноваженою особою, з урахуванням даних, що обробляються стосовно них в інформаційно-аналітичній платформі електронної верифікації та моніторингу, на відповідність вимогам, визначеним у цьому Порядку.
За результатами верифікації Мінфіну інформації щодо осіб Мінфіном передаються рекомендації Мінсоцполітики для подальшого завантаження до електронних систем Мінсоцполітики.
Якщо на інформаційно-аналітичній платформі електронної верифікації та моніторингу Мінфіну відсутні відомості щодо осіб, які звертаються за призначенням допомоги, перевірка проводиться автоматично в Єдиній системі на підставі даних, отриманих шляхом автоматизованого доступу/обміну електронними даними між Єдиною системою та системою електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів у порядку, передбаченому законодавством, зокрема з:
- Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань - про зареєстрованих фізичних осіб - підприємців;
- реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування - відомості про трудову діяльність;
- Державного реєстру актів цивільного стану громадян - про смерть особи;
- Реєстру пошкодженого та знищеного майна - інформація про житло, зруйноване або непридатне для проживання, а також його відновлення.
Електронна інформаційна взаємодія, передбачена цим Порядком, здійснюється з використанням засобів системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів “Трембіта” з дотриманням Законів України “Про електронні довірчі послуги”, “Про захист персональних даних”, “Про публічні електронні реєстри”, “Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах”.
У разі відсутності технічної можливості передачі даних з використанням системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів “Трембіта” електронна інформаційна взаємодія суб'єктів електронної взаємодії може здійснюватися з використанням інших інформаційно-комунікаційних систем із застосуванням в них відповідних комплексних систем захисту інформації з підтвердженою відповідністю за результатами державної експертизи в порядку, встановленому законодавством.
Згідно з абзацом З пункту 8 Порядку № 332 (ред. від 01.08.2023), нарахування та виплата допомоги отримувачу припиняються починаючи з місяця, що настає за місяцем повернення до покинутого місця проживання або виїзду за кордон на постійне місце проживання, або з місяця, у якому строк перебування за кордоном перевищив ЗО календарних днів підряд або більш як 60 календарних днів сукупно протягом шестимісячного періоду отримання допомоги.
Відповідно до пункту 24 Порядку № 332 а редакції від 01,08.2023, у разі успішного проходження верифікації інформації отримувачів допомога продовжується автоматично із використанням функціоналу Єдиної системи.
У разі виявлення невідповідності вимогам цього Порядку за результатами верифікації та відомостей, відображених в Єдиній системі, в Єдиній системі формується відповідний статус із зазначенням критеріїв, наведених у пунктах 7 і 8 цього Порядку, які порушено. За наявності технічної можливості інформація про підстави відмови у призначенні/ продовженні виплати допомоги та порядок оскарження рішення повідомляється уповноваженій особі або отримувачам із застосуванням засобів електронного сповіщення Єдиної системи, засобами мобільного зв'язку або органу соціального захисту населення, який призначає допомогу на проживання, шляхом надсилання повідомлення з використанням засобів поштового/електронного зв'язку.
Отже, з 01.08.2023 відповідачу припинено виплату допомоги, оскільки останній перебував за кордоном 30 днів підряд, станом на 15 липня 2023 року, що підтверджується витягом з Єдиної інформаційної системи соціальної сфери: номер електронної особової справи (ЕОС) Т124778359, по типу допомоги: допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам по заявнику ОСОБА_1 , де зазначено дату здійснення верифікації: 26.07.2023; Код виявленої невідповідності: 432 «Отримувач допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, перебував за кордоном: ЗО днів підряд станом на 15 липня 2023 року».(а.с.17)
Отже, ОСОБА_1 знав про обставини, що можуть вплинути на отримання щомісячної допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам та не повідомив позивача про них, що є зловживанням з його боку.
Виходячи з вище викладеного, судом встановлено, що відповідач з 01.11.2022 втратив право на отримання грошової допомоги на проживання внутрішньо переміщеній в розмірі передбаченому для осіб з інвалідністю та дітей (3000, 00 грн), оскільки станом на 01.11.2022 досягнув повноліття та мав право на отримання допомоги в розмірі 2000, 00 гри, однак за відсутності технічної можливості здійснення зміни категорії для отримувача допомоги внутрішньо переміщеним особам, Відповідачем отримано надміру виплачену суму допомоги, тому, кошти в розмірі 2 800,00 грн. підлягають безумовному поверненню відповідачем позивачу, як набуті без достатньої правової підстави.
При подачі позову до суду позивачем було сплачено судовий збір в розмірі 3 028,00 грн, тому відповідно до ст. 141 ЦПК України, сума сплаченого судового збору підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 7, 1 2, 13, 81, 89, 141, 206, 258, 259, 263-265, 273, 354 ЦПК України, суд,-
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради суму надміру виплачені коши допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам в розмірі 2 800 (дві тисячі вісімсот) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради судовий збір в розмірі 3 028 (три тисячі двадцять вісім) гривень.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Відповідач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Вінницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Повний текст рішення виготовлено 23.08.2024 року.
Позивач: Департамент соціальної політики Вінницької міської ради, місцезнаходження: м. Вінниця, вул. Соборна, 50, ЄДРПОУ 38782790.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , останнє відоме місце проживання: АДРЕСА_2 .
Суддя: