21 серпня 2024 року справа № 580/6962/24
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд одноособово в складі головуючої судді Бабич А.М., розглянувши в залі суду в порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом адвоката Хомича І.О. від імені ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,
15.07.2024 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов адвоката Хомича І.О. (03186, м.Київ, просп.Повітрофлотський, буд.34, оф.30) від імені ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивачка) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) (далі - відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька обл., м.Слов'янськ, пл.Соборна, буд.3; код ЄДРПОУ 13486010) (далі - відповідач 2) про:
визнання протиправним і скасування рішення відповідача 2 від 22.02.2024 №971030118514 щодо відмови їй в призначенні та виплаті пенсії за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2021-2023 роки, з якої сплачені страхові внески, що передували року звернення за призначенням пенсії, починаючи з 06.02.2024;
зобов'язання відповідача 1 здійснити призначення та виплату їй пенсії за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2021-2023 роки, з якої сплачені страхові внески, що передували року звернення за призначенням пенсії, починаючи з 06.02.2024.
Обґрунтовуючи зазначив, що відповідачі відмовили позивачці у призначенні пенсії за віком у зв'язку з тим, що при переведенні з одного виду пенсії на інший враховується заробітна плата із застосуванням показника середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії, а застосування середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (відповідно до ст.40 вказаного вище Закону), при перерахунку пенсії чинним законодавством не передбачено. Вважає, що відповідачі порушуючи закон відмовили у призначені пенсії.
Ухвалою суду від 22.07.2024 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд правилами спрощеного письмового провадження відповідно до ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України). Також встановлено відповідачу строк, тривалістю 15 днів з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі, для надання відзиву на позовну заяву та доказів. Вказану ухвалу відповідачі отримали 22.07.2024, що підтверджується довідками про доставку електронного листа в їх електронні кабінети.
06.08.2024 на адресу суду від відповідача 2 надійшов відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Обґрунтовуючи зазначив, що позивачка перебуває на обліку у відповідача 1 з 30.03.2010, як отримувач пенсії за віком відповідно до Закону №796-12, ст.55. З 01.09.2015 позивачку переведено на пенсію за віком відповідно до ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Для обчислення пенсії позивачці враховувався показник середньої заробітної плати за 2014-2016 роки, який з урахуванням індексацій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону №1058 складає 7994,47 грн з 01.03.2024. Позивачка звернулась заявою від 15.02.2024 №421 про перерахунок «перехід на інший вид пенсії». Звернення опрацьовано за принципом екстериторіальності та прийнято спірне рішення про відмову.
07.08.2024 від відповідача 1 на адресу суду надійшов відзив, в якому просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю. Зазначив, що за принципом екстериторіальності виконавцем визначено відповідача 2 та за результатом розгляду заяви позивачки прийнято спірне рішення, про що її повідомлено листом. Оскільки ним право позивачки на отримання пенсії не порушувалось, підстави для визнання протиправними його рішень, дій чи бездіяльності відсутні. Позивачці призначено пенсію за віком із зниженням пенсійного віку, як особі, яка є потерпілою від Чорнобильської катастрофи IV категорії, що передбачено ст.55 Закону України №796-ХІІ. Доказів, що їй призначено пенсію, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та/або відповідно до ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» матеріали справи не містять. Оскільки заява позивачки стосується призначення їй того самого виду пенсії (за віком), яка уже була їй призначена у 2010 році, вона не може бути призначена повторно із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2021-2023 роки.
Оцінивши доводи, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, з огляду на таке.
06.02.2024 позивачка через засоби поштового зв'язку звернувся заявою до відповідача 1, в якій просила перевести її з одного виду пенсії на інший. Вказана заява зареєстрована відповідачем 1 14.02.2024 за №2563/Я-2300-24. До заяви додала перелік документів. У ній додатково просила призначити пенсію за віком з дати її подання та під час призначення застосувати показник середньої заробітної плати по Україні за 2021-2023 роки відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
22.02.2024 відповідач 2 прийняв рішення №971030118514 про відмову у перерахунку пенсії. У рішенні зазначив, враховуючи, що заяву позивачка надіслала засобами Укрпошти, що не передбачено Порядком №22-1, вирішив відмовити у перерахунку пенсії.
Листом від 01.03.2024 відповідач 1 на заяву позивачки від 15.02.2024 №421 повідомив про прийняте рішення відповідачем 2.
Не погоджуючись зі спіним рішенням, позивачка звернулася в суд з позовом.
Суд врахував ч.2 ст.19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою ст. 9 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон України №1058-IV) визначено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Суд установив, що позивачка через засоби поштового зв'язку зверталася заявою до відповідача 1 щодо зміни виду пенсії та за результатами її розгляду прийняте спірне рішення про відмову у перерахунку пенсії з підстави недотримання вимог подачі такої заяви. Щодо цих обставин суд урахував.
Порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії визначає стаття 44 Закону України №1058-IV.
Відповідно до ч.1 вказаної статті призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Згідно з ч.3 ст.45 Закону України №1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Отже, переведення з одного виду на інший вид пенсії здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1 (далі - Порядок).
Відповідно до п.1.1 Порядку заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).
Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.
Згідно з п.1.8 Порядку днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Якщо заява про призначення пенсії подається через вебпортал або засобами Порталу Дія днем звернення за призначенням пенсії вважається дата реєстрації на вебпорталі або засобами Порталу Дія заяви разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).
Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій, якщо інше не передбачено цим Порядком), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
Відповідно до п.2.23 Порядку при поданні особою заяви в паперовій формі документи можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію.
Отже, законодавцем визначені альтернативні способи подачі заяв до органів з питань призначення пенсій. Тому доводи відповідачів про те, що позивачка, звертаючись заявою про зміну виду пенсії через засоби поштового зв'язку, не дотрималась вимог вказаного вище Порядку, не обґрунтовані та суперечать вказаним вище нормам законодавства. Тому суд дійшов висновку, що спірне рішення, обгрунтоване такими підставами, є протиправним і підлягає скасуванню в повному обсязі.
Відповідно до п.4.2 Порядку при прийманні документів працівник сервісного центру:
ідентифікує заявника (його представника);
надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;
реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;
уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування;
з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат;
повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;
сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;
надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених пунктом 2.28 розділу II цього Порядку;
повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал;
видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 6). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі;
повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр.
Отже, відповідачі наділені правом перевіряти надані особою документи для зміни виду пенсії та повідомляти про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів.
Згідно з п.4.3. рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
Тобто, за результатами розгляду заяви особи територіальний орган Пенсійного фонду не пізніше 10 днів зобов'язаний прийняти рішення по суті заяви. Рішення щодо розгляду заяви позивачки прийняв саме відповідач 2. Відповідач 1 листом повідомив про результати її розгляду.
Врахувавши зазначене вище суд дійшов висновку, що відповідач 1 не допустив порушення заявленого права позивачки на перерахунок пенсії (зміну виду пенсії) та діяв відповідно до вказаної вище норми Порядку №22-1 щодо прийому документів позивачки. Підстави зобов'язувати вчинити дії відповідача 1 з огляду на вказані вище норми права відсутні.
Водночас, оскільки відповідач 2 заяву позивачки від 06.02.2024 про зміну виду пенсії, у т.ч. щодо застосування показника середньої заробітної плати по Україні за 2021-2023 роки відповідно до Закону України №1058-IV, не розглянув по суті та не відмовляв у її переведенні та застосуванні вказаного показника, доводи позовної заяви щодо порушення прав позивачки в цій частині не обгрунтовані та не враховані судом, оскільки заявлені передчасно.
Для забезпечення виконання завдання адміністративного суду, вказаного у ст.2 КАС України щодо ефективного способу повного судового захисту порушеного права позивачки, суд дійшов висновку зобов'язати відповідача 2, який допустив порушення прав позивачки та для розгляду якого надійшла заява позивачки, у порядку, межах, спосіб і строки, визначені законом, повторно розглянути її заяву від 06.02.2024 про зміну виду пенсії та застосування показника середньої заробітної плати по Україні за 2021-2023 роки відповідно до Закону України №1058-IV та за результатами її розгляду прийняти відповідне рішення по суті такої заяви.
Заявлені позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню у вказаних вище частинах.
Згідно з ч.3 ст.139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Понесені позивачкою судові витрати, підтверджені квитанцією від 12.07.2024 в сумі 968,96грн про сплату судового збору за звернення до адміністративного суду з позовною заявою, підлягають стягненню на користь позивачки за рахунок бюджетних асигнувань відповідача 2, який безпосередньо порушив заявлене право позивачки, пропорційно задоволеній частині позову - половина суми.
Керуючись ст.ст. 2-20, 72-78, 90, 132-143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд
1. Адміністративний позов адвоката Хомича І.О. від імені ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) задовольнити частково.
Визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька обл., м.Слов'янськ, пл.Соборна, буд.3; код ЄДРПОУ 13486010) від 22.02.2024 №971030118514 про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька обл., м.Слов'янськ, пл.Соборна, буд.3; код ЄДРПОУ 13486010) у порядку, межах, спосіб і строки, визначені законом, повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) від 06.02.2024 про зміну виду пенсії та застосування показника середньої заробітної плати по Україні за 2021-2023 роки відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та за результатами її розгляду прийняти відповідне рішенн по суті такої заяви.
У задоволенні інших позовних вимог відмовити.
2. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька обл., м.Слов'янськ, пл.Соборна, буд.3; код ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) понесені нею судові витрати зі сплати судового збору за звернення до адміністративного суду позовною заявою в сумі 484,48грн (чотириста вісімдесят чотири гривні сорок вісм копійок).
3. Копію рішення направити учасникам справи.
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.
Суддя Анжеліка БАБИЧ
Рішення ухвалене, виготовлене в повному обсязі та підписане 21.08.2024.