Рішення від 21.08.2024 по справі 480/2997/24

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 серпня 2024 року Справа № 480/2997/24

Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Бондаря С.О., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу №480/2997/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якому з урахуванням уточнень просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії з розрахунку 77% грошового забезпечення, згідно з довідкою про розмір грошового забезпечення складеної ІНФОРМАЦІЯ_1 від 20.10.2020 №48125, не виплати додаткових доплат до основної пенсії та не зняття обмежень розміру пенсії;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести позивачу з 27.10.2021 перерахунок та виплату пенсії у розмірі 77% відповідних сум грошового забезпечення згідно з довідкою ІНФОРМАЦІЯ_2 про розмір грошового забезпечення від 20.10.2020 №48125, з урахуванням всіх надбавок для обчислення основного розміру пенсії, та провести перерахунок та виплату пенсії без обмеження максимальним розміром.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що йому з 1993 року призначено пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з розрахунку 77% сум грошового забезпечення за 29 років вислуги. ГУ ПФУ в Сумській області з 01.01.2018 було проведено перерахунок пенсії позивачу з розрахунку 70 % сум грошового забезпечення. На виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 16.09.2020 у справі 480/5115/19 було поновлено порушене право позивача на отримання пенсії з розрахунку 77% сум грошового забезпечення. У подальшому, на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 27.09.2021 у справі №480/6726/21 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 від 20.10.2020 № 48125. Проте, такий перерахунок пенсії проведено виходячи з 70% грошового забезпечення, замість 77%.

Крім того, відповідач протиправно скасував надбавки до пенсії, які виплачувалися до 01.01.2018 та протиправно обмежив пенсію максимальним розміром.

На звернення позивача від 06.03.2024, ГУ ПФУ в Сумській області повідомило про відсутність правових підстав для проведення перерахунку пенсії.

Позивач вважає протиправними дії відповідача щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії з 77% до 70% сум грошового забезпечення та обмеження пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 01.05.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області не надало відзиву на позов без поважних причин.

Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Суд, дослідивши надані сторонами докази, встановив такі обставини.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області та йому з 31.12.1993 призначено пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з розрахунку 77% грошового забезпечення за 29 років вислуги, що підтверджується витягом з протоколу за пенсійною справою від 01.01.2007.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 27.09.2021 у справі №480/6726/21 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії на підставі наданої ІНФОРМАЦІЯ_4 довідки від 20.10.2020 року № 48125 про грошове забезпечення для нарахування пенсії, з урахуванням фактично виплачених сум.

На виконання судового рішення від 27.09.2021 у справі №480/6726/21 позивачу було проведено перерахунок пенсії з 01.04.2019 на підставі наданої ІНФОРМАЦІЯ_4 довідки від 20.10.2020 року № 48125. При цьому відповідач визначив основний розмір пенсії позивачу з розрахунку 70% грошового забезпечення.

У подальшому ГУ ПФУ в Сумській області було здійснено перерахунок пенсії позивачу з 01.03.2024 на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році". При цьому під час даного перерахунку розмір пенсії було обмежено десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність, що підтверджується витягом з перерахунку пенсії.

06.03.2024 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області із скаргою, в якій просив здійснити обчислення пенсії виходячи з 77 % сум грошового забезпечення, без її обмеження десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність.

ГУ ПФУ в Сумській області листом від 04.04.2024 повідомило ОСОБА_1 , про відсутність правових підстав для проведення перерахунку його пенсії, оскільки при проведенні її перерахунку з 01.04.2019 було застосовано чинну норму статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", якою передбачено, що максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70% сум грошового забезпечення.

Крім того відповідач зазначив, що після проведеного перерахунку пенсії позивачу з 01.03.2024 у загальному її розмірі 31327,38 грн передбачено її індексацію, проте, згідно з ч. 7 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" виплата здійснюється у максимальному її розмірі, що становить 23610 грн.

Не погодившись з такими діями відповідача щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії з 77% до 70% сум грошового забезпечення та щодо обмеження пенсії максимальним розміром, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з наступного.

Згідно з ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року №2262-XII (в редакції чинній до 01.10.2011) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт а статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 8 липня 2011 року №3668-VI внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-XII, яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Згодом Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27 березня 2014 року №1166-VII внесено зміни у частину другій статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно яких цифри 80 замінено цифрами 70.

Згідно з ст. 51, ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-XII) перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 з 31.12.1993 призначено пенсію відповідно до Закону №2262-XII, з розрахунку 77% грошового забезпечення за 29 років вислуги.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 27.09.2021 у справі №480/6726/21 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії на підставі наданої ІНФОРМАЦІЯ_4 довідки від 20.10.2020 року № 48125 про грошове забезпечення для нарахування пенсії, з урахуванням фактично виплачених сум.

Здійснюючи перерахунок пенсії позивачу з 01.04.2019 на виконання судового рішення від 27.09.2021, відповідач визначив основний розмір пенсії з 70% сум грошового забезпечення, що вказане у довідці, наданої ІНФОРМАЦІЯ_4 довідки від 20.10.2020 року № 48125.

Разом з тим, призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, внесені зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року №2262-XII щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років спочатку у розмірі 80 відсотків, а потім 70 відсотків грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії.

Отже при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії (в даному випадку 77%).

Тому суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії позивачу з 77% до 70% сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01.04.2019 та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу виходячи з основного розміру пенсії 77% відповідних сум грошового забезпечення, з 01.04.2019, на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 від 20.10.2020 № 48125, з урахуванням раніше проведених виплат.

Щодо позовних вимог про обмеження пенсії максимальними розміром, суд зазначає наступне.

Згідно з ч. 5 ст. 43 Закону №2262-XIІ (в редакції, яка діяла з 01.01.2008 до 01.10.2011, враховуючи зміни, внесені згідно із Законом України від 28.12.2007 №107-VI) максимальний розмір пенсій, призначених відповідно до цього Закону (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством) не може перевищувати дванадцять мінімальних розмірів пенсії за віком, встановленої абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 №10-рп/2008 вказана норма визнана неконституційною.

Проте з 01.10.2011 Законом України від 08.07.2011 №3668-VI (далі - Закон №3668-VI) частина 5 ст. 43 була викладена в новій редакції: "максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність".

Згодом Законом України від 24.12.2015 №911-VIII дана норма була доповнена текстом наступного змісту: "тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень”.

Згідно змін, внесених Законом України від 12.04.2016 №1080-VІІІ дана частина стала вважатись частиною 7.

Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 вказана норма визнана неконституційною.

Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України, закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Тому, з 20.12.2016 частина сьома статті 43 Закону №2262-ХІІ, яка передбачала обмеження пенсії максимальним розміром 10 прожитковими мінімумами для непрацездатної особи, є нечинною та не підлягає застосуванню у спірних правовідносинах.

Внесені у подальшому Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 № 1774-VIII (набрав чинності 01.01.2017) зміни до частини сьомої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії), яка визнана неконституційною і втратила чинність, самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.

Буквальне розуміння змін внесених Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 №1774-VIII з урахуванням рішення Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20.12.2016 дозволяє стверджувати, що у Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" відсутня частина сьома статті 43, а внесені до неї зміни, що полягають у зміні слів і цифр є нереалізованими.

Отже, внесені Законом № 1774-VIII до частини сьомої зазначеної статті, яка визнана неконституційною і втратила чинність, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії), самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.

Таким чином, з 20.12.2016 стаття 43 Закону №2262-ХІІ не передбачає положення про те, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів.

Вищезазначена правова позиція міститься також в постанові Верховного Суду від 24.09.2021 по справі № 370/2610/17 та постанові Верховного Суду від 10.09.2021 по справі № 300/633/19.

Порядок проведення індексацій пенсій врегульований постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" (далі - Постанова № 185).

Згідно з п. 2 Постанови № 185 розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" та пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2023 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови (1,0796), з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Положеннями п. 3 Постанови 185 установлено, що:

- у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;

- розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1 500 гривень.

Відповідно до копії витягу з перерахунку пенсії (а.с. 13) ГУ ПФУ в Сумській області було проіндексовано пенсію позивача з 01.03.2024, у зв'язку з чим загальний її розмір, враховуючи її основний розмір 70% сум грошового забезпечення, збільшення основного розміру пенсії на 25%, індексацію, підвищення особі з інвалідністю 3 групи внаслідок війни, додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, внаслідок ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 3 категорії, пенсію за особливі заслуги перед Україною визначено в сумі 31327,38 грн.

Водночас, розмір пенсійної виплати був обмежений відповідачем десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, тобто сумою 23610 грн.

Однак, як вже зазначалось вище, з 20.12.2016 стаття 43 Закону №2262-ХІІ, з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016, не передбачала положення про те, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів. Тобто спеціальним законом, на підставі якого призначено пенсію позивачу, та який підлягає застосування у цьому випадку, такого максимального розміру пенсії не визначено.

Відтак, обмежуючи пенсію позивачу максимальним розміром при здійсненні її перерахунку з 01.03.2024 відповідач діяв не на підставі та не у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Такі дії відповідача не відповідають критеріям правомірності, визначеним ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв'язку з чим суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги в цій частині.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення відсоткового значення пенсії ОСОБА_1 з 77% до 70% сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01.04.2019 та щодо обмеження пенсії максимальним розміром.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (код ЄДРПОУ 21108013) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , і.н. НОМЕР_1 ) виходячи з основного розміру пенсії 77% відповідних сум грошового забезпечення, на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 від 20.10.2020 № 48125, з 01.04.2019, з урахуванням раніше проведених виплат, без обмеження пенсії максимальним розміром.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.О. Бондар