КСправа № 148/1769/24
Провадження №3/148/836/24
20 серпня 2024 року м. Тульчин
Суддя Тульчинського районного суду Вінницької області Штифурко Л.А., розглянувши матеріали, що надійшли з Тульчинського РВП ГУНП у Вінницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Бортники Тульчинського району Вінницької області, громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , студента ВПУ-41 м. Тульчин, за ст. 126 КУпАП,
встановив:
До суду надійшов адміністративний матеріал про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 126 КУпАП.
Відповідно до ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються зокрема, дата і місце його складення, місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення.
За змістом ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
На підставі п. 2 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Якщо при підготовці справи до судового розгляду будуть знайдені недоліки у протоколі, інших матеріалах справи, то такі документи надсилаються до органу, який порушив справу про адміністративне правопорушення на доопрацювання. А також вирішується питання і про достатність додаткових матеріалів, що допомагають при розгляді справи для правильного її вирішення.
Пунктом 12 Постанови Пленуму ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» від 17.10.2014, передбачено, що суди мають право повертати протоколи про адміністративне правопорушення, у разі недодержання при їх складанні вимог ст. 256 КУпАП, для доопрацювання.
Дослідивши матеріали справи, доходжу висновку, що даний адміністративний матеріал слід повернути до Тульчинського РВП ГУНП у Вінницькій області для усунення недоліків з наступних підстав.
В протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД № 290825 від 19.07.2024 наявні виправлення в частині статті 126 КУпАП, за якими кваліфіковано дії ОСОБА_1 , без посвідчення таких виправлень особою, яка їх внесла. При цьому встановити, за якою частиною кваліфіковано дії ОСОБА_1 (другою, третьою чи пятою)неможливо. Також відсутні відомості про повідомлення про такі виправлення особу, яка притягається до адміністративної відповідальності. Сам же ОСОБА_1 та його представник, адвокат Кугутюк О.В. в судовому засіданні зазначили, що протокол складався за ч.2 ст. 126 КУпАП. На підтвердження чого надали для огляду копію протоколу серії ААД № 290825 від 19.07.2024, яка була вручена ОСОБА_1 після його складення. Про те, що в протокол вносились якісь зміни їх ніхто не повідомляв, такі зміни в їх присутності не вносились.
Відповідно до загальних положень КУпАП суд не вправі самостійно змінювати на шкоду особі фабулу, викладену у протоколі про адміністративне правопорушення, яка, по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певною особою має доводитися в суді; суд також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення. Адже, діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Складання адміністративного протоколу - це процесуальна дія, яка спрямована на фіксацію адміністративного правопорушення та в силу приписів ст.ст. 251, 252 КУпАП, є предметом оцінки суду в якості доказу вчинення такого правопорушення при розгляді справи про притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Крім того, у відповідності до п. 7 «Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції», затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.11.2015 № 1376, не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу, а також унесення додаткових записів після того, як протокол підписаний особою, яка вчинила правопорушення, щодо якої він складений.
Тобто, усунення недоліків в протоколі повинно бути проведено з безумовним виконанням вимог ст. 256 КУпАП в частині ознайомлення особи, що вчинила правопорушення зі змістом протоколу.
У зв'язку з наявністю встановлених недоліків суд позбавлений можливості повно, всебічно та об'єктивно розглянути дану справу, а тому адміністративний матеріал слід повернути на доопрацювання для їх усунення.
На підставі викладеного та керуючись ст. 251, 256, 278, 280 КУпАП, суддя,
постановив:
Адміністративний матеріал про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності - повернути до Тульчинського РВП ГУНП у Вінницькій області для доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Л.А.Штифурко