Постанова від 20.08.2024 по справі 138/2461/24

Справа № 138/2461/24

Провадження №:3/138/940/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 серпня 2024 року м. Могилів-Подільський

Суддя Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області Савкова І.М., за участю захисника Зільберта О.Є., розглянувшиу відкритому дистанційному судовому засіданні матеріали, які надійшли від військової частини НОМЕР_1 ДПС України про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Слобода-Межирівська Жмеринського району Вінницької області, проживаючого АДРЕСА_1 , громадянина України, непрацюючого, паспорт громадянина України - НОМЕР_2 , ном. тел. НОМЕР_3 , -

за ч.1 ст.204-1 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

12.08.2024 о 08 год. 00 хв. в міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Могилів-Подільський» на напрямку «вхід в Україну» виявлено громадянина України ОСОБА_1 , який здійснив спробу незаконного перетинання державного кордону України з Республіки Молдова в Україну без відповідних документів, а саме: на паспортний контроль надав паспорт громадянина Іспанії для виїзду за кордон НОМЕР_4 виданий 03.05.2024-03.05.2034 НОМЕР_5 на ім'я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , чим порушив вимоги ст.9 Закону України «Про державний кордон України» від 04.11.1991, ст. 2,3 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» та п.1,2 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених Постановою КМУ від 27.01.1995 №57.

ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, без поважної причини, будучи, належним чином повідомлений про місце, день та час розгляду справи. Зі слів захисника свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.204-1 КУпАП не визнає.

Захисник ОСОБА_3 в судовому засіданні заявив клопотання про закриття справи про адміністративне правопорушення у зв'язку з недоведеністю складу адміністративного правопорушення, оскільки вважає, що ОСОБА_1 законно отримав статус громадянина Іспанії, має право перетинати кордон з паспортом громадянина Іспанії, а тому в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення. Зауважив, що під час набуття ОСОБА_1 громадянство Іспанії, останній письмово відмовився від громадянства України.

Заслухавши захисника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.

Статтею 9 Закону України «Про державний кордон України» передбачено, що пору-шенням державного кордону України є перетинання його з порушенням встановленого порядку.

Згідно ст.2 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» документами, що дають право громадянину України на виїзд з України і в'їзд в Україну є: паспорт громадянина України для виїзду за кордон; дипломатичний паспорт України; службовий паспорт України; посвідчення особи моряка; посвідчення члена екіпажу; посвідчення особи на повернення в Україну (дає право на в'їзд в Україну). У передбачених міжнародними договорами України випадках замість документів, зазначених у частині першій цієї статті, для виїзду з України і в'їзду в Україну можуть використовуватися інші документи.

Згідно ст.3 вказаного Закону перетинання громадянами України державного кордону України здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон України після пред'явлення одного з документів, зазначених у статті 2 цього Закону. Правила перетинання державного кордону України громадянами України встановлюються Кабінетом Міністрів України відповідно до цього Закону та інших законів України.

В пунктах 1 та 2 «Правил перетинання державного кордону громадянами України», затверджених Постановою КМУ від 27.01.1995 № 57 зазначено, що ці Правила визначають по-рядок перетинання громадянами України державного кордону, яке здійснюється ними в пунктах пропуску через державний кордон та пунктах контролю (далі - пункти пропуску), якщо інше не передбачено законом, за одним з таких документів, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну: 1) паспорт громадянина України для виїзду за кордон; 2) дипломатичний паспорт; 3) службовий паспорт; 4) проїзний документ дитини; 5) посвідчення особи моряка; 6) посвідчення члена екіпажу.

З системного аналізу зазначених норм вбачається, що перетин державного кордону громадянином України за паспортом іноземної держави не допускається і кваліфікується як незаконне перетинання державного кордону без відповідних документів.

Не дивлячись на невизнання вини ОСОБА_1 у вказаному вище правопорушенні, вина доведена матеріалами справи, зокрема даними протоколу про адміністративне правопорушення серії ПдРУ №253639 від 12.08.2024, в якому зазначено обставини правопорушення;рапортами та письмовими поясненнями військовослужбовцівДержавної прикордонної служби України про обставини вказаного правопорушення; інформацією про особу з Державної міграційної служби України у Вінницькій області; протоколом вилучення документів.

Згідно ст.4 Конституції України, в Україні існує єдине громадянство.

Об'єктом правопорушення, передбаченого ч.1 ст.204-1 КУпАП, є суспільні відносини у сфері захисту та охорони державного кордону України.

Враховуючи важливість об'єкту посягання, заборону подвійного громадянства в Україні, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 необхідно визнати винним за ч.1 ст.204-1 КУпАП - спроба перетинання державного кордону України без відповідних документів.

Разом з тим, згідно вимог ст. 22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.

Враховуючи викладене вище, беручи до уваги особу правопорушника - вперше притягається до адміністративної відповідальності, обставин, що обтяжують та пом'якшують його відповідальність не встановлено, беручи до уваги, що останній з 1995 року постійно проживає в Іспанії, отримав там обов'язкову початкову та середню освіту, офіційно отримав громадянство Іспанії (вважав, що таким чином вийшов з громадянства України), їхав в Україну на поховання бабусі, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 можна звільнити від адміністративної відповідальності у зв'язку з малозначністю вчиненого правопорушення, обмежившись усним зауваженням.

Згідно п.16 Правил перетинання Державного кордону громадянами України, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України №57 від 27.01.1995 підроблені, недійсні паспортні документи або такі, що належать іншим особам, або використовуються для вчинення кримінального чи адміністративного правопорушення тимчасово затримуються або вилучаються уповноваженою службовою особою підрозділу охорони державного кордону. Після прийняття рішення уповноваженою службовою особою підрозділу охорони державного кордону про відмову громадянину у перетинанні державного кордону тимчасово затримані чи вилучені паспортні документи надсилаються відповідному правоохоронному органу або органу, який їх видав.

Відповідно до ч.1 ст.265 КУпАП, вилучені речі і документи зберігаються до розгляду справи про адміністративне правопорушення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України за погодженням із Державною судовою адміністрацією України, а після розгляду справи, залежно від результатів її розгляду, їх у встановленому порядку конфіскують, або повертають володільцеві, або знищують, а при оплатному вилученні речей - реалізують.

Оскільки, Положення п.1 ст.2 ЗУ «Про громадянство України», у тій частині, що громадяни України, які набули громадянство іншої держави у правовідносинах з Україною, залишаються лише громадянами України, автоматично не призводить до недійсності документів, виданих в установленому законом порядку іншою державою, суд приходить до висновку, вилучений у ОСОБА_1 паспорт громадянина Іспанії для виїзду за кордон НОМЕР_4 виданий 03.05.2024-03.05.2034 НОМЕР_5 на ім'я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повернути ОСОБА_1 ..

Керуючись ст.22, ч.1 ст.204-1, п.1 ч.1 ст.284 КУпАП , -

ПОСТАНОВИВ:

Закрити провадження в адміністративній справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.204-1 КУпАП, звільнивши його від адміністративної відповідальності на підставі ст.22 КУпАП, у зв'язку з малозначністю вчиненого правопорушення, обмежившись усним зауваженням.

Вилучений у ОСОБА_1 паспорт громадянина Іспанії для виїзду за кордон НОМЕР_4 , виданий 03.05.2024-03.05.2034 НОМЕР_5 на ім'я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який знаходиться при матеріалах справи про адміністративне правопорушення - повернути ОСОБА_1 .

Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду через Могилів-Подільський міськрайонний суд протягом 10 (десяти) днів з дня її винесення.

Суддя І.М. Савкова