Постанова від 14.08.2024 по справі 213/2065/24

г Інгулецький районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області

Справа № 213/2065/24

Номер провадження 3/213/1175/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 серпня 2024 року суддя Інгулецького районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області Мазуренко В.В., розглянувши матеріал, що надійшов з Полку патрульної поліції в місті Кривий Ріг Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції про притягнення

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працює електриком у ПАТ ПГЗК, одружений, має на утриманні одну дитину, місце реєстрації: АДРЕСА_1 ,

до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколу Серії ААД №737722 від 23.04.2024р., 23.04.2024 року о 11 годині 21 хвилин, водій ОСОБА_1 , в м. Кривому Розі в Інгулецькому районі по вул. Української добровольчої армії, біля буд. 33, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом ВАЗ 2107, номерний знак НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме запах алкоголю з порожнини рота, виражене тремтіння пальців рук, різка зміна забарвлення шкіряного покрову обличчя. Водій від проходження у встановленому порядку повного огляду на визначення стану алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу та у медичному закладі відмовився. Порушено п.2.5 Правил дорожнього руху.

ОСОБА_1 в судовому засіданні вину не визнав, пояснив, що їхав з невеликою швидкістю оскільки на дорозі були штучні перешкоди для зменшення швидкості, крім того позаду їхали патрульні та він бажав уступити їм дороги,- чекав що вони його обгонять. При спілкуванні інспектори вказали, що він має ознаки сп'яніння, пропонували пройти огляд. Він погодився пройти огляд, але це не влаштовувало інспектора, оскільки у них не було газоаналізатора. Інспектор позвав ОСОБА_1 до себе, подалі він інших інспекторів, та вмовив що краще відмовитись що за це нічого не буде.

Представник ОСОБА_1 - адвокат Мотуз О.В. пояснив, що ОСОБА_1 був згоден пройти огляд на місці зупинки, але у інспекторів не було газоаналізатора. На ОСОБА_1 було здійснено вплив, його умовили не проходити огляд та відмовитись.

В судовому засіданні інспектор ОСОБА_2 суду пояснила, що 23.04.2024р. зупинили автомобіль під керуванням ОСОБА_1 , оскільки автомобіль підозріло рухався з малою швидкістю. При спілкуванні з водієм було виявлено ознаки сп'яніння, запропонували пройти огляд, водій погодився. У їхньому екіпажі не було газоаналізатора та вони запросили екіпаж з газоаналізатором. До моменту привозу газоаналізатора,- водій відмовився від огляду та було складено протокол. Про що спілкувався напарник з ОСОБА_1 інспектор не знає.

Інспектор ОСОБА_3 пояснив, що 23.04.2024р. зупинили автомобіль під керуванням ОСОБА_1 , оскільки автомобіль підозріло рухався з малою швидкістю. При спілкуванні з водієм було виявлено ознаки сп'яніння, запропонували пройти огляд, водій погодився. У їхньому екіпажі не було газоаналізатора та вони запросили екіпаж з газоаналізатором. До моменту привозу газоаналізатора водій відмовився від огляду та було складено протокол. Інспектор знімав камеру у зв'язку з сімейними обставинами, щоб побалакати по телефону з дружиною. Зазначив, що з ОСОБА_1 не балакав без камери, зазначив, що ОСОБА_1 відмовився від огляду та було складено протокол за ч.1 ст 130 КУпАП.

Інспектор ОСОБА_4 пояснив, що 23.04.2024р. зупинили автомобіль під керуванням ОСОБА_1 , оскільки автомобіль підозріло рухався з малою швидкістю. При спілкуванні з водієм було виявлено ознаки сп'яніння, запропонували пройти огляд, водій погодився. У їхньому екіпажі не було газоаналізатора та вони запросили екіпаж з газоаналізатором. До моменту привозу газоаналізатора водій відмовився від огляду та було складено протокол. Перепитували чи точно згоден водій пройти огляд бо відповідь водія була неоднозначною, відмову прийняли одразу бо відмовився однозначно. Напарник знімав бодікамеру оскільки йому треба було подзвонити дружині. Інспектор ОСОБА_5 заперечував, що казав інспектору ОСОБА_2 не знімати напарника без бодікамери. Пояснив, що хоча у їхнього екіпажу газоаналізатора не було, це не проблема, вони запросили інший екіпаж з газоаналізатором, та можливість пройти огляд вони забезпечили, але ОСОБА_1 відмовився.

Відповідно до ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

В судовому засіданні було досліджено відеозапис з доданого до протоколу диску.

З файлу IMG-1532 встановлено факт руху автомобіля під керуванням ОСОБА_1 у вказану дату, час та місці. ОСОБА_1 та його представник вказували на безпідставність зупинки транспортного засобу, оскільки правил дорожнього руху ОСОБА_1 не порушував.

Судом досліджено Рапорт від 23.04.2024р., який містить вказівку, що вказаний вище автомобіль під керуванням ОСОБА_1 було зупинено на підставі ст. 35 ЗУ «Про національну поліцію», частину статті, пункт, на підставі чого зупинили не вказано, також не конкретизовано підставу зупинки. В судовому засіданні з пояснень інспекторів встановлено, що причина зупинки була - «підозріло рухався з малою швидкістю».

Суд зазначає, що суду не надано підтверджень правомірності зупинки транспортного засобу, інспектори також не вказали про порушення ним ПДР України.

Відповідно до пункту 2 розділу І "Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції", затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерством охорони здоров'я України №1452/735 від 09.11.2015року (далі-Інструкція) огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.

Пункт 3 розділу І зазначеної Інструкції визначає, що ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.

Пункт 4 розділу І зазначеної Інструкції визначає, що ознаками наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість.

Згідно пункту 6 розділу І зазначеної Інструкції огляд на стан сп'яніння проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі спеціальні технічні засоби).

Згідно пункту 6 розділу ІІ зазначеної Інструкції, огляд на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу проводиться в присутності двох свідків. Не можуть бути залучені як свідки поліцейські або особи, щодо неупередженості яких є сумніви.

Згідно пункту 7 розділу І зазначеної Інструкції у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення.

Згідно пункту 12 розділу ІІ зазначеної інструкції, у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.

Закон також прямо вказує, що поліцейський самостійно на місці зупинки транспортного засобу встановлює у водія транспортного засобу наявність чи відсутність ознак стану сп'яніння - алкогольного, наркотичного чи іншого, а у разі їх встановлення водію повідомляється які саме ознаки і якого саме сп'яніння були у нього встановлені і далі, на підставі встановлених ознак поліцейський пропонує водію пройти огляд на підтвердження чи спростування стану сп'яніння. Якщо були виявлені ознаки алкогольного сп'яніння закон прямо зобов'язує поліцейського запропонувати водію пройти огляд на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу, а в разі не згоди водія пройти огляд місці поліцейський пропонує пройти такий огляд в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення. У разі, якщо виявлені ознаки наркотичного чи іншого сп'яніння або водій не погодився з результатами проведеного огляду на місці зупинки водію пропонується пройти огляд в медичному закладі.

Відповідно до ст.266 КУпАП, Огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.

Судом досліджено відеозапис з доданого до протоколу диску. Так встановлено, що інспектором перевірялось наявність у ОСОБА_1 ознак сп'яніння, вказувались ознаки запах алкоголю з порожнини рота, виражене тремтіння пальців рук, різка зміна забарвлення шкіряного покрову обличчя; видно що перевірялось тремтіння пальців рук, запах.

З відео файлу Clip-0, встановлено, що о 11:23 годин ОСОБА_1 погодився пройти огляд на місці, після чого інспектор декілька разів перепитував чи дійсно згоден ОСОБА_1 пройти огляд, на що ОСОБА_1 о 11:25 годині вкотре погодився.

О 11:26 годині інспектор дзвонить, та чутно, що просить, щоб привезли газоаналізатор.

З відео файлу Clip-4 видно о 11:26 годині, видно, що один з інспекторів відійшовши вбік стоїть поряд з ОСОБА_1 ; також з інших відеозаписів видно, що інспектор знімав у цей час бодікамеру. Після вказаного, о 11:30 годині інспектор не зважаючи, що ОСОБА_1 вже погодився пройти огляд, знову запитує в ОСОБА_1 , «ну що, надумали?» та ОСОБА_1 відмовляється.

Відповідно до п.2.5 ПДР України, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Відповідно до ч.1ст. 130 КУпАП, відповідальність настає за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

В даному випадку, враховуючи вказані події, зафіксовані на відео, які були досліджені судом, суд вважає що ОСОБА_1 погоджувався пройти огляд, факт неодноразового перепитування свідчить про тиск з боку інспекторів на ОСОБА_1 .

Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255цього Кодексу.

У рішенні "Шмауцер проти Австрії" від 23.10.1995 року ЄСПЛ зазначив, що дорожньо-транспортні правопорушення, за які може бути накладено стягнення у виді штрафу чи обмеження у користуванні водійськими правами, підпадають під визначення "кримінального обвинувачення".

Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

У справах «Нечипорук і Йонкало проти України» від 21 квітня 2011 року та «Барбера, Мессеге і Ябардо проти Іспанїї» від 06 грудня 1998 року Європейський Суд з прав людини зазначив, що «суд при оцінці доказів керується критерієм доведеності винуватості особи «поза будь-яким розумним сумнівом» і така «доведеність може випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою».

Відповідно до ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: відсутність події і складу адміністративного правопорушення.

Враховуючи всі вказані неточності, невідповідності, сумніви, безпідставність зупинки транспортного засобу, те, що ОСОБА_1 погоджувався пройти огляд, але його продовжували перепитувати чи точно він згоден та таким чином чинили тиск, враховуючи відсутність у екіпажу газоаналізатора, враховуючи, що всі сумніви та протиріччя трактуються на користь особи, - суд вважає неможливим притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 130 ч.1 КУпАП, провадження підлягає закриттю за відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.

На підставі вище викладеного, керуючись ст. ст. 247 п. 1, 283, 284 КУпАП, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Провадження по справі відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП - закрити за відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Дніпропетровської області через Інгулецький районний суд м. Кривого Рогу протягом 10 днів з дня її винесення.

Суддя В.В.Мазуренко