Справа № 216/3338/24
провадження 3/216/1789/24
іменем України
31 липня 2024 року місто Кривий Ріг
Центрально-Міський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, у складі головуючого судді Цимбалістенко О.В.,
за участю:
секретаря судового засідання Тітенка Д.С.,
особи стосовно якої розглядається справа про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 ,
захисника - адвоката Страх В.О.,
потерпілого ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань приміщення Центрально-Міського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з полку патрульної поліції в місті Кривий Ріг Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області Департамент патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, пенсіонера, проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення ст. 124, 122-4 КУпАП,
І. Опис обставин, установлених під час розгляду справи.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 739690 від 01 травня 2024 року, 01 травня 2024 року о 17 год 10 хв водій ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом «Renault Logan», державний номерний знак НОМЕР_1 , біля буд. 203 Е-ОП №144 по на перехресті вул. Кобилянського та пр-ту Миру в м. Кривий Ріг, не був уважним при цьому допустив самовільний рух та покотився назад, внаслідок чого здійснив зіткнення з автомобілем «Skooda Spaceback», державний номерний знак НОМЕР_2 , під керуванням ОСОБА_2 . При ДТП автомобілі отримали механічні пошкодження.
Вказані дії ОСОБА_1 кваліфіковані органом, який склав протокол про адміністративне правопорушення, як порушення вимог п. 2.3 б, 15.12 ПДР України та скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП.
Також, згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 739691 від 01 травня 2024 року, 01 травня 2024 року о 17 год 10 хв водій ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом «Renault Logan», державний номерний знак НОМЕР_1 , біля буд. 203 Е-ОП №144 по на перехресті вул. Кобилянського та пр-ту Миру в м. Кривий Ріг, будучи причетним до дорожньо-транспортної пригоди, залишив місце ДТП, чим порушив вимоги п. 2.10. а, в, д ПДР, за що передбачена відповідальність за ст. 122-4 КУпАП.
ІІ. Пояснення осіб, які беруть участь у справі про адміністративне правопорушення та розгляд клопотань учасників справи.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 Кодексу України про адміністративні правопорушення, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
За таких обставин наявні достатні підстави для розгляду адміністративних матеріалів в одному провадженні.
В судовому засіданні особа стосовно якої складено протокол про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 вину не визнав, пояснив, що ДТП сталася з вини водія транспортного засобу «Skooda Spaceback» ОСОБА_2 , який не дотримався безпечної дистанції та безпечного інтервалу, що призвело до зіткнення. Також зазначив, що не залишав місце ДТП, оскільки не помітив зіткнення транспортних засобів.
Потерпілий ОСОБА_2 в судовому засіданні пояснив, що 01 травня 2024 року о 17 год 10 хв, керуючи транспортним засобом ««Skooda Spaceback» біля буд. 203 Е-ОП №144 на перехресті вул. Кобилянського та пр-ту Миру в м. Кривий Ріг зупинився позаду транспортного засобу «Renault Logan», державний номерний знак НОМЕР_1 , який після увімкнення зеленого сигналу світлофору покотився назад та зіткнувся з його транспортним засобом, після чого відновив рух та залишив місце ДТП. Він наздогнав зазначений транспортний засіб та викликав працівників патрульної поліції.
Свідок ОСОБА_3 в судовому засіданні пояснив, що він був пасажиром у транспортному засобі під керуванням ОСОБА_1 та сидів на передньому пасажирському сидіння біля водія під часу руху. Їх транспортний засіб рухався у третій полосі, потім перестроївся у другу та зупинився на червоний сигнал світлофору на перехресті вул. Кобилянського та пр-ту Миру в м. Кривий Ріг. Після увімкнення зеленого сигналу світлофору ми рушили, однак він навіть не почив цього моменту, оскільки страждає на діабет і недобре себе почував. Удару транспортних засобів він не почув. Потім їх зупинив хлопець,який пояснив, що відбулось зіткнення. Невеликі пошкодження їх автомобіля він побачив вже коли вони повернулись до гаража.
Захисник ОСОБА_1 - адвокат Страх В.О. в судовому засіданні просив провадження у справі закрити за відсутністю у діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень передбачених ст.ст. 124, 122-4 КУпАП. Крім того, захисником ОСОБА_4 заявлялись клопотання про направлення справи про адміністративне правопорушення на доопрацювання, у задоволенні якого було відмовлено постановою від 14.06.2024, двічі заявлялось клопотання про призначення по справі автотехнічної експертизи, у задоволенні яких було відмовлено постановами від 14.06.2024 та 31.07.2024, а також клопотання про витребування доказів, яке було задоволено постановою суду від 14.06.2024.
ІІІ. Нормативний акт, що передбачає відповідальність за адміністративне правопорушення.
Відповідно до ч. 5 ст. 14 Закону України «Про дорожній рух» учасники дорожнього руху зобов'язані знати і неухильно дотримувати вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху.
Єдиний порядок дорожнього руху на всій території України встановлений Правилами дорожнього руху, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001.
Відповідно до диспозиції ст. 124 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Для забезпечення безпеки дорожнього руху водій зобов'язаний бути уважним, стежити за дорожньою обстановкою, відповідно реагувати на її зміну, стежити за правильністю розміщення та кріплення вантажу, технічним станом транспортного засобу і не відволікатися від керування цим засобом у дорозі ( п. 2.3.б ПДР України).
Водій не повинен залишати транспортний засіб, не вживши всіх заходів, щоб не допустити його самовільного руху, проникнення до нього і (або) незаконного заволодіння ним. (п. 15.12 ПДР України).
Відповідно до диспозиції ст. 122-4 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність за залишення водіями транспортних засобів, іншими учасниками дорожнього руху на порушення встановлених правил місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої вони причетні.
ІV. Оцінка суду.
Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення передбаченого ст. 124 КУпАП підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 739690 від 01 травня 2024 року, схемою місця ДТП з фототаблицями, поясненнями наданими в судовому засіданні осіб, які беруть участь у справі. Судом у даній справі досліджено наявні докази, в тому числі дані відеозапису, на якому зафіксовані обставини та механізм виникнення ДТП, який відповідає обставинам викладеним у протоколі про адміністративне правопорушення.
На переконання суду, надані докази на підтвердження винуватості ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ст. 124 КУпАП є належними, допустимими і достовірними, оскільки отримані з передбачених законом джерел, у передбачений законом спосіб, зафіксовані у належній процесуальній формі, узгоджуються між собою як в цілому, так і в деталях, та доповнюють один одного.
З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що досліджені докази повністю узгоджуються між собою. Їх аналіз дає суду підстави прийти до висновку про доведеність вини ОСОБА_1 у скоєнні ним адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, що мали місце 01 травня 2024 року.
Однак ОСОБА_1 не може бути притягнутим до адміністративної відповідальності за ст. 122-4 КУпАП, оскільки останній не вважав себе таким, що скоїв ДТП, не знав про настання механічних пошкоджень на транспортному засобі завданих внаслідок порушення правил ПДР.
Враховуючи зазначене, дії ОСОБА_1 не можна вважати порушенням Правил дорожнього руху України, а саме п. 2.10 (а, в, д) Правил дорожнього руху України.
Оцінюючи докази у справі, які були встановлені і досліджені під час судового розгляду, суд виходить із стандарту доведення вини поза розумним сумнівом.
Стандарт доведення поза розумним сумнівом означає, що сукупність обставин, встановлена під час судового розгляду, виключає будь-яке інше розуміння пояснення події, яка є предметом судового розгляду, крім того, що інкриміноване правопорушення було учинене і особа є винною у його вчиненні.
Для дотримання стандарту доведення поза розумним сумнівом законодавець вимагає, щоб будь-який обґрунтований сумнів у тій версії події, яку надало обвинувачення, був спростований фактами, встановленими на підставі допустимих доказів, і єдина версія, якою розумна і безстороння людина може пояснити всю сукупність фактів, установлених у суді, - є та версія подій, яка дає підстави для визнання особи винуватою за пред'явленим обвинуваченням.
Суд вважає, що наданими доказами вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 122-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення не доведена поза розумним сумнівом.
Пунктом 1 ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення визначено, що провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи вищевикладені обставини суд приходить до висновку про недоведеність матеріалами справи об'єктивної сторони інкримінованого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 122-4 КУпАП, а відтак і відсутність в його діянні складу даного адміністративного правопорушення, оскільки у відповідності до вимог ст. 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях, а усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь, тому у відповідності до ст. 7, п. 1 ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення провадження у справі підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 події та складу правопорушення, передбаченого ст. 122-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
V. Накладення стягнення за адміністративне правопорушення.
Відповідно до положень ст. 33 Кодексу України про адміністративні правопорушення при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Згідно зі ст. 23 Кодексу України про адміністративні правопорушення адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
При визначенні ОСОБА_1 адміністративного стягнення за скоєння адміністративного правопорушення передбаченого ст. 124 КУпАП суд, враховуючи характер вчиненого правопорушення та ступінь його суспільної небезпеки - дане правопорушення є потенційно небезпечним для суспільства та становить реальну небезпеку учасникам дорожнього руху, загрожує їх життю, здоров'ю, тяжкість ймовірних наслідків, а також відомості про особу ОСОБА_1 , дійшов висновку, що достатнім для його виправлення та запобігання вчинення нових правопорушень буде призначення адміністративного стягнення у виді штрафу у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, оскільки саме такий вид адміністративного стягнення досягне мети, визначеної ст. 23 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
VІ. Інші питання, які вирішує суд при розгляді даної справи.
Положеннями ст. 40-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено, що у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується судовий збір особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору встановлюється у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Вичерпний перелік осіб, які звільняються від сплати судового збору, міститься у ст. 5 вказаного Закону.
У матеріалах справи про адміністративне правопорушення відсутні дані, які б підтверджували звільнення ОСОБА_1 від сплати судового збору, а відтак, з нього слід стягнути судовий збір за ухвалення постанови про накладення адміністративного стягнення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 33, 35, 122-4, 124, 251, 280, 283-285, 287, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, та застосувати адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у дохід держави в сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 122-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення, щодо ОСОБА_1 закрити у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу до Дніпровського апеляційного суду через Центрально-Міський районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області, шляхом подачі апеляційної скарги. У разі подачі апеляційної скарги в електронній формі, апеляційна скарга подається у той самий строк безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду.
Суддя О.В. Цимбалістенко