Справа №760/14254/24 Провадження №3/760/5031/24
16 серпня 2024 року м. Київ
Суддя Солом'янського районного суду міста Києва Тесленко І.О. за участю представника Київської митниці Державної митної служби України - Келеберденка В.В., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності відправника міжнародного поштового відправлення № CV170003783UA громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт № НОМЕР_1 , дата видачі 02.02.2017, орган що видав 1216, РНОКПП НОМЕР_2 , адреса проживання: АДРЕСА_1 , за ознаками порушення митних правил, передбачених ст. 473 МК України, -
до Солом'янського районного суду м. Києва від Київської митниці Державної митної служби України надійшли матеріали за протоколом про порушення митних правил №0303/10000/24 від 18.04.2024 року щодо ОСОБА_1 .
Перевіривши матеріали справи про порушення митних правил, суддя дійшла наступного висновку.
Як вбачається з протоколу про порушення митних правил, 22.02.2024 в зоні митного контролю м/п «УкрПошта», Київської митниці на території АТ «Укрпошта» (м. Київ, вул. Г. Кірпи, 2) здійснено митний огляд міжнародного поштового відправлення (далі - МПВ) CV170003783UA, яке пересилалося з України ( ОСОБА_1 , АДРЕСА_2) до Швейцарії (ОСОБА_2, АДРЕСА_3)Вході митного огляду у МПВ, виявлено: порцелянові статуетки з ознаками старовини - 2 шт. 23.02.2024 митницею здійснено взяття проб (зразків) товарів та в подальшому направлено до Національного музею історії України для проведення експертизи на предмет встановлення належності зразка до культурних цінностей. Відповідно до висновку № 24 від 07.03.2024 Національного музею історії України надані на дослідження предмети, виявлені у міжнародному поштовому відправленні CV170003783UA Скульптура «ІНФОРМАЦІЯ_3». Автор моделі ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4. Вартість 2000 грн. Має культурну та історичну цінність. Мініатюра «ІНФОРМАЦІЯ_2». Автор моделі ОСОБА_3, Україна, м. Вишневе, Київський експериментальний кераміко-художній завод, 1970-ті рр. Вартість 1000 грн. Має культурну та історичну цінність. Вивезення культурних цінностей регулюється Законом України «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей» від 21.09.1999 № 1068-XIV, у розділі I (стаття 1) визначено що: «Культурні цінності - об'єкти матеріальної та духовної культури, що мають художнє, етнографічне та наукове значення…». Для вивезення через митний кордон таких товарів необхідно отримати в Міністерстві культури свідоцтво на право вивезення культурних цінностей, за процедурою, затвердженою Кабінетом Міністрів України (на основі висновків державної музейної експертизи). Відповідно до п. 1.6. Інструкції, затвердженої Наказом Міністерства культури і мистецтв України від 22.04.2002 №258 «Про порядок оформлення права на вивезення, тимчасове вивезення культурних цінностей та контролю за їх переміщенням через державний кордон України», вивезення, (тимчасове вивезення, у тому числі шляхом пересилання), культурних цінностей за межі митної території України дозволяється за наявності свідоцтва на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей з території України (далі - свідоцтво), зразок якого затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20.06.00 N 984 "Про затвердження зразка свідоцтва на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей з території України. Без зазначеного свідоцтва, вивезення культурних цінностей забороняється. На момент здійснення митного контролю міжнародного поштового відправлення № CV170003783UA дозвільні документи на право переміщення через митний кордон України культурних цінностей громадянином ОСОБА_1 до митниці не надавались, у міжнародному поштовому відправлені були відсутні. Відповідно до ст. 35 Постанови Кабінету Міністрів України від 05 березня 2009 р. № 270 «Про затвердження Правил надання послуг поштового зв'язку», у міжнародних поштових відправленнях пересилаються предмети, не заборонені до ввозу на територію України та вивозу з території України відповідно до законодавства. Відповідно до ст. 196 Митного кодексу України (далі - МКУ) не можуть бути пропущені через митний кордон України: 1) товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено законом; 2) товари, на пропуск яких відповідно до закону потрібні дозволи інших державних органів, за відсутності цих дозволів (крім алкогольних напоїв і тютюнових виробів, а також харчових продуктів для власного споживання, що ввозяться громадянами в обсязі та в порядку, встановлених статтею 376 та частиною другою статті 378 цього Кодексу); 3) товари, що переміщуються через митний кордон України з порушенням вимог цього Кодексу та інших законів України, крім випадків, передбачених цим Кодексом. Частиною 1 статті 235 МКУ регламентується заборона щодо переміщення (пересилання) в міжнародних поштових та експрес-відправленнях товарів, відправлених з порушенням митних правил; а також товарів, заборонених цим Кодексом та іншими законодавчими актами України відповідно до ввезення на митну територію України або вивезення з цієї території (п.1.1), відправлених з порушенням митних правил (п.1.2) та товарів, щодо яких відсутні відповідні дозвільні документи, у разі застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності (п.1.3). Отже своїми діями гр. ОСОБА_1 порушив вимоги Закону України від 21.09.1999 №1068-XIV «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей», Наказу Міністерства культури та мистецтв України від 22.04.2002р. № 258 «Про затвердження інструкції про порядок оформлення права на вивезення, тимчасове вивезення культурних цінностей та контролю за їх переміщенням через державний кордон України». Враховуючи вищевикладене, в діях громадянина ОСОБА_1 наявні ознаки порушення митних правил, передбачені ст. 473 Митного кодексу України.
У судовому засіданні представник Київської митниці Державної митної служби України пояснив, що в діях відправника міжнародного поштового відправлення наявні ознаки порушення митних правил за ст.473 МК України, що підтверджується доказами, наявними в матеріалах справи.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил у судове засідання не з'явилась, була повідомлена про дату, час і місце судового розгляду належним чином.
Заслухавши пояснення представника Київської митниці Державної митної служби України Келеберденка В.В., дослідивши матеріали справи та долучені докази, суддею було встановлено наступне.
Як вбачається з Акту про фактичне вкладення міжнародного поштового відправлення №CV170003783UA, у даному поштовому відправленні знаходились СТАТУЕТКИ 2 шт. (а.с. 9).
Відповідно до Акту про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу №CV170003783UA, виявлено: Статуетки порцелянові з ознаками старовини з клеймом «К» різні - 2 шт., без документів (а.с. 10).
Згідно до акту про взяття проб (зразків) товарів від 23 лютого 2024 року було відібрано такі проби (зразки) товарів: порцелянова композиція «Золотий ключик» та порцелянова фігурка «Циганка» (а.с. 11).
Листом Київської митниці Державної митної служби (Вих. №7.8-5/7.8-2002/14/3591 від 26.02.2024 року) щодо надання інформації стосовно предметів, виявлених в МВП №CV170003783UA було запитано у Національного музею історії України інформацію стосовно виявленого предмету (а.с. 12).
Як вбачається з висновку державної експертизи культурних цінностей №24 (Вих. №180 від 07.03.2024 року), представлені на експертизу скульптурна пластика «ІНФОРМАЦІЯ_3» та мініатюра «Буратіно на черепасі» були виготовлені на Київському експериментальному кераміко-художньому заводі за моделями українського скульптора пластики малих форм, члена Спілки радянських художників України з 1958 р. ОСОБА_3 (1926 - 2017). На цьому підприємстві він працював з 1954 по 1988 р., а з 2006 р. провідний керамічний заклад країни припинив свою роботу. Впродовж 10-ти років він був головним художником підприємства. Тоді ж по - справжньому розкрився його талант скульптора малих форм: митець створив близько 1 тис. різноманітних виробів - малу пластику, сувеніри, вази, посудні форми, розписи й малюнки деколей для їхнього декорування. На певному етапі історії КЕКХЗ тиражування творів за моделями майстра становило майже 70% загального обсягу випуску скульптури на заводі. Досить довго скульптурний асортимент підприємства асоціювався саме з роботами ОСОБА_3, мала пластика якого, до того ж, у другій половині 20 ст. слугувала еталоном стилю пластичного моделювання й вираження національного типажу у вітчизняній фарфоровій скульптурі. Він разом зі своєю дружиною О. Жникруп (1931 -1993) вважаються провідними українськими скульпторами - фарфористами, засновниками та реформаторами київської школи порцелянової пластики малих форм. З їх іменами пов'язано відродження та подальший розвиток традицій створення порцелянової пластики в декоративно - ужитковому мистецтві України. їх творчість відома і за кордоном. На сьогодні твори цих митців мають колекційну зацікавленість на антикварних ринках Європи, України та рф. Таким чином, розглянута скульптурна пластика, не зважаючи на те, що належить до тиражної продукції як роботи відомого та провідного українського скульптора - форфориста ОСОБА_3 мають культурну та історичну цінність (а.с. 13 - 17).
Згідно до письмових пояснень ОСОБА_1 , наданих 15 квітня 2024 року, він є відправником міжнародного поштового відправлення № CV170003783UA, про відповідальність йому не було відомо, дані порцелянові вироби виготовлялись великим тиражем для роздрібної торгівлі, тож на його думку не представляють собою історичної або культурної цінності (а.с. 20).
Відповідно до протоколу про порушення митних правил № 0303/10000/24 від 18.04.2024 року, на підставі положень ст. 511 МК України, предмет правопорушення, а саме: скульптура «ІНФОРМАЦІЯ_3». Автор моделі ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5. Має культурну історичну цінність - 1; Мініатюра «ІНФОРМАЦІЯ_2». Автор моделі ОСОБА_3, Україна, м. Вишневе, Київський експериментальний кераміко - художній завод, 1970 - ті рр. Має культурну історичну цінність - 1, було вилучено (а.с. 4 - 7).
За змістом ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Згідно ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Порушення митних правил передбачене ст. 473 МК України полягає у пересиланні через митний кордон України в міжнародних експрес-відправленнях товарів, заборонених до такого пересилання законодавством України, а також пересилання у міжнародних поштових відправленнях товарів, заборонених до пересилання законодавством України та актами Всесвітнього поштового союзу.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей» від 21.09.1999 № 1068-XIV, культурні цінності - об'єкти матеріальної та духовної культури, що мають художнє, історичне, етнографічне та наукове значення і підлягають збереженню, відтворенню та охороні відповідно до законодавства України, а саме: оригінальні художні твори живопису, графіки та скульптури, художні композиції та монтажі з будь-яких матеріалів, твори декоративно-прикладного і традиційного народного мистецтва; предмети, пов'язані з історичними подіями, розвитком суспільства та держави, історією науки і культури, а також такі, що стосуються життя та діяльності видатних діячів держави, політичних партій, громадських і релігійних організацій, науки, культури та мистецтва; предмети музейного значення, знайдені під час археологічних розкопок; складові частини та фрагменти архітектурних, історичних, художніх пам'яток і пам'яток монументального мистецтва; старовинні книги та інші видання, що становлять історичну, художню, наукову та літературну цінність, окремо чи в колекції; манускрипти та інкунабули, стародруки, архівні документи, включаючи кіно-, фото- і фонодокументи, окремо чи в колекції; унікальні та рідкісні музичні інструменти; різноманітні види зброї, що має художню, історичну, етнографічну та наукову цінність; рідкісні поштові марки, інші філателістичні матеріали, окремо чи в колекції; рідкісні монети, ордени, медалі, печатки та інші предмети колекціонування; зоологічні колекції, що становлять наукову, культурно-освітню, навчально-виховну або естетичну цінність; рідкісні колекції та зразки флори і фауни, мінералогії, анатомії та палеонтології.
Як встановлено статтею 13 Закону України «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей» 21.09.1999 № 1068-XIV, у разі прийняття центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей рішення про можливість вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей власнику культурних цінностей чи уповноваженій ним особі видається свідоцтво встановленого зразка на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей. Зразок свідоцтва на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей затверджується Кабінетом Міністрів України. Свідоцтво на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей є підставою для пропуску зазначених у ньому культурних цінностей за межі митної території України. Вивезення культурних цінностей без цього свідоцтва забороняється.
Згідно до п. 1.6. Інструкції, затвердженої Наказом Міністерства культури і мистецтв України «Про порядок оформлення права на вивезення, тимчасове вивезення культурних цінностей та контролю за їх переміщенням через державний кордон України» від 22.04.2002 №258, вивезення, (тимчасове вивезення, у тому числі шляхом пересилання), культурних цінностей за межі митної території України дозволяється за наявності свідоцтва на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей з території України (далі - свідоцтво), зразок якого затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20.06.00 №984 "Про затвердження зразка свідоцтва на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей з території України".
На момент здійснення митного контролю міжнародного поштового відправлення №CV170003783UA дозвільні документи на право переміщення через митний кордон України культурних цінностей громадянином України ОСОБА_1 , до митниці не надавались, у міжнародному поштовому відправлені були відсутні.
Відповідно до ст. 35 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Правил надання послуг поштового зв'язку» від 05 березня 2009 р. №270, у міжнародних поштових відправленнях пересилаються предмети, не заборонені до ввозу на територію України та вивозу з території України відповідно до законодавства.
Згідно до ст. 196 Митного кодексу України, не можуть бути пропущені через митний кордон України: 1) товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено законом; 2) товари, на пропуск яких відповідно до закону потрібні дозволи інших державних органів, за відсутності цих дозволів (крім алкогольних напоїв і тютюнових виробів, а також харчових продуктів для власного споживання, що ввозяться громадянами в обсязі та в порядку, встановлених статтею 376 та частиною другою статті 378 цього Кодексу); 3) товари, що переміщуються через митний кордон України з порушенням вимог цього Кодексу та інших законів України, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Статтею 235 МК України встановлено, що забороняється переміщення (пересилання) в міжнародних поштових та експрес-відправленнях: 1) товарів, заборонених цим Кодексом та іншими законодавчими актами України відповідно до ввезення на митну територію України або вивезення з цієї території; 2) товарів, відправлених з порушенням митних правил; 3) товарів, щодо яких відсутні відповідні дозвільні документи, у разі застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності; 4) товарів, які за результатами проведення заходів офіційного контролю не можуть бути випущені у заявлений митний режим відповідно до мети їх ввезення в Україну; 5) товарів (одяг, взуття тощо), що були у використанні та перебувають у брудному стані, які за своїми ознаками можуть становити небезпеку для працівників поштового зв'язку, без документів про проведену фумігацію; 6) товарів, що класифікуються в 1-24 групах згідно з УКТ ЗЕД, що переміщуються (пересилаються) на адресу громадян або відправляються громадянами, крім харчових продуктів загальною вагою не більше 10 кілограмів в упаковці виробника; 7) алкогольних напоїв та/або тютюнових виробів, що переміщуються (пересилаються) на адресу громадян або відправляються громадянами, незалежно від вартості. Забороняється переміщення (пересилання) в міжнародних поштових відправленнях товарів, заборонених до пересилання відповідно до законодавства України та актів Всесвітнього поштового союзу, а також товарів, відправлених з порушенням вимог нормативно-правових актів з питань надання послуг поштового зв'язку.
Отже своїми діями гр. ОСОБА_1 порушив вимоги Закону України «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей» від 21.09.1999 №1068-XIV та Наказу Міністерства культури та мистецтв України «Про затвердження інструкції про порядок оформлення права на вивезення, тимчасове вивезення культурних цінностей та контролю за їх переміщенням через державний кордон України» від 22.04.2002р. № 258.
Статтею 367 МК України передбачено, що громадяни мають право пересилати товари через митний кордон України у міжнародних поштових та експрес - відправленнях у порядку, встановленому главою 36 цього Кодексу, крім товарів, заборонених до такого пересилання. Обмеження щодо вартості та обсягів товарів, а також перелік товарів, заборонених до пересилання у міжнародних поштових та експрес-відправленнях, встановлюються цим Кодексом та іншими законами України.
Частиною 8 ст. 233 МК України визначено, що міжнародні поштові (крім тих, що переміщуються через територію України транзитом) та експрес - відправлення переміщуються через митний кордон України після здійснення митного контролю і митного оформлення товарів, що знаходяться в цих відправленнях.
Відповідно до ч. 1 ст. 236 МК України, декларування товарів, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України у міжнародних поштових та експрес -відправленнях, здійснюється оператором поштового зв'язку, експрес - перевізником чи декларантом або уповноваженою ним особою. Кореспонденція, поштові листи та листівки, література для сліпих, друковані матеріали, міжнародні експрес-відправлення документарного характеру декларуються в усній формі на підставі товаросупровідних документів. Інші товари, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України у міжнародних поштових та експрес-відправленнях, підлягають письмовому декларуванню.
Згідно з ч. 1 ст. 257 МК України, декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії або їх електронні (скановані) копії, на які накладено електронний підпис декларанта або уповноваженої ним особи.
У відповідності до ч. 2 ст. 459 МК України суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.
У відповідності до ст.252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Оцінюючи в сукупності надані докази, суддя дійшла висновку, що в діях відправника міжнародного поштового відправлення № CV170003783UA громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , наявні ознаки складу порушення митних правил, відповідальність за яке передбачено ст. 473 Митного кодексу України.
Санкція статті 473 МК України передбачає конфіскацію товарів, які переміщувалися через митний кордон України з порушенням правил міжнародних поштових відправлень.
Як вбачається з Протоколу про порушення митних правил № 0303/10000/24 від 18.04.2024 року, на підставі положень ст. 511 МК України, безпосередні предмети порушення митних правил, вилучено.
Таким чином, конфіскації підлягають безпосередні предмети порушення митних правил: скульптура «ІНФОРМАЦІЯ_3». Автор моделі ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6. Має культурну історичну цінність - 1; Мініатюра «ІНФОРМАЦІЯ_2». Автор моделі ОСОБА_3, Україна, м. Вишневе, Київський експериментальний кераміко - художній завод, 1970 - ті рр. Має культурну історичну цінність - 1.
Крім того, відповідно до ст. 40 - 1 КУпАП та Закону України «Про судовий збір» від 8 липня 2011 року № 3674-VI, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 4 Закону України «Про судовий збір» від 8 липня 2011 року № 3674-VI, ст. ст. 9, 40 - 1, 252 КУпАП України, ст. ст. 4, 196, 233, 235, 257, 458, 459, 473, 495 МК України, суддя, -
Визнати відправника міжнародного поштового відправлення № CV170003783UA громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт № НОМЕР_1 , дата видачі 02.02.2017, орган що видав 1216, РНОКПП НОМЕР_2 , адреса проживання: АДРЕСА_1 , винним у вчиненні порушення митних правил, передбачених ст. 473 МК України, та накласти на нього стягнення у виді конфіскації в дохід держави безпосередніх предметів порушення митних правил: скульптура «ІНФОРМАЦІЯ_3». Автор моделі ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7. Має культурну історичну цінність - 1; мініатюра «ІНФОРМАЦІЯ_2». Автор моделі ОСОБА_3, Україна, м. Вишневе, Київський експериментальний кераміко - художній завод, 1970 - ті рр. Має культурну історичну цінність - 1, які вилучено уповноваженими особами Київської митниці Державної митної служби за протоколом №0303/10000/24 від 18.04.2024 року.
Стягнути з відправника міжнародного поштового відправлення № CV170003783UA громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт № НОМЕР_1 , дата видачі 02.02.2017, орган що видав 1216, РНОКПП НОМЕР_2 , адреса проживання: АДРЕСА_1 , судовий збір в дохід держави у розмірі 605,60 грн. на наступні реквізити: Отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106. Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783. Банк отримувача Казначейство України (ЕАП). Код банку отримувача (МФО) 899998. Рахунок отримувача UA908999980313111256000026001. Код класифікації доходів бюджету 22030106. Призначення платежу 101 __________(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті);Судовий збір, стягнутий з ___________ (ПІБ чи назва установи, організації з якої стягується судовий збір) на користь держави, за рішенням №_/_/__(номер рішення про стягнення судового збору).
Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного суду через Солом'янський районний суд міста Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подачі апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подачі апеляційної скарги постанова суду, якщо її не було скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова пред'являється до виконання протягом трьох місяців.
Суддя І.О. Тесленко