Постанова від 16.08.2024 по справі 760/17011/24

Справа №760/17011/24 Провадження №3/760/5754/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 серпня 2024 року м. Київ

Суддя Солом'янського районного суду міста Києва Тесленко І.О., за участю представника Київської митниці Державної митної служби України - Келеберденка В.В., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності відправника міжнародного поштового відправлення №СQ062661445UA гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серія НОМЕР_1 , виданий Кам'янець-Подільським МРВ УМВС України в Хмельницькій обл. 30.12.1995, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за ознаками порушення митних правил, передбачених ст. 473 МК України, -

ВСТАНОВИЛА:

до Солом'янського районного суду м. Києва від Київської митниці Державної митної служби України надійшли матеріали за протоколом про порушення митних правил №0599/10000/24 від 16.07.2024 року щодо ОСОБА_1 .

Як вбачається з протоколу про порушення митних правил, 10.05.2024 року в зоні митного контролю митного поста «УкрПошта» Київської митниці, на території логістичного центру «Київ» АТ «Укрпошта» (м. Київ, вул. Г. Кірпи, 2) під час проведення митного огляду міжнародного поштового відправленя № СQ062661445UA, яке пересилалося з України відправником: ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) АДРЕСА_2 був виявлений предмет схожий на дозиметр - прилад вимірювач дози (дозиметр, рентгенметр) «ДП-5». У митній декларації форми CN 23 в графі «докладний опис вкладення» вміст відправлення задекларовано як "dozimeter" українською "дозиметр" вартістю 85 USD. Листом Київської митниці від 24.05.2024 № 7.8-1/31/7/9979, зазначений зразок направлено для проведення експертного дослідження до Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби (далі - СЛЕД Держмитслужби). Згідно з висновком експерта СЛЕД Держмитслужби від 05.06.2024 № 142000-3302-0140 наданий на дослідження дозиметр - прилад вимірювач дози (дозиметр, рентгенметр) «ДП-5», має ознаки товарів, зазначених в позиції 1А004.с.2 єдиного списку товарів подвійного використання, що є додатком Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів подвійного використання, затвердженого ПКМУ від 28.01.2004 № 86. Відповідно до ст. 12 Закону України № 549-ІV «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання» встановлено, що попередня ідентифікація товарів, які підлягають державному експортному контролю, а також здійснення необхідних заходів, пов'язаних з отриманням дозвільних документів на здійснення міжнародних передач таких товарів, є обов'язком суб'єкта господарювання, державного замовника у сфері оборони та суб'єктів, зазначених у ч. 3 ст. 15 даного Закону. Відповідно до Закону України від 20.02.2003№ 549-ІV «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання» експертизу в галузі державного експортного контролю, одним із основних завдань якої є визначення належності найменувань та описів товарів, поданих на експертизу, до найменувань та описів товарів, внесених до відповідних списків товарів, що підлягають державному експортному контролю, проводить Держекспортконтроль України. Міжнародна передача таких товарів може здійснюватися суб'єктом здійснення міжнародних передач товарів або іноземним суб'єктом господарської діяльності за наявності у нього відповідного дозволу чи висновку Держекспортконтролю, оригінал якого під час митного оформлення разом з іншими документами, необхідними для здійснення митного контролю та митного оформлення товарів, зобов'язаний надати відповідний суб'єкт. Оригінал дозволу або висновку Держекспортконтролю до митного органу не надавався. Статтями 196, 197 Митного кодексу України (далі - МК України) регламентовано порядок переміщення через митний кордон України окремих видів товарів, на які встановлені заборони або обмеження. Пунктами 1, 2, 3 частини 1 статті 235 МК України регламентовано заборону щодо переміщення (пересилання) в міжнародних поштових та експрес -відправленнях товарів, заборонених цим Кодексом та іншими законодавчими актами України відповідно до ввезення на митну територію України або вивезення з цієї території; товарів, відправлених з порушенням митних правил; товарів, щодо яких відсутні відповідні дозвільні документи, у разі застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності. Частиною 2 статті 235 МК України визначено заборону на переміщення (пересилання) в міжнародних поштових відправленнях товарів, заборонених до пересилання відповідно до законодавства України та актів Всесвітнього поштового союзу, а також товарів, відправлених з порушенням вимог нормативно-правових актів з питань надання послуг поштового зв'язку.Тобто, у діях відправника міжнародного поштового відправлення № СQ062661445UA гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серія НОМЕР_1 , виданий Кам'янець - Подільським МРВ УМВС України в Хмельницькій обл. 30.12.1995, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , вбачаються ознаки порушення митних правил, відповідальність за які передбачено ст. 473 Митного кодексу України, а саме пересилання у міжнародних поштових відправленнях товарів, заборонених до такого пересилання законодавством України.

У судовому засіданні представник Київської митниці Державної митної служби України пояснив, що в діях відправника міжнародного поштового відправлення наявні ознаки порушення митних правил за ст. 473 МК України, що підтверджується доказами, наявними в матеріалах справи.

Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил у судове засідання не з'явився, був повідомлений про дату, час і місце судового розгляду належним чином.

Заслухавши пояснення представника Київської митниці Державної митної служби України, дослідивши матеріали справи та долучені докази, суддею було встановлено наступне.

Відповідно до Акту про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу №СQ062661445UA , під час митного огляду МПВ виявлено наступні вкладення: дозиметр з маркуванням ДП - 5А №А1600826 в чохлі- 1 шт (а.с. 8).

Актом про взяття проб (зразків) товарів від 21 травня 2024 року було взято такі проби (зразки) товарів: предмет схожий на дозиметр в футлярі з маркуванням «ДП - 5 №А1600826» (а.с. 9).

На запит Київської митниці Державної митної служби України про проведення дослідження (аналізу, експертизи) (Вих. №7.8-1/31/7/9979 від 24.05.2024 року) Спеціалізованою лабораторією з питань експертизи та досліджень Держмитслужби було проведено експертизу (а.с. 10 - 11).

Як вбачається з висновку №142000-3302-0140 від 04 червня 2024 року, наданий на дослідження пристрій ідентифіковано як дозиметр - прилад вимірювач дози (дозиметр, рентгенметр) «ДП-5Л» (Дозиметр Польовий - 5А), що призначений для вимірювання рівнів гамма - радіації і радіаційної зараженості різних предметів по гама - випромінюванню. В наданому на дослідження дозиметрі «ДП - 5 А», на внутрішній стороні відкидної кришки шкіряного футляру присутнє стронцієво - ітрієве джерело радіоактивного випромінювання «Б-8», що призначене для калібрування приладу. Наданий на дослідження рентгенметр (дозиметр польовий) моделі «ДП-5А» має ознаки товарів, зазначених в позиції 1А004.с.2 Єдиного списку товарів подвійного використання, що є додатком Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів подвійного використання, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів від 28.01.2004 № 86 (а.с. 12 - 15).

Як вбачається з письмових пояснень ОСОБА_1 , наданих 26 червня 2024 року, саме він є відправником поштового відправлення №СQ062661445UA, ним відправлявся дозиметр, маркування він не пам'ятає, відправка здійснювалась з комерційною метою, про відповідальність йому відомо не було (а.с. 20).

Згідно ст. 1 Закону України «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання» №549-1V від 20.02.2003 року, вироби військового призначення - озброєння, боєприпаси, військова та спеціальна техніка, спеціальні комплектуючі вироби для їх виробництва, вибухові речовини, а також матеріали та обладнання, спеціально призначені для розроблення, виробництва або використання зазначених виробів; товари подвійного використання - окремі види виробів, обладнання, матеріалів, програмного забезпечення і технологій, спеціально не призначені для військового використання, а також послуги (технічна допомога), пов'язані з ними, які, крім цивільного призначення, можуть бути використані у військових або терористичних цілях чи для розроблення, виробництва, використання товарів військового призначення, зброї масового знищення, засобів доставки зазначеної зброї чи ядерних вибухових пристроїв, у тому числі окремі види ядерних матеріалів, хімічних речовин, бактеріологічних, біологічних та токсичних препаратів, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 12 Закону України «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання» №549-1V від 20.02.2003 року, суб'єкти господарювання України, державні замовники у сфері оборони, які мають намір здійснювати міжнародні передачі товарів, у тому числі проводити посередницьку (брокерську) діяльність, пов'язану з міжнародними передачами товарів військового призначення, попередньо реєструються як суб'єкти здійснення міжнародних передач товарів центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного експортного контролю. З цією метою зазначені суб'єкти подають відомості та документи, необхідні для проведення попередньої експертизи товарів, до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного експортного контролю. За підсумками експертизи центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного експортного контролю, ідентифікує товари, визначає умови здійснення їх міжнародних передач до конкретних держав залежно від категорії товарів, видів міжнародних передач таких товарів тощо та видає зазначеним суб'єктам посвідчення про їх реєстрацію як суб'єктів здійснення міжнародних передач товарів разом з відповідними роз'ясненнями про особливості здійснення таких передач.

Згідно до п. п. 3 - 5 Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20 листопад 2003 року №1807, міжнародна передача товарів може здійснюватися суб'єктом здійснення міжнародних передач товарів (далі - суб'єкт) або іноземним суб'єктом господарської діяльності (далі - іноземний суб'єкт) за наявності у нього відповідного дозволу чи висновку Держекспортконтролю. Експорт та імпорт товарів може здійснюватися суб'єктами підприємницької діяльності, які в установленому порядку отримали відповідні повноваження, крім випадків, передбачених пунктом 4 Положення про порядок надання суб'єктам зовнішньоекономічної діяльності повноважень на право здійснення експорту, імпорту товарів військового призначення та товарів, які містять відомості, що становлять державну таємницю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 червня 1998 р. № 838 . Товари, контроль за міжнародними передачами яких здійснюється відповідно до цього Порядку, зазначені у списку товарів військового призначення, міжнародні передачі яких підлягають державному контролю, згідно з додатком (далі - список).

Як вбачається з Єдиного списку товарів подвійного використання, що є додатком Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів подвійного використання, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів від 28.01.2004 № 86, позиція 1А004.с.2 включає в себе - «радіоактивні матеріали».

Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання» №549-1V від 20.02.2003 року, експертиза в галузі державного експортного контролю проводиться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного експортного контролю, для вирішення питання про можливість надання відповідних дозволів, висновків чи міжнародних імпортних сертифікатів, можливість проведення реєстрації суб'єктів господарювання, державних замовників у сфері оборони у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного експортного контролю, як суб'єктів здійснення міжнародних передач товарів або надання таким суб'єктам, державним замовникам повноважень на право здійснення експорту, імпорту товарів військового призначення та товарів, які містять відомості, що становлять державну таємницю.

Як вбачається з матеріалів справи, дозвіл або висновок ОСОБА_1 митному органу не надавав.

Відповідно до ч. 1 ст. 196 МК України, не можуть бути пропущені через митний кордон України: 1) товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено законом або міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або відповідно до закону чи міжнародного договору України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 2) товари (крім товарів для власного споживання, що ввозяться громадянами в обсязі та порядку, встановлених статтями 376 і 378 цього Кодексу), на пропуск яких відповідно до закону потрібні документи державних органів, установ та організацій, уповноважених на їх видачу, - в разі відсутності таких документів; 3) товари, що переміщуються через митний кордон України з порушенням вимог цього Кодексу та інших законів України.

Згідно до п. п. 1, 2, 3 ст. 235 МК України, забороняється переміщення (пересилання) в міжнародних поштових та експрес-відправленнях: 1) товарів, заборонених цим Кодексом та іншими законодавчими актами України відповідно до ввезення на митну територію України або вивезення з цієї території; 2) товарів, відправлених з порушенням митних правил; 3) товарів, щодо яких відсутні відповідні дозвільні документи, у разі застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.

За змістом ст. 458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Згідно зі ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Статтею 473 МК України передбачена відповідальність за пересилання через митний кордон України в міжнародних експрес-відправленнях товарів, заборонених до такого пересилання законодавством України, а також пересилання у міжнародних поштових відправленнях товарів, заборонених до пересилання законодавством України та актами Всесвітнього поштового союзу.

У відповідності до ч. 2 ст. 459 МК України, суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.

Згідно до ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Оцінюючи в сукупності надані докази, суддя дійшла висновку, що в діях відправника міжнародного поштового відправлення №СQ062661445UA гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , наявні ознаки порушення митних правил, відповідальність за що передбачено ст. 473 Митного кодексу України, а саме здійснення пересилання у міжнародних поштових відправленнях товарів, заборонених до пересилання законодавством України.

Санкція статті 473 МК України передбачає конфіскацію товарів, які переміщувалися через митний кордон України з порушенням правил міжнародних поштових відправлень.

Як вбачається з Протоколу про порушення митних правил №0599/10000/24 від 16.07.2024 року, на підставі положень ст. 511 МК України, безпосередні предмети порушення митних правил, а саме: дозиметр - прилад вимірювач дози (дозиметр, рентгенметр) «ДП-5» (Дозиметр Польовий - 5А), вилучено.

Таким чином, конфіскації підлягають безпосередні предмети порушення митних правил: дозиметра - прилад вимірювач дози (дозиметр, рентгенметр) «ДП-5» (Дозиметр Польовий - 5А) - 1 шт.

Крім того, відповідно до ст. 40 - 1 КУпАП та Закону України «Про судовий збір» від 8 липня 2011 року № 3674-VI, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 4 Закону України «Про судовий збір» від 8 липня 2011 року № 3674-VI, ст. ст. 9, 40 - 1, 252 КУпАП України, ст. ст. 4, 196, 233, 235, 257, 458, 459, 473, 495 МК України, суддя, -

ПОСТАНОВИЛА:

Визнати відправника міжнародного поштового відправлення №СQ062661445UA гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серія НОМЕР_1 , виданий Кам'янець-Подільським МРВ УМВС України в Хмельницькій обл. 30.12.1995, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , винним у вчиненні порушення митних правил, передбачених ст. 473 МК України, та накласти на нього стягнення у виді конфіскації в дохід держави безпосередніх предметів порушення митних правил: дозиметр - прилад вимірювач дози (дозиметр, рентгенметр) «ДП-5» (Дозиметр Польовий - 5А), - 1 шт., який вилучено уповноваженими особами Київської митниці Державної митної служби за протоколом № 0599/10000/24 від 16.07.2024 року.

Стягнути з відправника міжнародного поштового відправлення №СQ062661445UA гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серія НОМЕР_1 , виданий Кам'янець-Подільським МРВ УМВС України в Хмельницькій обл. 30.12.1995, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , судовий збір в дохід держави у розмірі 605,60 грн. на наступні реквізити: Отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106. Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783. Банк отримувача Казначейство України (ЕАП). Код банку отримувача (МФО) 899998. Рахунок отримувача UA908999980313111256000026001. Код класифікації доходів бюджету 22030106. Призначення платежу 101 __________(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті);Судовий збір, стягнутий з ___________ (ПІБ чи назва установи, організації з якої стягується судовий збір) на користь держави, за рішенням №_/_/__(номер рішення про стягнення судового збору).

Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного суду через Солом'янський районний суд міста Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подачі апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подачі апеляційної скарги постанова суду, якщо її не було скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова пред'являється до виконання протягом трьох місяців.

Суддя І.О. Тесленко