Рішення від 12.10.2010 по справі 61/217-10

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"12" жовтня 2010 р. Справа № 61/217-10

вх. № 8151/4-61

Суддя господарського суду

при секретарі судового засідання

за участю представників сторін:

позивача - Старець О.В., за довіреністю №324 від 24.09.2010р.;

відповідача - не з"явився;

розглянувши справу за позовом Знам"янської сільської Ради Нововодолазького району Харківської області, Харківська область Нововодолазький район, с. Знам"янка

до Нововодолазького малого комунального підприємства технічної інвентаризації, Харківська область, смт. Нова Водолага

про визнання майна безхазяйним

ВСТАНОВИВ:

Позивач -Знам"янська сільська Рада Нововодолазького району Харківської області, звернулась до господарського суду Харківської області з позовною заявою до Нововодолазького малого комунального підприємства технічної інвентаризації про визнання безхазяйним нерухомого майна, а саме : житловий будинок по вул.Гагаріна,10 в с. Знам"янка Нововодолазького району Харківської області, а також про зобов"язання Нововодолазьке мале комунальне підприємство технічної інвентаризації видати свідоцтво про право комунальної власності на житловий будинок по вул.Гагаріна,10 в с. Знам"янка Нововодолазького району Харківської області Знам"янській сільській Раді Нововодолазького району Харківської області.

В судовому засіданні 12.10.2010р. представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання 12.10.2010р., не з"явився, через канцелярію суду надав заяву (вх.№19604), про долучення до матеріалів справи додаткових документів, які долучаються судом до справи. Також представник відповідача 28.09.2010р. через канцелярію суду надав письмову заяву , в якій проти позову не заперечує.

Беручи до уваги, що відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України обов'язок доказування і подання доказів покладено на сторони, а також те, що ухвалою суду від 28.09.2010р. сторони було повідомлено , що у разі неявки їх представників у судове засідання та ненадання витребуваних судом документів, суд має право розглянути справу за наявними в ній матеріалами, суд згідно за статтею 75 Господарського процесуального кодексу України розглядає справу за наявними матеріалами без участі представника відповідача.

Розглянувши матеріали справи, проаналізувавши доводи позовної заяви, заслухавши пояснення представника позивача, повно та всебічно дослідивши обставини справи та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.

На території Знам'янської сільської ради Нововодолазького району Харківської області розташоване нерухоме майно, а саме : житловий будинок по вул. Гагаріна, 10 в селі Знам"янка Нововодолазького району Харківської області. Інвентаризаційна вартість вищевказаного житлового будинку станом на 06.02.1995року, становить 41064,00грн. В даному будинку проживала Слісенко Марія Михайлівна, яка померла 11.05.97р. Після її смерті в будинку ніхто не проживав і не проживає, за будинком ніхто не доглядає.

11 травня 2007 року Нововодолазьким МКПТІ вище згадане домоволодіння було взято на облік, про що в засобах масової інформації було здійснено публікацію від 22 травня 2007 року.

За період з 22 травня 2007 року по 22 травня 2008 року до МКПТІ не надходило жодних звернень, щодо оформлення права власності на вищезазначений об'єкт нерухомості.

На підставі вищевказаного позивач, звернувся до суду з даним позовом про визнання майна безхазяйним.

Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог суд виходить з наступного.

Згідно з пунктами 1, 2 ст. 335 Цивільного кодексу України безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий. Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих засобах масової інформації. Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона, за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.

З матеріалів справи вбачається, що Знам"янською сільською радою Нововодолазького району Харківської області, дотримано визначену ст. 335 Цивільного кодексу України процедуру та зареєстровані вищезазначене приміщення в органах БТІ як безхазяйне, тому у сільради відсутні підстави для визнання цього ж об'єкту безхазяйним у судовому порядку, за дотримання положень абзацу другого частини 2 названої статті майно може бути передано за рішенням суду у комунальну власність, проте позивач вимог щодо передачі вказаного майна до Комунальної власності в своєму позові не заявляє.

На підставі вказаного, суд відмовляє в задоволенні позовних вимог щодо визнання безхазяйним нерухомого майна.

Щодо заявлених позовних вимог про зобов"язання Нововодолазьке мале комунальне підприємство технічної інвентаризації видати свідоцтво про право комунальної власності на житловий будинок по вул.Гагаріна,10 в с. Знам"янка Нововодолазького району Харківської області Знам"янській сільській Раді Нововодолазького району Харківської області, то суд виходить з наступного.

В силу ст. 12 ГПК України, господарським судам підвідомчі зазначені у цій нормі справи, крім, зокрема, інших спорів, вирішення яких відповідно до законів України та міжнародних договорів України віднесено до відання інших органів.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 17 КАС України, компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

За змістом п. 1 ст. 3 КАС України, справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

В силу підпункту 10 п. "б" ст. 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить, зокрема, делеговане повноваження щодо обліку та реєстрації відповідно до закону об'єктів нерухомого майна незалежно від форм власності.

Відносини, пов'язані з державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно всіх форм власності, їх обмежень та правочинів щодо нерухомості регулюються нормами Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень", що визначено ст. 1 цього Закону.

Відповідно до п. 1 ст. 4 Закону, обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права на нерухоме майно, що знаходиться на території України, фізичних та юридичних осіб, держави, територіальних громад, іноземців та осіб без громадянства, іноземних юридичних осіб, міжнародних організацій, іноземних держав, зокрема, право власності на нерухоме майно.

В силу п. 4 ст. 5 Закону, державна реєстрація прав проводиться місцевими органами державної реєстрації прав виключно за місцем знаходження нерухомого майна, а саме: в містах Києві та Севастополі, місті обласного підпорядкування, районі.

У відповідності з п. 5 Прикінцевих положень зазначеного Закону, до створення єдиної системи органів реєстрації прав, а також до формування Державного реєстру прав у складі державного земельного кадастру реєстрація об'єктів нерухомості проводиться комунальними підприємствами бюро технічної інвентаризації. Повноваження бюро технічної інвентаризації щодо реєстрації прав власності на нерухоме майно на час звернення позивача щодо здійснення реєстрації також визначені п. 1.3 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, що затверджено наказом Міністерства юстиції України від 7 лютого 2002 року N 7/5 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18.02.2002 р. за N 157/6445).

Реєстрація прав власності згідно п. 1.3 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 28 січня 2003 року N 6/5 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 28 січня 2003 року N 66/7387), здійснюють комунальні підприємства бюро технічної інвентаризації.

Отже, Нововодолазьке мале комунальне підприємство технічної інвентаризації, виконує делеговані йому виконавчим органом місцевого самоврядування повноваження щодо реєстрації прав власності на нерухоме майно.

Таким чином, Нововодолазьке мале комунальне підприємство технічної інвентаризації у розумінні п. 7 ст. 3 КАС України є суб'єктом владних повноважень.

Враховуючи суб'єктний склад та характер правовідносин, спір у даній справі щодо зобов'язання видати свідоцтво про право комунальної власності на об'єкт нерухомості підвідомчий суду, до компетенції якого належить розгляд адміністративних справ.

За таких обставин, спір у даній справі в частині зобов'язання Нововодолазьке мале комунальне підприємство технічної інвентаризації видати свідоцтво про право комунальної власності на житловий будинок по вул.Гагаріна,10 в с. Знам"янка Нововодолазького району Харківської області Знам"янській сільській Раді Нововодолазького району Харківської області, не підвідомчий господарським судам України і провадження у справі в цій частині підлягає припиненню на підстав п. 1 ч. 1 ст. 80 ГПК України.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат суд керується ст. 49 ГПК України. У спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав державне мито покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Суми, які підлягають сплаті за проведення судової експертизи, послуги перекладача, адвоката, витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу та інші витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: при задоволенні позову - на відповідача; при відмові в позові - на позивача; при частковому задоволенні позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Як вбачається з матеріалів справи, спір виник не з вини відповідача. Таким чином, судові витрати у даній справі покладаються на позивача.

Враховуючи викладене та керуючись статтями 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст. 328, 335 Цивільного кодексу України, ст.3 Кодексу адміністративного судочинства України, статтями 1, 4, 12, 22, 33, 43, 47, 49, п. 1 ч. 1 ст. 80, ст.ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Відмовити в задоволенні позовних вимог щодо визнання безхазяйним нерухомого майна.

Пипинити провадження у справі в частині зобов"язання Нововодолазьке мале комунальне підприємство технічної інвентаризації видати свідоцтво про право комунальної власності на житловий будинок по вул.Гагаріна,10 в с. Знам"янка Нововодолазького району Харківської області Знам"янській сільській Раді Нововодолазького району Харківської області.

Суддя

Повний текст рішення підписано 18.10.2010р.

Справа №61/217-10.