Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
15 серпня 2024 р. № 520/14461/24
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шляхова О.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, 5, 3 під., 2 пов., м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл., 61022, код ЄДРПОУ 14099344), Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10, м. Хмельницький, Хмельницька обл., Хмельницький р-н, 29013, код ЄДРПОУ 21318350) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач - ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 12.04.2024 №204450019303;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 , що дає йому право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, період навчання в СПТУ № 22 з 01.09.1987 по 24.05.1990, за спеціальністю електрогазозварювальник 2 розряду, періоду роботи з 12.06.1990 до 14.06.1990 на посаді електрогазлзварювальника 2 розряду на Шахті «Челюскінців»; період служби в Радянській армії з 19.06.1990 по 18.05.1992, періоди робот з 02.07.1992 по 01.11.1993, з 28.01.1994 по 22.08.1994, з 02.02.1998 по 01.10.2000, з 20.08.2001 по 31.05.2002, з 01.07.2009 по 30.09.2010, з 03.04.2012 по 12.06.2016, та повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 04.04.2024 про призначення пенсії за віком згідно пункту 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням висновків суду.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідно до вимог Порядку № 637 основним документом є трудова книжка, а уточнюючі довідки мають надаватися у разі, коли у трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах. Тобто, на думку позивача, законодавцем чітко передбачено, що трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів лише у випадку відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній. Вважає, що згідно з нормами законодавства, чинного у період роботи позивача на посадах, робота на яких надає право на пенсію за віком на пільгових умовах, відповідальність за внесення відомостей про роботу до трудової книжки покладено на роботодавця.
Ухвалою суду від 27.05.2024 у справі відкрито спрощене провадження та запропоновано відповідачам надати відзив на позов, позивачу - відповідь на відзив.
ГУПФ України в Хмельницькій області у поданому відзиві на позов зазначив, що підстав для визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 12.04.2024 № 204450019303 та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 , що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, період навчання СПТУ № 22 з 01.09.1987 по 24.05.1990, за спеціальністю електрогазозварювальник 2 розряду, періоду роботи з 12.06.1990 до 14.06.1990 на посаді електрогазозварювальника 2 розряду на Шахті «Челюскінців»; період служби в Радянській армії з 19.06.1990 по 18.05.1992, період роботи з 02.07.1992 по 01.11.1993, з 28.01.1994 по 22.08. 1994, з 02.02.1998 по 01.10.2000, з 20.08.2001 по 31.05.2002, з 01.07.2009 по 30.09.2010, з 03.04.2012 по 12.06.2016, та повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 04.04.2024 про призначення пенсії за віком згідно пункту 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням висновків суду, немає.
Інші заяви по суті не надходили.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Статтею 258 КАС України визначено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Справа розглянута, з урахуванням строків перебування судді у відпустці.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, оцінивши викладені сторонами обставини справи та надані на їх підтвердження докази, суд прийшов до наступного.
04.04.2024 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах (список №1) відповідно до положень статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
З урахуванням принципу екстериторіальності заяву та документи позивача в електронному вигляді передано на розгляд до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
За результатами розгляду вказаної заяви позивача 12.04.2024 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області прийнято рішення №204450019303, яким відмовлено у призначенні пенсії у зв'язку із відсутністю необхідного страхового стажу.
Згідно наданих документів до страхового стажу не зараховано період проходження строкової військової служби з 19.06.1990 по 15.05.1992 згідно військового квитка від 12.02.1992 НОМЕР_2 , оскільки дата призову на службу не завірена печаткою та підписом військового комісара. Зазначено, що до страхового стажу періоду проходжень строкової служби з 19.06.1990 по 15.05.1992 необхідно надати уточнюючу довідку, надану територіальним центром комплектування та соціальної підтримки на підставі облікової карти.
До пільгового стажу не зараховано періоди з 02.07.1992 по 01.11.1993, з 28.01.1994 по 22.08.1994, з 02.02.1998 по 01.10.2000, з 20.08.2001 по 31.05.2002, згідно довідки, уточнюючої пільговий характер роботи від 23.09.2009 № 937, виданої головою ліквідаційної комісії, оскільки відсутні первинні документи.
Період з 01.07.2009 по 30.09.2010, оскільки довідка, уточнююча пільговий характер роботи від 21.11.2013 № 598/11 не відповідає Додатку 5 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій та відсутності книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою КМ України від 12.08.1993 № 637, а саме, відсутній підпис головного бухгалтера.
Період з 30.01.2001 по 15.08.2001 та з 03.04.2012 по 12.07.2016, оскільки довідки, уточнюючі пільговий характер роботи від 01.10.2016 № 461, 462 видана після 01.12.2014 підприємствами, які знаходяться на території де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження (постанова КМ України від 07.11.2014 № 595 «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей, а також інших платежів з рахунків, відкритих в органах Казначейства»)
Зазначено, що для зарахування до пільгового стажу періодів з 02.07.1992 по 01.11.1993, з 28.01.1994 по 22.08.1994, з 02.02.1998 по 01.10.2000, з 20.08.2001 по 31.05.2002 необхідно надати первинні документи. З 01.07.2009 по 30.09.2010 необхідно надати довідку уточнюючу пільговий характер роботи відповідно до Додатку 5 Порядку наявного трудового стажу для призначення пенсії та відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою КМ України від 12.08.1993 № 637.
Не погоджуючись з оскаржуваним рішенням, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування № 1058-IV.
Громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, мають право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи (стаття 8 Закону № 1058).
Відповідно до ч. 1 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Частиною другою статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах та працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Згідно ст. 62 Закону № 1788-ХІІ основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Також, у відповідності до ст. 48 Кодексу законів про працю України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
До трудової книжки заносяться відомості про роботу, заохочення та нагороди за успіхи в роботі на підприємстві, в установі, організації; відомості про стягнення до неї не заносяться.
Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
У пункті 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, також закріплено положення, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Пунктом 20 цього Порядку передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Таким чином, довідки мають надаватися в разі, коли взагалі відсутні відомості в трудовій книжці про працю громадян у спірний період.
Крім того, згідно з частиною 3 статті 44 Закону № 1058-ІV, органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Отже, з наведених норм чинного законодавства вбачається дуже великий обсяг прав та обов'язків у органів Пенсійного фонду при вирішенні питання про призначення пенсії та перевірки наявного стажу роботи для її призначення.
Враховуючи викладене, суд вважає, що органи Пенсійного фонду України повинні використовувати всі передбачені законом повноваження за для повного та об'єктивного розгляду заяви про призначення пенсії, виходячи з тих обставин, що склалися, чого відповідачем вчинено не було.
З трудової книжки позивача НОМЕР_3 та НОМЕР_4 вбачаються наступні записи:
- з 01.09.1987 до 24.05.1990 навчався в СПТУ №22 за спеціальності електрогазозварювальник 2 розр.;
- з 12.06.1990 до 14.06.1990 прийнятий електрогазозварювальником 2 розр. на шахту ім. Челюскінцев «Донецьквугілля». Звільнений у зв'язку з службою в Радянській армії;
- з 19.06.1990 по 18.05.1992 служба в Радянській армії;
- з 02.07.1992 прийнятий на шахту Петровська підземним гірничим працівником очисного забою 4 розряду з повним робочим днем під землею та направлений на ділянку 5; 08.12.1992 переведений учнем прохідником підземним з повним робочим днем в шахті УПР-1; 21.01.1993 переведений прохідником 4 розряду підземним з повним робочим днем в шахті УПР-1; 18.06.1993 переведений підземним прохідником 5 розряду з повним робочим днем під землею; 01.11.1993 звільнений за власним бажанням;
- з 28.01.1994 прийнятий на шахту «Петровська» підземним прохідником 5 розряду з повним робочим днем під землею; 22.08.1994 звільнений за власним бажанням;
- з 23.08.1994 прийнятий охоронником Повне товариство фірми «ВВВ»; 12.12.1995 звільнений за власним бажанням;
- 21.12.1995 прийнятий прохідником підземним 4 розряду з повним робочим днем в шахті «Південнодонбаська» № 3; 15.02.1996 переведений прохідником підземним 5 розряду з повним робочим днем в шахті. 02.03.1996 звільнений за прогул;
- 21.12.1995 прийнятий експедитором ТОВ «АРИС» лтд; 30.08.1996 звільнений за власним бажанням;
- 04.09.1996 прийнятий в ЗАО «Прогрес - 95» підземним прохідником 5 розряду з повним робочим днем під землею; 30.09.1997 звільнений за власним бажанням;
- 01.10.1997 прийнятий в ТОВ «СТЕМ» підземним прохідником 5 розряду з повним робочим днем під землею. 01.02.1998 звільнений у зв'язку з переведенням на шахту Петровська;
- 02.02.1998 прийнятий на шахту «Петровська» підземним прохідником 5 розряду з повним робочим днем під землею у зв'язку з переводом з «СТЕМ»; з 01.07.1999 переведений підземним прохідником 5 розряду з повним робочим днем під землею ділянки 3; 01.10.2000 звільнений за власним бажанням;
- 30.01.2001 прийнятий прохідником 4 розряду підземним з повним робочим днем в шахті; 19.04.2001 переведений прохідником 5 розряду підземним з повним робочим днем в шахті; 15.08.2001 звільнений за власним бажанням;
- 20.08.2001 прийнятий на шахту «Петровська» підземним прохідником 5 розряду з повним робочим днем під землею ділянки 3; 31.05.2002 звільнений за власним бажанням;
17.08.2003 прийнятий контролером КПП ТОВ «Гранит ЛТД»; 25.08.2004, звільнений за власним бажанням;
- 01.11.2004 прийнятий охоронником у службу охорони ЗАТ «ММЗ» Істил»; 03.07.2006 звільнений за власним бажанням;
- 01.07.2009 ТОВ «Північне» прийнятий прохідником 5 розряду з повним робочим днем під землею; 30.09.2010 звільнений за власним бажанням;
- 03.04.2012 прийнятий прохідником 4 розряду, підземним з повним робочим днем в шахті «Трудівська»; 01.09.2012 переведений горнорабочим 3 розряду, підземним з повним робочим днем в шахті; 12.07.2016 звільнений за скороченням штату робітників;
- 01.06.2016 прийнятий на посаду сторожем у військове містечко № 36; 16.04.2018 переведений на посаду сторожем у військове містечко № 122, 193, де на даний час і працює.
При цьому, суд звертає увагу на те, що записи трудової книжки позивача щодо спірних періодів роботи позивача містять повну інформацію про роботу на пільгових умовах, також містять повні відомості про характер виконуваних позивачем робіт, оскільки зазначеними записами чітко визначено, що у спірні періоди позивач працював електрогазозварювальником, підземним гірничим працівником, підземним прохідником з повним робочим днем під землею.
Крім того, доказів, які б спростовували факт роботи позивача повний робочий день у шкідливих умовах праці та інших доказів, які підтверджували б не виконання позивачем роботи за зазначеною професією у спірний період до суду не надано.
Враховуючи вищенаведене, посилання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на те, що для підтвердження пільгового стажу позивач повинен був надати уточнюючі довідки підприємства є необґрунтованими та безпідставними.
Відповідно до ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Відповідно до постанови КМ України від 07.11.2014 № 595, з 01.12.2014 на непідконтрольних територіях Донецької та Луганської областей, органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження.
На підставі наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України №841 від 25 листопада 2014 року "Про заходи стабілізації соціально-економічної ситуації у Донецькій та Луганській областях" виробнича та фінансово-господарська діяльність підприємств повністю припинена на час проведення антитерористичної операції з 28 листопада 2014 року.
Вказані періоди роботи підтверджені та зафіксовані в трудовій книжці позивача. Записи у трудовій книжці позивача виконані чітко, зрозуміло та в повному обсязі, містять інформацію про періоди роботи та займану посаду, реквізити відповідних наказів, на підставі яких вони внесені, тому надання позивачем довідок на підтвердження пільгового стажу не має бути обов'язковою умовою для такого підтвердження.
Позивач набув трудовий стаж у період, коли населені пункти, на території яких підприємства здійснювали господарську діяльність, перебували під контролем української влади, і їх було утворено відповідно до законодавства України.
Що стосується доводів відповідача про те, що вказані довідки видані на тимчасово окупованій території та не можуть бути взяті до уваги, суд врахував висновки Верховного Суду у постанові від 22.10.2018 у справі №235/2357/17.
Суд зазначає, що записи №34-36 у трудовий книжці НОМЕР_4 позивача за спірний період роботи з 03.04.2012 по 12.06.2016 здійснені та скріплені печаткою та підписані посадовими особами підприємства шахти «Трудівська», з посиланням на норми законодавства України.
Суд повторно наголошує, що трудова книжка позивача містить достатні дані для визначення зазначеного періоду в якості стажу без надання відповідних довідок.
Суд зауважує, що позивач не може бути позбавлений свого права, що стосується предмету позову через захоплення незаконними озброєними формуваннями території Донецької області.
Таким чином, період роботи позивача з 12.06.1990 до 14.06.1990 на посаді електрогазлзварювальника 2 розряду на Шахті «Челюскінців», періоди робот з 02.07.1992 по 01.11.1993, з 28.01.1994 по 22.08.1994, з 02.02.1998 по 01.10.2000, з 20.08.2001 по 31.05.2002, з 01.07.2009 по 30.09.2010, з 03.04.2012 по 12.06.2016, підлягає зарахуванню до його пільгового стажу.
Щодо зарахування до пільгового стажу позивача періоду його навчання в СПТУ № 22 з 01.09.1987 по 24.05.1990, за спеціальністю електрогазозварювальник 2 розряду та служби в Радянській армії з 19.06.1990 по 18.05.1992, суд зазначає таке.
Відповідно до частини першої статті 38 Закону України «Про професійну (професійно-технічну) освіту», час навчання у закладі професійної (професійно-технічної) освіти зараховується до трудового стажу здобувача освіти, у тому числі в безперервний і в стаж роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, якщо перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищує трьох місяців.
Також, відповідно до частини першої статті 8 «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до диплому серії НОМЕР_5 , який виданий професійно-технічним училищем №22, 01.09.1987 ОСОБА_1 вступив та 24.05.1990 закінчив даний навчальний заклад за спеціальністю "електрогазозварювальник 2 розряду".
Як вбачається із записів трудової книжки серії НОМЕР_6 , які зроблені шахтою ім. Челюскінців, позивач навчався у СПТУ № 22 (диплом №938125) та менш ніж через місяць після закінчення навчання прийнятий у цех "газоелектрозварщиком 2 разр." (Наказ №105к від 12.06.1990), що підтверджується записом №2 від 12.06.1990.
Військовим квитком серії НОМЕР_2 , а також записами у трудовій книжці підтверджується те, що позивач призваний на строкову службу та направлений до військової частини 19.06.1990 та звільнений в запас на підставі наказу № 176 від 23.03.1992 з постановкою на військовий облік 18.05.1992.
При цьому, 14.06.1990 позивача звільнено з зазначеного підприємства, у зв'язку з його призовом до лав Радянської армії, де він проходив службу у період з 19.06.1990 по 18.05.1992, що також підтверджується його військовим квитком серії НОМЕР_2 .
Тобто, позивач на момент призову його на строкову військову службу займав посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Отже, враховуючи положення статті 38 Закону України «Про професійну (професійно-технічну) освіту», позивач має право на зарахування вищезазначеного періоду його навчання до його пільгового стажу.
Таким чином, у відповідності до положень статті 8 «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час проходження позивачем строкової військової служби у період з 19.06.1990 по 18.05.1992 повинен бути зарахований до його пільгового стажу.
Враховуючи встановлені судом обставини, суд дійшов висновку що під час прийняття рішення від 12.04.2024 №204450019303 про відмову в призначенні пенсії Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області не забезпечило всебічний, повний і об'єктивний розгляд всіх поданих позивачем документів, протиправно не зарахувало до пільгового стажу період навчання в СПТУ № 22 з 01.09.1987 по 24.05.1990, за спеціальністю електрогазозварювальник 2 розряду, періоду роботи з 12.06.1990 до 14.06.1990 на посаді електрогазлзварювальника 2 розряду на Шахті «Челюскінців»; період служби в Радянській армії з 19.06.1990 по 18.05.1992, періоди робот з 02.07.1992 по 01.11.1993, з 28.01.1994 по 22.08.1994, з 02.02.1998 по 01.10.2000, з 20.08.2001 по 31.05.2002, з 01.07.2009 по 30.09.2010, з 03.04.2012 по 12.06.2016, у зв'язку з чим вказане рішення є протиправним та підлягає скасуванню.
З метою повного захисту прав позивача позов належить задовольнити шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 , що дає йому право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, період навчання в СПТУ № 22 з 01.09.1987 по 24.05.1990, за спеціальністю електрогазозварювальник 2 розряду, періоду роботи з 12.06.1990 до 14.06.1990 на посаді електрогазлзварювальника 2 розряду на Шахті «Челюскінців»; період служби в Радянській армії з 19.06.1990 по 18.05.1992, періоди робот з 02.07.1992 по 01.11.1993, з 28.01.1994 по 22.08.1994, з 02.02.1998 по 01.10.2000, з 20.08.2001 по 31.05.2002, з 01.07.2009 по 30.09.2010, з 03.04.2012 по 12.06.2016, та повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 04.04.2024 про призначення пенсії за віком згідно пункту 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням висновків суду.
Відповідно до ч. 2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Надаючи оцінку кожному окремому специфічному доводу всіх учасників справи, що мають значення для правильного вирішення адміністративної справи, суд застосовує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану в пункті 58 рішення у справі «Серявін та інші проти України» (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) № 303-A, пункт 29).
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до приписів ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. 14, 22, 194, 243, 246, 249, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, 5, 3 під., 2 пов., м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл., 61022, код ЄДРПОУ 14099344), Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10, м. Хмельницький, Хмельницька обл., Хмельницький р-н, 29013, код ЄДРПОУ 21318350) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (код ЄДРПОУ 21318350) від 12.04.2024 №204450019303.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344) зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), що дає йому право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, період навчання в СПТУ № 22 з 01.09.1987 по 24.05.1990, за спеціальністю електрогазозварювальник 2 розряду, періоду роботи з 12.06.1990 до 14.06.1990 на посаді електрогазлзварювальника 2 розряду на Шахті «Челюскінців»; період служби в Радянській армії з 19.06.1990 по 18.05.1992, періоди робот з 02.07.1992 по 01.11.1993, з 28.01.1994 по 22.08.1994, з 02.02.1998 по 01.10.2000, з 20.08.2001 по 31.05.2002, з 01.07.2009 по 30.09.2010, з 03.04.2012 по 12.06.2016, та повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 04.04.2024 про призначення пенсії за віком згідно пункту 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням висновків суду.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10, м. Хмельницький, Хмельницька обл., Хмельницький р-н, 29013, код ЄДРПОУ 21318350) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.М. Шляхова