13 серпня 2024 рокум. ПолтаваСправа № 440/3798/23
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Полтавській області про визнання протиправним та скасування висновку, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 /надалі - позивач, ОСОБА_1 / звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Національної поліції в Полтавській області /надалі - відповідач, ГУ НП в Полтавській області/ про:
- визнання протиправним та скасування висновку Головного управління Національної поліції в Полтавській області від 09 лютого 2023 року про відмову ОСОБА_1 у призначенні одноразової грошової допомоги в разі загибелі поліцейського під час дії воєнного стану щодо заступника командира БПСПОП "Полтава" Головного управління Національної поліції в Полтавській області ОСОБА_2 ;
- зобов'язання Головного управління Національної поліції в Полтавській області призначити одноразову грошову допомогу ОСОБА_1 в разі загибелі поліцейського під час дії воєнного стану, передбачену пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" /а.с. 1-12 т.1/.
Позов обґрунтований тим, що відповідачем порушено право позивача на отримання пропорційної частки одноразової грошової допомоги в результаті загибелі її чоловіка поліцейського під час дії воєнного стану, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану". Відповідач помилково кваліфікує загибель чоловіка позивача ОСОБА_2 як таку, що сталася в період проходження ним служби під час виконання службових обов'язків, оскільки ОСОБА_2 загинув не просто при виконанні службових обов'язків, а здійснюючи заходи із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії російської федерації проти України, посилення охорони об'єктів критичної інфраструктури згідно з наказом від 24 лютого 2022 року №329. Зокрема, у акті службового розслідування нещасного випадку від 23 листопада 2022 року №20 чітко зазначено, що поліцейські БПСПОП "Полтава" перебували на території військової частини НОМЕР_1 , оскільки наказом Головного управління Національної поліції в Полтавській області від 24 лютого 2022 року №329 були залучені до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії Російської Федерації проти України, посилення охорони об'єктів критичної інфраструктури.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 10 квітня 2023 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/3798/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Полтавській області про визнання протиправним та скасування висновку, зобов'язання вчинити певні дії, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач позов не визнав та у відзиві на позовну заяву /а.с. 47-52 т. 1/ зазначив, що законодавством покладений обов'язок на відповідні міністерства та державні органи розробити і затвердити порядок і умови (тобто процедуру) виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168. Стосовно поліцейських такий порядок визначений наказом МВС України від 21 червня 2022 року №376 "Про затвердження Порядку призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі поліцейського під час дії воєнного стану", який застосовується з 24 лютого 2022 року. За умовами вказаного Порядку право на отримання одноразової грошової допомоги визначається виключно за обов'язкової та одночасної наявності трьох умов, за яких трапилася загибель поліцейського: 1) період дії воєнного стану в Україні; 2) безпосередня участь поліцейського в бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії; 3) перебування поліцейського на момент загибелі безпосередньо в районах ведення бойових дій або в районах здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії (зокрема на тимчасово окупованій російською федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора у період здійснення зазначених заходів). На нараді координаційної групи Національної поліції України по роботі із сім'ями працівників поліції, які загинули, отримали поранення, потрапили в полон або постраждали унаслідок збройної агресії російської федерації та представників інших заінтересованих структурних підрозділів центрального органу управління поліцією та Міністерства внутрішніх справ України, яка відбулася 15 серпня 2022 року, ухвалено єдині алгоритми (рекомендації) щодо застосування Порядку №168, які викладені у протоколі №1 від 15 серпня 2022 року. Зазначеними єдиними алгоритмами (рекомендаціями) передбачено, що право на виплату одноразової грошової допомоги (далі - ОГД), що передбачена пунктом 2 постанови №168, мають члени сімей поліцейських, які загинули під час дії воєнного стану з 24 лютого 2022 року під час безпосередньої участі в бойових діях або які забезпечували здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи при цьому безпосередньо в районах, визначених як райони ведення бойових дій (згідно зі статтею 1 Закону України "Про оборону України", що визначається рішенням Головнокомандувача Збройних Сил України). В усіх інших випадках загибелі (смерті) поліцейського ОГД призначається членам сімей згідно зі статтею 97 Закону України "Про Національну поліцію" та Порядком та умовами виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженими наказом МВС України від 11 січня 2016 року №4. Висновок акту розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку (форма Н-1 (ПВ)) за наявності права отримувача на виплату ОГД повинен містити необхідну інформацію про перелік обставин загибелі / отримання поранення (контузію, травму, каліцтво). Вивченням акту від 23 листопада 2022 року №20 спеціального розслідування нещасного випадку, який стався 26 лютого 2022 року близько 13 год. 00 хв., встановлено, що спеціальна комісія з розслідування нещасного випадку кваліфікувала, що заступник командира БПСПОП "Полтава" ГУНП в Полтавській області майор поліції ОСОБА_2 загинув в період проходження служби під час виконання службових обов'язків. Акт розслідування не містить інформації про те, що загибель відбулася під час участі у бойових діях або під час забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів. Акт спеціального розслідування від 23 листопада 2022 року №20 не оскаржувався та є чинним на даний час, що свідчить про відсутність підстав для призначення та виплати одноразової грошової допомоги відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168. У позовній заяві не зазначено, на яку саме частку такої допомоги позивач претендує з урахуванням наявності інших членів сім'ї, які також матимуть право на її отримання. У спірному випадку заяви на призначення одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю поліцейського ОСОБА_2 подавалися від чотирьох членів сім'ї загиблого - дружини ОСОБА_1 , сина ОСОБА_3 , матері ОСОБА_4 , батька ОСОБА_5 . Тому підстави для задоволення позовної вимоги про зобов'язання ГУНП в Полтавській області призначити одноразову грошову допомогу позивачу, передбачену пунктом 2 Постанови №168, відсутні, оскільки не визначено частку цієї допомоги відповідно до вимог Постанови №168 позивача.
У відповіді на відзив /а.с. 85-89 т.1/ позивач зазначила, що відповідач помилково кваліфікує загибель ОСОБА_2 як таку, що сталася в період проходження ним служби під час виконання службових обов'язків, оскільки ОСОБА_2 загинув, здійснюючи заходи із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії російської федерації проти України, посилення охорони об'єктів критичної інфраструктури на виконання наказу від 24 лютого 2022 року №329. Посилання відповідача на те, що Акт спеціального розслідування нещасного випадку не містить підстав для призначення та виплати ОГД відповідно до пункту 2 Постанови №168 не відповідає дійсності. Позивач не може самостійно встановлювати розміри часток, з урахуванням всіх можливих суб'єктів такого права, які можуть реалізувати або не реалізувати свої права.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 09 червня 2023 року у справі №440/3798/23 /а.с. 98-110 т.1/ адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Полтавській області про визнання протиправним та скасування висновку, зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково: визнано протиправним та скасовано висновок Головного управління Національної поліції в Полтавській області від 09 лютого 2023 року про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 ; зобов'язано Головне управління Національної поліції в Полтавській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 17 січня 2023 року про призначення та виплату одноразової грошової допомоги в разі загибелі поліцейського та вирішити питання, щодо якого звернулася ОСОБА_1 , з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні; в іншій частині позовних вимог відмовлено; стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Полтавській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 536 грн. 80 коп. (п'ятсот тридцять шість гривень вісімдесят копійок).
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 06 грудня 2023 року /а.с. 219-230 т.1/ рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 09 червня 2023 року у справі №440/3798/23 залишено без змін.
Постановою Верховного Суду від 28 травня 2024 року /а.с. 63-77 т.2/ рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 09 червня 2023 року та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 06 грудня 2023 року у справі №440/3798/23 скасовано, а справу №440/3798/23 направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
Справа надійшла до Полтавського окружного адміністративного суду 12 червня 2024 року.
На підставі протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 12 червня 2024 року справу передано для розгляду судді Слободянюк Н.І.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 14 червня 2024 року адміністративну справу №440/3798/23 прийнято до провадження та вирішено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, а також встановлено учасникам справи п'ятнадцятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для надання до суду письмових пояснень по справі з урахуванням висновків Верховного Суду, викладених в постанові від 28 травня 2024 року у справі №440/3798/23, та доказів на підтвердження викладеного у письмових поясненнях.
У поясненнях /а.с. 84-86 т.2/ позивач зазначила, що як видно із Акту розслідування поліцейські БПСПОП «Полтава» перебували на території військової частини НОМЕР_1 , оскільки наказом ГУНП в Полтавській області від 24 лютого 2024 року №239 були залучені до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, російської федерації проти України, посилення охорони об'єктів критичної інфраструктури. Таким чином, ОСОБА_2 забезпечував національну безпеку і оборону, відсіч і стримування збройної агресії російської федерації проти України, посиленням охорони об'єктів критичної інфраструктури. Чоловіка позивача нагороджено Президентом України В. Зеленським орденом «За мужність» третього ступеня посмертно, який нерозривно пов'язаним з тими діями, які ОСОБА_2 вчиняв на захист Батьківщини відповідно до наказу про здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, російської федерації проти України, посилення охорони об'єктів критичної інфраструктури. З огляду на зазначене позивач вважає, що такі обставини відповідають функціональній ознаці, на яку вказав Верховний Суд у своїй постанові. Щодо відповідності територіальній ознаці слід зазначити, що ОСОБА_2 загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 , через 2 дні після початку повномасштабною війни, тобто в час, коли вся територія України була під загрозою та потерпала від дій країни агресора. Жодним документом територіальність бойових дій не була визначена. Тому позивач вважає, що обставини загибелі ОСОБА_2 відповідають територіальній ознаці, на яку вказав Верховний Суд. Обставини загибелі ОСОБА_2 відповідають також і часовій ознаці, на яку вказав Верховний Суд. Так, з акту розслідування (стр. 4) вбачається, що поліцейські ОСОБА_2 та ОСОБА_6 26 лютого 2022 року заступили до несення служби з охорони військового аеродрому, який розташований на території в/ч НОМЕР_1 . Поліцейський ОСОБА_2 доповів керівництву БПСПОП «Полтава» щодо поповнення запасів продовольства та наказав готуватися до виїзду з території військової частини. Після цього ОСОБА_2 , ОСОБА_7 , ОСОБА_6 виїхали з території військової частини, в підрозділі БПСПОП «Полтава» завантажили заготовлене озброєння та продукти і поїхали до військового аеродрому, який розташований на території в/ч НОМЕР_1 . При заїзді на територію військової частини, зокрема ОСОБА_2 був розстріляний. Позивач вважає, що доставка ОСОБА_2 озброєння, продовольства до військової частини є складовою частиною заходів з національної безпеки і оборони від збройної агресії росії. Отже, ОСОБА_2 загинув саме під час здійснення таких заходів, а тому його загибель відповідає часовій ознаці, на яку вказав Верховний Суд. З огляду на це, загибель ОСОБА_2 відповідає всім ознакам, на які вказав Верховний Суд у своїй постанові, а тому позов підлягає задоволенню повторно.
У поясненнях /а.с. 91-93 т.2/ відповідач зазначив, що вивченням акту від 23 листопада 2022 року № 20 спеціального розслідування нещасного випадку, який стався 26 лютого 2022 року близько 13 год. 00 хв., встановлено, що спеціальна комісія з розслідування нещасного випадку кваліфікувала, що заступник командира БПСПОП «Полтава» ГУНП в Полтавській області майор поліції ОСОБА_2 загинув в період проходження служби під час виконання службових обов'язків. Однак, акт розслідування не містить інформації про те, що загибель відбулася під час участі у бойових діях або під час забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах здійснення зазначених заходів. Слід зазначити, що акт спеціального розслідування від 23 листопада 2022 року №20 не оскаржувався, а тому є чинним на сьогоднішній день. Вказане свідчить про відсутність підстав для призначення та виплати одноразової грошової допомоги відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168.
Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін відповідно до пункту 10 частини шостої статті 12 та частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 КАС України.
Дослідивши письмові докази, суд установив такі обставини та відповідні до них правовідносини.
Відповідно до свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 від 07 червня 2014 року /а.с. 19, 56 т.1/ ОСОБА_2 та ОСОБА_8 зареєстрували шлюб 07 червня 2014 року, про що 07 червня 2014 року складено актовий запис № 90.
ОСОБА_2 проходив службу в Головному управлінні Національної поліції в Полтавській області, що визнається сторонами.
Законом України № 2102-IX від 24 лютого 2022 року затверджено Указ Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, яким введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
Наказом ГУ НП в Полтавській області від 24 лютого 2022 року № 329 "Про забезпечення охорони об'єктів критичної інфраструктури в Полтавській області" /а.с. 27 т.1/ з метою залучення до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації проти України, посилення охорони об'єктів критичної інфраструктури, наказано, зокрема, командиру БПСПОП "Полтава" ( ОСОБА_9 ) ГУ НП для забезпечення цілодобової охорони військового аеродрому в/ НОМЕР_3 , відрядити з 24 лютого до особливого розпорядження 43 працівника підпорядкованого підрозділу (пункт 1 наказу); командиру БПОП ( ОСОБА_10 ) ГУ НП для забезпечення цілодобової охорони Полтавського обласного комунального підприємства "Аеропорт - Полтава" відрядити з 24 лютого до особливого розпорядження в достатній кількості працівників підпорядкованого підрозділу (пункт 2 наказу).
ОСОБА_2 також був залучений до охорони військового аеродрому в/ч НОМЕР_1 , що визнається сторонами.
Згідно із свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_4 від 01 березня 2022 року, виданим Подільським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Полтаві Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) /а.с. 20, 55 т.1/, ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Наказом ГУ НП в Полтавській області від 05 жовтня 2022 року № 866 утворена спеціальна комісія з розслідування нещасного випадку, який стався 26 лютого 2022 року з заступником командира БПСПОП "Полтава" ГУ НП в Полтавській області, майором поліції ОСОБА_2 .
За результатом спеціального розслідування нещасного випадку складено акт № 20, затверджений 23 листопада 2022 року начальником ГУ НП в Полтавській області ОСОБА_11 /а.с. 64-68 т.1/, яким встановлено наступне:
"У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022, у відповідності до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб на території держави введено воєнний стан. Згідно положення про батальйон патрульної служби поліції особливого призначення "Полтава" (далі - БПСПОП "Полтава") Головного управління Національної поліції в Полтавській області (далі - ГУНП), затвердженого наказом ГУНП від 14 липня 2021 року № 690, підрозділ сприяє забезпеченню відповідно до законодавства режиму воєнного або надзвичайного стану (п. 2.9 Положення). На виконання вимог наказу ГУНП від 24 лютого 2022 року № 239 "Про забезпечення охорони об'єктів критичної інфраструктури в Полтавській області" у період часу з 24 лютого 2022 року по 26 лютого 2022 року працівники БПСПОП ГУНП, згідно із розрахунку були залучені до несення служби з охорони аеродрому, який розташований на території військової частини НОМЕР_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ), АДРЕСА_1 (об'єкт "Полтава- 4").
Працівники батальйону дислокувалися в казармі №3 від пожежної частини. У казармі на першому поверсі проживали солдати строкової служби, а на другому поверсі працівники поліції БПСПОП та декілька строковиків. Особовий склад був поділений на дві зміни. Службу несли на визначених керівництвом в/ч позиціях (спостерігальні пости та інші). З особового складу, який не залучався до несення служби на блок-посту було сформовано штурмовий загін. За наявною інформацією, на території вищезазначеної військової частини також дислокувались військовослужбовці та представники територіальної оборони.
26 лютого 2022 року близько 13.30 год. до ГУ НП надійшла інформація про те, що на території військової частини НОМЕР_1 , у місці дислокації сил БПСПОП відбулась стрільба з вогнепальної зброї із двома загиблими та одним пораненим поліцейськими.
Розслідуванням встановлено, що вранці 26 лютого 2022 року заступник командира БПСПОП "Полтава" ГУНП в Полтавській області майор поліції ОСОБА_2 , інспектор-снайпер взводу № 2 роти № 1 БПСПОП "Полтава" ГУНП в Полтавській області лейтенант поліції ОСОБА_6 та заступник командира роти № 2 БПСПОП "Полтава" ГУНП в Полтавській області капітан поліції ОСОБА_7 в складі зведеного загону заступили до несення служби з охорони військового аеродрому, який розташований на території в АДРЕСА_2 , та були залучені для несення служби на блок-пост зі сторони с. Івонченці, Полтавського району. Старшим від БПСПОП "Полтава" був ОСОБА_2 .
Близько 10 год. 30 хв. майор поліції ОСОБА_2 повідомив капітану поліції ОСОБА_7 та лейтенанту поліції ОСОБА_6 , що доповів керівництву БПСПОП "Полтава" щодо поповнення запасів продовольства та наказав їм готуватися до виїзду з території військової частини.
Після цього, зазначені працівники поліції на службовому автомобілі "Рено Трафік" білого кольору д.н.з. НОМЕР_5 під керуванням ОСОБА_6 виїхали з території військової частини та попрямували до розташування підрозділу БПСПОП "Полтава" за адресою АДРЕСА_3 . По прибуттю до підрозділу, вони завантажили заготовлене озброєння та продукти. В свою чергу ОСОБА_6 завантажив до свого приватного автомобіля "Форд Транзит" білого кольору д.н.з. НОМЕР_6 особисті речі та особисті речі особового складу батальйону, які зберігалися в розташуванні підрозділу, оскільки це був перший виїзд із території військової частини з 24 лютого 2022 року.
Близько 13 год. 00 хв, повертаючись до місця несення служби, працівники поліції на двох автомобілях під'їхали до головного КПП (позивний "ІНФОРМАЦІЯ_3") в/ч НОМЕР_1 . При цьому, першим їхав службовий автомобіль "Рено Трафік" під керуванням ОСОБА_7 з ОСОБА_2 поруч на пасажирському місці. За ними їхав автомобіль "Форд Транзит" під керуванням ОСОБА_6 .
Коли автомобілі під'їхали до воріт, перед ними стояв військовий бортовий автомобіль (КАМАЗ). Щоб не створювати перешкод для інших учасників руху, вони зупинилися за автомобілем КАМАЗ біля КПП. В цей час на вулиці поблизу КПП стояло близько 10 військовослужбовців, частина з яких спілкувалася із цивільними особами. Через кілька хвилин із приміщення КПП вийшов військовослужбовець та голосно наказав всім військовим негайно зайти на територію військової частини. ОСОБА_7 чітко почув у його словах, що стався прорив на територію військової частини. Через кілька секунд були відчинені ворота КПП та КАМАЗ почав рух. Після цього майор поліції ОСОБА_2 вийшов із авто та звернувся до одного із військовослужбовців та запитав дозвіл на в'їзд, потім він зв'язався з помічником начальника БПСПОП "Полтава" майором поліції ОСОБА_12 , щоб той попередив начальника штабу в/ч НОМЕР_1 з позивним " ОСОБА_13 " (керівник в/ч НОМЕР_1 ) про їхнє повернення на двох автомобілях та запросив зелений коридор на в'їзд на територію.
ОСОБА_12 , перебуваючи у казармі на території в/ч, зв'язався по рації із " ОСОБА_13 " та попрохав пропустити два білих мікроавтобуса на територію, чітко повідомивши, що дані автомобілі належать їхньому підрозділу. По радіостанції "Калібр" дав команду "Брамі-1" (КПП № 1) пропустити автомобілі БПСПОП "Полтава".
Одночасно з цим ОСОБА_2 повернувся до салону автомобіля та повідомив ОСОБА_7 , що отримав дозвіл на проїзд та наказав їхати. В цей час КАМАЗ, який рухався попереду, був на відстані 50 метрів. Перетнувши лінію воріт КПП, ОСОБА_7 знову зупинився та через вікно сказав військовослужбовцю, що "Форд Транзит", який рухається позаду, також із ними. Отримавши від нього дозвіл, вони рушили далі, проте наблизившись до повороту до пожежної частини, вони почули щільні автоматичні черги, які влучали в їх автомобіль.
В цей же час ОСОБА_12 по радіостанції почув команду "Прорив" і команду "До бою" та звуки пострілів на вулиці. ОСОБА_12 знову в ефірі повторив: "Я ОСОБА_37 - це наші автобуси, не стрілять" і спробував зв'язатися із ОСОБА_2 - виклик ішов, однак слухавку ніхто не підіймав. По радіостанції були хаотичні переговори і змоги вклинитися в радіозв'язок у ОСОБА_12 вже не було. Хто саме та при яких обставинах була подана команда на відкриття вогню встановлено не було.
З другого поверху казарми військової частини, де перебував особовий склад БПСПОП "Полтава" ГУ НП, командир взводу № 2 роти № 1 БПСПОП "Полтава", старший лейтенант поліції ОСОБА_14 став свідком того, що військовослужбовці, які були на вулиці, розклалися в бойовому порядку, по периметру із-за укриття, одним з таких місць-укриттів, був припаркований автомобіль марки ВАЗ червоного кольору, попід будівлею казарми також лежали військові, а стрільба велась у бік в'їзду, в напрямку "Брами-1" (КПП) та сторону пожежної частини, яка розташована на відстані близько 270 метрів від контрольно-пропускного пункту.
Фактично одразу ОСОБА_7 отримав вогнепальне поранення в ліву ногу, та тому вже не міг контролювати рух автомобіля і в'їхав в бордюр біля пожежної частини, при цьому попередньо автомобіль вже був спрямований в бік казарми. ОСОБА_7 повідомив ОСОБА_2 , що поранений після чого останній витягнув його із автомобіля через пасажирські дверцята у кювет. Вони весь час кричали "Свої", але щільний вогонь по ним в цей час продовжувався. ОСОБА_7 побачивши, що із їхнього автомобіля витікає паливо, через пасажирські дверцята поповз вимкнути двигун. В ході цієї спроби він отримав друге кульове поранення в праву ногу. Впавши на землю, він побачив, що ОСОБА_2 в кюветі не було - він помітив його з іншого боку автомобіля без ознак життя. В цей час "Форд Транзит" об'їхав їх автомобіль зліва та скотився у кювет.
З казарми на допомогу потерпілим також вибігли працівники БПСПОП "Полтава" ГУ НП ОСОБА_12 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 та інші. Діставшись до місця події, свідки побачили два розстріляних автомобіля. Біля "Рено Трафік" без ознак життя лежав ОСОБА_2 з вогнепальним поранням голови, а у канаві, поміж автобусів лежав у свідомості ОСОБА_7 з пораненням ніг, якому надали медичну допомогу. Трохи правіше стояв автомобіль "Форд Транзит", за кермом водія без ознак життя перебував ОСОБА_6 з вогнепальним поранням голови.
Як зазначив у своєму поясненні ОСОБА_18 , перебуваючи на місці події він почув, як почало сипатися скло із вікна другого поверху першої казарми, що розташована навпроти пожежної частини і максимально близько до них почув постріли, всі хто перебував поруч почали кричати щоб не стріляли.
В рамках розслідування було також опитано поліцейських, які відповідно до розрахунку від 26 лютого 2022 року перебували та несли службу на території в/ч НОМЕР_1 (окрім тих поліцейських, які в подальшому були направлені до зони ООС, та проведення інших завдань на території Полтавській області), у тому числі ОСОБА_9 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_15 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 ; ОСОБА_28 , ОСОБА_29 ; ОСОБА_30 ; ОСОБА_31 . Вказані поліцейські виклали відомості аналогічні поясненням поліцейських які були зазначені раніше.
Згідно з довідкою про причину смерті від 28 лютого 2022 року № 274 причиною смерті ОСОБА_2 встановлена травма сонної артерії. Свідоцтвом про смерть від 01 березня 2022 року № НОМЕР_4 зафіксована дата смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 . Проведена судова-медична експертиза трупу ОСОБА_2 обласним бюро СМЕ Полтавської ОДА (висновок СМЕ від 17 червня 2022 року № 235-а).
Згідно з висновком службового розслідування від 12 квітня 2022 року, дисциплінарна комісія вважає, що під час подій 26 лютого 2022 року в діях поліцейських відсутні ознаки дисциплінарного проступку.
За вказаним фактом Територіальним Управлінням ДБР, розташованим у м. Полтаві розпочате досудове розслідування. Відомості були внесені до ЄРДР № 62022170010000059 від 27 лютого 2022 року за частиною другою статті 115 КК України. Постановою Полтавської обласної прокуратури від 19 квітня 2022 року визнано підслідність зазначеного кримінального правопорушення за слідчими СУ ГУ НП в Полтавській області.
Згідно з довідкою СУ ГУ НП в Полтавській області від 03 серпня 2022 року №5157/115/24/05-2022, ОСОБА_1 , дружина загиблого ОСОБА_2 є потерпілою у кримінальному провадженні № 62022170010000059 від 27 лютого 2022 року за п.1 частини другої статті 115 КК України за фактом умисного вбивства та поранення працівників поліції, що мало місце на території в/ч НОМЕР_1 .
Спеціальною комісією враховано кваліфікацію кримінального правопорушення за п. 1 частини другої статті 115 Кримінального кодексу України.
Так, поліцейські БПСПОП "Полтава" перебували на території військової частини НОМЕР_1 , оскільки наказом ГУНП в Полтавській області від 24 лютого 2022 року № 239 були залучені до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації проти України, посилення охорони об'єктів критичної інфраструктури.
Згідно з указом Президента України №79/2022 "Про відзначення державними нагородами України", за особисту мужність і самовіддані дії, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі постановлено нагородити посмертно майора поліції ОСОБА_2 орденом "За мужність" ІІІ ступеня.".
"Висновок комісії: по даному факту проведено службове розслідування та складено висновок від 12 квітня 2022 року, затверджений начальником ГУНП ОСОБА_32 , в якому встановлено, що в діях майора поліції ОСОБА_2 відсутні ознаки дисциплінарного проступку.
Спеціальна комісія з спеціального розслідування нещасного випадку кваліфікувала, що заступник командира БПСПОП "Полтава" ГУНП в Полтавській області майор поліції ОСОБА_2 загинув в період проходження служби під час виконання службових обов'язків (підпункт 1 пункту 7 розділу ІІІ Порядку розслідування та ведення обліку нещасних випадків, що сталися з поліцейськими, затвердженого наказом МВС від 05 жовтня 2020 року №705, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2020 року за № 1139/35422)".
09 грудня 2022 року Державною установою "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Полтавській області" на підставі протоколу засідання М(ВЛ)К ДУ "ТМО МВС України по Полтавській області" №16 від 08 грудня 2022 року винесено постанову №14 /а.с. 57 т.1/, якою встановлено, що поранення поліцейського ОСОБА_2 , 1984 р.н. "Сліпе кульове поранення шиї (26 лютого 2022 року) з ушкодженням обох сонних артерій, масивною крововтратою", що призвело до смерті 26 лютого 2022 року, ТАК, пов'язане з виконанням службових обов'язків.
Наказом ГУ НП в Полтавській області № 122 о/с від 09 березня 2022 року "По особовому складу" /а.с. 63 т.1/ виключено зі списків особового складу за смертю майора поліції ОСОБА_2 , заступника командира батальйону патрульної служби поліції особливого призначення "Полтава", 26 лютого 2022 року.
26 грудня 2022 року Управлінням кадрового забезпечення ГУ НП у Полтавській області видано довідку (про родинні стосунки) /а.с. 62 т.1/, згідно якої дружина - ОСОБА_33 має статус члена сім'ї загиблого.
17 січня 2023 року ОСОБА_1 звернулася до начальника ГУ НП в Полтавській області з заявою про призначення та виплату одноразової грошової допомоги (далі - ОГД) в разі загибелі поліцейського /а.с. 54-61 т.1/, у якій просила призначити та виплатити їй одноразову грошову допомогу у зв'язку із загибеллю чоловіка ОСОБА_2 . До вказаної заяви додано: копії свідоцтва про смерть, свідоцтва про шлюб, паспорта та ідентифікаційного номеру, постанову ВЛК, реквізити банку.
09 лютого 2023 року за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 складено висновок, затверджений заступником начальника ГУ НП в Полтавській області полковником поліції ОСОБА_34 09 лютого 2023 року, про відмову одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 на підставі п. 2 постанови КМУ від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" та Порядку призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі поліцейських під час дії воєнного стану, затвердженого наказом МВС України від 21.06.2022 №376, у зв'язку із загибеллю поліцейського ОСОБА_2 /а.с. 71 т.1/.
В листі від 14 лютого 2023 року №29/Б-32, Б-33 /а.с. 72 т.1/ ГУ НП в Полтавській області повідомила ОСОБА_35 про відсутність підстав для призначення та виплати ОГД їй та її сину у зв'язку із загибеллю чоловіка відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168. Також проінформовано, що згідно з п. 1 Порядку №376 право на виплату ОГД, що передбачена п. 2 постанови КМУ №168, мають члени сімей поліцейських, які загинули під час дії воєнного стану з 24 лютого 2022 року під час безпосередньої участі в бойових діях або які забезпечували здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи при цьому безпосередньо в районах, визначених як райони ведення бойових дій (згідно із статтею 1 Закону України "Про оборону України", що визначається рішенням Головнокомандувача Збройних Сил України). В усіх інших випадках загибелі (смерті) поліцейського ОГД призначається членам сімей згідно зі статтею 97 Закону України "Про Національну поліцію" та Порядком та умовами виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженими наказом МВС України від 11 січня 2016 року № 4. Висновок акту розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку (Форма Н-1 (ПВ)) за наявності права отримувача на виплату ОГД згідно постанови КМУ № 168 повинен містити необхідну інформацію про перелік обставин загибелі / отримання поранення (контузію, травму, каліцтво), зокрема: "загинув у період дії воєнного стану під час участі у бойових діях при забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, в період проходження служби під час виконання службових обов'язків"; "загинув у період дії воєнного стану під час забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, в період проходження служби під час виконання службових обов'язків"; "отримав поранення (контузію, травму, каліцтво) у період дії воєнного стану, під час забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах, у період здійснення зазначених заходів, в період проходження служби під час виконання службових обов'язків". Згідно відомостей акта від 23 листопада 2022 року № 20 спеціального розслідування нещасного випадку, встановлено, що ОСОБА_2 загинув в період проходження служби під час виконання службових обов'язків. Однак, кваліфікація нещасного випадку не містить відомостей про загибель під час участі у бойових діях або під час забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів. Вказане свідчить про відсутність підстав для призначення та виплати одноразової грошової допомоги, зокрема, їй у зв'язку із загибеллю чоловіка відповідно до Постанови КМУ №168. При цьому вона має право звернутися до ГУ НП в Полтавській області із заявою про виплату одноразової грошової допомоги згідно зі статтею 97 Закону України "Про Національну поліцію" відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затверджених наказом МВС України від 11 січня 2016 року №4.
Не погодившись із висновком Головного управління Національної поліції в Полтавській області від 09 лютого 2023 року про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги в разі загибелі поліцейського під час дії воєнного стану щодо заступника командира БПСПОП "Полтава" Головного управління Національної поліції в Полтавській області ОСОБА_2 , позивач звернулася до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та доводам учасників справи, які мають значення для правильного вирішення цього спору, суд виходить з такого.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначено положеннями Закону України від 02 липня 2015 року №580-VIII "Про Національну поліцію" /надалі - Закон № 580-VIII/.
Відповідно до статті 1 Закону № 580-VIII поліція - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" у зв'язку з військовою агресією рф проти України, на підставі пропозицій Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану", з 5 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року на території України введений воєнний стан.
Запровадження в Україні воєнного стану стало підставою для реалізації поліцейськими відповідних повноважень, передбачених Законом № 580-VIII, зокрема саме для такого особливого стану.
Серед основних повноважень поліцейських, характерних для воєнного стану, стаття 23 Закону № 580-VIII передбачає такі:
- участь відповідно до повноважень у забезпеченні та здійсненні заходів правового режиму воєнного або надзвичайного стану, зони надзвичайної екологічної ситуації у разі їх введення на всій території України або в окремій місцевості (пункт 24 частини першої);
- здійснення у взаємодії зі Збройними Силами України, Національною гвардією України, Державною прикордонною службою України, Державною спеціальною службою транспорту, Службою безпеки України, боротьби з диверсійно-розвідувальними силами агресора (противника) та не передбаченими законами України воєнізованими або збройними формуваннями (пункт 34 частини першої).
Відповідно до статті 24 Закону №580-VIII (в редакції станом на 26 лютого 2022 року) у разі виникнення загрози державному суверенітету України та її територіальної цілісності, а також у ході відсічі збройної агресії проти України органи та підрозділи, що входять до системи поліції, відповідно до законодавства України беруть участь у виконанні завдань територіальної оборони, забезпеченні та здійсненні заходів правового режиму воєнного стану у разі його оголошення на всій території України або в окремій місцевості.
У ході забезпечення та здійснення заходів правового режиму воєнного стану у разі його оголошення на всій території України або в окремій місцевості, виконання завдань територіальної оборони органи та підрозділи, що входять до системи поліції та дислокуються в межах Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, області, міста Києва, підпорядковуються відповідному начальнику Головного управління Національної поліції в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, області, місті Києві.
Таким чином, поліцейські виконують особливі та надважливі завдання і функції як у мирний час, так і під час дії воєнного стану. З характером діяльності поліцейських як працівників правоохоронного органу пов'язується також їх особливий правовий та соціальний захист.
З метою забезпечення виконання повноважень, покладених на поліцію, статтею 62 Закону №580-VIII передбачено гарантії професійної діяльності поліцейського, зокрема, держава гарантує поліцейському право на отримання соціального і правового захисту, передбаченого Законом та іншими нормативно-правовими актами (частина десята).
Відповідно до підпунктів 1, 2 частини першої статті 97 Закону №580-VIII одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі: 1) загибелі поліцейського, що настала внаслідок протиправних дій третіх осіб, або під час учинення дій, спрямованих на рятування життя людей або усунення загрози їхньому життю, чи в ході участі в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України або смерті поліцейського внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого за зазначених обставин; 2) смерті поліцейського, що настала під час проходження ним служби в поліції.
Згідно зі статтею 98 Закону №580-VIII у випадках, зазначених у пунктах 1, 2 частини першої статті 97 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) поліцейського.
Члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) поліцейського визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Якщо одна із зазначених осіб відмовляється від отримання одноразової грошової допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на її отримання.
Одним із заходів соціального захисту поліцейського є виплата ОГД як у разі загибелі (смерті) поліцейського, так і у випадку втрати поліцейським працездатності (стаття 97 Закону № 580-VIII).
Отже, Закон № 580-VIII, окрім іншого, в системі соціального захисту поліцейських передбачає урегулювання питання про виплату ОГД в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського.
На виконання Указів Президента України від 24 лютого 2022 року № 64 "Про введення воєнного стану в Україні" та № 69 "Про загальну мобілізацію" Кабінет Міністрів України 28 лютого 2022 року прийняв постанову № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану".
Згідно з пунктами 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" (надалі - Постанова КМУ №168, у редакції станом на 28 лютого 2022 року) установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).
Установлено, що сім'ям загиблих осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 000 000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Якщо сім'я загиблої особи одночасно має право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, та одноразової грошової допомоги або компенсаційної виплати, встановлених іншими актами законодавства, здійснюється одна з таких виплат за її вибором.
Станом на час розгляду ГУНП в Полтавській області заяви ОСОБА_1 від 17 січня 2023 року про призначення та виплату одноразової грошової допомоги в разі загибелі поліцейського у зв'язку із загибеллю її чоловіка ОСОБА_2 . абзац п. 1, п. 2 Постанови №168 діяли в такій редакції: Установити, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Особам рядового і начальницького складу територіальних (міжрегіональних) воєнізованих формувань Державної кримінально-виконавчої служби, що залучаються Головнокомандувачем Збройних Сил до складу оперативно-стратегічного угруповання відповідної групи військ для безпосередньої участі у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів, виплачується додаткова винагорода в розмірі до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
Установити, що сім'ям загиблих осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15000000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", крім громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору.
Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі особи, зазначеної у пункті 1 цієї постанови, в період дії воєнного стану, що зазначена у свідоцтві про смерть.
У разі відмови однієї або кількох осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, від її отримання або якщо зазначені особи протягом трьох років з дня виникнення у них такого права його не реалізували, їх частки розподіляються між іншими особами, які мають право на одноразову грошову допомогу. Особам, які мають право на одноразову грошову допомогу, виплата їх частки здійснюється незалежно від реалізації такого права іншими особами.
Якщо після призначення та виплати одноразової грошової допомоги у повному розмірі, зазначеному в абзаці першому цього пункту, за її отриманням звертаються інші особи, які мають на неї право, питання щодо перерозподілу суми такої допомоги вирішується за взаємною згодою осіб або в судовому порядку.
Державні органи, які зазначені у пункті 1 цієї постанови, мають право отримувати інформацію з державних реєстрів щодо осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги.
Виплата одноразової грошової допомоги, передбаченої у цьому пункті, здійснюється також сім'ям осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, які померли внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого у період дії воєнного стану під час захисту Батьківщини, участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва).
Одноразова грошова допомога виплачується особі шляхом перерахування коштів уповноваженим органом на рахунок в установі банку державного сектору, зазначеного одержувачем у заяві.
Якщо сім'я загиблої особи одночасно має право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, та одноразової грошової допомоги або компенсаційної виплати, встановлених іншими актами законодавства, здійснюється одна з таких виплат за її вибором.
Суд зазначає, що доповненнями до пункту 2 Постанови №168, які підлягають застосуванню з 24 лютого 2022 року, врегульовано дату виникнення у члена сім'ї загиблої особи права на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, та визначено її як дату загибелі особи, зазначеної у пункті 1 цієї постанови, в період дії воєнного стану, що зазначена у свідоцтві про смерть.
Відповідно до статті 16-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста.
Члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Згідно із статтею 3 Сімейного кодексу України сім'я є первинним та основним осередком суспільства. Сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки. Подружжя вважається сім'єю і тоді, коли дружина та чоловік у зв'язку з навчанням, роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми та з інших поважних причин не проживають спільно. Дитина належить до сім'ї своїх батьків і тоді, коли спільно з ними не проживає. Права члена сім'ї має одинока особа. Сім'я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.
Тобто сім'ям загиблих осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 000 000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", у тому числі членів сім'ї, до яких відноситься дружина.
При цьому порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також ОГД, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів (пункт 2-1 Постанови КМУ № 168).
Відповідно до Постанови КМУ № 168 з метою врегулювання питання щодо порядку призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі поліцейського під час дії воєнного стану Міністерство внутрішніх справ України (далі - МВС України) наказом від 21 червня 2022 року №376 затвердило Порядок призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі поліцейських під час дії воєнного стану /надалі - Порядок №376/. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування та застосовується з 24 лютого 2022 року.
Відповідно до пункту 1 Порядку МВС № 376 цей Порядок визначає механізм оформлення документів і виплати ОГД, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", у разі загибелі поліцейських під час дії воєнного стану, які брали участь у бойових діях або забезпечували здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, а також поліцейських, які померли внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого за вказаних обставин під час дії воєнного стану, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва).
Відповідно до пункту 1 Порядку №376 (в редакції, чинній на момент звернення позивача з заявою про виплату ОДГ) цей Порядок визначає механізм оформлення документів і виплати одноразової грошової допомоги (далі - ОГД), передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", у разі загибелі поліцейських під час дії воєнного стану, які брали участь у бойових діях або забезпечували здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, а також поліцейських, які померли внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого за вказаних обставин під час дії воєнного стану, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва).
Згідно із пунктом 2 Порядку №376 особи, які відповідно до статті 98 Закону України "Про Національну поліцію" мають право на отримання одноразової грошової допомоги (далі - отримувачі), звертаються відповідно до центрального органу управління поліції, територіальних органів поліції (крім поліції охорони), міжрегіональних територіальних органів Національної поліції (у тому числі Департаменту поліції охорони), закладів та установ, що належать до сфери управління Національної поліції України (далі - органи (підрозділи) поліції), закладу вищої освіти із специфічними умовами навчання, який здійснює підготовку поліцейських (далі - заклад освіти) за останнім місцем проходження служби загиблого (померлого) поліцейського із заявою про призначення та виплату одноразової грошової допомоги в разі загибелі поліцейського за формою, наведеною в додатку 1 до цього Порядку.
Відповідно до пункту 3 Порядку №376 отримувач, який звернувся до органу (підрозділу) поліції, закладу освіти для отримання ОГД, подає такі документи: 1) заяву (кожного члена сім'ї (повнолітнього), батьків та утриманців загиблого (померлого), а в разі наявності малолітніх, неповнолітніх дітей - іншого з батьків, опікунів чи піклувальників, інших законних представників цих дітей). У разі якщо особа, яка має право на отримання ОГД, відмовляється від її отримання, надається нотаріально посвідчена в установленому законодавством порядку заява про відмову від отримання ОГД; 2) завірені копії: документа, що посвідчує особу, передбаченого частиною першою статті 13 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус"; документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (крім фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовилася від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків відповідно до закону); свідоцтва про смерть поліцейського; постанова медичної (військово-лікарської) комісії МВС про визначення причинного зв'язку поранення (контузії, травми, каліцтва), що спричинило смерть поліцейського; документа, що підтверджує сімейні (родинні) зв'язки із загиблим (померлим) поліцейським: для дружини/чоловіка - свідоцтво про шлюб; для дитини - свідоцтво про народження дитини; для батьків - свідоцтво про народження поліцейського, який загинув (помер); для опікунів чи піклувальників над дітьми поліцейського, який загинув (помер),- рішення місцевої державної адміністрації, виконавчого органу місцевої ради або суду про встановлення над дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування, опіки, піклування; для осіб, які не були членами сім'ї поліцейського, який загинув (помер), але перебували на його утриманні,- рішення суду, довідка, видана органами місцевого самоврядування, або нотаріально посвідчений правочин, що підтверджує факт перебування отримувача на утриманні поліцейського, який загинув (помер).
Згідно з пунктом 6 Порядку №376 для забезпечення належного формування документів щодо призначення та виплати ОГД отримувачам до бухгалтерської служби органів (підрозділів) поліції, закладів освіти подаються: підрозділами державного нагляду за охороною праці - акт розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку (Форма Н-1 (ПВ)) за формою, визначеною в додатку 2 до Порядку розслідування та ведення обліку нещасних випадків, що сталися з поліцейськими, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 05 жовтня 2020 року № 705, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2020 року за № 1139/35422, у якому зазначено обставини, за яких поліцейський загинув / отримав поранення (контузію, травму, каліцтво) у період дії воєнного стану під час участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів під час виконання службових обов'язків; підрозділами кадрового забезпечення (служб персоналу) - витяг з наказу про виключення поліцейського, який загинув (помер), із списків особового складу та перелік осіб, що мають право на отримання ОГД, з копіями підтверджуючих документів, що містяться в особовій справі поліцейського, витяг з особової справи про склад сім'ї поліцейського, який загинув (помер), інші необхідні документи.
Підрозділи державного нагляду за охороною праці забезпечують належну кваліфікацію нещасного випадку та достовірність поданих ними документів.
Підрозділи кадрового забезпечення (служби персоналу) забезпечують правильність та достовірність поданих ними документів.
Бухгалтерські служби забезпечують правильність оформлення платіжних документів для отримання одержувачами ОГД та перерахування коштів до банку згідно з реквізитами, зазначеними в заяві.
Підрозділи правового забезпечення підтверджують наявність підстав для призначення та виплати ОГД відповідно до законодавства.
Підрозділи, служби, зазначені в цьому пункті, що беруть участь у формуванні пакета документів для призначення та виплати ОГД, для перевірки (за потреби) даних або достовірності інформації мають право в установленому порядку звертатися за місцем отримання відповідних документів.
Відповідно до пункту 7 Порядку №376 рішення про призначення ОГД приймається на підставі документів, зазначених у пунктах 3, 6 цього Порядку, у формі висновку, який підписується керівниками підрозділів, визначених в абзацах четвертому - сьомому пункту 6 цього Порядку, і затверджується: 1) Головою Національної поліції України або особою, на яку покладено виконання таких функцій,- щодо загиблих (померлих) поліцейських центрального органу управління поліції, керівників міжрегіональних територіальних органів Національної поліції, територіальних органів поліції, закладів та установ, що належать до сфери управління Національної поліції України; 2) керівником відповідного органу (підрозділу) поліції або особою, на яку покладено виконання таких функцій,- щодо загиблих (померлих) поліцейських територіальних органів поліції, міжрегіональних територіальних органів поліції, закладів та установ, що належать до сфери управління Національної поліції України; 3) керівником закладу освіти - щодо загиблих (померлих) поліцейських, які перебували на посадах здобувачів вищої освіти закладів освіти на денній формі навчання за державним замовленням.
Пунктами 8, 9 Порядку №376 передбачено, що у разі затвердження висновку про призначення ОГД посадовими особами, визначеними в підпунктах 1-3 пункту 7 цього Порядку, видається наказ про виплату ОГД.
У разі прийняття рішення про відмову в призначенні ОГД осіб, які подали заяви на отримання ОГД, письмово інформують про прийняте рішення з обґрунтуванням підстав такої відмови.
Застосування Постанови № 168 та Порядку №376 у подібних правовідносинах вже було предметом розгляду у Верховному Суді. Зокрема, у постанові від 29 березня 2024 року у справі №440/3321/23 Верховний Суд дійшов наступних висновків:
1) обставинами, що вказують на виникнення права у членів сім'ї загиблого поліцейського на ОГД, у розмірі встановленому пунктом 2 Постанови № 168, є:
- настання загибелі поліцейського в період воєнного стану;
- загибель поліцейського настала під час захисту Батьківщини, безпосередньої його участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії (функціональна ознака);
- загибель поліцейського настала під час його перебування безпосередньо в районах здійснення вказаних заходів (виконанні дій), зокрема на тимчасово окупованій рф території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора (перелік не вичерпний) (територіальна ознака).
При цьому, виходячи зі змісту Постанови № 168 слід розмежовувати поняття "в районах їх ведення (здійснення)", яке, з одного боку, використовується у юридичній конструкції з такими функціональними ознаками, як "під час захисту Батьківщини, безпосередньої його участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії" взаємозв'язку вказаних заходів (виконанні дій), з іншого боку - поєднується в рівній мірі з кожною окремою такою ознакою формуючи самостійний достатній елемент, який може слугувати критерієм визначення обставини настання загибелі поліцейського, наприклад, "в районі здійснення заходів з відсічі і стримування збройної агресії", та поняття "в районах проведення воєнних (бойових) дій", яке використовується у законодавстві лише в другому реченні пункту 1 Постанови № 168 у поєднанні з такими функціональними ознаками, як "безпосередньої участі у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії", вказуючи цим на те, що кожна з функціональних умов для відповідної категорії осіб має здійснюватися виключно в районі саме проведення воєнних (бойових) дій, а не в районі здійснення відповідного заходу;
- загибель поліцейського настала у період здійснення зазначених заходів. Тобто ця обставина є доповнювальною й водночас єднальною попередніх двох, вказуючи, з одного боку, на часовий проміжок одночасності виконання функції (заходу, дій) й перебування в місці такого виконання, з іншого - на нерозривність зв'язку функціональної й територіальної ознак у часовому вимірі.
При цьому вказані обставини за їх видами мають становити обов'язкову сукупність у варіативному вигляді відповідного їх підвиду.
2) для встановлення наявності підстав виникнення у членів сім'ї загиблого поліцейського права на одноразову грошову допомогу, у розмірі, встановленому пунктом 2 Постанови № 168, в кожному конкретному випадку потребують з'ясування перераховані вище обставини, зокрема конкретизація й належність здійснюваних поліцейським в момент настання його загибелі дій до: а) захисту Батьківщини; б) бойових дій; в) заходів національної безпеки і оборони; г) відсічі і стримування збройної агресії, а також встановленню й перевірці місця (району) й часу (періоду) вчинюваних дій.
До того ж, колегія суддів зауважила, що запровадження воєнного стану в Україні та його триваючий характер, не ототожнюється із веденням активних бойових дій на всій території держави. У зв'язку з цим Кабінет Міністрів України постановою від 06 грудня 2022 року № 1364 "Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією" (далі - Постанова № 1364) визначив механізм формування єдиного для всіх переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або які тимчасово окуповані рф.
Кабінет Міністрів України установив, зокрема, що: перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих рф (далі - Перелік), затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій (далі - Мінреінтеграції) за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони України на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій; до територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, включаються території можливих бойових дій та території активних бойових дій; до Переліку включається тимчасово окупована рф територія України, визначена відповідно до Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України"; у Переліку визначаються дата початку та дата завершення бойових дій (дата виникнення та припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації та інше.
Перелік оновлюється у разі потреби, але не рідше ніж двічі на місяць.
Таким чином, виходячи зі змісту Постанови № 1364, єдиним джерелом інформації про території, на яких ведуться (велися) бойові дії або які тимчасово окуповані рф, є наказ Мінреінтеграції, погоджений з Міноборони та сформований на підставі пропозицій військових адміністрацій.
Колегія суддів КАС ВС у постанові від 29 травня 2024 року у справі №440/3798/23, що наразі розглядається, не знайшла підстав для відступу від наведених правових висновків.
Крім того, скасовуючи прийняті у справі судові рішення та направляючи справу на новий розгляд, Верховний Суд у постанові від 29 травня 2024 року зазначив, що «вирішуючи справу по суті заявлених вимог, суди попередніх інстанцій погодились з аргументами позивачки, визнали протиправним та скасували висновок ГУ Нацполіції в Полтавській області від 09 лютого 2023 року про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 на підставі пункту 2 постанови КМУ № 168. Суди виходили з того, що пункт 2 Постанови КМУ №168 не визначає таке формулювання причини загибелі поліцейського, необхідне для призначення одноразової грошової допомоги в разі загибелі поліцейського як "загинув у період дії воєнного стану під час участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів". Достатньою умовою для виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі поліцейського є його загибель в період дії воєнного стану.
Застосовуючи правову позицію Верховного Суду, сформовану під час розгляду справи №440/3321/23, колегія КАС ВС вважає висновки судів попередніх інстанцій передчасними.
Колегія суддів зазначає, що судами під час розгляду цієї справи встановлено, що ОСОБА_2 загинув під час дії воєнного стану (26 лютого 2022 року), беручи участь, відповідно до наказу ГУ Нацполіції в Полтавській області № 329, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії рф проти України.
Проте, судами не встановлено/досліджено, чи загибель ОСОБА_2 , яка сталася у м. Полтава 26 лютого 2022 року, відповідає обставинам, що вказують на виникнення права у членів сім'ї загиблого поліцейського на одноразову грошову допомогу, у розмірі встановленому пунктом 2 Постанови № 168, а саме: чи настала смерть поліцейського під час захисту Батьківщини, безпосередньої його участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії (відповідність функціональній ознаці); чи перебував він на момент смерті безпосередньо в районах здійснення вказаних заходів (відповідність територіальній ознаці); чи настала смерть поліцейського у період здійснення зазначених заходів (відповідність часовій ознаці), як того вимагають у своїй сукупності положення Постанови № 168 та Порядку № 376».
Надаючи оцінку обставинам, що вказують на виникнення права у членів сім'ї загиблого поліцейського на одноразову грошову допомогу, у розмірі встановленому пунктом 2 Постанови № 168, як того вимагають у своїй сукупності положення Постанови № 168 та Порядку № 376, суд виходить з наступного.
Як встановлено судом, наказом ГУНП в Полтавській області від 24 лютого 2022 року №329 "Про забезпечення охорони об'єктів критичної інфраструктури в Полтавській області" з метою залучення до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації проти України, посилення охорони об'єктів критичної інфраструктури, наказано командиру БПСПОП "Полтава" ( ОСОБА_9 ) ГУНП для забезпечення цілодобової охорони військового аеродрому в/ НОМЕР_3 , відрядити з 24 лютого до особливого розпорядження 43 працівника підпорядкованого підрозділу (пункт 1 наказу); командиру БПОП ( ОСОБА_10 ) ГУНП для забезпечення цілодобової охорони Полтавського обласного комунального підприємства "Аеропорт - Полтава" відрядити з 24 лютого до особливого розпорядження в достатній кількості працівників підпорядкованого підрозділу (пункт 2 наказу).
При цьому наявними у матеріалах справи документами підтверджується, що 26 лютого 2022 року заступник командира БПСПОП "Полтава" ГУНП в Полтавській області майор поліції ОСОБА_2 , інспектор-снайпер взводу № 2 роти № 1 БПСПОП "Полтава" ГУНП в Полтавській області лейтенант поліції ОСОБА_6 та заступник командира роти № 2 БПСПОП "Полтава" ГУНП в Полтавській області капітан поліції ОСОБА_7 в складі зведеного загону заступили до несення служби з охорони військового аеродрому, який розташований на території в/чА-НОМЕР_8, АДРЕСА_1 та були залучені для несення служби на блок-пост зі сторони с. Івонченці, Полтавського району. Старшим від БПСПОП "Полтава" був ОСОБА_2 .
Згідно з довідкою про причину смерті від 28 лютого 2022 року №274 причиною смерті ОСОБА_2 встановлена травма сонної артерії. Свідоцтвом про смерть від 01 березня 2022 року № НОМЕР_4 зафіксована дата смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 . Проведена судова-медична експертиза трупу ОСОБА_2 обласним бюро СМЕ Полтавської ОДА (висновок СМЕ від 17 червня 2022 року № 235-а).
Відповідно до акту №20 спеціального розслідування нещасного випадку, спеціальна комісія з розслідування нещасного випадку кваліфікувала, що заступник командира батальйону патрульної служби поліції особливого призначення "Полтава" ГУНП Полтавській області майор поліції ОСОБА_2 загинув у період проходження служби під час виконання службових обов'язків.
Суд зазначає, що Акт розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку (Форма Н-1 (ПВ)), який підлягає поданню до бухгалтерської служби органів (підрозділів) поліції для забезпечення належного формування документів щодо призначення та виплати ОГД, складається відповідно до Порядку розслідування та ведення обліку нещасних випадків, що сталися з поліцейськими, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 05 жовтня 2020 року №705, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2020 року за №1139/35422, за формою, визначеною в додатку 2 до цього Порядку.
Іншого порядку розслідування та ведення обліку нещасних випадків, що сталися з поліцейськими та/або форми Акту розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку (Форма Н-1 (ПВ)), чинним законодавством не передбачено.
В акті спеціального розслідування (Форма Н-1 (ПВ)) передбачено виключний перелік можливих кваліфікацій нещасного випадку відповідно до обставин: у період проходження служби під час виконання службових обов'язків або у період проходження служби і не пов'язаний з виконанням службових обов'язків. Іншої можливої кваліфікації Порядок №705 не передбачає.
Так, в акті спеціального розслідування нещасного випадку від 23.11.2022 №20, який стався 26 лютого 2022 року близько 13:00 з заступником начальника БПСПОП "Полтава" ГУНП в Полтавській області майором поліції ОСОБА_2 (Форма Н-1 (ПВ)), міститься правильна кваліфікація нещасного випадку, а саме: "...в період проходження служби під час виконання службових обов'язків".
09 грудня 2022 року Державною установою "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Полтавській області" на підставі протоколу засідання М(ВЛ)К ДУ "ТМО МВС України по Полтавській області" №16 від 08 грудня 2022 року винесено постанову №14, якою встановлено, що поранення поліцейського ОСОБА_2 , 1984 р.н. "Сліпе кульове поранення шиї (26 лютого 2022 року) з ушкодженням обох сонних артерій, масивною крововтратою", що призвело до смерті 26 лютого 2022 року, ТАК, пов'язане з виконанням службових обов'язків.
Згідно з Указом Президента України від 28 лютого 2022 року №79/2022 "Про відзначення державними нагородами України" за особисту мужність і самовіддані дії, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі постановлено нагородити орденом "За мужність" ІІІ ступеня ОСОБА_36 (посмертно) - майора поліції.
З огляду на вищевикладене, суд доходить висновку, що ОСОБА_2 під час захисту Батьківщини 26 лютого 2022 року (у період дії воєнного стану) брав участь, відповідно до наказу ГУНП в Полтавській області № 329, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії рф проти України, посилення охорони об'єкту критичної інфраструктури - військового аеродрому в/ч НОМЕР_1 шляхом забезпечення та несення цілодобової охорони цього об'єкту, хоч і потрапив під обстріл та загинув внаслідок смертельного вогнепального поранення при виконанні завдання керівництва щодо поповнення запасів продовольства та озброєння.
Тобто смерть ОСОБА_2 настала під час захисту Батьківщини 26 лютого 2022 року (у період дії воєнного стану) та при безпосередній його участі у забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, що відповідає функціональній та часові ознакам на виникнення права у членів сім'ї загиблого поліцейського на одноразову грошову допомогу, визначену пунктом 2 Постанови № 168, та як того вимагають у своїй сукупності положення Постанови № 168 та Порядку № 376.
Разом із тим, перевіряючи чи перебував ОСОБА_2 на момент смерті безпосередньо в районах здійснення вказаних заходів (відповідність територіальній ознаці), суд виходить з наступного.
У постанові від 29 березня 2024 року у справі №440/3321/23 Верховний Суд зазначив, що виходячи зі змісту Постанови № 168 слід розмежовувати поняття "в районах їх ведення (здійснення)", яке, з одного боку, використовується у юридичній конструкції з такими функціональними ознаками, як "під час захисту Батьківщини, безпосередньої його участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії" взаємозв'язку вказаних заходів (виконанні дій), з іншого боку - поєднується в рівній мірі з кожною окремою такою ознакою, формуючи самостійний достатній елемент, який може слугувати критерієм визначення обставини настання загибелі поліцейського, наприклад, "в районі здійснення заходів з відсічі і стримування збройної агресії", та поняття "в районах проведення воєнних (бойових) дій", яке використовується у законодавстві лише в другому реченні пункту 1 Постанови № 168 у поєднанні з такими функціональними ознаками, як "безпосередньої участі у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії", вказуючи цим на те, що кожна з функціональних умов для відповідної категорії осіб має здійснюватися виключно в районі саме проведення воєнних (бойових) дій, а не в районі здійснення відповідного заходу.
При цьому запровадження воєнного стану в Україні та його триваючий характер не ототожнюється із веденням активних бойових дій на всій території держави. У зв'язку з цим Кабінет Міністрів України постановою від 06 грудня 2022 року № 1364 "Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією" (далі - Постанова № 1364) визначив механізм формування єдиного для всіх переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або які тимчасово окуповані рф.
Кабінет Міністрів України установив, зокрема, що: перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих рф (далі - Перелік), затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій (далі - Мінреінтеграції) за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони України на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій; до територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, включаються території можливих бойових дій та території активних бойових дій; до Переліку включається тимчасово окупована рф територія України, визначена відповідно до Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України"; у Переліку визначаються дата початку та дата завершення бойових дій (дата виникнення та припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації та інше.
Перелік оновлюється у разі потреби, але не рідше ніж двічі на місяць.
Таким чином, виходячи зі змісту Постанови № 1364, єдиним джерелом інформації про території, на яких ведуться (велися) бойові дії або які тимчасово окуповані рф, є наказ Мінреінтеграції, погоджений з Міноборони та сформований на підставі пропозицій військових адміністрацій.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309 затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, до якого території м. Полтави та Полтавської області не включені.
Крім того, в подальшому наказами Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України неодноразово було внесено зміни до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, однак такі зміни не стосувалися включення до такого переліку територій м. Полтави, Полтавського району та Полтавської області.
Таким чином, суд доходить висновку про відсутність територіальної ознаки (обставини перебування ОСОБА_2 на момент смерті на території, на якій ведуться (велися) бойові дії) на виникнення права у позивача, як дружини загиблого поліцейського ОСОБА_2 , на одноразову грошову допомогу, у розмірі, встановленому пунктом 2 Постанови № 168, як того вимагають у своїй сукупності положення Постанови № 168 та Порядку № 376.
Враховуючи встановлені у справі обставини та наведені вище норми права, якими врегульовані спірні правовідносини, висновок Головного управління Національної поліції в Полтавській області від 09 лютого 2023 року про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 прийнятий з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення та у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" та Порядку призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі поліцейських під час дії воєнного стану, затвердженого наказом МВС України від 21 червня 2022 року №376, а тому є правомірним і підстави для задоволення основної позовної вимоги відсутні.
За відсутності підстав для задоволення основної позовної вимоги, відсутні й підстави для задоволення похідної позовної вимоги, заявленої позивачем.
Інші доводи позивача не впливають на вищевикладені висновки суду та їх не спростовують.
Отже, у задоволенні позову слід відмовити повністю.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,
Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_7 ) до Головного управління Національної поліції в Полтавській області (ідентифікаційний код 40108630) про визнання протиправним та скасування висновку, зобов'язання вчинити певні дії.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною восьмою статті 18, частинами сьомою-восьмою статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Н.І. Слободянюк