ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
м. Київ
02 листопада 2010 року 16:51 № 2а-11587/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючої судді Власенкової О.О., при секретарі судового засідання Чернишевій О.В. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Прокурора Деснянського району міста Києва
в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у
Деснянському районі міста Києва (далі- позивач)
до відповідачаСуб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 (далі - відповідач)
про стягнення заборгованості за рахунок активів боржника у розмірі
472 152, 62 грн,
Обставини справи:
Прокурор Деснянського району міста Києва в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Деснянському районі міста Києва звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом про стягнення заборгованості за рахунок активів боржника у розмірі 472 152, 62 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що у відповідача виникла заборгованість на загальну суму 472 152, 62 грн., в тому числі з податку з доходів фізичних осіб у розмірі 57 713, 11 грн., з податку на додану вартість у розмірі 413 638, 51 грн. та штрафні санкції за порушення законодавства про патентування, норм з регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг у розмірі 801 грн., чим порушено вимоги Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (далі - Закон).
Водночас прокурор звернувся до суду з письмовою заявою, в якій просив поновити строк звернення до суду з цим позовом, пропущений з поважних причини.
Поважність причини пропуску строку звернення до суду прокурор обґрунтовує тим, що прокуратурі Деснянського району міста Києва стало відомо про наявність порушень податкового законодавства СПД ОСОБА_1 за 2009 рік лише під час проведеної перевірки на виконання контрольного завдання прокуратури міста Києва.
Ураховуючи викладене, у судовому засіданні 02 листопада 2010 року суд визнав поважною причину пропуску прокурором строку звернення до суду та поновив цей строк.
Відповідач у судове засідання не прибув, направлена за адресою, яка зазначена у Довідці з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, поштова кореспонденція повернулася до суду з поміткою "за закінченням терміну зберігання".
Ураховуючи положення частини 11 статті 35 КАС України, суд дійшов висновку, що відповідач про дату час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Відповідно до статті 128 КАС України справа вирішується на підставі наявних у ній доказів.
На підставі частини 3 статті 160 КАС України у судовому засіданні 02 листопада 2010 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Ознайомившись з матеріалами справи, заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, Окружний адміністративний суд міста Києва,
ОСОБА_1 зареєстрована Шевченківською районною у місті Києві державною адміністрацією 24 березня 2000 року як суб'єкт підприємницької діяльності та перебувала на податковому обліку в ДПІ у Шевченківському районі міста Києва. З 23 січня 2008 року знаходиться на податковому обліку в ДПІ у Деснянському районі міста Києва.
ОСОБА_1 26 травня 2008 року зареєстрована як платник податку на додану вартість.
Як свідчать матеріали справи та встановлено судом, відповідач має податковий борг перед Державним бюджетом України у розмірі 472 152, 62 грн., який виник з наступних підстав.У зв'язку з несплатою відповідачем податкового зобов'язання позивачем винесено податкове повідомлення форми "Ф" від 09 лютого 2009 року № 0006251701/0, яким визначено податкове зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб у сумі 16 741, 05 грн. з граничним терміном сплати 14 серпня 2009року, у сумі 16 741, 05 грн. з граничним терміном сплати 16 листопада 2009 року.
09 лютого 2009 року податкове повідомлення отримано ОСОБА_1, що підтверджується її підписом на корінці даного податкового повідомлення.
24 липня 2009 року ДПІ у Деснянському районі міста Києва проведено перевірку, за результатами перевірки складено Акт № 1701-0013011700/0 (далі - Акт 1). З Актом 1, в якому зафіксовані порушення підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону, ознайомився відповідач, що підтверджується підписом.
На підставі Акта 1 перевірки ДПІ у Дніпровському районі міста Києва прийнято податкове повідомлення-рішення форми "Ш" від 24 липня 2009 року №0013011700/0, яким визначено суму штрафу з податку з доходів фізичних осіб у розмірі 19 295,01 грн. 24 липня 2009 року дане податкове повідомлення-рішення отримано ОСОБА_1
18 вересня 2009 року ДПІ у Деснянському районі міста Києва проведено перевірку, за результатами, якої складено Акт № 1691-170/-0017931700/0 (далі - Акт 2). З Актом 2, в якому зафіксовані порушення підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону, ознайомився відповідач, що підтверджується підписом.
На підставі Акта 2 ДПІ у Дніпровському районі міста Києва прийнято податкове повідомлення-рішення форми "Ш" від 18 вересня 2009 року №0017931700/0, яким визначено суму штрафу з податку з доходів фізичних осіб у розмірі 6 350, 18 грн. 18 вересня 2009 року податкове повідомлення-рішення отримано ОСОБА_1
26 січня 2010 року ДПІ Деснянському районі міста Києва винесено податкове повідомлення-рішення форми "Ш" № 0000911700/0, яким визначено суму штрафу з податку з доходів фізичних осіб у розмірі 13 346, 27 грн. 26 січня 2010 року податкове повідомлення-рішення отримано ОСОБА_1
У зв'язку з несплатою відповідачем податкового зобов'язання позивачем винесено податкове повідомлення форми "Ф" від 09 лютого 2010 року № 0007481701/0, яким визначено податкове зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб у сумі 555, 68 грн. з граничним терміном сплати 15 березня 2010 року, у сумі 555, 68 грн. з граничним терміном сплати 14 травня 2010 року. 09 лютого 2010 року податкове повідомлення отримано ОСОБА_1
Відповідно до підпункту 5.4.1. пункту 5.4 статті 5 Закону узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у десятиденний термін, визнається сумою податкового боргу платника податків.
У зв'язку з частковою сплатою податкового боргу, сума заборгованості з податку з доходів фізичних осіб ОСОБА_1 становить 57 713, 11 грн., що підтверджується довідкою про заборгованість від 27 липня 2010 року № 5494/9/24-138.
З податку на додану вартість заборгованість у відповідача виникла на підставі податкових декларацій з податку на додану вартість:
- за грудень 2009 року № 185586 від 18 січня 2010 року, в якій визначено суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 12 161 грн.;
- за січень 2010 року № 9000 від 22 лютого 2010 року, в якій визначено суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 9 600 грн.;
- за лютий 2010 року № 16519 від 22 березня 2010 року, в якій визначено суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 9 971 грн.;
- за березень 2010року № 37775 від 20 квітня 2010 року, в якій визначено суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 152 719 грн.;
- за квітень 2010 року № 54308 від 20.05.2010р., в якій визначено суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 11 089 грн.;
- за травень 2010 року № 61256 від 21 червня 2010 року, в якій визначено суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 8 983 грн.
Однак, у встановлені Законом строки, вказані у цих податкових деклараціях суми, податкового зобов'язання з податку на додану вартість, сплачені не були.
На підставі цього позивачем винесені наступні податкові повідомлення-рішення:
- податкове повідомлення-рішення форми "Ш" від 09 лютого 2010 року № 0000121701/0, яким визначено суму штрафу з податку на додану вартість у розмірі 23 881, 55 грн. Дане податкове повідомлення-рішення відправлено рекомендованим листом з повідомленням та вручено ОСОБА_1 27 лютого 2010 року особисто;
- податкове повідомлення-рішення форми "Ш" від 09 лютого 2010 року № 0000111701/0, яким визначено суму штрафу з податку на додану вартість у розмірі 45 234, 43 грн. Дане податкове повідомлення-рішення відправлено рекомендованим листом з повідомленням та вручено ОСОБА_1 27 лютого 2010 року особисто";
- податкове повідомлення-рішення форми "Ш" від 09 лютого 2010 року № 0000101701/0, яким визначено суму штрафу з податку на додану вартість у розмірі 15 127, 9 грн. Дане податкове повідомлення-рішення відправлено рекомендованим листом з повідомленням та вручено ОСОБА_1 27 лютого 2010 року особисто;
- податкове повідомлення-рішення форми "Ш" від 19 травня 2010 року № 0020491701/0, яким визначено суму штрафу з податку на додану вартість у розмірі 94 349, 46 грн. Дане податкове повідомлення-рішення відправлено рекомендованим листом з повідомленням та вручено ОСОБА_1 29 травня 2010 року особисто;
- податкове повідомлення-рішення форми "Ш" від 12 квітня 2010 року №0014581701/0, яким визначено суму штрафу з податку на додану вартість у розмірі 21 943, 87 грн. Дане податкове повідомлення-рішення відправлено рекомендованим листом з повідомленням, однак повернулось на адресу ДПІ у Деснянському районі міста Києва не врученим. Згідно з підпунктом 6.2.4 пункту 6.2 статті 6 Закону податкове повідомлення-рішення форми "Ш" від 12 квітня 2010 року № 0014581701/0 розміщено на дошці податкових оголошень 03 червня 2010 року (Акт № 43 від 03 червня 2010 року). При цьому день розміщення податкового повідомлення вважається днем його вручення.
Підпунктом 5.3.1. пункту 5.3 статті 5 вказаного Закону платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Згідно з пунктом 5.1 статті 5 Закону податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
У відповідності до підпункту 5.4.1. пункту 5.4. статті 5 Закону, узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Вказані податкові повідомлення-рішення ні в адміністративному, ні судовому порядку оскаржені не були.
У зв'язку з частковою сплатою сума заборгованості з податку на додану вартість ОСОБА_1 становить 413 638, 51 грн., що підтверджується довідкою про заборгованість від 27 липня 2010 року № 5494/9/24-138.
Так, у відповідності до абзацу "а" підпункту 4.1.4. пункту 4.1. статті 4 Закону податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Підпунктом 5.2.1 пункту 5.2 статті 5 вищевказаного Закону передбачено, що податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.
Відповідно до підпункту 5.2.4 пункту 5.2 статті 5 Закону процедура адміністративного оскарження закінчується, зокрема, останнім днем строку, передбаченого підпунктом 5.2.2 цього пункту для подання заяви про перегляд рішення контролюючого органу, у разі коли така заява не була подана у зазначений строк.
День закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження податкового зобов'язання платника податків. При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу податкове зобов'язання вважається неузгодженим до розгляду судом справи по суті та прийняття відповідного рішення.
Підпунктом 5.3.2 пункту 5.3 статті 5 Закону встановлено, що у випадках апеляційного узгодження суми податкового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити її узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом десяти календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Таким чином, у зв'язку з тим, що відповідач не скористався процедурою апеляційного оскарження суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість, податку з доходів фізичних осіб та штрафних санкцій, сума 472 152, 62 грн. набула статусу податкового боргу.
Окрім цього, відповідачу нараховано штрафні санкції за порушення законодавства про патентування, норм з регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Дана обставина підтверджується рішенням про застосування штрафних (фінансових) санкцій форми "С" від 02 квітня 2010 року № 0002762304 на суму 801 грн. Зазначене рішення отримано СПД-ФО ОСОБА_1 02 квітня 2010 року особисто та відповідачем не оскаржувалося.
На підставі згаданого рішення позивачем пред'явлено першу податкову вимогу від 09 січня 2008 року № 1/7, яка надіслана рекомендованим листом з повідомленням на адресу відповідача, однак повернута без вручення. Відповідно до Акта від 12 червня 2008 року № 7 ця вимога розміщена на дошці оголошень та вважається врученою.
Другу податкову вимогу від 13 серпня 2008 року № 2/2339 отримано відповідачем 15 серпня 2008 року особисто.
У відповідності до підпункту 6.2.1. пункту 6.2. статті 6 Закону, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Відповідно до підпункту "а" підпункту 6.2.3 пункту 6.2 статті 6 Закону перша податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк.
Відповідно до пункту "б" підпункту 6.2.3 пункту 6.2 статті 6 Закону, друга податкова вимога направляється не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Згідно зі статтею 238 ГК України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків. Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.
Відповідно до змісту частини 1 статті 239 ГК України органи державної влади та органи місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень та у порядку, встановленому законом, можуть застосовувати до суб'єктів господарювання таку адміністративно-господарську санкції як адміністративно-господарський штраф.
Згідно з частинами 1, 2 статті 241 ГК України адміністративно-господарський штраф - це грошова сума, що сплачується суб'єктом господарювання до відповідного бюджету у разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності. Перелік порушень, за які з суб'єкта господарювання стягується штраф, розмір і порядок його стягнення визначаються законами, що регулюють податкові та інші відносини, в яких допущено правопорушення.
Відповідно до статті 250 ГК України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Підпунктом 3.1.1 пункту 3.1 статті 3 Закону встановлено, що підставою для примусового стягнення активів платників податків в рахунок погашення його податкового боргу є виключно рішення суду.
Згідно зі статтею 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до частини 1 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Ураховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача-суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва,
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Стягнути з суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 податок з доходів фізичних осіб у сумі 57 713, 11 грн. на р/р 33212801700004 УДК у Деснянському районі ГУ ДКУ у місті Києві, ідентифікаційний номер - 26077891 ГУ УДК у місті Києві, МФО - 820019, код платежу 11010200.
Стягнути з суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1: податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у сумі 413 638, 51 грн. на р/р 31115029700004 УДК у Деснянському районі ГУ ДКУ у місті Києві, ідентифікаційний номер - 26077891 ГУ УДК у місті Києві, МФО - 820019, код платежу 14010100.
Стягнути з суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 штрафні санкції за порушення законодавства про патентування, норм з регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг у сумі 801 грн. на р/р 31115104700004 УДК у Деснянському районі ГУ ДКУ у місті Києві, ідентифікаційний номер - 26077891 ГУ УДК у місті Києві, МФО - 820019, код платежу 21080900.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у порядку та строки встановлені статтями 185-187 КАС України шляхом подання в десятиденний строк апеляційної скарги до Київського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд міста Києва.
Суддя О.О. Власенкова