02 листопада 2010 року < ЧАС >м. ПолтаваСправа № 2а-5205/10/1670
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Єресько Л.О.,
при секретарі - Коробовій А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в Миргородському районі Полтавської області до Відділу державної виконавчої служби Миргородського міськрайонного управління юстиції про скасування постанови про відкриття виконавчого провадження, -
26 жовтня 2010 року Управління Пенсійного фонду України в Миргородському районі Полтавської області (надалі - позивач) звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Відділу державної виконавчої служби Миргородського міськрайонного управління юстиції , яким просило скасувати постанову заступника начальника Відділу державної виконавчої служби Миргородського міськрайонного управління юстиції про відкриття виконавчого провадження від 18.10.2010 року.
В обгрунтування своїх вимог позивач зазначив, що виконавче провадження № 21957781 з виконання виконавчого листа № 2а-8769, виданого Полтавським окружним адміністративним судом 04.10.2010 року, відповідно до статті 20-1 Закону України "Про виконавче провадження" підвідомче підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Полтавській області, а не Відділу державної виконавчої служби Миргородського міськрайонного управління юстиції, а тому постанова про відкриття виконавчого провадження від 18.10.2010 року підлягає скасуванню.
У судове засідання представники сторін не з'явилися, хоча були належним чином повідолмлені про час та місце розгляду справи, надіслали суду клопотання про розгляд справи без їх участі, тому суд вважає за можливе провести розгляд справи за наявними в ній матеріалами.
У письмових запереченнях відповідач посилався на те, що у зв'язку з великим навантаженням на державних виконавців підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Полтавській області, з метою своєчасного та повного виконання виконавчих документів про зобов'язання органів Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснювати перерахунок пенсій відповідно до Закону України "Про соціальний захист дітей війни" на підставі ст. 2 Закону України "Про виконавче провадження" та наказу Міністерства юстиції України № 37/5 від 17.09.2004 року було утворено виконавчу групу по виконанню даної категорії виконавчих документів, до складу якої включені заступник начальника підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Полтавській області та державні виконавці Відділу державної виконавчої служби Миргородського міськрайонного управління юстиції, а тому постанова про відкриття виконавчого провадження від 18.10.2010 року є обґрунтованою, у зв'язку з чим просив відмовити у задоволенні позовних вимог Управління Пенсійного фонду України в Миргородському районі Полтавської області.
Суд, вивчивши та дослідивши наявні в матеріалах справи документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що 18.10.2010 року начальником Відділу державної виконавчої служби Миргородського міськрайонного управління юстиції на підставі заяви стягувача від 14.10.2010 року та відповідно до ст. 24 Закону України "Про виконавче провадження" винесено постанову про відкриття виконавчого провадження з виконання виконавчого листа № 2а-8796/09, виданого Полтавським окружним адміністративним судом 04.10.2010 року про зобов"язання Управління Пенсійного фонду України в Миргородському районі Полтавської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з підвищенням її на 30% мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру, встановленого частиною 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та провести відповідні виплати за 2007 рік з 9 липня по 31 грудня 2007 року та за 2008 рік з 22 травня по 31 грудня 2008 року з урахуванням проведених виплат.
Як зазначено в позовній заяві, вищевказана постанова про відкриття виконавчого провадження отримана позивачем 18.10.2010 року.
З даною постановою позивач не погодився та оскаржив її до суду.
Надаючи оцінку оскаржуваній постанові, суд виходить із наступного.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно положень статті 1 Закону України “ Про виконавче провадження” від 21.04.1999, № 606-XIV, виконавче провадження, як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, зазначених у цьому Законі, спрямованих на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які здійснюються на підставах, у спосіб та в межах повноважень, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, виданими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Частиною 2 статті 2 Закону України “ Про виконавче провадження” встановлено, що відповідно до Закону України "Про державну виконавчу службу" примусове виконання рішень здійснюють державні виконавці Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, відділів державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських управлінь юстиції, районних, міських (міст обласного значення), районних в містах відділів державної виконавчої служби відповідних управлінь юстиції.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 20-1 Закону України “ Про виконавче провадження” на підрозділ примусового виконання рішень відділів державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських управлінь юстиції покладається виконання рішень, за якими боржниками є територіальні підрозділи центральних органів державної влади, місцеві суди, міські або районні ради чи районні державні адміністрації, міські, районні, міжрайонні, інші прирівняні до них прокуратури, військові прокуратури гарнізонів, а також інші територіальні підрозділи органів державної влади.
Згідно з ч. 3 статті 2 Закону України “ Про виконавче провадження” за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення, або у разі виконання зведеного виконавчого провадження при органах державної виконавчої служби можуть утворюватися виконавчі групи в порядку, встановленому Міністерством юстиції України, до складу яких включаються державні виконавці одного або кількох органів державної виконавчої служби. За наказом Міністерства юстиції України або Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських управлінь юстиції на керівника групи можуть покладатися права та повноваження, встановлені цим Законом, у виконавчому провадженні для начальників районних, міських (міст обласного значення), районних в містах відділів державної виконавчої служби відповідних управлінь юстиції.
Згідно із пунктом 1.3 Порядку утворення та функціонування виконавчих груп при органах державної виконавчої служби, затвердженого наказом Міністерства юстиції Українивід 17.05.2004, № 37/5 (надалі - Порядок), виконавчі групи можуть утворюватись при відділі примусового виконання рішень Департаменту ДВС Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, мм. Києві та Севастополі, відділах державної виконавчої служби у районних, районних у містах, міських (міст обласного значення) управліннях юстиції.
Відповідно до п. 28 Порядку посадова особа, яка приймає рішення про утворення виконавчої групи, виносить про це вмотивовану постанову. У постанові зазначаються обставини, які обумовили утворення виконавчої групи, визначаються склад групи та її керівник.
Судом встановлено, що 18.02.2010 року у зв'язку з великим навантаженням на державних виконавців підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Полтавській області, з метою своєчасного і повного виконання рішень судів заступником начальника Головного управління юстиції у Полтавській області Житником М.П. винесено постанову про утворення виконавчої групи по виконанню виконавчих документів, де боржником є Управління Пенсійного фонду України в Миргородському районі Полтавської області та Управління Пенсійного фонду України в м. Миргороді Полтавської області. До складу зазначеної виконавчої групи включено заступника начальника підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Полтавській області, начальника Відділу державної виконавчої служби Миргородського міськрайонного управління юстиції та державних виконавців даного відділу ДВС. Керівником виконавчої групи призначено заступника начальника підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Полтавській області Крутового С.В.
Відповідно до п. 4.2. Порядку повноваження виконавчої групи, утвореної за рішенням керівника регіонального органу ДВС або керівника відділу примусового виконання рішень, розповсюджуються на територію відповідно Автономної Республіки Крим, області, міст Києва та Севастополя.
Пунктом 4.6 зазначеного Порядку встановлено, що процесуальні документи видаються державними виконавцями, що входять до виконавчої групи, за погодженням або на виконання розпоряджень та доручень керівника виконавчої групи.
З огляду на те, що постанова про відкриття виконавчого провадження від 18.10.2010 року прийнята начальником Відділу державної виконавчої служби Миргородського міськрайонного управління юстиції, який є членом утвореної виконавчої групи по виконанню виконавчих документів, де боржником є Управління Пенсійного фонду України в Миргородському районі Полтавської області та Управління Пенсійного фонду України в м. Миргороді Полтавської області, суд приходить до висновку, що постанова про відкриття виконавчого провадження від 18.10.2010 року винесена у межах повноважень, встановлених статтею 20-1 Закону України “ Про виконавче провадження”, ґрунтується на вимогах Закону та прийнята з дотриманням порядку, встановленого для прийняття такого рішення.
А відтак, позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в Миргородському районі Полтавської області не грунтуються на вимогах чинного законодавства і тому не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись Законом України “Про виконавче провадження”, статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
У задоволенні адміністративного позову Управління Пенсійного фонду України в Миргородському районі Полтавської області до Відділу державної виконавчої служби Миргородського міськрайонного управління юстиції про скасування постанови про відкриття виконавчого провадження відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 08 листопада 2010 року.
Суддя Л.О. Єресько