Справа №2а- 7142/10/1570
28 жовтня 2010 року
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Іванова Е.А.
секретаря Чиженко А.О.
за участю представника позивача Лавренюка А.С. (за довіреністю)
прокурора Вербовщука С.Г. (за довіреністю)
представника третьої особи ДПА України -Тодорової О.Р. (за довіреністю)
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду в м. Одесі адміністративну справу за позовом Міністерства економіки України до Товариства з обмеженою відповідальністю «Алтекс», за участю третьої особи Державної податкової адміністрації України про подовження дії спеціальної санкції.
Міністерство економіки України звернулося до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Алтекс», в якому просить продовжити дію спеціальної санкції -тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до ТОВ «Алтекс»наказом Мінекономіки від 23.04.2009 року № 373 на термін до усунення ТОВ «Алтекс»порушення статті 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті»за зовнішньоекономічним контрактом від 11.10.2005 року № 231, укладеним між ТОВ «Алтекс»і фірмою нерезидентом Sensient Food Colors Italy (Італія), тобто до поставлення ТОВ «Алтекс»товару на суму 9,54 тис. євро або повернення ТОВ «Алтекс»цих коштів за зовнішньоекономічним контрактом від 11.10.2005 року № 231, укладеним між ТОВ «Алтекс»і фірмою -нерезидентом Sensient Food Colors Italy (Італія).
Свої позовні вимоги мотивує тим, що Державна податкова адміністрація України звернулася до Мінекономіки з поданням щодо застосування спеціальної санкції -тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності до ТОВ «Алтекс». На підставі вищевказаного подання, Міністерство економіки України наказом «Про застосування спеціальної санкції -тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України»застосувало до ТОВ «Алтекс»спеціальну санкцію -тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності за порушення вимог ст. 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті». Відповідно до ст. 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність»тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності діє до усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього закону або пов'язаних з ним законів. Суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності України або ініціатори подання у разі застосування практичних заходів, що гарантують виконання Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті»або пов'язаних з ним законів або неможливості їх застосування можуть виходити до Мінекономіки з клопотанням про скасування дії санкції та подавати матеріали у підтвердження застосування суб'єктом зовнішньоекономічної діяльності України практичних заходів, що гарантують виконання Закону або пов'язаних з ним законів або докази неможливості застосування практичних заходів. Але до Мінекономіки від резидента або ініціатора подання не надходило клопотання або подання щодо скасування дії санкції, застосованої до ТОВ «Алтекс» і не було надано доказів щодо застосування ТОВ «Алтекс»практичних заходів, що гарантують виконання ст. 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті»або доказів неможливості застосування практичних заходів, які гарантують виконання Закону. В зв'язку з вищевикладеним Мінекономіки звернулося до суду із заявою про продовження дії спеціальної санкції -тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності та просить суд задовольнити позовні вимоги.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, просив його задовольнити з підстав, викладених в позовній заяві.
Прокурор в судовому засіданні позов також підтримав, просив його задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про день час та місце слухання справи повідомлений належним чином, про причини неявки суду не сповістив.
Представник третьої особи -ДПА України також позов підтримав, просив його задовольнити.
Заслухавши думки представника позивача, прокурора, третьої особи, вивчивши обставини справи, дослідивши наявні у справі докази, суд прийшов до наступних висновків.
Відповідно до частини другої статті 37 Закону України „Про зовнішньоекономічну діяльність" спеціальні санкції - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності та індивідуальний режим ліцензування зовнішньоекономічної діяльності - застосовуються центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики за поданням органів державної податкової та контрольно - ревізійної служби, митних, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг та Національного банку України або за рішенням суду.
Згідно з абзацом другим пункту 1 статті 8 Закону України „Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990 № 509-ХІІ Державна податкова адміністрація України (далі - ДПА) виконує безпосередньо, а також організовує роботу державних податкових адміністрацій та державних податкових інспекцій, пов'язану, зокрема, із здійсненням контролю за валютними операціями.
Відповідно до абзацу другого пункту 2 статті 1 Декрету Кабінету Міністрів України „Про систему валютного регулювання і валютного контролю" від 19.02.1993 № 15-93, валютні операції - це операції, пов'язані з використанням валютних цінностей в міжнародному обігу як засобу платежу, з передаванням заборгованостей та інших зобов'язань, предметом яких є валютні цінності.
Відповідно до п. 6.1. Розділу 6 Інструкції про порядок здійснення контролю і отримання ліцензій за експортними, імпортними та лізинговими операціями, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 24 березня 1999 р. N 136 Банки зобов'язані вимагати від своїх клієнтів повної інформації про експортні, імпортні та лізингові операції, розрахунки за якими останні проводять через ці банки.
Відповідно до п. 7.7. Розділу 7 Інструкції якщо клієнт не подав банку документи, потрібні останньому для з'ясування стану розрахунків за експортною, імпортною або лізинговою операціями цього клієнта (пункт 6.1 цієї Інструкції), то банк у довільній формі повідомляє про це податковий орган.
На виконання цієї інструкції Філією «відділення Промінвестбанку в м. Одеса»до Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеса був надісланий лист від 11.11.2008 року № 03-01-23/2293, відповідно до якого у філії «Відділення Промінвестбанка в м. Одеса»рахується заборгованість по імпортним операціям клієнта ТОВ «Алтекс»на суму 9540,00 євро (а.с.18).
На підставі Листа Філії «Відділення Промінвестбанку в м. Одеса» Державна податкова Адміністрація України звернулася до Міністерства економіки України з поданням від 27.03.2009 року № 3491/5/22-6016 щодо застосування спеціальних санкцій, де серед інших суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності просить застосувати спеціальні санкції до Товариства з обмеженою відповідальністю «Алтекс»(а.с.11).
Як встановлено судом, на підставі подання ДПА від 27.03.2009 року № 3491/5/22-6016 Мінекономіки було видано наказ від 23.04.2009 року № 373 „Про застосування спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України". Згідно з Додатком № 1 до зазначеного наказу тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності було застосовано до суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності України товариства з обмеженою відповідальністю "Алтекс».
Підставою для застосування зазначеної спеціальної санкції до вищевказаного суб'єкта господарської діяльності було порушення вимог статті 2 Закону України „Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" (в редакції, що діяла до 31.05.2007року).
Відповідно до ст. 2 Закону України „Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" імпортні операції резидентів, які здійснюються на умовах відстрочення поставки, в разі, коли таке відстрочення перевищує 90 календарних днів з моменту здійснення авансового платежу або виставлення векселя на користь постачальника продукції (робіт, послуг), що імпортується, потребують індивідуальної ліцензії Національного банку України.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність»тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності діє до моменту усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, але не більше трьох місяців з дати винесення відповідного рішення центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики. Після тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності або іноземні суб'єкти господарської діяльності переводяться центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики на індивідуальний режим ліцензування.
Відповідно до п.п. 3.4. п. 3 Порядку взаємодії Міністерства економіки України та Державної податкової адміністрації України з питань застосування спеціальних санкцій, затвердженого наказом Мінекономіки та ДПА від 09.11.2006 року № 340/672 3.4. при застосуванні тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності Мінекономіки за 40 днів до закінчення терміну його дії надсилає до Державної податкової адміністрації запит щодо доцільності його подовження. На підставі отриманих матеріалів (у разі, якщо допущені порушення законодавства України не усунуто й виникає доцільність подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності) Мінекономіки готує відповідну позовну заяву до суду.
На виконання цієї норми Міністерством економіки України до Державної податкової адміністрації України був надісланий запит від 17.07.2009 року № 4202-29/816 щодо доцільності продовження дії спеціальної санкції -тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України згідно додатку № 2, серед яких -ТОВ «Алтекс»(а.с.15-16).
Судом встановлено, що як вбачається з Листа Державної податкової адміністрації України від 12.08.2009 року № 9736/5/22-6016, спеціальна санкція у вигляді тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності до ТОВ «Алтекс»застосована Міністерством економіки України за наявність заборгованості по розрахунках за імпортним контрактом від 11.10.2005 року № 231, укладеним з нерезидентом Sensient Food Colors Italy (Італія) у сумі 9540,00 Євро. Здійснити перевірку ТОВ «Алтекс»не можливо у зв'язку з відсутністю його за юридичною адресою. Інформація стосовно погашення дебіторської заборгованості по зазначеному контракту в органах державної податкової служби відсутня. Тому Державна податкова адміністрація України вважає за доцільне продовжити дію спеціальної санкції -тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності застосованої до ТОВ «Алтекс»(а.с.17.)
Відповідно до п.п. 4.13. п. 4 Положення про порядок застосування до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності спеціальних санкцій, передбачених статтею 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" затвердженого Наказом Міністерства економіки України 17.04.2000 N 52 якщо суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності або іноземними суб'єктами господарської діяльності, до яких застосовано санкції, усунуто допущені порушення законодавства України або вжито практичні заходи, що гарантують виконання Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" та/або пов'язаних з ним законів України, ініціатори подання щодо застосування санкцій можуть направляти Міністерству економіки України матеріали про їх скасування.
Згідно п.п. 4.14. п. 4 Положення суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності, до яких застосовано санкції, мають право подавати до Міністерства економіки України матеріали, що підтверджують вжиті ними заходи до приведення зовнішньоекономічної та пов'язаної з нею господарської діяльності у відповідність до норм чинного законодавства, та виходити до Міністерства економіки України з клопотанням про скасування (зміну виду, тимчасового зупинення) дії санкцій.
Нормою п.п. 4.15 п. 4 вищевказаного Положення передбачено, що у разі усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" та/або пов'язаних з ним законів України, і приведення своєї зовнішньоекономічної діяльності у відповідність із законами України або надання достатніх доказів неможливості (безперспективності) застосування практичних заходів, що гарантують виконання зазначеного Закону, суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності та іноземні суб'єкти господарської діяльності, до яких застосовано санкції, мають право подавати до Міністерства економіки України відповідні матеріали та виходити з клопотанням про скасування (зміна виду, тимчасове зупинення) дії санкцій.
Проте, як вбачається з матеріалів справи та з пояснень представника позивача та третьої особи до Міністерства економіки від резидента, а саме від ТОВ «Алтекс»або ініціатора подання не надходило клопотання або подання щодо скасування дії санкції, застосованої до ТОВ «Алтекс»і не було надано доказів щодо застосування Товариством з обмеженою відповідальністю практичних заходів, що гарантують виконання ст. 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» за зовнішньоекономічним контрактом від 11.10.2005 року № 231, укладеним між ТОВ «Алтекс»і фірмою -нерезидентом Sensient Food Colors Italy (Італія), або доказів неможливості застосування практичних заходів.
Стаття 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" передбачає, що продовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності здійснюється виключно за рішенням суду.
Для подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності центральний орган виконавчої влади з питань економічної політики на підставі інформації ініціатора застосування даної санкції звертається з позовною заявою до суду.
При прийнятті рішення щодо подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суд зазначає термін, на який подовжено дію цієї санкції.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Враховуючи викладене вище, беручи до уваги той факт, що відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона належними і достатніми доказами повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а відповідач належними доказами не довів факту відсутності підстав для подовження дії спеціальної санкції, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог Міністерства економіки України щодо подовження дії спеціальної санкції -тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до Товариства з обмеженою відповідальністю «Алтекс», а тому вважає, що позов слід задовольнити.
На підставі вищевикладеного, керуючись Законом України "Про зовнішньоекономічну діяльність", «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», ст.ст. 158 - 163 КАС України, суд, -
Позов Міністерства економіки України до Товариства з обмеженою відповідальністю «Алтекс»задовольнити.
Подовжити дію спеціальної санкції -тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до ТОВ «Алтекс»(код ЕДРПОУ 32093981) наказом Мінекономіки від 23.04.2009 року №373 до усунення порушення ст..2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті»за зовнішньоекономічним контрактом від 11.10.2005 року №231.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст..254КАС України.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів після отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Постанова виготовлена в повному обсязі 02.11.2010 року.
Суддя Е.А.Іванов
02 листопада 2010 року