79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
22 жовтня 2010 р. № 2а-8250/09/1370
м. Львів, вул. Чоловського, буд. 2
12 год. 36 хв. зал судових засідань № 6
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді Гулика А.Г.;
секретар судового засідання Андрушакевич Т.В.,
за участю:
представника позивача: Мацули О.І.;
відповідача: ОСОБА_2;
представник третьої особи: не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Яворівського районного центру зайнятості до ОСОБА_2, за участю третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору -відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві у Яворівському районі Львівської області про повернення коштів допомоги з безробіття, -
Яворівський районний центр зайнятості звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2, в якому просить суд стягнути з відповідача на користь Яворівського районного центру зайнятості суму коштів у розмірі 6103 грн. 42 коп.
Підставами подання позову є невиконання відповідачем своїх обов'язків застрахованої на випадок безробіття особи, внаслідок чого безпідставне отримання ним допомоги на випадок безробіття. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач під час перебування на обліку як безробітний та отримуючи допомогу з безробіття, приховував факт отримування щомісячної виплати у розмірі 15% від середньомісячної заробітної плати з відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Яворівському районі Львівської області.
Протокольною ухвалою судового засідання від 12.04.2010 року суд, в порядку ч. 2 ст. 53 КАС України, залучив до участі у справі в якості третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору -відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві у Яворівському районі Львівської області.
Ухвалою суду від 26.05.2010 року провадження у справі № 2а-8250/09/1370 -зупинено до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 2а-4081/10/1370 за позовом ОСОБА_2 до Яворівського районного центру зайнятості Львівської області про скасування наказу, а ухвалою суду від 21.09.2010 року провадження у справі поновлено.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав повністю, просить його задоволити, посилається на підстави, викладені в позовній заяві.
Відповідач в судовому засіданні проти позову заперечив. Додатково пояснив, що постановою Львівського окружного адміністративного суду від 31.05.2010 року у справі № 2а-4081/10/1370, наказ № 151 від 02.11.2009 року «Про повернення коштів ОСОБА_2.» визнано протиправним і скасовано. У зв'язку з викладеним, просить суд відмовити позивачу у задоволенні позову.
Третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору явку у повноваженого представника в судове засідання не забезпечила, хоча належним чином була повідомлена про дату, час та місце його проведення. Про причини неявки суд не повідомила, а тому, суд ухвалив розглядати справу без її участі.
Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов у задоволенні позову слід відмовити, виходячи з наступних підстав.
Яворівський міський центр зайнятості є робочим органом виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, який, відповідно п.п. 5 п. 2 ст. 12, п.п. 8, п. 1 ст. 31, ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», здійснює контроль витрат за страхуванням на випадок безробіття. Проводить розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
Як вбачається з матеріалів справи, на підставі заяви від 05.03.2008 року про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю, відповідно до Законів України «Про зайнятість населення»та «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», відповідачу - ОСОБА_2, надано статус безробітного.
З вказаної вище заяви вбачається, що відповідач на час підписання заяви про надання йому статусу безробітного не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності та не займається трудовою діяльністю. Крім того, у вказаній заяві відповідач зазначив, що пенсії не отримує, права на отримання пенсії за віком, в тому числі на пільгових умовах, та на пенсію за вислугу років немає.
Суд зазначає, що розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення здійснюється державною службою зайнятості шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної.
При цьому, перевірка достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення проводиться центром зайнятості шляхом звіряння наданої інформації з відомостями, наявними в Державній податковій адміністрації України, Пенсійному фонді України, у державних реєстраторах.
Судом встановлено, що відповідач перебуває на обліку у відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Яворівському районі, як потерпілий від трудового каліцтва та отримує щомісячну страхову виплату у розмірі 15% від середньомісячної заробітної плати. Упродовж 2008 року отримав страхові виплати у розмірі 1689 грн. 76 коп., що підтверджується постановою відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 18.10.2007 року № 67, актом від 22.02.2007 року № 1 про нещасний випадок, пов'язаний з виробництвом, актом від 30.09.2009 року № 18 перевірки достовірності отриманих доходів відповідно до ст. 35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»та довідкою про доходи.
Відповідно до матеріалів розслідування страхового випадку та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення відповідачу, відповідно до п. 5 ст. 12 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття», Яворівським районним центром зайнятості прийнято наказ № 151 від 02.11.2009 року про відшкодування коштів ОСОБА_2, котрий їх отримав обманним шляхом.
Як вбачається з матеріалів справи, зокрема, довідки Яворівського районного центру зайнятості від 16.11.2009 року № 1367091420, сума виплаченого матеріального забезпечення (допомоги з безробіття) ОСОБА_2, за період перебування на обліку, становить 6103 грн. 42 коп.
Спір між сторонами виник стосовно правомірності отримання відповідачем допомоги з безробіття.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення»від 01.03.1991 року № 803-ХІІ, зайнятість -це діяльність громадян, пов'язана із задоволенням особистих та суспільних потреб і така, що, як правило, приносить їм доход у грошовій або іншій формі. Тобто, головною ознакою зайнятості особи є факт отримання доходу на законних підставах незалежно від його способу (в тому числі, перебування в трудових відносинах, зайняття підприємницькою діяльністю, самостійне забезпечення себе роботою).
Згідно із п. 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Правовою підставою для стягнення з відповідача коштів був наказ Яворівського районного центру зайнятості від 02.11.2009 року № 151 про відшкодування коштів ОСОБА_2
Судом встановлено, що постановою Львівського окружного адміністративного суду від 31.05.2010 року у справі № 2а-4081/10/1370 за позовом ОСОБА_2 до Яворівського районного центру зайнятості Львівської області про скасування наказу, наказ № 151 від 02.11.2009 року про відшкодування коштів ОСОБА_2, визнано протиправним і скасовано.
Вказаним вище рішенням суду встановлено, що ОСОБА_2 перебував на обліку в Яворівському районному центрі занятості на законних підставах. Крім того, страхові суми, які ОСОБА_2 отримав від відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Яворівському районі Львівської області не відносяться до виду доходів отриманих від виробничої та іншої діяльності.
Згідно з ч. 1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Щодо судових витрат, то у відповідності до вимог ст. 94 КАС України, судові витрати зі сторін стягненню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позову відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови складений та підписаний 27 жовтня 2010 року.
Суддя Гулик А.Г.