79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
14 жовтня 2010 р. м. Львів № 2а-6688/10/1370
14 год. 47 хв.
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М., за участю секретаря судового засідання Шийки Н.П., представника позивача Ткача В.М., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Прокурор Городоцького району в інтересах держави в сособі Державної податкової інспекції у Городоцькому районі
до ФОП ОСОБА_3
про про стягнення заборгованості ,
Прокурор Городоцького району звернувся до Львівського окружного адміністративного суду в інтересах держави в собі державної податкової інспекції у Городоцькому районі Львівської області з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 з вимогою стягнути заборгованість по сплаті єдиного податку в сумі 245,04 грн. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач з 29.04.2003 р. зареєстрована як платник податків; у 2009 році перебувала на спрощеній системі оподаткування. Заборгованість позивача по сплаті єдиного податку за 2009 рік становить 245,04 грн. Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю та просила їх задовольнити.
Прокурор та відповідач в судове засідання повторно не з'явилися, про час та дату їх проведення повідомлялися належним чином, що підтверджується повідомленнями про вручення судових викликів. Про причину неявки суд не повідомили. Враховуючи наведені обставини та сплив встановленого КАС України строку розгляду адміністративної справи суд на підставі ст.ст. 71, 128 КАС України ухвалив розглянути справу на підставі наявних у ній доказів без участі прокурора та відповідача.
В судовому засіданні на підставі ч. 3 ст. 160 КАС України суд оголосив вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови виготовлено 19.10.2010 року.
Розглянув матеріали справи, заслухав пояснення представника позивача, дослідив долучені до матеріалів справи докази та оцінив їх в сукупності, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.
Спрощена система оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва, до яких належать і фізичні особи, зареєстровані у встановленому законом порядку як суб'єкти підприємницької діяльності, запроваджена Указом Президента України від 03.07.98 р. N 727/98 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва»(у редакції Указу Президента України від 28.06.99 р. N 746/99, далі по тексту - Указ).
Відповідно до вимог п. 1, 2 цього Указу, спрощена система оподаткування обліку та звітності запроваджується, зокрема, для фізичних осіб, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і у трудових відносинах з якими, включаючи членів їх сімей, протягом року перебуває не більше 10 осіб та обсяг виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік не перевищує 500 тис. гривень. Суб'єкти малого підприємництва-фізичні особи мають право самостійно обрати спосіб оподаткування доходів за єдиним податком шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку. Ставка єдиного податку встановлюється місцевими радами за місцем їх державної реєстрації залежно від виду діяльності і не може становити менше 20 гривень та більше 200 гривень на місяць. Сплата єдиного податку (у разі щомісячної сплати) здійснюється не пізніше 20 числа місяця, наступного за тим, в якому здійснена попередня сплата єдиного податку.
Платники податку, які в установленому Указом порядку перейшли на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності і одержали Свідоцтво про сплату єдиного податку, таким чином погодились на сплату єдиного податку в установлені Указом терміни, тому повинні дотримуватися всіх норм Указу, зокрема, сплачувати в установлений Указом термін єдиний податок за ставками, визначеними місцевою радою.
Спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, є Закон України від 21.12.2000 р. N 2181 «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»(далі - Закон №2181). Згідно пп. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 цього Закону, узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією ж статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Згідно ч. 1 ст. 20 Закону України «Про систему оподаткування», контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюється державними податковими органами та іншими державними органами в межах повноважень, визначених законами.
Згідно довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 29.06.2010 р., ОСОБА_3 зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності 18.04.2003 р. Відповідач взята на облік як платник податків у ДПІ у Городоцькому районі 29.04.2003 р. за № 1530.
На підставі заяви фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 від 10.12.2008 р. на право застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також квитанції про сплату єдиного податку їй видано Свідоцтво про сплату єдиного податку 354214, що підтверджується долученою до справи копією корінця свідоцтва.
Згідно з обліковою карткою платника єдиного податку, недоїмка фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 по сплаті єдиного податку становить 245,04 грн., в т.ч. 230,04 грн. -сума основного боргу, 15 грн. -сума пені.
З огляду на те, що станом на дату судового засідання податковий борг відповідачем не погашено, позовні вимоги прокурора в інтересах органу державної податкової служби є обґрунтованими, документально підтвердженими та підлягають до задоволення.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати у формі судового збору з відповідача не належить стягувати.
Керуючись ст.ст. 17-19, 94, 160-163 КАС України, суд -
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (АДРЕСА_1; ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь бюджету заборгованість в сумі 254 (двісті п'ятдесят чотири) грн. 04 коп.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Москаль Р.М.