Ухвала від 13.08.2024 по справі 140/8010/24

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про повернення позовної заяви в частині позовних вимог

13 серпня 2024 року ЛуцькСправа № 140/8010/24

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Стецика Н.В., одержавши позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій щодо відмови у нарахуванні та виплаті з 01.07.2023 доплати до пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб” (далі - Постанова №713); зобов'язання відповідача перерахувати та виплатити пенсію з 01.07.2023 з урахуванням щомісячної доплати у розмірі 2000 грн відповідно до Постанови №713, виходячи з розміру грошового забезпечення, встановленого на підставі рішення суду від 15.05.2023 по справі №140/3834/23, з урахуванням раніше виплачених сум.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 06.08.2024 позовну заяву було залишено без руху, встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом подання (надіслання) до суду заяви про поновлення строку звернення до суду у частині позовних вимог за період, що передує шестимісячному строку звернення до суду з цим позовом (з 01.07.2023 по 22.01.2024), у якій вказати підстави для поновлення строку, додати докази поважності причин його пропуску, або ж уточити позовні вимоги з урахуванням строку звернення до суду.

12.08.2024, на усунення недоліків позовної заяви, надійшла заява, в якій представник позивача просить поновити пропущений з поважних причин строк звернення до суду, оскільки лише після звернення із заявою та отримання відповіді від відповідача позивач достовірно дізнався про припинення йому виплати спірної доплати до пенсії, після чого без зайвих зволікань звернувся до суду з позовом. Стосовно висновків суду про те, що отримання періодичних пенсійних платежів свідчить про поінформованість позивача про припинення виплати спірної доплати, позивач вважає, що таке широке і поверхневе тлумачення спірних обставин в розглядуваному випадку суперечить такій засаді (принципу) адміністративного судочинства як верховенство права, оскільки поза розумним сумнівом позивач зацікавлений у вирішенні питання про виплату йому пенсії в повному розмірі. При цьому, тривале перебування позивача в стані правової невизначеності зумовлено безпосередніми діями (бездіяльністю) суб'єкта владних повноважень, а саме відповідача. Отже, перекладання на позивача наслідків пропуску строку звернення до суду через бездіяльність відповідача, незабезпечення належного інформування особи про зміни складових пенсійної виплати є недопустимим.

Позовну заяву в частині позовних вимог необхідно повернути позивачу без розгляду з таких мотивів та підстав.

Надаючи оцінку доводам представника позивача суд враховує, що для поновлення пропущеного процесуального строку, встановленого законом, необхідно встановити наявність поважних причин пропуску строку звернення до суду, які об'єктивно перешкоджали особі вчасно подати позовну заяву.

Частиною 1 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Частиною 2 цієї ж норми визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Як вбачається зі змісту позовної заяви, предметом цього спору є незгода позивача з тим, що йому після проведеного перерахунку пенсії на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 15.05.2023 по справі №140/3834/23 не виплачувалась доплата у розмірі 2000,00 грн відповідно до Постанови №713, починаючи з 01.07.2023.

Суд зазначає, що пенсія є щомісячним періодичним платежем, а тому в будь-якому разі її розмір відомий особі, яка її отримує. Така особа має реальну, об'єктивну можливість виявити належну зацікавленість та вчинити активні дії з метою отримання інформації про рішення, на підставі якого було здійснено призначення пенсії чи був здійснений її перерахунок, з яких складових вона складається, як обрахована та на підставі яких нормативно-правових актів був здійснений саме такий її розрахунок чи розрахунок її складових.

Судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав у постанові від 31.03.2021 у справі №240/12017/19 дійшла наступного правового висновку щодо застосування строку звернення до суду, передбаченого ст. 122 КАС України у спорах цієї категорії:

1) для визначення початку перебігу строку для звернення до суду необхідно встановити час, коли позивач дізнався або повинен був дізнатися про порушення своїх прав, свобод та інтересів. Позивачу недостатньо лише послатися на необізнаність про порушення його прав, свобод та інтересів; при зверненні до суду він повинен довести той факт, що він не міг дізнатися про порушення свого права й саме із цієї причини не звернувся за його захистом до суду протягом шести місяців від дати порушення його прав, свобод чи інтересів чи в інший визначений законом строк звернення до суду. В той же час, триваюча пасивна поведінка такої особи не свідчить про дотримання такою особою строку звернення до суду з урахуванням наявної у неї можливості знати про стан своїх прав, свобод та інтересів.

2) пенсія є щомісячним періодичним платежем, а тому в будь-якому разі її розмір відомий особі, яка її отримує щомісячно. Відтак, отримання пенсіонером листа від територіального органу Пенсійного фонду України у відповідь на його заяву не змінює момент, з якого така особа повинна була дізнатися про порушення своїх прав, а свідчить лише про час, коли вона почала вчиняти дії щодо реалізації свого права і ця дата не пов'язується з початком перебігу строку звернення до суду у разі якщо така особа без зволікань та протягом розумного строку не вчиняла активних дій щодо отримання інформації про правильність/помилковість нарахування розміру пенсії, своєчасність/несвоєчасність її перерахунку, тощо.

Верховний Суд неодноразово, зокрема у постановах від 21.02.2024 у справі №240/27663/23, від 05.03.2024 у справі №300/5476/22, від 08.05.2024 у справі №400/11403/23, висловлював правову позицію відповідно до якої, для визначення початку перебігу строку для звернення до суду необхідно встановити час, коли позивач дізнався або повинен був дізнатись про порушення своїх прав, свобод та інтересів. Позивачу недостатньо лише послатись на необізнаність про порушення його прав, свобод та інтересів; при зверненні до суду він повинен довести той факт, що він не міг дізнатися про порушення свого права й саме із цієї причини не звернувся за його захистом до суду протягом шести місяців від дати порушення його прав, свобод чи інтересів чи в інший визначений законом строк звернення до суду. В той же час, триваюча пасивна поведінка такої особи не свідчить про дотримання такою особою строку звернення до суду з урахуванням наявної у неї можливості знати про стан своїх прав, свобод та інтересів. Пенсія є щомісячним періодичним платежем, а тому в будь-якому разі її розмір відомий особі, яка її отримує щомісячно. Відтак, отримання пенсіонером листа від територіального органу Пенсійного фонду України у відповідь на його заяву не змінює момент, з якого така особа повинна була дізнатись про порушення своїх прав, а свідчить лише про час, коли вона почала вчиняти дії щодо реалізації свого права і ця дата не пов'язується з початком перебігу строку звернення до суду у разі якщо така особа без зволікань та протягом розумного строку не вчиняла активних дій щодо отримання інформації про правильність/помилковість нарахування розміру пенсії, своєчасність/несвоєчасність її перерахунку, тощо.

Суд також враховує, що причини пропуску строку є поважними, якщо обставини, які зумовили такі причини, є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що оскаржує судове рішення, та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій та підтверджені належними доказами.

Вказана правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 17.03.2021 у справі №160/6430/20.

Про порушення своїх прав, яке полягає у нездійснення виплати щомісячної доплати до пенсії згідно з Постановою №713, позивач повинен був дізнатися з липня 2023 року (після проведення відповідачем перерахунку пенсії на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 15.05.2023 по справі №140/3834/23).

Однак позов про оскарження дій щодо припинення виплати доплати до пенсії позивач подав до суду лише 23.07.2024 (дата відправлення поштової кореспонденції з цим позовом).

Суд вказує, що отримання листа відповідача від 14.05.2024 №6533-6051/А-02/8-0800/24 у відповідь на заяву представника позивача не змінює момент, з якого позивач повинен був дізнатися про порушення своїх прав, а свідчить лише про час, коли він почав вчиняти дії щодо реалізації свого права на отримання доплати до пенсії і ця дата не пов'язується з початком перебігу строку звернення до суду в даному випадку (постанова Верховного Суду від 31.03.2021 у справі №240/12017/19).

Так, правові висновки Верховного Суду по справі № 420/8355/22, на постанову від 20.07.2023 якого посилається представник позивача, як на підставу відсутності факту пропуску позивачем строку звернення до суду, стосуються незастосуванню положень ст. ст. 122, 123 КАС України до спорів, які виникли у зв'язку із поновленням виплати раніше призначених (нарахованих) пенсій громадянам України, які проживають за її межами, на підставі Рішення Конституційного Суду України від 07.10.2009 № 25-рп/2009.

Таким чином спірні правовідносини у межах даної справи та справи №420/8355/22 не є подібними, тому висновки викладені в постанові Верховного Суду від 20.07.2023 у межах справи № 420/8355/22 не підлягають застосування до спірних правовідносин у межах даної справи.

Слід зауважити, що положення ч. 2 ст. 51 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” поширюються виключно на випадки перерахунків розмірів раніше вже призначених пенсій у зв'язку із підвищенням поточної винагороди діючого публічного службовця, непроведених (або неправильно проведених) з види терорганів системи Пенсійного фонду України або державного органу, який видає довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії.

Відносини з приводу призначення, обчислення, нарахування і виплати доплати у порядку постанови КМУ від 14.07.2021 №713 не підпадають під дію ч. 2 ст. 51 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”, позаяк згаданий платіж має іншу правову природу, суть та механізм призначення.

У силу правових висновків постанови Верховного Суду від 21.02.2024 по справі №240/27663/23 та постанови Верховного Суду від 05.03.2024 по справі №300/5476/22 до вимоги про виплату щомісячної додаткової доплати до пенсії у порядку постанови КМУ від 14.07.2021 №713 застосовується строк звернення до суду згідно з ч.2 ст.122 КАС України.

З урахуванням наведеного, суд зазначає про те, що реалізація позивачем права на звернення до суду з позовною заявою в рамках строку звернення до суду залежить виключно від нього самого, а не від дій чи бездіяльності відповідача, формування судової практики і таке інше. Нереалізація цього права зумовлена власною пасивною поведінкою позивача.

За загальним правилом поважними причинами визнаються ті обставини, існування яких є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи та пов'язані з дійсними істотними перешкодами та труднощами для своєчасного звернення до суду з даним позовом.

Отже, позивач пропустив строк звернення до суду, встановлений ст. 122 КАС України. У заяві про поновлення процесуального строку звернення до суду позивач не обґрунтував належними доказами поважності причин пропуску строку звернення до суду, які пов'язані з об'єктивно непереборними обставинами чи істотними перешкодами.

Враховуючи викладене в сукупності, суд не встановив переконливих фактичних обставин, які б свідчили про дійсні істотні перешкоди чи труднощі для своєчасного звернення позивача до суду за захистом своїх прав, тому не визнає поважними вказані позивачем причини пропуску строку звернення до суду з позовом в частині визнання протиправними дій відповідача щодо відмови позивачу у нарахуванні та виплати щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн, а також зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити доплату до пенсії згідно з Постановою №713, за період з 01.07.2023 по 22.01.2024.

Така правова позиція щодо обрахунку строку звернення до суду відповідає, зокрема, позиції Верховного Суду, яка висловлена у постанові від 21.02.2024 у справі №240/27663/23.

Наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду передбачені ст. 123 КАС України.

Відповідно до ч. 1 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

При цьому, згідно з ч. 2 ст. 123 КАС України якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.

У силу п. 9 ч. 4 ст. 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, у випадках, передбачених ч. 2 ст. 123 цього Кодексу.

Враховуючи викладене, оскільки підстави для визнання поважними причин пропуску позивачем строку звернення до суду відсутні, суд вважає за необхідне повернути позовну заяву позивачу в частині позовних вимог про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови позивачу у нарахуванні та виплати щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн, а також зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити доплату до пенсії згідно з Постановою №713, за період з 01.07.2023 по 22.01.2024.

Згідно із ч. 5 ст. 169 КАС України суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи без розгляду не пізніше п'яти днів з дня її надходження або з дня закінчення строку на усунення недоліків.

Керуючись п. 9 ч. 4 ст. 169, ст. ст. 241, 248 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

В задоволенні заяви про поновлення строку звернення до суду в частині позовних вимог відмовити.

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії в частині позовних вимог про визнання протиправними дій та зобов'язання перерахувати та виплатити пенсію з урахуванням щомісячної доплати у розмірі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб”, виходячи з розміру грошового забезпечення, встановленого на підставі рішення суду від 15.05.2023 по справі №140/3834/23, з урахуванням раніше виплачених сум, за період з 01.07.2023 по 22.01.2024 повернути позивачу без розгляду.

Копію ухвали про повернення позовної заяви в частині позовних вимог надіслати особі, яка її подала.

Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 256 КАС України, та може бути оскаржена в апеляційному порядку у спосіб подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя Н.В. Стецик