про передачу адміністративної справи за підсудністю
13 серпня 2024 року ЛуцькСправа № 140/8325/24
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Сороки Ю.Ю., вивчивши позовну заяву ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся в суд із позовом до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дій щодо відмови підготувати довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 17.07.2021 відповідно до положень статті 42 Закону України від 17.09.2020 № 912-ІХ «Про розвідку», постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 729 Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704» та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.08.2021 перерахунку основного розміру його пенсії.
Зобов'язання Військової частини НОМЕР_1 підготувати і надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 17.07.2021 відповідно до положень статті 42 Закону України від 17.09.2020 № 912-ІХ «Про розвідку», постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 729 Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704» та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.08.2021 перерахунку основного розміру його пенсії.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до частини першої статті 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Згідно з частиною другою статті 26 КАС України позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
З матеріалів позовної заяви вбачається, що позивач ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 та відповідач Військова частина НОМЕР_1 знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 .
Таким чином, ні позивач, ні відповідач у справі не зареєстровані у Волинській області, що вказує на те, що дана адміністративна справа територіально не підсудна та не підлягає вирішенню Волинським окружним адміністративним судом.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Згідно з статтею 30 КАС України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
Адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 29 КАС України, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана.
Враховуючи, що адміністративна справа не належить до територіальної юрисдикції (підсудності) Волинського окружного адміністративного суду, суддя вважає за необхідне адміністративну справу № 140/8325/24 направити за підсудністю до суду за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання позивача, а саме до Київського окружного адміністративного суду.
Керуючись статтями 26, 29, 171, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Передати адміністративну справу №140/8325/24 за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити дії на розгляд Київському окружному адміністративному суду (01133, м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26).
Копію ухвали надіслати позивачу для відома.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 256 КАС України та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя Ю.Ю. Сорока