Справа № 522/7505/24
Провадження №3/522/4247/24
13 серпня 2024 року м. Одеса
Приморський районний суд м. Одеси у складі:
головуючої судді Косіциної В.В.,
розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли до Приморського районного суду міста Одеси з Відділу поліції №2 Одеського районного управління поліції №1 ГУНП в Одеській області про притягнення до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 за статтею 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення
13 травня 2024 року до Приморського районного суду м. Одеси з Відділу поліції №2 Одеського районного управління поліції №1 ГУНП в Одеській області надійшли матеріали справи про адміністративне правопорушення, за фактом вчинення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 , адміністративного правопорушення, передбаченого с.173 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
За результатами автоматизованого розподілу справа була передана на розгляд судді Косіциній В.В.
Судове засідання було призначено на 28 травня 2024 року, та пізніше відкладено на 27 червня 2024 року, на 11 липня 2024 року та на 13 серпня 2024 року у зв'язку із неявкою особи, що притягується до адміністративної відповідальності у судове засідання.
У судове засідання, призначене на 13 серпня 2024 року, особа, що притягується до адміністративної відповідальності - не зв'явилася.
Будь-яких інших заяв або клопотань - не надходило.
В своїх рішеннях у справах «Рябих проти Росії» (заява № 52854/99, рішення від 24 липня 2003 року, пункт 52) та «Пономарьов проти України» (заява № 3236/03 від 03 квітня 2008, пункт 40) Європейський суд з прав людини зазначив, що правова визначеність передбачає повагу до принципу resjudicata, тобто принципу остаточності судових рішень.
Встановлення в законі строків на розгляд справи про адміністративне правопорушення також спрямоване на забезпечення вказаного принципу.
З огляду на вищевикладене, а саме ту обставину, що суд вичерпав всі можливі засоби повідомлення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності про дату, місце та час судового засідання, суд дійшов до висновку про наявність підстав для розгляду справи в порядку письмового провадження за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, на підставі доказів, що наявні в матеріалах справи.
Суд дослідивши матеріалів справи встановив наступні обставини та дійшов до наступних висновків.
Зі змісту протоколу серії ВАД №304153 від 08.05.2024 року вбачається, що 26.04.2024 року 15 годині 00 хвилин, ОСОБА_1 знаходячись на ринку «Привоз» де у конфліктній ситуації з сусідкою висловлювалася брутальною лайкою, чим порушила громадський порядок.
Стаття 173 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за дрібне хуліганство, тобто нецензурна лайка в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
Верховний Суд України у постанові від 4 жовтня 2012 року (справа № 5-17 кс 12) сформулював правову позицію, відповідно до якої громадський порядок слід розуміти як стан суспільних відносин, що виник, сформувався, змінюється та існує під впливом дії правових норм (значною мірою), моральних засад, звичаїв, етичних правил, традицій, інших позаюридичних чинників і знаходить свій вияв (відображається) у безпечності громадського спокою, охороні здоров'я, честі та гідності людини, її прав та свобод, зокрема, права на відпочинок, усталених правил співжиття, комунікації (спілкування), у поведінці в побуті, у повазі і ставленні членів спільноти один до одного тощо.
Посягання на ці відносини здійснюються в активній формі, в основному з ініціативи правопорушника або через використання незначного (нікчемного) приводу, як правило, відбуваються в публічних (громадських, людних) місцях, супроводжуються ненормативною (брутальною, нецензурною) лексикою та/або фізичним насильством, зокрема із використанням травмуючих властивостей таких предметів, як вогнепальна зброя, і призводять до заподіяння моральної та матеріальної шкоди.
Особливість мотиву хуліганства полягає у причинній зумовленості. Спонуки вчинити такі дії можуть бути різні. Поєднує їх те, що вони, здебільшого, позбавлені будь-якої необхідності, нерідко постають із бажання особи показати свою ніби вищість (винятковість), чи з розгнузданого самолюбства, пов'язаного з неповагою до особи, людської гідності, байдужим ставленням до законів і правил поведінки.
Згідно з ч. 1 ст. 251КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Доказами, за фактом вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 173 КУпАП є:
- протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД №304153 від 08.05.2024 року, за фактом вчинення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , АДРЕСА_2 , адміністративного правопорушення, передбаченого с.173 Кодексу України про адміністративні правопорушення., з якого вбачається, права та обов'язки особи, яка притягується до відповідальності - роз'яснені, пояснила, що вчиняти правопорушення більше не буде;
- рапорт, з якого вбачається, що 08.05.2024 року до опорного пункту була запрошена ОСОБА_1 , яка пояснила, що дійсно між нею та ОСОБА_2 виникло непорозуміння, у момент якої вона не втримала своїх емоцій та виразилася брутальною лайкою;
- пояснення ОСОБА_2 , відповідно до якого 26.04.2024 року о 15 годині 00 хвилин між нею та ОСОБА_1 почався конфлікт, у якому вона повела себе агресовно та почала висловлюватися брутальною лайкою, чим порушила її честь та гідність;
- пояснення ОСОБА_1 , відповідно до яких 26.04.2024 році вона перебуваючи на своєму робочому місці між нею та ОСОБА_2 виник конфлікт під час якого вона висловлювалася нецензурною лайкою;
- пояснення ОСОБА_3 , відповідно до яких, 26.04.2024 року на ринку «Привоз» вона стала свідком того, як між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 виник конфлікт під час якого ОСОБА_1 виразилася брутальною лайкою;
- заява про визнання вини.
На думку суду, дії ОСОБА_1 , а саме, брутальна лайка в громадському місці є такими, що порушують положення статті 173 КУпАП.
Тому, суд доходить до висновку про визнання винуватим ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.173 КУпАП.
Однак, згідно приписів п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення.
Дослідивши матеріали справи встановлено, що датою вчинення адміністративного правопорушення є 26 квітня 2024 року.
Оскільки, дане адміністративне правопорушення було вчинене 26 квітня 2024 року, то на момент розгляду справи, тобто, 13 серпня 2024 року строки накладення адміністративного стягнення - сплинули, у зв'язку з чим суд вважає необхідним відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження у справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ст. 173 КУпАП, закрити у зв'язку з закінченням строків, передбачених ст. 38 КУпАП для накладення адміністративного стягнення.
На підставі викладеного та керуючись ст. 7, 24, 38, 173, 247, 280, 283, 284, 285 КУпАП,-
Провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності громадянки України, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 за статтею 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення - закрити, у зв'язку із закінченням строків, передбачених ч. 2 ст. 38 КУпАП, на підставі п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення в апеляційному порядку.
Суддя Косіцина В.В.