Постанова від 09.08.2024 по справі 739/1726/24

Справа № 739/1726/24

Провадження № 3/739/830/24

ПОСТАНОВА

про повернення матеріалів для доопрацювання

09 серпня 2024 року м. Новгород-Сіверський

Суддя Новгород-Сіверського районного суду Чернігівської області Іващенко А.І., розглянувши матеріали справи, яка надійшли з Новгород-Сіверського ВП ГУНП в Чернігівській області про притягнення до адміністративної відповідальності : ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , військовослужбовця в/ч- НОМЕР_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності, передбаченої ч.3 ст.126 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 253628 від 20 липня 2024 року (далі - Протокол), складеного інспектором СРПП Новгород-Сіверського РВП ГУНП в Чернігівській області Кожедуб В.Д., 20.07.2024 року о 15 год. 32 хв. на вул. Шевченка б.27, м. Новгород-Сіверський Чернігівської області ОСОБА_1 керував автомобілем ЗАЗ-110307 днз. НОМЕР_2 будучи тимчасово обмеженим у праві керування транспортними засобами постановою №56462168 Біляївського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), чим порушив вимоги п.2.1-а Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність ч. 3 ст. 126 КУпАП. В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, ніяких заяв стосовно розгляду адміністративного матеріалу суду не надав. Дослідивши протокол серії ААД № 253628 від 20 липня 2024року та додані матеріали суддя приходить до наступного висновку. Згідно ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Згідно з вимогами п. 1 розділу IІ Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі від 07.11.2015, до протоколу про адміністративне правопорушення долучаються: письмові пояснення свідків правопорушення у разі їх наявності; акт огляду та тимчасового затримання транспортного засобу у разі здійснення його затримання; акт огляду на стан сп'яніння у разі проведення огляду на стан сп'яніння; інші документи та матеріали, які містять інформацію про правопорушення. Відповідно до ст. 278 КУпАП, під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити, чи правильно складено протокол про адміністративне правопорушення та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення. Так, дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч. 3 ст. 126 КУпАП. Відповідно до ч. 3 ст. 126 КУпАП, дії особи можуть бути кваліфіковані за цією статтею у випадку керування транспортним засобом особою, стосовно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами.

Водночас, до протоколу долучено копію постанови державного виконавця, ВП № 56462168, згідно якої встановлено тимчасове обмеження ОСОБА_1 у праві керування транспортними засобами до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі згідно виконавчого листа №496/1868/16-ц, виданого 19.09.2016, однак дана постанова не містить підпису відповідальної особи, яка її склала чи виготовила, та не засвідчена печаткою установи. Тобто наданий суду доказ у справі є взагалі ніким не підписаний і не засвідчений. Більш того, відповідальність за порушення п.2.1-а Правил дорожнього руху, передбачена ч.1 ст. 126 КУпАП, а не ч.3 ст.126 КУпАП. Таким чином, посадова особа в протоколі про адміністративне правопорушення, невірна зазначила порушення вимог чинного законодавства, за яке передбачена відповідальність за ч.3 ст.126 КУпАП. Враховуючи, що доказування у справі не може ґрунтуватися припущеннях, вказане не дає можливості встановити, чи вірно кваліфіковані дії особи, яка притягується до адміністративної відповідальності. При цьому, згідно ч. 2 ст. 251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу. Згідно з ч. 1 ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. З огляду на практику ЄСПЛ, враховуючи рішення у справі «Надточій проти України», в тому числі п.п. 24 - 29, оскільки згідно ст.ст. 268 - 275 КУпАП України не передбачено участь представника органу чи посадової особи, що склав протокол про адміністративне правопорушення, під час розгляду справи про адміністративне правопорушення, також нормами КУпАП України не встановлено повідомлення його про дату розгляду справи та процесуальний статус як учасника судового розгляду, водночас ст. 251 КУпАП України встановлено, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу, суд позбавлений можливості самостійно збирати докази щодо встановлення обставин зазначеного правопорушення. Враховуючи викладене, суд позбавлений можливості самостійно збирати докази. В інакшому випадку самостійне збирання доказів судом ставитиме під сумнів справедливість, а отже безсторонність, судового розгляду. Таким чином, враховуючи вищевикладене адміністративний матеріал не може розглядатись суддею без усунення порушень, допущених при його складанні, оскільки за наслідками таких встановлених недоліків немає можливості повно, всебічно та об'єктивно розглянути дану справу. Тому суд, у відповідності до положень ст.ст. 268, 277 КУпАП, вважає необхідним даний адміністративний матеріал повернути до Новгород-Сіверського РВП ГУНП у Чернігівській області для належного оформлення. Суд звертає увагу на строки розгляду адміністративних матеріалів, тому роз'яснює необхідність терміново доопрацювати надані матеріали та направити їх на розгляд суду. На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 283, 284 КУпАП, суддя,

ПОСТАНОВИВ:

Матеріали справи відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності, передбаченої ч.3 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення повернути до Новгород-Сіверського ВП ГУНП в Чернігівській області для оформлення належним чином. Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя Іващенко А.І.