Справа №590/755/24
Провадження №1-кп/590/131/24
13 серпня 2024 року смт. Ямпіль
Ямпільський районний суд Сумської області в складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
за участю сторін кримінального провадження:
прокурора: ОСОБА_3 ,
обвинуваченої - ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в смт. Ямпіль Сумської області кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12024200490000700 від 07.06.2024 року за обвинуваченням:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Шатрище Сумської області, громадянки України, з середньо-спеціальною освітою, неодруженої, зареєстрованої та фактично проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимої,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст.366-3 КК України,
В провадженні суду перебуває наведене кримінальне провадження, по якому ОСОБА_4 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст.366-3 КК України, а саме в умисному неподанні суб'єктом декларування декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбачене Законом України «Про запобігання корупції».
Так, ОСОБА_4 була обрана депутатом Шатрищенської сільської ради Шосткинського району Сумської області (повноваження почалися відповідно до рішення І сесії VII скликання вказаної сільської ради з 06 листопада 2015 року, а закінчилися в день відкриття І сесії VIII скликання Ямпільської селищної ради Сумської області, тобто 08 грудня 2020 року).
Абзацом 2 ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3 вказаного Закону, зобов'язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Відповідно до підпункту 3 пункту 5 розділу ІІ Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції (далі - Національне агентство) від 10.06.2016 №3, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за №959/29089, декларація суб'єкта декларування, який припинив діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подається до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком, у якому було припинено таку діяльність. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Рішенням Національного агентства від 10.06.2016 №3 «Про функціонування Єдиного державного реєстру осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за №959/29089 (зі змінами), затверджено форму декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Частиною 1 Правил заповнення форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, визначено, що декларація заповнюється та подається особисто суб'єктом декларування на веб-сайті Національного агентства через власний персональний електронний кабінет суб'єкта декларування у системі Реєстру, шляхом заповнення електронної форми.
В порушення вказаних вимог, ОСОБА_4 , будучи суб'єктом декларування згідно підпункту «б» пункту 1 частини першої статті ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», повноваження якого закінчилися в день відкриття І сесії VIII скликання Ямпільської селищної ради Сумської області, тобто 08 грудня 2020 року, діючи умисно, в період часу з 00 годин 00 хвилин 01 січня 2021 по 00 годин 00 хвилин 01 квітня 2021 року, перебуваючи за місцем мешкання в с. Шатрище, маючи реальну можливість та достовірно знаючи про обов'язок подання до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування відповідної декларації, всупереч вимогам абзацу 2 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», умисно не подала, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2020 рік, тобто за період з 01.01.2020 по 31.12.2020.
Згідно відомостей Національного агентства станом на 10.07.2024 ОСОБА_4 , декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період з 01.01.2020 по 31.12.2020 (за 2020 рік) не подала.
Обвинувачена ОСОБА_4 13.08.2024 року через канцелярію суду подала клопотання про звільнення її від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального проступку, передбаченого ст.366-3 КК України, у зв'язку із закінченням строків давності, яке підтримала в підготовчому судовому засіданні.
Прокурор ОСОБА_3 проти задоволення клопотання не заперечував та підтвердив, що строк давності притягнення ОСОБА_4 до кримінальної відповідальності дійсно сплинув. Також зазначив, що перебіг строку давності у цьому провадженні не зупинявся та не переривався, а даних про те, що останньою вчинено у цей період будь-який інший злочин, у сторони обвинувачення немає.
Заслухавши позиції учасників, перевіривши матеріали кримінального провадження в межах доводів обвинуваченого, наведених у клопотанні, суд дійшов наступних висновків.
Якщо під час здійснення судового провадження щодо провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання (ч.4 ст.286 КПК України).
Згідно з п.1 ч.2 ст.284 КПК України, кримінальне провадження закривається судом у зв'язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Як прямо передбачено ч.1 ст.285 КПК України, особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Виходячи з положень п.1 ч.1 ст.49 КК України, особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального проступку, за який передбачене покарання менш суворе, ніж обмеження волі, і до дня набрання вироком законної сили минули два роки.
У даному випадку, початком перебігу строків давності є день, до настання якого ОСОБА_4 зобов'язана була подати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті НАЗК декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2020 рік за формою, що визначається НАЗК, - 01.04.2021 року.
Відповідні дії ОСОБА_4 кваліфіковано за ст.366-3 КК України (у редакції Закону №1074-ІХ від 04.12.2020 р.).
Враховуючи вимоги ст.ст. 4, 5 КК України щодо чинності закону про кримінальну відповідальність в часі, у даній справі підлягає застосуванню закон про кримінальну відповідальність, який діяв на час вчинення кримінального правопорушення.
Станом на час вчинення кримінального правопорушення санкція ст.366-3 КК України передбачала покарання у вигляді штрафу від двох тисяч п'ятисот до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк від ста п'ятдесяти до двохсот сорока годин, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років. Отже, зазначене діяння у відповідності до ч.2 ст.12 КК України є кримінальним проступком, строк давності за яким згідно з п.1 ч.1 ст.49 КК України становить два роки.
Будь-яких обставин, які б свідчили про наявність підстав для зупинення або переривання строків давності, передбачених ч.2, ч.3 ст.49 КК України, зокрема даних про вчинення ОСОБА_4 нового кримінального правопорушення чи вчинення умисних дій, направлених на ухилення від досудового розслідування або суду, судом не встановлено.
За наведених обставин суд дійшов висновку, що з дня вчинення ОСОБА_4 інкримінованого кримінального правопорушення строки притягнення до кримінальної відповідальності, передбачені п.1 ч.1 ст.49 КК України, сплинули - зокрема, 01.04.2023 року (тобто, ще до направлення обвинувального акта до суду).
Враховуючи, що ОСОБА_4 не лише надала згоду на звільнення її від кримінальної відповідальності, у зв'язку із закінченням строків давності, а й подала про це відповідне клопотання, вона підлягає звільненню від кримінальної відповідальності. Водночас, розглядаючи вказане клопотання, суд не вирішує питання про винуватість чи невинуватість обвинуваченої, оскільки у відповідності до ч.4 ст.286 КПК України клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності розглядається невідкладно, а отже суд позбавлений можливості продовжити дослідження доказів та встановити обставини інкримінованого кримінального правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст.49 КК України, п.1 ч.2 ст. 284, 376, КПК України, суд
Клопотання обвинуваченої ОСОБА_4 про звільнення її від кримінальної відповідальності - задовольнити.
Звільнити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст.366-3 КК України, на підставі ст.49 КК України, у зв'язку із закінченням строків давності.
Кримінальне провадження, внесене в Єдиний реєстр досудових розслідувань за №12024200490000700 від 07.06.2024 року, по обвинуваченню ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст.366-3 КК України - закрити, у зв'язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Ухвала може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду протягом семи днів з дня її оголошення.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Суддя ОСОБА_1