Справа №590/590/24
Провадження 3/590/332/24
Провадження 3/590/422/24
Провадження 3/590/451/24
Провадження 3/590/452/24
12 серпня 2024 року смт. Ямпіль
Суддя Ямпільського районного суду Сумської області Деркач І.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали, які надійшли від Шосткинського РУП ГУНП в Сумській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, паспорт громадянина України № НОМЕР_1 , орган, що видав 5928, дата видачі 27.10.2023, непрацюючого, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , раніше до адміністративної відповідальності притягувався: 08.02.2024 за ч.2 ст.126 КУпАП,
за ч.1 ст.51, ч.1 ст.122-2, ч.5 ст.126 КУпАП,
установив:
До Ямпільського районного суду Сумської області від Шосткинського РУП ГУНП в Сумській області надійшли матеріали про вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ч.5 ст.126, ч.1 ст.122-2, ч.1 ст.51 КУпАП.
Постановою суду від 12.08.2024 об'єднано в одне провадження адміністративні матеріали за номерами справи №590/590/24 (провадження №3/590/332/24), №590/750/24 (провадження №3/590/422/24), №590/812/24 (провадження №3/590/451/24), №590/813/24 (провадження №3/590/452/24), складені відносно ОСОБА_1 , про притягнення його до адміністративної відповідальності за правопорушення, передбачені ч.1 ст.51, ч.1 ст.122-2, ч.5 ст.126 КУпАП, присвоївши справі єдиний унікальний номер справи 590/590/24.
Як слідує з протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №284425 від 18.05.2024 року: 18.05.2024 року о 10 годині 48 хвилин ОСОБА_1 в смт. Ямпіль Сумської області по вул. Спасо-Преображенська, 44 керував автомобілем ВАЗ 21061, днз НОМЕР_2 , без посвідчення водія, тобто не маючи права керування таким транспортним засобом, повторно протягом року, чим порушив вимоги п.2.1а Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність за ч.5 ст.126 КУпАП.
Як слідує з протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №194670 від 03.07.2024 року: ОСОБА_1 29.06.2024 року о 07 год 00 хв., перебуваючи в будинку ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_3 , вчинив дрібне викрадення чужого майна, а саме: здійснив крадіжку продуктів харчування, які знаходились в холодильнику в будинку, спричинивши ОСОБА_2 матеріальні збитки на суму 250,00 грн, чим вчинив правопорушення, передбачене ч.1 ст.51 КУпАП.
Як слідує з протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №102589 від 18.07.2024 року, 18.07.2024 року о 11 год 50 хв, по вул. Кооперативна в м. Журавське (Дружба) Сумської області ОСОБА_1 , керуючи автомобілем ВАЗ 21061, днз НОМЕР_2 , на вимогу працівників поліції про зупинку, завчасно подану за допомогою проблискових маячків червоного та синього кольорів та гучномовця, не зупинився, чим порушив вимоги п.2.4, п.8.9б Правил дорожнього руху та вчинив правопорушення, передбачене ч.1 ст.122-2 КУпАП, тобто невиконання водіями вимог поліцейського про зупинку транспортного засобу.
Як слідує з протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №102588 від 18.07.2024 року: 18.07.2024 року о 11 год 50 хв, по вул. Кооперативна в м. Журавське (Дружба) Сумської області ОСОБА_1 керував автомобілем ВАЗ 21061, днз НОМЕР_2 , без посвідчення водія, тобто не маючи права керування таким транспортним засобом, повторно протягом року, чим порушив вимоги п.2.1а Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність за ч.5 ст.126 КУпАП.
В судовому засіданні, 12.08.2024 ОСОБА_1 свою провину у вчиненні інкримінованих йому адміністративних правопорушень визнав повністю .
Факт скоєння правопорушень ОСОБА_1 підтверджується доданими матеріалами до протоколу про адміністративне правопорушення, а саме: копією постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕНА №140402, відповідно до якої ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 08.02.2024 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.126 КУпАП та накладено стягнення у виді штрафу в розмірі 3400,00 грн (постанова набарала законної сили 24.02.2024); копією електронного рапорту від 29.06.2024 (форма виводу); протоколом прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу подію від 29.06.2024; протоколом огляду місця події від 29.06.2024; письмовими поясненнями ОСОБА_2 від 29.06.2024; письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 03.07.2024; відеозаписами, на яких зафіксовано порушення правил дорожнього руху.
Протоколи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 складені уповноваженою особою, з дотриманням вимог ст.256 КУпАП.
Відповідно до ч.1 ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, крім іншого, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, висновком експерта та показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, а згідно ч.2 цієї норми Закону обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст.255 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 7 та статтями 245, 280 КУпАП визначено, що провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності, всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин кожної справи, правильного і справедливого її вирішення. Суддя зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також інші, що мають значення для правильного вирішення справи.
Постанова суду, згідно ст.283 КУпАП, має ґрунтуватися на обставинах, встановлених при розгляді справи, на достатніх і незаперечних доказах.
Згідно зі ст.36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи які одночасно розглядаються одним і тим же органом, стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністартивної відповідальності, передбаченої ч.1 ст.51 КУпАП, суд приходить до наступних висновків.
Так, санкція частини 1 статті 51 КУпАП передбачає відповідальність за дрібне викрадення чужого майна шляхом крадіжки, шахрайства, привласнення чи розтрати.
Дослідивши протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД №194648 від 20.06.2024, а також додані до нього матеріали справи, вважаю, що ОСОБА_1 вчинив правопорушення, за яке передбачена відповідальність за ч.1 ст.51 КУпАП.
Щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністартивної відповідальності, передбаченої ч.1 ст.122-2 КУпАП, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до п.2.4 Правил дорожнього руху України, на вимогу поліцейського водій повинен зупинитися з дотриманням вимог цих Правил.
Відповідно до п.8.9б Правил дорожнього руху України, вимога про зупинку транспортного засобу подається поліцейським за допомогою увімкненого проблискового маячка синього і червоного або лише червоного кольору та (або) спеціального звукового сигналу. Водій повинен зупинити транспортний засіб у вказаному місці з дотриманням правил зупинки.
Відповідальність за порушення пунктів 2.4, 8.9б ПДР України передбачена статтею 122-2 КУпАП.
Таким чином, законодавством встановлено, що водій зобов'язаний зупинитися на вимогу працівника поліції, в той час як відмова виконати вимогу працівника поліції про зупинку тягне за собою адміністративну відповідальність.
Протокол про адміністративне правопорушення складений поліцейським саме за відмову ОСОБА_1 здійснити зупинку на вимогу працівника поліції, тобто поліцейським встановлено порушення ОСОБА_1 вимог п.2.4, п.8.9б ПДР України.
Санкція частини 1 статті 122-2 КУпАП передбачає відповідальність за невиконання водіями вимог поліцейського, а водіями військових транспортних засобів - вимог посадової особи військової інспекції безпеки дорожнього руху Військової служби правопорядку у Збройних Силах України про зупинку транспортного засобу.
Щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністартивної відповідальності, передбаченої ч.5 ст.126 КУпАП, суд приходить до наступних висновків.
Так, згідно з п.2.1а Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року № 1306, водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення на право керування транспортним засобом відповідної категорії.
Так, санкція ч.2 ст.126 КУпАП передбачає відповідальність за керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом.
Санкція ч.5 ст.126 КУпАП передбачає відповідальність за повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті.
Відповідно до копії постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕНА №140402, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 08.02.2024 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.126 КУпАП та накладено стягнення у виді штрафу в розмірі 3400,00 грн (постанова набарала законної сили 24.02.2024).
Відповідно до довідки, наданої поліцейським СРПП ВПД №1 (с.Ямпіль) Шосткинського РУП ГУНП в Сумській області від 18.05.2024, станом на 18.05.2024 згідно наявних облікових даних системи «Інформаційний портал Національної поліції України» ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканець АДРЕСА_2 , не отримував посвідчення водія; ОСОБА_1 серед осіб, позбавлених права керування ТЗ, не значиться.
Обставин, що помякшують відповідальність за адміністративне правопорушення не встановлено. Обставиною, що обтяжує відповідальність є повторне протягом року вчинення однорідного правопорушення, за яке ОСОБА_1 вже було піддано адміністративному стягненню.
Відповідно до пункту 28 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті" №14 від 23.12.2005 не можна накладати стягнення у виді оплатного вилучення транспортного засобу на особу, яка вчинила відповідне правопорушення, керуючи транспортним засобом, що належить іншій особі.
За таких обставин, вважаю за неможливе застосувати до ОСОБА_1 такий вид додаткового стягнення як оплатне вилучення транспортного засобу.
Враховуючи вище наведені обставини та вимоги закону, слід дійти висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.51, ч.1 ст.122-2, ч.5 ст.126 КУпАП та вирішуючи питання про застосування стягнення, відповідно до статті 33, 36 КУпАП, враховуючи характер вчинених правопорушень, які становить значну суспільну небезпеку в сфері безпеки дорожнього руху, ступінь вини та особу, що притягається до адміністративної відповідальності, відсутність обставин, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, з метою виправлення ОСОБА_1 , а також запобігання вчиненню нових правопорушень, суд вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення в межах санкції ч.5 ст.126 КУпАП, встановленої за більш серйозне правопорушення, з числа вчинених у виді штрафу в розмірі, передбаченому санкцією ч.5 ст.126 КУпАП з позбавленням права керування транспортними засобами та без оплатного вилучення транспортного засобу.
На підставі ст.40-1 КУпАП з правопорушника на користь держави підлягає стягненню судовий збір у сумі 605,60 грн. (шістсот п'ять грн. 60 коп.).
На підставі викладеного, керуючись ст.33, ст.36, ч.1 ст.51, ч.1 ст.122-2, ч.5 ст.126, ст.251, ст.252, ст.280, ст.283 КУпАП, суддя,
постановив:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.51, ч.1 ст.122-2, ч.5 ст.126 КУпАП та з урахуванням ст.36 КУпАП накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 2400 (двох тисяч чотирьохсот) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 40800,00 грн (сорок тисяч вісімсот грн 00 коп.) з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 5 (п'ять) років без оплатного вилучення транспортного засобу.
Банківські реквізити для сплати штрафу: призначення платежу: адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху (крім адміністративних штрафів за адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі); отримувач коштів: ГУК Сум. обл /Сумська обл /21081300; код ЄДРПОУ: 37970404; банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.);рахунок: UA628999980313090149000018001; код платежу: 21081300; найменування коду класифікації доходів бюджету - адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху (крім адміністративних штрафів за адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь Державної судової адміністрації України, місце знаходження: вул. Липська, 18/5, м. Київ, 01602, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України (код ЄДРПОУ): 26255795, судовий збір у розмірі 605,60 грн. (шістсот п'ять грн. 60 коп.).
Банківські реквізити для сплати судового збору: призначення платежу: судовий збір по справі про адміністративне правопорушення про накладення адміністративного стягнення з вказівкою прізвища, ім'я та по-батькові, отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; код ЄДРПОУ: 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); МФО: 899998; рахунок: UA908999980313111256000026001; код платежу: 22030106.
У відповідності із ст.307 та ч.2 ст.308 КУпАП штраф має бути сплачений правопорушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня отримання копії постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу у вказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається в порядку примусового виконання та з правопорушника підлягає стягненню подвійний розмір штрафу, зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги до Сумського апеляційного суду через суд першої інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги.
Суддя: І.М. Деркач