Постанова від 12.08.2024 по справі 140/636/23

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 серпня 2024 року Справа № 140/636/23 пров. № А/857/11978/23

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії:

судді-доповідача - Качмара В.Я.,

суддів - Затолочного В.С., Кузьмича С.М.,

розглянувши у порядку письмового провадження в м.Львові справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Паливно-торгова фірма «Укр-Петроль» до Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області про скасування рішення, провадження в якій відкрито за апеляційною скаргою Товариство з обмеженою відповідальністю «Паливно-торгова фірма «Укр-Петроль» на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 18 травня 2023 року (суддя Плахтій Н.Б., м.Луцьк),-

ВСТАНОВИВ:

У січні 2023 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Паливно-торгова фірма «Укр-Петроль» (далі - ТОВ) звернулося до суду із позовом до Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області (далі - Головне управління) в якому просило:

скасувати в цілому Рішення відповідача про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни і ціноутворення від 25.08.2022 №51 (далі - Рішення №51)

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 18 травня 2023 року у задоволені позову відмовлено.

Не погодившись із ухваленим судовим рішенням його оскаржив позивач, який із покликанням на неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права просить рішення суду скасувати та прийняти нове, яким позов задовольнити.

В доводах апеляційної скарги вказує, що Головним управлінням порушено порядок проведення перевірки, а саме не повідомило належним чином про дату та час проведення перевірки і не ознайомило керівника товариства або уповноважену ним відповідальну особу на проведення позапланового заходу з підставою проведення такого заходу з наданням копії відповідного посвідчення та документів перевірки. Зазначає, що з наказу про проведення позапланової перевірки та направлення вбачається, що предметом позапланової перевірки є дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, а саме на дизельне паливо та бензин автомобільний, проте без визначення періоду здійснення господарської діяльності, за який мала б бути проведена перевірка дотримання на роздрібному ринку пального вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін. Вважає, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено правомірність висновків, що підприємством в перевіряємий період здійснювалася реалізація пального за цінами, вищими від граничних.

Відповідач у відзиві на апеляційну скаргу заперечує вимоги такої, вважає рішення суду першої інстанції законним та обґрунтованим, просить залишити його без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

У відповідності до частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС), суд апеляційної інстанції вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження, так як апеляційну скаргу подано на рішення суду першої інстанції, що ухвалене в порядку письмового провадження (без повідомлення сторін) за наявними у справі матеріалами.

Переглянувши справу за наявними у ній матеріалами, перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції дійшов висновку про дотримання відповідачем вимог законодавства щодо призначення, проведення фактичної перевірки та фіксації її результатів та правомірності винесення Рішення №55.

Такі висновки суду першої інстанції відповідають встановленим обставинам справи, зроблені з правильним застосуванням норм матеріального права і дотриманням норм процесуального права, з таких міркувань.

Судом першої інстанції, встановлено та підтверджено матеріалами справи те, що на підставі наказу Головного управління від 02.08.2022 №992 про проведення позапланової перевірки, направлення від 02.08.2022 №770 на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) посадовим особам відповідача доручено здійснити позаплановий захід державного нагляду (контролю) ТОВ за юридичною адресою: м.Одеса, вул.Миколаївська дорога, 211 з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування регульованих цін з 04.08.2022 по 17.08.2022. Підставою проведення перевірки зазначено: доручення Прем'єр-міністра України від 08.05.2022 №11381/0/1-22 (далі - Дорочення; а.с.48-49).

08.08.2022 відповідачем складено письмову вимогу №1 до позивача, у якій вимагалось надати до 12:30 год 08.08.2022 нижче зазначені завірені печаткою та підписом посадової особи документи у зв'язку з проведенням позапланової перевірки, зокрема: копії бухгалтерських довідок на отримане та реалізоване пальне по видам, враховуючи дату, кількість та ціну за 1 літр (бензин А-92, А-95, дизельне пальне, пальне класу «преміум») на кожен день перевіряє мого періоду (з 08.05.2022 по 04.08.2022), копії чеків РРО на реалізоване паливо за кожен день реалізації з кількістю реалізованого пального та його роздрібною ціною (Z-звіти та Х-звіти), документи (накладні) на закупівлю пального, які підтверджують вартість придбання палива (платіжні доручення, квитанції тощо), інші документи незалежно від способу їх подання, пов'язані із формуванням, встановленням та застосуванням цін АЗС (кількість отриманого та реалізованого пального (всіх видів) по АЗС з підтвердженням роздрібної ціни продажу щоденно по кожній торговій марці пального в паперовому та електронному вигляді по формі звіту; інформацію про декларування роздрібної ціни за місцем господарської діяльності (дата, роздрібна ціна) всіх видів пального за місцем провадження господарської діяльності станом на 08.05.2022; інформацію про роздрібні ціни на пальне всіх видів станом на 12.05.2021 у разі, якщо підприємство не декларувало роздрібні ціни (а.с.50).

На вказану вимогу ТОВ для перевірки надано частково витребувані документи, що підтверджується листом від 08.08.2022 №1 (а.с.51).

За результатами перевірки з питань додержання суб'єктами господарювання вимог законодавства у сфері формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, яка була проведена з 05.08.2022 по 17.08.2022 посадовими особами Головного управління, складено акт перевірки від 17.08.2022 №876 (далі - Акт; а.с.75-88).

Вказаним Актом перевірки встановлено порушення позивачем вимог формування, встановлення та застосування державних регульованих цін. В ході перевірки були переглянуті первинні документи - касові «Z-звіти» за період з 08.05.2022 по 09.08.2022 та встановлено, що ТОВ не здійснювалось декларування зміни роздрібних цін у період з 20.05.2022 по 09.08.2022. Бензин А-95-Євро5-Е5 01.08.2022 реалізовувався за роздрібною ціною 46,50 грн/1л, яка була підвищена на 42 % (без відповідного декларування зміни ціни) порівняно з роздрібною ціною реалізації товару станом на 13.05.2022 - 32.75 грн/1л. В результаті допущених порушень АЗС ТОВ за місцем здійснення господарської операції в м.Одеса по вул.Миколаївська дорога, 211, з урахуванням обсягу реалізованого пального необґрунтовано одержана додаткова виручка у сумі 22201,63 грн.

У зв'язку з виявленими порушеннями відповідачем 22.08.2022 винесло припис №159 (далі - Припис), яким вимагало в термін до 19.09.2022 здійснити декларування зміни роздрібних цін на дизельне пальне і бензини А-92 та А-95 відповідно до «Порядку декларування зміни роздрібних цін на товари, шо мають істотну соціальну значущість, і товари протиепідемічного призначення, що необхідні для запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої корона вірусом SARS-CоV-2», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.04.2022 № 341 (далі - Порядок №341; Постанова №341; а.с.91).

Акт перевірки та Припис були надіслані на адресу ТОВ та отримані товариством, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення (а.с.90, 92).

За результатами розгляду матеріалів перевірки Головним управлінням 25.08.2022 прийняло Рішення №51 про застосування адміністративно-господарських санкцій за нездійснення позивачем декларування зміни роздрібних цін на пальне у вигляді: вилучення у ТОВ в дохід державного бюджету необґрунтовано одержаної виручки в розмірі 22201,63 грн; штрафу у розмірі 22201,63 грн (100 відсотків необґрунтованої виручки), яке отримано позивачем 12.09.2022, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.94).

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Основні засади цінової політики та відносини, що виникають у процесі формування, встановлення та застосування цін врегульовано Законом України «Про ціни і ціноутворення».

Відповідно до статті 17 Закону України «Про ціни і ціноутворення» (далі - Закон № 5007-VI) органами державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення (далі - уповноважені органи) є: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з контролю за цінами; інші органи, визначені законом.

Повноваження та порядок діяльності уповноважених органів, права та обов'язки їх посадових осіб, які здійснюють державний контроль (нагляд) за дотриманням суб'єктами господарювання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін та державне спостереження у сфері ціноутворення, визначаються цим Законом, Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та іншими законами.

Згідно з статтею 17 Закону №5007-VI основними функціями уповноважених органів є: виконання контрольно-наглядових функцій за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; здійснення державного спостереження у сфері ціноутворення; запобігання порушенням у сфері ціноутворення.

Статтею 18 Закону №5007-VI передбачено, що уповноважені органи мають право:

1) проводити у суб'єктів господарювання в установленому порядку планові та позапланові перевірки:

достовірності зазначеної у документах інформації про формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;

бухгалтерських книг, звітів, кошторисів, декларацій, показників реєстраторів розрахункових операцій та інших документів незалежно від способу подання інформації, пов'язаних з формуванням, встановленням та застосуванням державних регульованих цін;

наявності виписки або витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, а також документів, що посвідчують особу, в посадових осіб;

2) одержувати відповідно до законодавства у письмовій формі пояснення, довідки і відомості з питань, що виникають під час проведення перевірки;

3) одержувати безоплатно від суб'єктів господарювання, що перевіряються, копії документів та інші відомості, необхідні для здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, документів, що можуть підтверджувати їх порушення, платіжних доручень, квитанцій, що підтверджують факт перерахування до бюджету коштів у разі застосування адміністративно-господарських санкцій, а також довідки, підготовлені суб'єктами господарювання на їх вимогу;

4) робити запити та одержувати від органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в повному обсязі інформацію та документи, необхідні для виконання покладених на них функцій;

5) вимагати від суб'єктів господарювання, що перевіряються, усунення виявлених порушень вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;

6) приймати рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;

7) надавати органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування, суб'єктам господарювання обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;

8) звертатися до суду з позовами про стягнення до бюджету коштів у разі прийняття рішення про порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначено Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон №877-V).

Відповідно до статті 6 Закону №877-V підставами для здійснення позапланових заходів є, зокрема, доручення Прем'єр-міністра України про перевірку суб'єктів господарювання у відповідній сфері у зв'язку з виявленими системними порушеннями та/або настанням події, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави.

Частиною одинадцятою статті 4 Закону №877-V передбачено, що плановий чи позаплановий захід щодо суб'єкта господарювання - юридичної особи має здійснюватися у присутності керівника або особи, уповноваженої керівником.

Згідно із частинами шостою, восьмою, одинадцятою статті 7 Закону №877-V за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт . Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.

У разі створення суб'єктом господарювання перешкод органу державного нагляду (контролю) чи його посадовим особам при здійсненні заходів державного нагляду (контролю) в акті обов'язково зазначається опис дій чи бездіяльності, що призвели до створення таких перешкод, з посиланням на відповідні норми закону.

Приписами статті 11 Закону №877-V передбачено, що суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов'язаний:

-допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання ними порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом;

-не створювати перешкоди органам державного нагляду (контролю) чи їх посадовим особам при здійсненні ними заходів державного нагляду (контролю), за умови що зазначені заходи здійснюються такими особами відповідно до вимог закону;

-виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства;

-надавати документи, зразки продукції, пояснення в обсязі, який він вважає необхідним, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону;

-одержувати примірник акта та/або припису органу державного нагляду (контролю) за результатами здійсненого планового чи позапланового заходу.

Статтею 1 Закону №877-V передбачено, що створення перешкод органам державного нагляду (контролю) чи їх посадовим особам при здійсненні заходів державного нагляду (контролю) - це невиконання законних вимог посадових осіб органу державного нагляду (контролю) або недопущення посадових осіб цього органу до здійснення заходів державного нагляду (контролю), підстави яких визначені законом.

Отже, органами державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з контролю за цінами, повноваження та порядок діяльності, права та обов'язки якого визначаються Законами України «Про ціни і ціноутворення», «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та іншими законами.

Заходи здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності відбуваються у формі планових та позапланових перевірок.

Плановий чи позаплановий захід щодо суб'єкта господарювання - юридичної особи має здійснюватися у присутності керівника або особи, уповноваженої керівником.

За умови, що заходи державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності здійснюються відповідно до вимог закону, суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов'язаний не створювати перешкоди органам державного нагляду (контролю) чи їх посадовим особам при здійсненні ними заходів державного нагляду (контролю).

Недопуск посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходу без встановлених законом підстав для такого недопущення вважається порушенням обов'язку суб'єкта господарювання допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання порядку здійснення державного нагляду (контролю) органом державного нагляду (контролю) в межах його компетенції.

У разі створення перешкод для виконання покладених на уповноважені органи функцій, які полягають, зокрема у недопущенні посадових осіб до здійснення заходів державного нагляду (контролю), до суб'єктів господарювання застосовуються адміністративно-господарські санкції.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що відповідачем дотримано процедуру призначення позапланового заходу державного нагляду (контролю) ТОВ на предмет дотримання законодавства щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін за місцем здійснення господарської діяльності: АЗК - м.Одеса, вул.Миколаївська дорога, 211, про що свідчить наказ відповідача від 02.08.2022 №992.

За результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) згідно Акту встановлено, що ТОВ не здійснювалось декларування зміни роздрібних цін у період з 20.05.2022 по 09.08.2022. Бензин А-95-Євро5-Е5 01.08.2022 реалізовувався за роздрібною ціною 46,50 грн/1л, яка була підвищена на 42 % (без відповідного декларування зміни ціни) порівняно з роздрібною ціною реалізації товару станом на 13.05.2022 - 32.75 грн/1л. В результаті допущених порушень АЗС ТОВ за місцем здійснення господарської операції в м.Одеса по вул.Миколаївська дорога, 211, з урахуванням обсягу реалізованого пального необґрунтовано одержана додаткова виручка у сумі 22201,63 грн.

Судом встановлено, що 08.05.2022 за результатами наради, проведеної під головуванням Прем'єр-міністра України 07.05.2022 р., доручено Вовнюку А.В. , Кірієнко Т.П., Клименку І.В. , начальникам обласних та Київської міської військових адміністрацій, відповідно до компетенції невідкладно забезпечити проведення перевірок дотримання суб'єктами господарювання на роздрібному ринку пального вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін. У разі, необхідності вжити відповідних заходів реагування. Про результати у тижневий строк поінформувати Кабінет Міністрів.

Покликання скаржника на те, що Доручення вичерпало свою дію у зв'язку із минуванням тижневого терміну, встановленого дорученням для надання інформації за результатами його виконання, суд апеляційної інстанції оцінює критично, оскільки вказане доручення, згідно приписів Регламенту Кабінету Міністрів України, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 18.07.2007 року № 950 є обов'язковим до виконання та стосується суб'єктів господарювання на роздрібному ринку пального та додержання ними вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

Крім того, посадові особи Головного управління були допущені до проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю), що свідчить про пред'явлення ними необхідних документів, керівником підприємства на вимогу контролюючого органу без заперечень надано запитувану інформацію, яка відображена у довідці за вихідним № 15/08 від 15.08.2022 та інші документи.

При поданні даного позову ТОВ надано копію направлення від 02.08.2022 № 770 від, відтак таке направлення було вручено позивачу відповідно до частини пятої статті 7 Закону № 877-V.

Частиною шостою статті 7 Закону № 877-V передбачено, що за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід. Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.

У разі створення суб'єктом господарювання перешкод органу державного нагляду (контролю) чи його посадовим особам при здійсненні заходів державного нагляду (контролю) в акті обов'язково зазначається опис дій чи бездіяльності, що призвели до створення таких перешкод, з посиланням на відповідні норми закону.

В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом.

Якщо суб'єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями.

Зауваження суб'єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід'ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю).

У разі відмови суб'єкта господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акта відповідний запис.

Один примірник акта вручається керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі в останній день заходу державного нагляду (контролю), а другий зберігається в органі державного нагляду (контролю).

З наданого суду Акта перевірки вбачається, що його форма відповідає вказаним вимогам.

Суб'єктом господарювання перешкод органу державного нагляду (контролю) чи його посадовим особам при здійсненні заходів державного нагляду (контролю) не здійснювалось та було надані всі документи з метою проведення перевірки.

З метою підписання Акта перевірки суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою чи підписання цього акта із зауваженнями він був направлений у день його складення 17.08.2022 позивачу на його юридичну адресу та отриманий адресатом 06.09.2022 (а.с.89-90), проте позивач не скористався правом подання заперечень до Акта перевірки.

З огляду не викладене суд не вбачає порушень з боку відповідача вимог Закону №877-V в частині оформлення матеріалів перевірки.

Щодо наявності чи відсутності в діях позивача ознак реалізації пального за цінами, які були підвищені більше ніж на 5% без відповідного декларування зміни ціни суд зазначає наступне.

Постановою №341 затверджено Перелік товарів, що мають істотну соціальну значущість, до якого входить, в тому числі бензин марки А-92, бензин марки А-95, дизельне пальне.

Цією ж постановою Кабінету Міністрів України затверджено Порядок 341.

Відповідно до пункту другого Порядку 341 декларуванню підлягає зміна роздрібних цін (з урахуванням податку на додану вартість) на кожний окремий вид товару незалежно від виду його упаковки (крім товарів, вид упаковки яких визначено у переліку товарів, що мають істотну соціальну значущість, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2020 р. №341), ваги (об'єму) одиниці товару, дозування, форми випуску та будь-яких інших ознак.

У разі встановлення суб'єктом роздрібної торгівлі однакової ціни на один і той самий товар в усіх або кількох об'єктах (закладах) роздрібної торгівлі, що йому належать, декларування зміни роздрібних цін може здійснюватися за усіма/кількома об'єктами (закладами) роздрібної торгівлі в цілому або за кожним об'єктом (закладом) торгівлі окремо.

Пунктом третім Порядку 341 передбачено, що декларування зміни роздрібних цін на товари здійснюється суб'єктом господарювання щодо об'єкта (закладу) роздрібної торгівлі у разі збільшення роздрібної ціни на товар, що реалізується таким об'єктом (закладом), порівняно з роздрібною ціною на дату набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2020 р. № 341 або з попередньо задекларованою роздрібною ціною (крім випадків збільшення ціни внаслідок закінчення строку дії знижки або зменшення ціни):

на 15 відсотків і більше - за 30 днів до початку застосування роздрібної ціни, яка декларується, без урахування дня декларування;

на 10 відсотків і більше, але менше ніж 15 відсотків, - за 14 днів до початку застосування роздрібної ціни, яка декларується, без урахування дня декларування;

на 5 відсотків і більше, але менше ніж 10 відсотків, - за три дні до початку застосування роздрібної ціни, яка декларується, без урахування дня декларування.

Процедура декларування зміни роздрібних цін визначено пунктом четвертим Порядку 341, відповідно до якого таке декларування здійснюється в електронному вигляді шляхом подання відомостей, передбачених пунктом 5 цього Порядку, до Держпродспоживслужби через її офіційний веб-сайт з використанням кваліфікованого електронного підпису, які відповідно до пункту шостого цього порядку автоматично вносяться до Реєстру роздрібних цін на товари, який ведеться в електронному вигляді Держпродспоживслужбою.

З Акта видно, що позивачем не здійснювалось декларування зміни роздрібних цін у період з 20.05.2022 по 09.08.2022. Бензин А-95-Євро5-Е5 01.08.2022 реалізовувався за роздрібною ціною 46,50 грн/1л, яка була підвищена на 42% (без відповідного декларування зміни ціни) порівняно з роздрібною ціною реалізації товару станом на 13.05.2022 - 32,75 грн/1л. В результаті допущених порушень АЗС ТОВ за місцем здійснення господарської операції в м.Одеса по вул.Миколаївська дорога, 211 з урахуванням обсягу реалізованого пального необґрунтовано одержана додаткова виручка у сумі 22201,63 грн.

Факт недекларування зміни роздрібних цін позивачем не заперечується. Разом з тим він посилається на те, що відповідачем не доведено здійснення реалізації пального за цінами, вищими від граничних.

Спірним у даній справі є декларування чи недекларування підвищення роздрібних цін на пальне, а не його реалізація за цінами, вищими від граничних.

Матеріалами справи, зокрема Актом доведено, що позивачем не було проведено декларування підвищення роздрібних цін на пальне, які були підвищені на 42% порівняно з роздрібною ціною реалізації товару станом на 13.05.2022 у строки, визначені пунктом третім Порядку №341, на що контролюючим органом винесено Припис.

Пунктом першим частини першої статті 20 Закону №5007-VІ передбачено, що до суб'єктів господарювання застосовуються адміністративно-господарські санкції за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін - вилучення необґрунтовано одержаної виручки, що становить позитивну різницю між фактичною виручкою від продажу (реалізації) товару та виручкою за цінами, сформованими відповідно до запровадженого способу регулювання (крім тих, що на постійній основі надають житлово-комунальні послуги або мають адресного споживача), та штраф у розмірі 100 відсотків необґрунтовано одержаної виручки.

Під час розгляду справи відповідач, як суб'єкт владних повноважень, надав суду докази, які спростовують твердження позивача, та навів обґрунтовані мотиви прийняття Рішення №51.

Оцінюючи наведені скаржниками доводи, апеляційний суд виходить з того, що всі конкретні, доречні та важливі доводи сторін були перевірені та проаналізовані судом першої інстанції, та їм було надано належну правову оцінку.

Інші доводи апеляційної скарги фактично зводяться до переоцінки доказів та незгодою апелянта з висновками суду першої інстанцій по їх оцінці, тому не можуть бути прийняті апеляційною інстанцією.

Відповідно до статті 316 КАС суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Підсумовуючи викладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що при ухваленні оскаржуваного судового рішення суд першої інстанції, правильно встановив обставини справи, не допустив порушень норм матеріального та процесуального права, які могли б бути підставою для його скасування, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення.

Керуючись статтями 308, 311, 315, 317, 321, 322, 324, 325, 328, 329 КАС суд,-

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу Товариство з обмеженою відповідальністю «Паливно-торгова фірма «Укр-Петроль» залишити без задоволення, а рішення Волинського окружного адміністративного суду від 18 травня 2023 року - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 328 КАС.

Суддя-доповідач В. Я. Качмар

судді В. С. Затолочний

С. М. Кузьмич