Рішення від 12.08.2024 по справі 522/8223/24

Справа № 522/8223/24

Провадження № 2/522/5032/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 серпня 2024 року м. Одеса

Приморський районний суд м. Одеси

у складі: судді - Бондар В.Я.,

за участі секретаря судового засідання - Єрганінової К.В.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в місті Одеса цивільну справу за позовом Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої державної соціальної допомоги на дитину одинокої матері та малозабезпеченим сім'ям,

ВСТАНОВИВ:

До суду 24.05.2024 надійшов позов Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої державної соціальної допомоги на дитину одинокої матері та малозабезпеченим сім'ям у розмірі 18 207,99 грн та судового збору.

В обґрунтування позову відзначено, що ОСОБА_1 перебувала на обліку в управлінні як отримувач державної соціальної допомоги на дитину одинокої матері та малозабезпеченим сім'ям, до складу якої входить донька ОСОБА_2 , 2001 року народження. Заявниця в черговий раз звернулася до управління із заявою 30.11.2020 про призначення державної соціальної допомогу на дитину одинокої матері та малозабезпеченим сім'ям і надала довідку і Ізамїльського технікуму економіки і права від 23.09.2020 про те, що донька навчається на контрактній основі з терміном дії з 30.07.2020 по 01.07.2023. Технікум на запит позивача повідомив, що донька відповідачки 22.10.2018 була відрахована зі складу студентів за власним бажанням і наказом від 30.07.2020 була поновлена на навчанні, а довідка №182 від 05.03.2020 технікумом не видавалася. Внаслідок надання недостовірної довідки про навчання, ОСОБА_1 було надміру нараховані кошти державної допомоги за період з 01.02.2020 по 31.07.2020 на загальну суму 18 207,99 грн. У телефонних розмовах заявниця спочатку обіцяла добровільно повернути надміру отримані кошти, але потім повідомила, що не погоджується з тим, що надала недостовірну інформації та має повертати кошти.

На підставі протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями була передана судді Суворовій О.В.

Ухвалою судді Суворової О.В. від 27.05.2024 провадження у справі було відкрите та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

На підставі розпорядження в.о. керівника Приморського районного суду м. Одеси №365/24 від 20.06.2024 по справі проведено повторний автоматизований розподіл, в результаті якого справу 21.06.2024 передано судді Бондарю В.Я.

Ухвалою суду від 21.06.2024 справу прийнято до провадження судді Бондаря В.Я., справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з призначенням судового засідання на 07.08.2024.

У судове засідання призначене на 07.08.2024 учасники справи не з'явилися, про час, дату та місце судового розгляду повідомлялися належним чином. Від ОСОБА_1 надійшла 07.08.2024 заява про визнання позовних вимог та розгляд справи за її відсутності.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 30 листопада 2020 року ОСОБА_1 звернулася до Центру інтегрованих соціальних послуг у Приморському районі з повторною заявою №948/3 про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсації та пільг з метою отримання допомогу на дітей одиноким матерям (а.с.18-19).

ОСОБА_2 заповнила декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, де членом її сім'ї вказана ОСОБА_2 (а.с.20-21).

До заяви було додано довідку Ізмаїльського технікуму економіки і права №182 від 08.03.2020, згідно якої ОСОБА_2 є студенткою 4 курсу Ізмаїльськго технікуму економіки і права, спеціальність «Право» денне відділення. Навчається на контрактній основі. Зарахована до технікуму за наказом №75 від 12.08.2016. Термін дії контракту з 01.09.2016 по 01.07.2020. Стипендії не отримує (а.с.13).

Рішенням Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради від 13.03.2020 було призначено ОСОБА_1 допомогу одинокій матері з 01.02.2020 по 30.06.2020.

Згідно довідки Ізмаїльського технікуму економіки №1252 від 23.09.2020, згідно якої ОСОБА_2 є студенткою ІІ курсу Ізмаїльськго технікуму економіки. Навчається на контрактній основі. Зарахована до технікуму за наказом №44 від 30.07.2020. Термін дії контракту з 01.07.2020 по 01.07.2023. Стипендії не отримує (а.с.22).

Позивач звернувся до Ізмаїльського технікуму економіки і права з листом щодо надання інформації щодо періодів навчання ОСОБА_2 та підтвердження видачі довідок (а.с.23).

Відповідно до довідки Ізмаїльського технікуму економіки і права №59 від 11.12.2020, ОСОБА_2 дійсно навчається в Ізмаїльському технікумі економіки і права на спеціальності «Право» денної форми навчання. За наказом №75 від 12.08.2016 ОСОБА_2 була зарахована в технікум на І курс спеціальності «Право» денне відділення. За наказом №44 від 27.06.2018 ОСОБА_2 було надано права на повторне навчання на ІІ курсі. Згідно наказу №83 від 22.10.2018 ОСОБА_2 студентку ІІ курсу, відрахували зі складу студентів за власним бажанням. 30.07.2020 за наказом №44 ОСОБА_2 була поновлена в технікумі на ІІ курсі спеціальності «Право» денної форм навчання. Довідка №352 від 11.08.2017, №1252 від 23.09.2020 дійсно були видані студентці на її прохання під час навчання, але довідка №182 від 05.03.2020 технікумом не видавалася (а.с.24).

Розпорядженням Управління соціального захисту населення в Приморському районі міста Одеси №610390 від 14.12.2020, утримано надміру виплачені кошти з ОСОБА_1 за період з 01.02.2020 по 31.07.2020 у розмірі 10 922,31 грн (а.с.26).

Розпорядженням Управління соціального захисту населення в Приморському районі міста Одеси №460548 від 14.12.2020, утримано надміру виплачені кошти з ОСОБА_1 за період з 01.02.2020 по 30.06.2020 у розмірі 7 285,68 грн (а.с.28).

Рішенням від 14.12.2020 відмовлено ОСОБА_1 у призначенні державної допомоги на дітей одиноким матерям з листопада 2020 року (а.с.29).

Позивач направив відповідачу лист щодо необхідності повернення коштів у розмірі 18 207,99 грн (а.с.30).

Згідно ч.1, ч.4 ст. 206 ЦПК України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

Згідно з Законом "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" та Постанови Кабінету міністрів України від 24 лютого 2003 р. N 250 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям" допомога малозабезпеченим сім'ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї. Прожитковий мінімум для сім'ї - визначена для кожної сім'ї залежно від її складу сума прожиткових мінімумів, розрахованих та затверджених відповідно до Закону України "Про прожитковий мінімум" для осіб, які відносяться до основних соціальних і демографічних груп населення.

Малозабезпечена сім'я - це сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.

Згідно з п. 8 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003 року № 250, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначаються з місяця звернення на шість місяців. Для призначення допомоги подається в установленому порядку довідка про склад сім'ї та декларація про доходи та майновий стан ( заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї). При цьому допомога призначається на основі середньомісячного сукупного доходу сім'ї за останні шість місяців, що передують місяцю звернення, сукупного доходу осіб, які входять до складу сім'ї.

Згідно ч. 3 п. 10 Порядку (із змінами та доповненням, в редакції від 24.04.2021 року, на момент виявлення порушення) державна соціальна допомога не призначається, якщо у власності малозабезпеченої сім'ї є друга квартира (будинок), крім житла, яке розташоване на тимчасово окупованій території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, у населених пунктах на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють своїх повноважень, та у населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, або житла, непридатного для проживання, що підтверджено актом обстеження технічного стану житлового приміщення (будинку, квартири), за формою згідно з додатком до Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 505.

Згідно з п. 25 вищезазначеного Порядку, виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, з місяця в якому виявлено порушення.

Відповідно до п. 33 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ від 27 грудня 2001 року № 1751 та до статті 18-1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини) відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Згідно до абзацу 6 п. 36 Порядку Виплата допомоги на дітей одиноким матерям також припиняється якщо сім'єю подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на отримання допомоги на дітей одиноким матерям та на визначення її розміру, або встановлено фактичну зайнятість особи, що приносить дохід (винагороду), без оформлення, реєстрації в установленому законодавством порядку, - з місяця, що настає за місяцем, у якому виявлено порушення. В такому разі на наступний строк допомогу на дітей одиноким матерям може бути призначено не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення;

Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що відповідачка надала недостовірну інформацію, а саме довідку про навчання доньки, що вплинуло на встановлення права на державну допомогу малозабезпеченим сім'ям та допомогу на дітей одиноким матерям, внаслідок чого Департаментом були надміру виплачені кошти, які підлягають поверненню.

Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Відповідно до ст. 1213 ЦК України набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.

Тож, відшкодуванню підлягає надміру виплачена грошова допомога у сумі 18 207,99 грн, яка утворилась внаслідок зловживання з боку відповідача.

З урахуванням викладеного, суд вважає вимоги позивача про стягнення з відповідача на його користь надмірно виплаченої державної допомоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Згідно ч.1 ст. 142 ЦПК України у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову, а в разі якщо домовленості про укладення мирової угоди, відмову позивача від позову або визнання позову відповідачем досягнуто сторонами за результатами проведення медіації - 60 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

При зверненні до суду з позовом позивач сплатив судовий збір у розмірі 3 028 грн, про що свідчить платіжна інструкція №142 від 20.05.2024.

У зв'язку з визнанням позову відповідачем, 50% сплаченого судового збору підлягає поверненню позивачу з державного бюджету, а інші 50% підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 13, 60, 81, 89, 258-259, 263-265, 280, 281, 354 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позов Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої державної соціальної допомоги на дитину одинокої матері та малозабезпеченим сім'ям - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) на користь Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (код ЄДРПОУ 36290160, м. Одеса, вул. Косовська, 2-Д) суму надміру виплачених коштів у розмірі 18 207 (вісімнадцять тисяч двісті сім) гривень 99 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) на користь Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (код ЄДРПОУ 36290160, м. Одеса, вул. Косовська, 2-Д) суму сплаченого судового збору у розмірі 1 514 (одна тисяча п'ятсот чотирнадцять) гривень.

Зобов'язати Управління Державної казначейської служби України м. Одеси в Одеській області, яке знаходиться за адресою: м. Одеса, вул. Черняховського 6, код ЄДРПОУ: 38016923, повернути Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (код ЄДРПОУ 36290160, м. Одеса, вул. Косовська, 2-Д) судовий збір у розмірі 1 514 (одна тисяча п'ятсот чотирнадцять) гривень, який було сплачено на рахунок №UA2689999803131112060000015758, отримувач: ГУК в Одеській області Приморський район, банк отримувача Казначейство України, згідно платіжної інструкції №142 від 16.05.2024.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення, згідно ч.1 ст. 354 ЦПК України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Повний текст рішення суду складено 12 серпня 2024 року.

Суддя В.Я.Бондар