Миколаївський районний суд Миколаївської області
Справа № 945/1504/24
Провадження № 3/945/1224/24
12 серпня 2024 року м. Миколаїв
Суддя Миколаївського районного суду Миколаївської області Павленко І.В., за участю секретаря судового засідання Кудимової Д.О., розглянувши матеріали, які надійшли з Відділення поліції № 5 Миколаївського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Миколаївській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт (ID - карта) № НОМЕР_1 ,РНОКПП НОМЕР_2 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , за ст. 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
На адресу Миколаївського районного суду Миколаївської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 197597 відносно ОСОБА_1 за ст. 173 КУпАП.
Відповідно до положень ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно зі ст. 245 КУпАП, одним із завдань провадження в справах про адміністративне правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до вимог ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; чи витребувано необхідні додаткові матеріали; чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Згідно з положеннями ч. 1 ст. 268 КУпАП особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи. Особливості розгляду справ про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, та про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксовані в режимі фотозйомки (відеозапису), встановлюються статтями 279-279-4 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 268 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення, передбаченої ст. 173 КУпАП, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою.
Частиною 1 статті 6 Конвенції про захист прав та основоположних свобод передбачено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення. Судове рішення проголошується публічно, але преса і публіка можуть бути не допущені в зал засідань протягом усього судового розгляду або його частини в інтересах моралі, громадського порядку чи національної безпеки в демократичному суспільстві, якщо того вимагають інтереси неповнолітніх або захист приватного життя сторін, або - тією мірою, що визнана судом суворо необхідною, - коли за особливих обставин публічність розгляду може зашкодити інтересам правосуддя.
Міжнародне законодавство покладає обов'язок щодо своєчасного повідомлення особи про час та місце розгляду справи на уповноважену посадову особу. Зміст цього обов'язку не вичерпується надсиланням тексту відповідного повідомлення, оскільки саме лише надсилання, без отримання, не свідчить про поінформованість особи про час та місце розгляду справи, а отже робить це право недієвим.
Для інформування особи про час та місце розгляду справи можуть використовуватися різні способи: рекомендований лист, телеграма, телефакс, телефонограма, особисте вручення повідомлення представникам. Множинність способів повідомлення дозволяє уповноваженій посадовій особі обрати один або декілька способів, які забезпечують поінформованість особи.
Так, у протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД № 197597 від 30 травня 2024 року наявні засоби зв'язку, за якими ОСОБА_1 може бути повідомлено про дату та час розгляду справи про адміністративне правопорушення.
В судове засідання, призначене на 10 годину 30 хвилин 30 липня 2024 року, ОСОБА_1 не з'явилась. Відповідно до телефонограми секретаря судового засідання від 29 липня 2024 року про неможливість повідомлення ОСОБА_1 про дату та час слухання справи, у зв'язку з тим, що слухавку прийняв її чоловік та повідомив про відсутність останньої за місцем мешкання.
Крім того, у судове засідання, призначене на 09 годину 20 хвилин 07 серпня 2024 року, ОСОБА_1 в черговий раз не з'явилась. Відповідно до телефонограми секретаря судового засідання від 30 липня 2024 року, при здійсненні дзвінка на номер телефону, вказаному у протоколі про адміністративне правопорушення, особа не відповідала. Одночасно, при повідомленні дати та часу слухання справи за іншим номером телефону, слухавку взяв син ОСОБА_1 , повідомив, що зв'язку з нею немає, проживають окремо.
При цьому, у судове засідання, призначене на 10 годину 30 хвилин 12 серпня 2024 року, ОСОБА_1 втретє не з'явилась, причини неявки суду не повідомила. Відповідно до телефонограми секретаря судового засідання від 07 серпня 2024 року, при здійсненні дзвінка на номер телефону, вказаний у протоколі про адміністративне правопорушення як контактний, підняв слухавку син ОСОБА_1 , повідомив, що проживають окремо, зв'язок з останньою відсутній.
За таких обставин, з метою всебічного, повного і об'єктивного розгляду справи, не допущення порушення прав особи, відносно якої складено адміністративний протокол, та враховуючи, що участь особи, яка притягається до адміністративної відповідальності при розгляді даної справи є обов'язковою, суд не має можливості прийняти законне та обґрунтоване рішення у справі, у зв'язку з чим матеріали справи про адміністративне правопорушення підлягають поверненню до Відділення поліції № 5 Миколаївського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Миколаївській області, для доопрацювання, а саме для забезпечення явки ОСОБА_1 для розгляду адміністративного матеріалу відносно нього.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 7, 245, 254, 256, 276, 278, ч. 2 ст. 268, ч. 2 ст. 277 КУпАП, суд
Справу про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 173 КУпАП, повернути до Відділення поліції № 5 Миколаївського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Миколаївській області, для доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя І.В. Павленко