Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
07 серпня 2024 року № 520/10352/24
Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Заічко О.В., розглянувши у порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка полягає у не зазначення у довідці від 11.12.2023 № ФХ-119352, надану станом на 01.01.2023 на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 31.10.2023 у справі № 520/15973/23, відомостей щодо відсоткового розміру надбавки за особливості проходження служби у розмірі 65 % (від посадового окладу, окладу за військове звання) та надбавки за вислугу років та щомісячної премії у розмірі 140 % (від посадового окладу відповідно до положень постанови Кабунету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, наказу Міністра оборони України від 07.06.2018 № 260 та окремого доручення Міністра оборони України № 2683/з від 01.02.2023, а також відомостей про доплату за науковий ступень (15 % від посадового окладу) та вчене звання доцент у розмірі 25 % (від посадового окладу) відповідно до ч. 2 ст. 59 Закону України від 01.07.2014 № 1556-VІІ “Про вищу освіту»;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та направити до Головного управління Пенсійного Фонду України у Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом 01.01.2023, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № .2262-XII, з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 № 704, та рішення Міністра оборони України від 18.01.2022 № 248/269, з урахуванням рішення Харківського окружного адміністративного суду від 31.10.2023 по справі № 520/15973/23 із зазначенням відомостів про розміри посадового окладу - 12 020,00 грн, окладу за військове звання (підполковник) - 2 150,00 грн, надбавки за вислугу років 45 % - 6 376,50 грн, надбавки за службу в умовах режимних обмежень 10 % (від посадового окладу) - 1202,00 грн, надбавка за особливості проходження служби (65 % посадового окладу з урахуванням окладу за військове (спеціальне) званням та надбавки за вислугу років) - 13 355,23 грн; доплату за науковий ступень (15 % від посадового окладу) - 1803,00 грн; доплата за вчене звання (25 % від посадового окладу) - 3 005,00 грн, премії (140 % посадового окладу) 16 828,00 грн, всього 56 739,73 грн, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2023 основного розміру пенсії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачу призначена пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням рішення Харківського окружного адміністративного суду від 31.10.2023 у справі № 520/15973/23, відповідачем було підготовлено та направлено до Головного управління Пенсійного Фонду України у Харківській області нову довідку від 11.12.2023 № ФХ-119352 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, однак, довідка не відповідає формі визначеної у додатку 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008. Позивач вважає,що відповідачем допущено протиправна бездіяльність, щодо не визначення у довідці усіх складових в належному розмірі за нормами чинними станом на 01.01.2023, що порушує право позивача на належний соціальний захист, у зв'язку з чим звернувся до суду із цим позовом.
По справі було відкрито спрощене провадження в порядку, передбаченому ст. 263 КАС України та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана сторонам та отримана ними.
Відповідач надав відзив на позов, в якому просив відмовити в задоволенні позову за безпідставністю. В обґрунтування заперечень відповідач зазначав, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 704 мінімальних розмір надбавки за особливості проходження служби складає 0 % від посадового окладу та окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років, а премії - 10 % посадового окладу. При цьому, Великою Палатою Верховного Суду у справі № 592/5164/16-а було враховано, що Міністру оборони України дозволено здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби в межах преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10% посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Відповідно до ст. 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи, зокрема, щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно вимог ст. 229 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, суд встановил.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію, призначену згідно вимог Закону № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»
На виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 31.10.2023 у справі № 520/15973/23, відповідачем було підготовлено та направлено до Головного управління Пенсійного Фонду України у Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом 01.01.2023, у якій зазначено наступні складові грошового забезпечено: 12 020,00 грн, окладу за військове звання (підполковник) -2150,00 грн, надбавки за вислугу років 45 % - 6376,50 грн, надбавки за службу в умовах режимних обмежень 10% (від посадового окладу) - 1202,00 грн, надбавка за особливості проходження служби - 0 % від посадового окладуз урахуванням окладу за військове (спеціальне) званням та надбавки за вислугу років) - 13 355,23 грн; доплату за науковий ступень (5 % від посадового окладу) - 601,00 грн; доплата за вчене звання (5 % від посадового окладу) - 601,00 грн, премії (10 % посадового окладу) 1202,00 грн, всього грошове забезпечення для обчислення пенсії складає 24 152,50 гривень.
На запит представника позивача листом Департаментом соціального забезпечення Міністерства оборони України від 16.03.2023 за № 423/1370 повідомлено, що відповідно до п. 17 розділу 1 Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженому наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 № 260, на період дії воєнного стану виплати грошового забезпечення особам офіцерського, старшинського, сержантського та рядового складу може встановлюватися за окремим рішенням Міністра оборони України.
Позивач вважає,що відповідачем допущено протиправна бездіяльність, щодо не визначення у довідці усіх складових в належному розмірі за нормами чинними станом на 01.01.2024, що порушує право позивача на належний соціальний захист, у зв'язку з чим звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі - Закон №2262).
Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до ч. 3 статті 52 Закону № 2262 перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
За змістом ч. 4 статті 63 Закону № 2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Статтею 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20 грудня 1991 №2011-XII (далі - Закон №2011) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону. Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.
30 серпня 2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова №704), якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців. Відповідно до п. 10 Постанови № 704 вона набирає чинності з 01 березня 2018.
Пунктом 2 Постанови №704 встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Відповідно до пунктів 5, 6 Постанови №704 керівникам державних органів надано право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання:
1) установлювати: надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років. Порядок та умови виплати такої надбавки визначати керівникам державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою;
2) здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш, як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Наказом Міністерства оборони України від 07 червня 2018 № 260 затверджений Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам (далі по тексту - Порядок № 260). Порядок № 260 визначає механізм та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту України та деяким іншим особам. Дія цього Порядку (крім розділів II, V, VI, IX, XII, XVI-XXIV) поширюється на військовослужбовців, умови виплати грошового забезпечення для яких встановлено іншими нормативно-правовими актами.
Згідно з п. 2 Порядку №260 грошове забезпечення включає: щомісячні основні види грошового забезпечення; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення. До щомісячних основних видів грошового забезпечення належать: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років. До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать: підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; премія. До одноразових додаткових видів грошового забезпечення належать: винагороди; допомоги.
Відповідно до п. 3 Порядку № 260 підставами для розрахунку та виплати основних і додаткових видів грошового забезпечення є: штат військової частини (установи, організації) (далі - військова частина); накази про призначення на посаду та зарахування до списків особового складу військової частини, про вступ до виконання обов'язків за посадою, в тому числі тимчасово, про зарахування в розпорядження; накази про встановлення та виплату основних і додаткових видів грошового забезпечення; накази про присвоєння військових звань; грошовий атестат або довідка про грошові виплати (за винятком осіб, призваних (прийнятих) на військову службу за контрактом, у тому числі під час проходження строкової військової служби).
Згідно з п. 4 Порядку № 260 грошове забезпечення військовослужбовців із числа осіб офіцерського складу, в тому числі слухачів (ад'юнктів, докторантів), рядового, сержантського та старшинського складу (крім військовослужбовців строкової служби), включає: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавку за вислугу років; підвищення посадового окладу під час проходження військової служби на території населених пунктів, яким надано статус гірських, та на острові Зміїний; надбавки за особливості проходження служби, за службу в Силах спеціальних операцій Збройних Сил, кваліфікацію, кваліфікаційну категорію, виконання функцій державного експерта з питань таємниць, роботу в умовах режимних обмежень, безперервний стаж на шифрувальній роботі, почесні та спортивні звання; доплати за науковий ступінь та за вчене звання; премію; морську винагороду, винагороди за стрибки з парашутом, за розшук, піднімання, розмінування та знешкодження вибухових предметів, тралення і знешкодження мін, за водолазні роботи та за бойове чергування; одноразові грошові допомоги після укладення першого контракту, для оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, у разі звільнення з військової служби; інші виплати, які здійснюються відповідно до чинного законодавства України.
Абзацом 6 п. 7 Порядку № 260 передбачено, що у разі виникнення спірних питань щодо нарахування грошового забезпечення виплата здійснюється у безспірному розмірі до вирішення питань у встановленому чинним законодавством порядку. Розділом VІ Порядку №260 передбачено виплату надбавки за особливості проходження служби. Положеннями зазначеного розділу Порядку № 260 встановлено, що військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) щомісячно виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірах до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків. Виходячи з наявного фонду грошового забезпечення на відповідний рік надбавка за особливості проходження служби окремим категоріям військовослужбовців збільшується на відповідний коефіцієнт згідно з Переліком окремих категорій військовослужбовців, яким збільшується розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби відповідно до мінімального розміру залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків (додаток), або може встановлюватись за окремим рішенням Міністра оборони України у фіксованому розмірі до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років. Розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби розраховується від мінімального розміру цієї надбавки, який встановлюється Міністром оборони України, у відсотках для осіб офіцерського складу та окремо для осіб рядового, сержантського та старшинського складу виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України.
Як встановлено судом з матеріалів справи, на виконання рішення суду від 31.10.2023 у справі № 520/15973/23 ІНФОРМАЦІЯ_2 складено та направлено позивачеві та Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області довідку від 11.12.2023 № ФХ119352 про розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01.01.2023, при оформленні якої відповідач встановив надбавку за особливості проходження служби у розмірі 0 % та премію у розмірі 10 % .
Поряд з цим, встановлення надбавки за особливості проходження служби та премії у таких значно знижених розмірах, не відповідає положенням постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 № 704.
Суд зазначає, що перерахунок основних видів грошового забезпечення виходячи з іншого розміру прожиткового мінімуму не впливає на відсоткове значення одного із додаткових видів грошового забезпечення, а також премії.
З наявних в матеріалах довідок, наданих ІНФОРМАЦІЯ_2 про грошове забезпечення позивача станом на 05.03.2019 та станом на 01.01.2021 вбачається, що позивачу встановлено надбавка за особливості проходження служби 65 % та розмір премії 35 %.
Відповідно до пункту 8 Положення про Міністерство оборони України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.11.2014 № 671, Міноборони в межах повноважень, передбачених законом, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України та постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України видає накази, організовує і контролює їх виконання. З питань забезпечення організаційних заходів в апараті Міноборони Міністр видає директиви, а з питань реформування та розвитку Збройних Сил та Держспецтрансслужби, їх бойової і мобілізаційної готовності, готовності Держспецтрансслужби до виконання завдань за призначенням, оперативної та бойової підготовки, підготовки особового складу Держспецтрансслужби, здійснення організаційних заходів та інспектування - спільні з Головнокомандувачем Збройних Сил та Головою Адміністрації Держспецтрансслужби накази і директиви.
Тобто, з метою реалізації наданих повноважень Міністр оборони України та очолюване ним міністерство видає накази та директиви. При цьому, листи-роз'яснення Департаменту фінансів Міністерства оборони України не мають статусу наказів чи директив, тому не встановлюють правил поведінки, тобто не можуть вважатись ані нормативними, ані розпорядчими актами керівника, яким визначається сталий розмір надбавки чи премії.
Відтак, відповідачем належними та допустимими доказами не підтверджено наявності правових підстав для видачі позивачеві оновленої довідки станом на 01.01.2023 із визначенням надбавки за особливості проходження служби в розмірі 0% та премії в розмірі 10 %.
Разом з тим, окремим дорученням Міністра оборони України від 01 лютого 2023 року № 2683/з було встановлено: з 01.01.2023 надбавку за особливості проходження служби в мінімальному розмірі 65 % від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років та встановлено премію в залежності від тарифного розрядку в мінімальному розмірі від 100 % посадового окладу з 01.01.2023.
Тобто, в 2023 році розмір надбавок фактично залишився такий самий, як і в 2019 році, а мінімальний розмір премії збільшився, відповідно, у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру надбавки за особливості проходження служби з 65 % до 0 % та з 35 % розміру премії до 10 %.
Аналіз наведених положень Постанови № 740 та Порядку № 260 дає підстави для висновків, що надбавка за особливості проходження служби та премія мають щомісячний характер. Виплата надбавки за особливості проходження служби здійснюється на підставі наказу командира про встановлення цієї надбавки, а її розмір залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків за посадою розраховується шляхом множення мінімального розміру щомісячної надбавки (65 %) на відповідний коефіцієнт від 1 до 1,55.
Виплата щомісячної премії військовослужбовцям також здійснюється на підставі наказу командира військової частини відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби.
З огляду на надання Порядком 260 Міністру оборони України права встановлювати мінімальний розмір надбавки за особливості проходження служби та розмір щомісячної премії, але не менше 10 відсотків посадового окладу, для відповідних категорій військовослужбовців телеграмою Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 18 січня 2022 року №248/269 за підписом Міністра оборони України до першого заступника, заступника Міністра оборони України, Державного секретаря Міністерства оборони України, Головнокомандувача Збройних Сил України, начальника Генерального штабу Збройних Сил України, голови Державної спеціальної служби транспорту, командувачів видів (родів військ, сил) Збройних Сил України, керівників структурних підрозділів апарату Міністерства оборони України, Головнокомандувача Збройних Сил України, командирів (начальників) військових частин, установ доведено рішення Міністра оборони України, яким останній з метою належного соціального захисту військовослужбовців Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту вимагає встановити, зокрема: з 01 січня 2022 року щомісячну премію у розмірах згідно з додатком 1 до телеграми від 18 січня 2022 року № 248/269; надбавку за особливості проходження служби в мінімальному розмірі 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років.
Додатком 1 до цієї телеграми встановлено розміри щомісячної премії за відповідними тарифними розрядами у 2023 році.
Відтак, позивач вважає, що, згідно вказаного додатку, по його посаді розмір премії становить 140 %, а розмір надбавки за особливості проходження служби - 65 % і саме такі розміри надбавки за особливості проходження служби та премії мають бути зазначені відповідачем у довідці про грошове забезпечення для обчислення пенсії з 01.01.2022.
Свою правову позицію позивач обґрунтовує саме рішенням Міністра оборони України, доведеним телеграмою Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 14.01.2022 року № 248/269.
Однак, відповідачем від 11.12.2023 року на ім'я позивача складено довідку № ФХ119352, станом на 01.01.2023 із зазначенням відомостів про розміри посадового окладу- 12020,00 грн, окладу за військове звання (підполковник) - 2150,00 грн, надбавки за вислугу років 45% - 6376,50 грн, надбавки за службу в умовах режимних обмежень 10 % (від посадового окладу) - 1202,00 грн, надбавка за особливості проходження служби - 0 % посадового окладу з урахуванням окладу за військове (спеціальне) званням та надбавки за вислугу років; доплату за науковий ступень 5 % від посадового окладу; доплата за вчене звання-5% від посадового окладу, премії 10 % посадового окладу, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2023 основного розміру пенсії.
У свою чергу відповідач правомірність складення довідки із визначенням надбавки за особливості проходження служби в розмірі 0 % та премії в розмірі 10 % обґрунтовує розпорядженням Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 29.12.2021 № 248/10491, яким вказано, що під час складання довідок про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсій застосовуються додаткові види грошового забезпечення, розмір яких визначено судом, - відповідно до судових рішень, які набули чинності, а додаткові види грошового забезпечення, розміри яких судом не установлені, відповідно до чинних нормативно-правових актів, у фіксованих розмірах, визначених цими актами, або в гарантовано мінімальних для тих видів ГЗ, фіксовані розміри яких не установлені (0 відсотків ПО та ОВЗ і надбавки за вислугу років, премії 10 відсотків посадового окладу).
Відповідно до пункту 8 Положення про Міністерство оборони України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.11.2014 за № 671, Міноборони в межах повноважень, передбачених законом, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України та постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України видає накази, організовує і контролює їх виконання. З питань забезпечення організаційних заходів в апараті Міноборони Міністр видає директиви, а з питань реформування та розвитку Збройних Сил та Держспецтрансслужби, їх бойової і мобілізаційної готовності, готовності Держспецтрансслужби до виконання завдань за призначенням, оперативної та бойової підготовки, підготовки особового складу Держспецтрансслужби, здійснення організаційних заходів та інспектування - спільні з Головнокомандувачем Збройних Сил та Головою Адміністрації Держспецтрансслужби накази і директиви.
Тобто з метою реалізації наданих повноважень Міністр оборони України та очолюване ним міністерство видає накази та директиви.
Водночас лист-роз'яснення Департаменту фінансів Міністерства оборони України №248/10491 від 29.12.2021 не є наказом чи директивою, не встановлює правил поведінки, а тому не може вважатись ані нормативним, ані розпорядчим актом керівника, яким визначається сталий розмір надбавки чи премії.
Відтак, суд дійшов висновку, що відповідачем належними та допустимими доказами не підтверджено наявності правових підстав для видачі позивачу оновленої довідки станом на 01.01.2023 із визначенням надбавки за особливості проходження служби в розмірі 0 % та премії в розмірі 10 %.
Разом з тим, оцінюючи обґрунтованість вимог позивача про необхідність складення відповідачем довідки про розмір грошового забезпечення станом 01.01.2023 для перерахунку пенсії позивача з урахуванням надбавки за особливості проходження служби у розмірі 65 % від посадового окладу з урахуванням окладу за військове звання та премії у розмірі 140 % від посадового окладу, суд враховує таке.
Як вже згадано судом, механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, згідно із пунктом 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Внаслідок визнання нечинними змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, з 05 березня 2019 року діє редакція пункту 5 Порядку № 45, що була чинною до внесення таких змін.
Так, пунктом 5 Порядку № 45 у редакції, чинній до внесення змін постановою КМУ №103, передбачено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Матеріали справи не містять доказів скасування чи невиплати станом на 01.01.2023 за посадою позивача надбавки за особливості проходження служби та премії.
Відтак, суд вважає, що позивач має право на включення надбавки за особливості проходження служби та премії до складу грошового забезпечення для перерахунку його пенсії.
Однак, виходячи з положень абзацу п'ятого пункту 5 Порядку № 45, такі щомісячні виплати як надбавка за особливості проходження служби та премія мають бути зазначені у відповідній довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Тобто, у випадку позивача, розміри надбавки за особливості проходження служби та премії у відповідності до положень абзацу п'ятого пункту 5 Порядку № 45 у редакції, чинній до внесення змін постановою № 103, мали бути визначені у довідці від 11.12.2023 № ФХ119352 про розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2023 у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, з якої його було звільнено на пенсію.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що складаючи та направляючи до ГУПФУ в Харківській області довідку від 11.12.2023 № ФХ119352 про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року із зазначенням у ній розмірів надбавки за особливості проходження служби 0 % та премії 10 % ІНФОРМАЦІЯ_3 діяв з порушенням припису абзацу п'ятого пункту 5 Порядку № 45 у редакції, чинній до внесення змін постановою № 103.
Натомість, положеннями пункту 5 Порядку № 45 врегульовані питання врахування для перерахунку пенсій грошового забезпечення в розмірах, встановлених за відповідною посадою (посадами), з урахуванням певних його видів, зокрема, інших щомісячних надбавок, доплат (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячної премії - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Оскільки відповідно до Порядку № 260 надбавка за особливості проходження служби є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення, який виплачується на підставі наказу командира, та виплата премії на підставі відповідного наказу командира військової частини також здійснюється щомісячно, то в спірному випадку в цілях складення довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 для проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", підлягають застосуванню саме приписи абзацу п'ятого пункту 5 Порядку № 45.
При цьому, на думку суду, при складенні довідки не підлягають застосуванню приписи абзацу четвертого пункту 5 Порядку № 45, оскільки конкретні розміри спірних надбавки за особливості проходження служби та премії не установлені Кабінетом Міністрів України, а встановлюються у відповідних наказах керівника державного органу.
Таким чином, зважаючи на встановлені в ході розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими урегульовані спірні відносини, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо складення на та надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідки від від 11.12.2023 № ФХ119352 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 із зазначенням у ній надбавки за особливості проходження служби в розмірі 0 % та премії в розмірі 10 % .
Щодо позовної вимоги про не зазначення у довідці, наданою ІНФОРМАЦІЯ_2 , від 11.12.2023 № ФХ-119352, надану станом на 01.01.2023 доплату за науковий ступень (15 % від посадового окладу) - 1 803,00 грн; доплата за вчене звання (25 % від посадового окладу) - 3 005,00 грн, суд виходить з наступного.
Згідно з частиною 1 статті 2 Закону України «Про вищу освіту» № 1556 від 01.07.2014 (далі - Закон № 1556) законодавство України про вищу освіту базується на Конституції України і складається із законів України Про освіту, Про наукову і науково-технічну діяльність, цього Закону та інших нормативно-правових актів, міжнародних договорів України, укладених в установленому законом порядку.
Виходячи зі змісту пункту 6 частини 1 статті 1 Закону №1556-VII вищий військовий навчальний заклад (заклад вищої освіти із специфічними умовами навчання) це заклад вищої освіти державної форми власності, який здійснює на певних рівнях вищої освіти підготовку курсантів (слухачів, студентів), ад'юнктів для подальшої служби на посадах офіцерського (сержантського, старшинського) або начальницького складу з метою задоволення потреб Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції, Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, центральних органів виконавчої влади із спеціальним статусом, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.
Відповідно до частини 4 статті 13 Закону №1556-VII державні органи, до сфери управління яких належать вищі військові навчальні заклади (заклади вищої освіти із специфічними умовами навчання), військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти, мають право своїми актами встановлювати особливі вимоги до: 1) управління відповідним вищим військовим навчальним закладом (закладом вищої освіти із специфічними умовами навчання), військовим навчальним підрозділом закладу вищої освіти; 2) діяльності та повноважень вченої ради; 3) кандидатів на посади керівників відповідних вищих військових навчальних закладів (закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання), їх структурних підрозділів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти та порядку їх призначення; 4) практичної підготовки осіб, які навчаються у відповідних вищих військових навчальних закладах (закладах вищої освіти із специфічними умовами навчання) чи військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти;5) порядку заміщення вакантних посад командування і науково-педагогічних працівників; 6) реалізації прав і обов'язків наукових і науково-педагогічних працівників та осіб, які навчаються у вищих військових навчальних закладах (закладах вищої освіти із специфічними умовами навчання) чи військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти; 7) порядку відрахування, переривання навчання, поновлення і переведення осіб, які навчаються у вищих військових навчальних закладах (закладах вищої освіти із специфічними умовами навчання) чи військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти; 8) підготовки науково-педагогічних і наукових кадрів у військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти в аспірантурі (ад'юнктурі) та докторантурі відповідних закладів вищої освіти. Акти, передбачені у пунктах 6 і 7 цієї частини, затверджуються за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки.
Таким чином, з аналізу наведених норм слідує, що законодавством передбачено створення вищих військових навчальних закладів (закладів вищої освіти зі специфічними умовами навчання). Особливістю їх правового статусу є те, що державні органи, до сфери управління яких належать вищі військові навчальні заклади, можуть встановлювати своїми актами особливі вимоги до окремих сфер діяльності таких закладів, до яких не відноситься визначення матеріального забезпечення науково-педагогічних працівників. Водночас, основним нормативно-правовим актом, який регулює діяльність таких закладів та яким передбачено гарантії науково-педагогічним, науковим, педагогічним та іншим працівникам закладів вищої освіти, в тому числі щодо матеріально-фінансового забезпечення, є Закон України «Про вищу освіту».
Частиною 2 статті 59 Закону №1556-VII визначено, що науково-педагогічним, науковим і педагогічним працівникам закладів вищої освіти встановлюються доплати за науковий ступінь доктора філософії та доктора наук у розмірах відповідно 15 та 25 відсотків посадового окладу, а також за вчене звання доцент і старшого дослідника 25 відсотків посадового окладу, професор 33 відсотки від посадового окладу. Заклад вищої освіти може встановити більший розмір за рахунок власних надходжень.
Згідно з підпунктом 8 пункту 2 розділу XV Прикінцеві та перехідні положення Закону №1556-VII після набрання чинності цим Законом науковий ступінь кандидата наук прирівнюється до наукового ступеня доктора філософії, а вчене звання старшого наукового співробітника до вченого звання старшого дослідника.
Отже, вказаними нормами чітко передбачено встановлення доплат за науковий ступінь та за вчене звання безвідносно до того, чи є такий заклад вищим військовим навчальним закладом зі специфічними умовами навчання чи звичайним закладом вищої освіти.
З наведеного слідує, що матеріальне забезпечення фахівця такого закладу має здійснюватися з урахуванням вимог, зокрема, статті 59 Закону №1556-VII.
Підпунктами 2, 3 пункту 6 Постанови № 704 передбачено доплату за науковий ступінь доктора філософії (кандидата наук) або доктора наук з відповідної спеціальності, якщо діяльність за профілем відповідає науковому ступеню, військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу в розмірі відповідно 5 і 10 відсотків посадового окладу та доплату за вчене звання військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, які займають посади, пов'язані з педагогічною або науковою діяльністю і мають вчене звання доцента (старшого наукового співробітника), в розмірі 5 відсотків, професора 10 відсотків посадового окладу. За наявності двох або більше вчених звань доплата встановлюється за одним (вищим) званням.
З наявної в матеріалах справи копії довідки від 11.12.2023 № ФХ119352вбачається, що розміри доплат позивача за науковий ступень становить та доплата за вчене звання становить 5% від посадового окладу кожна.
У той же час, як зазначено вище, до спірних правовідносин за участю позивача, як до науково-педагогічного працівника вищого військового закладу зі специфічними умовами навчання, мають застосовуватися приписи Закону України "Про вищу освіту", якими, зокрема ч. 2 ст. 59, установлено доплати за науковий ступінь у розмірах не менше ніж 15 відсотків посадового окладу та за вчене звання 25 відсотків.
При цьому те, що на позивача поширюються правові гарантії, передбачені Законом України "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" не нівелює його право на отримання доплати за науковий ступінь у розмірі, що встановлений ст. 59 Закону України "Про вищу освіту".
Суд зауважує, що правила визначення доплати за науковий ступінь, установлені пп. 2 п. 6 постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" № 704 від 30.08.2017, поширюються на всіх військовослужбовців, які мають такі наукові ступені та вчені звання, у той же час для тих військовослужбовців, які проходять службу у вищих військових навчальних закладах, така доплата має встановлюватися з урахуванням мінімальних гарантій, що передбачені ст. 59 Закону № 1556-VII.
Частиною 3 статті 7 КАС України визначено, що у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
Виходячи з наведених загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, для визначення розміру доплат за науковий ступінь та вчене звання у спірних правовідносинах слід застосовувати норму ч. 2 ст. 59 Закону № 1556, а не положення підзаконного акта пп.пп. 2, 3 п. 6 Постанови № 704.
Враховуючи вищенаведене, при визначенні надбавки за науковий ступінь та вчене звання позивачу необхідно застосовувати доплату за науковий ступінь у розмірі 15 % від посадового окладу та за вчене звання 25% від посадового окладу відповідно до ч. 2 ст. 59 Закону № 1556-VII.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Судовий збір підлягає розподілу відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії -задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка полягає у не зазначення у довідці від 11.12.2023 № ФХ-119352, надану ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 31.10.2023 у справі № 520/15973/23, відомостей щодо відсоткового розміру надбавки за особливості проходження служби у розмірі 65 % (від посадового окладу, окладу за військове звання) та щомісячної премії у розмірі не менше 35 % (від посадового окладу) відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, наказу Міністра оборони України від 07.06.2018 № 260 та окремого доручення Міністра оборони України № 2683/з від 01.02.2023, а також відомостей про доплату за науковий ступень (15 % від посадового окладу) за вчене звання (доцент) у розмірі 25 % (від посадового окладу) відповідно до ч. 2 ст. 59 Закону України від 01.07.2014 №1556-VІІ “Про вищу освіту».
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) підготувати та направити до Головного управління Пенсійного Фонду України у Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) станом на 01.01.2023, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII, з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 № 704, та рішення Міністра оборони України від 18.01.2022 № 248/269, з урахуванням рішення Харківського окружного адміністративного суду від 31.10.2023 по справі № 520/15973/23 із зазначенням відомостів про розміри посадового окладу; окладу за військове звання (підполковник); надбавки за вислугу років 45 % ; надбавки за службу в умовах режимних обмежень 10 % (від посадового окладу); надбавка за особливості проходження служби 65 % посадового окладу; з урахуванням окладу за військове (спеціальне) званням та надбавки за вислугу років) та премії не менш 35 % посадового окладу, доплату за науковий ступень (15 % від посадового окладу); доплата за вчене звання (25 % від посадового окладу), для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2023 основного розміру пенсії.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) суму сплаченого судового збору у розмірі розмірі 968,96 грн (дев'ятсот шістдесят вісім гривень 96 копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його складання у повному обсязі шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Заічко О.В.