479/680/24
3/479/473/24
29 липня 2024 року смт.Криве Озеро
Суддя Кривоозерського районного суду Миколаївської області Репушевська О.В., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від Відділення поліції №3 Первомайського РВП ГУНП в Миколаївській області відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, паспорт НОМЕР_1 від 07 грудня 2010 року, зареєстрованої в АДРЕСА_1 , не працюючої, раніше не притягувалася до адміністративної відповідальності,
- за ч.1 ст.184 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
В провадженні Кривоозерського районного суду Миколаївської області перебуває справа про адміністративне правопорушення, які надійшли від Відділення поліції №3 Первомайського РВП ГУНП в Миколаївській області відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.184 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину не визнала, просила закрити справу за відсутності складу адміністративного правопорушення.
Вислухавши ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно положень ч.1 ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно вимог ч.1 ст.245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно положень ч.1 ст.251 КУпАП доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, крім іншого, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, висновком експерта та показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису.
Як слідує з положень ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
При цьому суд зазначає, справа про адміністративне правопорушення розглядається лише у межах пред'явленого обвинувачення у вчиненні адміністративного правопорушення (тобто обмежений обставинами та кваліфікацією дій зазначеними у протоколі про адміністративне правопорушення) і не вправі вийти за ці межі в сторону збільшення обвинувачення, зокрема кваліфікацію дій особи за більш тяжкою статтею чи частиною статті.
Відповідно до ч.1 ст.184 КУпАП адміністративна відповідальність настає за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Як вбачається із протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №360356 від 03 травня 2024 року встановлено, що ОСОБА_1 02 травня 2024 року о 08.40 год. в АДРЕСА_2 , ухилилася від виконання своїх батьківських обов'язків, передбачених ст.150 Сімейного кодексу України обов'язків щодо виховання малолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , внаслідок чого останній вчинив бійку з ОСОБА_3 , 2007 року народження, та спричинив йому тілесні ушкодження у вигляді ссадини на обличчі. Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч.1 ст.184 КУпАП.
Згідно рапорту дізнавача СД ВП №3 Первомайського РВП ГУНП в Миколаївській області 02 травня 2024 року до ВП №3 надійшла заява від ОСОБА_4 про те, що 02 травня 2024 року в с.Багачівка Первомайського району ОСОБА_5 , 2008 року народження, спричинив тілесні ушкодження її сину - ОСОБА_3 , 2006 року народження. Згідно ст.125 КК України суб'єктом вказаного проступку є осудна особа, якій виповнилось 16 років, однак ОСОБА_5 виповнилось 15 років, тому відсутній склад кримінального проступку, та вбачається адміністративне правопорушення за ст.184 КУпАП.
Постановою суду від 17 червня 2024 року матеріали справи повернуті до ВП №3 для доопрацювання через відсутність документів, які підтверджують родинні відносини між ОСОБА_1 та ОСОБА_5 ..
Станом на день розгляду справи постанову суду від 17 червня 2024 року повернуто до суду без виконання.
Разом з цим, об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП, полягає в ухиленні батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
В той же час ч.3 ст. 184 КУпАП передбачає відповідальність батьків або осіб, які їх замінюють за вчинення неповнолітнім віком від 14 до 16 років правопорушення, відповідальність за яке передбачено цим Кодексом, крім порушень, передбачених ч.3 та 4 ст.173-4 цього кодексу.
Таким чином, фабула викладеного у протоколі адміністративного правопорушення фактично містить склад окремого виду правопорушення, передбаченого ч.3 ст.184 КУпАП, а саме відповідальність батьків за вчинення адміністративного правопорушення яка не досягла віку з якого настає адміністративна відповідальність, та ухилення батьків від виконання батьківських обов'язків.
Суд не вправі самостійно змінювати кваліфікацію вчиненого діяння.
Відповідно положень п.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за обставин відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи наведене, вважаю, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП, за таких обставин провадження у справі слід закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП.
Керуючись ст.184, п.1 ч.1 ст.247, ч.2 ст.251, п.3 ч.1 ст.284 КУпАП, суд,-
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 про притягнення її до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.184 КУпАП, закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, через відсутність складу адміністративного правопорушення.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя :