Постанова від 25.07.2024 по справі 521/15875/23

Справа №521/15875/23

Номер провадження 3/521/396/24

ПОСТАНОВА

25 липня 2024 року м. Одеса

Малиновський районний суд міста Одеси у складі:

головуючого судді Передерка Д.П.,

при секретарі Ковач Е.В.,

представника Одеської митниці Держмитслужби Ревенко Т.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу №0340/50000/23 від 02.03.2023, що надійшла з Одеської митниці Держмитслужби, відносно:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт серії « НОМЕР_1 » від 26.02.2003, виданий Болградським РВ УМВС України в Одеській області, ідентифікаційний код - НОМЕР_2 ,

про порушення митних правил, передбачених ст. 485 МК України, -

ВСТАНОВИВ:

06.09.2021 до відділу митного оформлення №4 митного поста «Чорноморськ - Порт» Одеської митниці для митного оформлення декларантом ФОП « ОСОБА_2 » (код ЕДРПОУ НОМЕР_3 ), згідно договору - доручення №178 від 06.09.2021 було подано митну декларацію типу «ІМ40АА», яка була прийнята та зареєстрована за номером №UA500080/2021/204709.

В якості підстави для переміщення товару через митний кордон України та його подальшого митного оформлення декларантом ФОП « ОСОБА_2 » (код ЕДРПОУ НОМЕР_3 ) до Одеської митниці були надані:

свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу від 07.09.1999 DR/ НОМЕР_4 , видане органом у м. POZNAN, Польща;

договір купівлі-продажу транспортного засобу від 25.08.2021 б/н;

документ про зняття з обліку транспортного засобу «Decyzja» від 25.08.2021 №NR НОМЕР_5 , виданий органом у м. POZNAN та інші документи.

Відповідно до інформації, зазначеної у МД №UA500080/2021/204709 та товаросупровідних документах, встановлено, що продавцем транспортного засобу марки «MERCEDES-BENZ», модель «E220», VIN: НОМЕР_6 , є фізична особа CZAPLICKI LUKASZ ( НОМЕР_7 ), одержувачем є громадянин України ОСОБА_1 .

Відповідно до граф 31, 33 МД №UA500080/2021/204709 заявлено товар: «легковий автомобіль, що був у користуванні, марка MERCEDES-BENZ, модель E220, VIN: НОМЕР_6 , виробник «Daimler Chrysler AG», країна виробництва DE, код товару згідно УКТ ЗЕД 8703329030.

Вартість транспортного засобу згідно договору купівлі-продажу від 25.08.2021 б/н становить 700 євро (згідно курсу НБУ 22377,88 гривень), митна вартість за МД від 06.09.2021 №UA500080/2021/204709 становить 22377,88 гривень.

Митні платежі за МД від 06.09.2021 №UA500080/2021/204709 із застосуванням преференції «310» було нараховані та сплачені в розмірі 34570,86 гривень.

Після здійснення митного оформлення за МД від 06.09.2021 №UA500080/2021/204709 вищевказаний транспортний засіб було випущено у вільний обіг.

Статтею 320 Митного кодексу України встановлено, що форми та обсяг контролю, достатнього для забезпечення додержання законодавства України з питань державної митної справи та міжнародних договорів України при митному оформленні, обираються на підставі результатів системи управління ризиками. Форми та обсяг контролю, достатнього для забезпечення додержання законодавства України з питань державної митної справи та міжнародних договорів України, укладених відповідно до закону, після завершення митного оформлення, визначаються в порядку, встановленому Митним кодексом України.

Пунктом 8 частини 1 статті 336 МКУ встановлено, що однією з форм митного контролю є направлення запитів до інших державних органів, установ та організацій, уповноважених органів іноземних держав для встановлення автентичності документів, поданих митному органу.

Листом Департаменту міжнародної взаємодії Держмитслужби України від 27.01.2023 №26/26-04/7.10/138 до Одеської митниці спрямовано лист митних органів Республіки Польща від 05.12.2022 №0201-IGM.541.391.2022.18.RLM (вхід. Держмитслужби від 26.12.2022 №26755/11), за результатами опрацювання якого встановлена невідповідність документів та інформації, які надавались митному органу під час митного контролю та митного оформлення транспортного засобу марки «MERCEDES-BENZ», модель «E220», VIN: НОМЕР_6 , а саме на час митного оформлення вищевказаний транспортний засіб не був знятий з обліку у уповноваженому органі Республіки Польща.

Так, згідно відповіді палати фіскальної адміністрації у м. Вроцлав Республіки Польща встановлено, що відповідно до п. 1 ст. 79 Закону Республіки Польщі від 20.06.1997 «Закон про дорожній рух», транспортний засіб підлягає зняттю з обліку у відповідному органі, який був місцем останньої реєстрації транспортного засобу, по заяві його власника. Дані органу, що знімає з обліку повинні бути ідентичними з назвою органу, що видав реєстраційний паспорт.

Тобто, власником транспортного засобу марки «MERCEDES-BENZ», модель «E220», VIN: НОМЕР_6 , не було знято з обліку в уповноваженому органі Республіки Польща.

Сума митних платежів, які підлягають обов'язковій сплаті у разі переміщення через митний кордон України вищевказаного транспортного засобу без застосування преференції, відповідно до листа митного поста «Чорноморськ» Одеської митниці від 17.02.2023 №7.10-28.2-04/321 становить 99862,89 гривень, тобто різниця в нарахуванні податків становить 65292,03 гривень.

На підставі вищевикладеного, Одеською митницею відносно ОСОБА_1 складено протокол про порушення митних правил митних №0340/50000/23 від 02.03.2023 за ознаками порушення митних правил, передбаченого ст. 485 МК України.

Згідно ст. 268 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, за відсутністю цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи, і, якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був сповіщений шляхом розміщення на офіційному веб-сайті Малиновського районного суду м. Одеси інформації про дату, час та місце судового засідання.

Відповідно до практики Європейського суду, сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.

За вказаних обставин, враховуючи строки розгляду справи та відповідно до ч. 4 ст. 526 Митного кодексу України, суд вважав за можливе розглянути справу про порушення митних правил у відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.

Представник Одеської митниці Держмитслужби у суді заявила, що вина ОСОБА_1 доведена повністю матеріалами справи, тому просила визнати його винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України та накласти на нього стягнення, передбачене санкцією цієї статті.

Вислухавши думку представника митниці та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що особа, стосовно якої складено протокол, підлягає притягненню до адміністративної відповідальності та її дії кваліфікує за ст. 485 МК України.

Відповідно до ст. 458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Згідно ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ч. 1 ст. 486 МК України, завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.

Судом встановлено, що 06.09.2021 до відділу митного оформлення №4 митного поста «Чорноморськ - Порт» Одеської митниці для митного оформлення декларантом ФОП « ОСОБА_2 » (код ЕДРПОУ НОМЕР_3 ), згідно договору - доручення №178 від 06.09.2021 було подано митну декларацію типу «ІМ40АА», яка була прийнята та зареєстрована за номером №UA500080/2021/204709.

В якості підстави для переміщення транспортного засобу марки «MERCEDES-BENZ», модель «E220», VIN: НОМЕР_6 , через митний кордон України та його подальшого митного оформлення декларантом ФОП « ОСОБА_2 » (код ЕДРПОУ НОМЕР_3 ) до Одеської митниці були надані: свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу від 07.09.1999 DR/ НОМЕР_4 , видане органом у м. POZNAN, Польща; договір купівлі-продажу транспортного засобу від 25.08.2021 б/н; документ про зняття з обліку транспортного засобу «Decyzja» від 25.08.2021 №NR НОМЕР_5 , виданий органом у м. POZNAN та інші документи.

Відповідно до інформації, зазначеної у МД №UA500080/2021/204709 та товаросупровідних документах, встановлено, що продавцем транспортного засобу марки «MERCEDES-BENZ», модель «E220», VIN: НОМЕР_6 , є фізична особа CZAPLICKI LUKASZ ( НОМЕР_7 ), одержувачем є громадянин України ОСОБА_1 .

Згідно графи 8 «Одержувач» та графи 9 митної декларації №UA500080/2021/204709 від 06.09.2021 «Особа, відповідальна за фінансове врегулювання» вказано ОСОБА_1 .

Статтею 257 Митного кодексу України визначено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Відповідно до положень ч. 8 ст. 264 МК України, з моменту прийняття митним органом митної декларації №UA500080/2021/204709 від 06.09.2021, вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.

Відповідно до «Інструкції про порядок заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документу» затвердженої наказом Міністерства фінансів України 30.05.2012 №651 (зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.08.2012 за №1372/21684) декларант зобов'язаний заявити точні відомості про товар у митній декларації.

Пунктом 8 частини 1 статті 336 Митного кодексу України встановлено, що однією з форм митного контролю є направлення запитів до інших державних органів, установ та організацій, уповноважених органів іноземних держав для встановлення автентичності документів, поданих митному органу.

Листом Департаменту міжнародної взаємодії Держмитслужби України від 27.01.2023 №26/26-04/7.10/138 до Одеської митниці спрямовано лист митних органів Республіки Польща від 05.01.2022 №0201-IGM.541.391.2022.18.RLM (вхід. Держмитслужби від 26.12.2022 №26755/11), за результатами опрацювання якого встановлена невідповідність документів та інформації, які надавались митному органу під час митного контролю та митного оформлення транспортного засобу марки «MERCEDES-BENZ», модель «E220», VIN: НОМЕР_6 , а саме на час митного оформлення вищевказаний транспортний засіб не був знятий з обліку у уповноваженому органі Республіки Польща.

Так, згідно відповіді палати фіскальної адміністрації у м. Вроцлав Республіки Польща встановлено, що відповідно до п. 1 ст. 79 Закону Республіки Польщі від 20.06.1997 «Закон про дорожній рух», транспортний засіб підлягає зняттю з обліку у відповідному органі, який був місцем останньої реєстрації транспортного засобу, по заяві його власника. Дані органу, що знімає з обліку повинні бути ідентичними з назвою органу, що видав реєстраційний паспорт.

Тобто, власником транспортного засобу марки «MERCEDES-BENZ», модель «E220», VIN: НОМЕР_6 , не було знято з обліку в уповноваженому органі Республіки Польща.

Відповідно до ч. 6 ст. 377 МК України, товари, зазначені у ч.ч. 1 та 5 ст. 377 МК України (товари за товарними позиціями 8701-8707, 8711, 8716 згідно з УКТ ЗЕД), що були зареєстровані у відповідних реєстраційних органах іноземних держав і ввозяться в Україну для вільного обігу, повинні бути зняті з обліку в цих органах.

Відповідно до листа митного поста «Чорноморськ» Одеської митниці від 17.02.2023 №7.10-28.2-04/321, сума митних платежів, які підлягають обов'язковій сплаті у разі переміщення через митний кордон України вищевказаного транспортного засобу без застосування преференції становить 99862,89 гривень, а митні платежі за МД №UA500080/2021/204709 від 06.09.2021 із застосування преференцій «310» були нараховані та сплачені в сумі 34570,86 гривень, тобто різниця в нарахуванні податків становить 65292,03 гривень.

Вина ОСОБА_1 у порушенні митних правил, передбачених ст. 485 МК України підтверджується доказами, наявними в матеріалах справи, а саме: протоколом про порушення митних правил №0340/50000/23 від 02.03.2023, копією листа митних органів Республіки Польща від 05.12.2022 №0201-IGM.541.391.2022.18.RLM (вхід. Держмитслужби від 26.12.2022 №26755/11), копією листа митного поста «Чорноморськ» Одеської митниці від 17.02.2023 №7.10-28.2-04/321, копією витягу з сайту щодо реєстрації транспортного засобу та переклад сайту, копією митної декларації №UA500080/2021/204709 від 06.09.2021, копією свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, копією документа про зняття з обліку транспортного засобу від 25.08.2021, копія заяви ОСОБА_1 від 06.09.2021 та іншими матеріалами справи.

Відповідно до ст. 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.

На підставі вищевикладеного, враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, інші обставини справи, суд вважає, що необхідним і достатнім для попередження нових правопорушень та виховання особи в дусі додержання Законів України буде накладення на правопорушника адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесяти) відсотків несплаченої суми митних платежів.

Керуючись ст. ст. 27, 33, 252, 280, 283, 284 КпАП України, ст. ст. 471, 527-529 МК України, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України, та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесяти) відсотків несплаченої суми митних платежів.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605 гривень 60 копійок.

Постанова суду (судді) у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або митним органом, який здійснював провадження у цій справі, протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя Дмитро Передерко