Справа №521/15803/23
Номер провадження 3/521/388/24
25 липня 2024 року м. Одеса
Малиновський районний суд міста Одеси у складі:
головуючого судді Передерка Д.П.,
при секретарі Ковач Е.В.,
представника Одеської митниці Держмитслужби Ревенко Т.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу №0969/50000/23 від 24.05.2023, що надійшла з Одеської митниці Держмитслужби, відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код - НОМЕР_1 ,
про порушення митних правил, передбачених ст. 485 МК України, -
13.10.2021 до відділу митного оформлення №2 митного поста «Одеса-порт» Одеської митниці для митного контролю та митного оформлення декларантом ФОП « ОСОБА_2 » було подано МД типу «ІМ 40 АА», яка була прийнята та зареєстрована за номером №UA500060/2021/201325.
В якості підстави для переміщення товарів через митний кордон України та їх подальшого митного оформлення декларантом ОСОБА_2 до Одеської митниці були надані:
свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_2 від 14.07.2016,
паспорт громадянина України серії « НОМЕР_3 » від 17.12.2002,
висновок про якісні характеристики товару від 12.10.2021 №316-1/21,
договір купівлі-продажу б/н від 29.05.2021,
документ про зняття з обліку транспортного засобу від 29.05.2021 NR K.5120.1.947.2021.ACZ,
заява на зміну режиму б/н від 13.10.2021,
заява на посвідчення б/н від 13.10.2021.
Відповідно до інформації, зазначеної у МД №UA500060/2021/201325 та товаросупровідних документах встановлено, що продавцем транспортного засобу марки «RENAULT», модель «LAGUNA», номер кузова/VIN: НОМЕР_4 » є громадянин ОСОБА_3 ( НОМЕР_5 , 22-185 CHELM STANKOW 5), а покупцем та одержувачем є громадянин України ОСОБА_1 .
Відповідно до граф 31, 33 МД №UA500060/2021/201325 заявлено товар: «легковий автомобіль, що був у користуванні: марка RENAULT; модель LAGUNA; номер кузова/VIN: НОМЕР_4 ; згідно висновку №316-1/21, країна походження: Франція; вага: 1360 кг; календарний рік виготовлення: 2005; модельний рік виготовлення: 2005; тип двигуна: дизельний; робочий об'єм циліндрів: 1870см3; колісна формула: 4х2; загальна кількість місць включаючи, водія: 5; тип кузова: універсал; колір: зелений; номер двигуна: нема даних; відповідає екологічним нормам: EURO 3; призначений для використання по дорогах загального користування (для перевезення людей); торговельна марка: Renault; виробник: Renault SAS; країна виробництва: FR, код товару УКТЗЕД визначено та заявлено 8703329030.
Митна вартість автомобілю, згідно договору купівлі-продажу від 13.07.2021 склала 6100 Злотих (40553,41 гривень).
Митні платежі за транспортний засіб по МД UA500060/2021/201325 із застосуванням преференції «310» було нараховані та сплачені в розмірі 34934,55 гривень (в які входять 8500,00 гривень надходження від добровільно сплачених фізичними особами коштів відповідно до пунктів 97 та 99 розділу ХХI «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу).
Після здійснення митного оформлення за МД від 13.10.2021 №UA500060/2021/201325 вищевказаний транспортний засіб було випущено у вільний обіг.
Статтею 320 Митного кодексу України встановлено, що форми та обсяг контролю, достатнього для забезпечення додержання законодавства України з питань державної митної справи та міжнародних договорів України при митному оформленні, обираються на підставі результатів системи управління ризиками. Форми та обсяг контролю, достатнього для забезпечення додержання законодавства України з питань державної митної справи та міжнародних договорів України, укладених відповідно до закону, після завершення митного оформлення, визначаються в порядку, встановленому Митним кодексом України.
Пунктом 8 частини 1 статті 336 МКУ встановлено, що однією з форм митного контролю є направлення запитів до інших державних органів, установ та організацій, уповноважених органів іноземних держав для встановлення автентичності документів, поданих митному органу.
Листом Департаменту міжнародної взаємодії Держмитслужби України від 27.01.2023 №26/26-04/7.10/139 Одеську митницю повідомлено про те, що за результатами опрацювання отриманої відповіді митних органів Республіки Польща від 01.12.2022 №0201-IGM.541.388.2022.4.JC (вхід. Держмитслужби від 26.12.2022 №26779/11), встановлено, що транспортний засіб підлягає зняттю з реєстрації в відповідному органі, який був місцем останньої реєстрації транспортного засобу, за заявою його власника.
Це означає, що дані органу, який знімає з реєстрації мають бути ідентичними з назвою органу, який видав реєстраційний паспорт легкового транспортного засобу марки «RENAULT», модель «LAGUNA», номер кузова/VIN: НОМЕР_4 ». Крім того, є посилання на інтернет - сторінку https://historiapojazdu.gov.pl, за допомогою якої встановлено що транспортний засіб марки «RENAULT», модель «LAGUNA», номер кузова/VIN: НОМЕР_4 », не знято з обліку в Республіці Польща станом на 24.05.2023.
Таким чином встановлено, що при декларуванні вищезазначеного транспортного засобу для здійснення митного оформлення надано документи, які стали підставою для заявлення у МД №UA500060/2021/ 201325 неправдивих відомостей про зняття з обліку уповноваженим органом у Польщі транспортного засобу марки «RENAULT», модель «LAGUNA», номер кузова/VIN: НОМЕР_4 » та застосування пільгового режиму, преференції у сплаті митних платежів.
Сума митних платежів, які підлягають обов'язковій сплаті у разі переміщення через митний кордон України вищевказаного транспортного засобу без застосування преференції «310», відповідно до листа митного поста «Одеса-порт» Одеської митниці від 18.04.2023 №7.10-28.1-01/789 склала 89788,79 гривень, тобто різниця в нарахуванні податків становить 54854,24 гривень (без добровільного внеску в розмірі 8500 гривень).
На підставі вищевикладеного, Одеською митницею відносно ОСОБА_1 складено протокол про порушення митних правил митних №0969/50000/23 від 24.05.2023 за ознаками порушення митних правил, передбаченого ст. 485 МК України.
Згідно ст. 268 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, за відсутністю цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи, і, якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був сповіщений шляхом розміщення на офіційному веб-сайті Малиновського районного суду м. Одеси інформації про дату, час та місце судового засідання.
Відповідно до практики Європейського суду, сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
За вказаних обставин, враховуючи строки розгляду справи та відповідно до ч. 4 ст. 526 Митного кодексу України, суд вважав за можливе розглянути справу про порушення митних правил у відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Представник Одеської митниці Держмитслужби у суді заявила, що вина ОСОБА_1 доведена повністю матеріалами справи, тому просила визнати його винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України та накласти на нього стягнення, передбачене санкцією цієї статті.
Вислухавши думку представника митниці та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що особа, стосовно якої складено протокол, підлягає притягненню до адміністративної відповідальності та її дії кваліфікує за ст. 485 МК України.
Відповідно до ст. 458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Згідно ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ч. 1 ст. 486 МК України, завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Судом встановлено, що 13.10.2021 до відділу митного оформлення №2 митного поста «Одеса-порт» Одеської митниці для митного контролю та митного оформлення декларантом ФОП « ОСОБА_2 » було подано МД типу «ІМ 40 АА», яка була прийнята та зареєстрована за номером №UA500060/2021/201325.
В якості підстави для переміщення транспортного засобу марки «RENAULT», модель «LAGUNA», номер кузова/VIN: НОМЕР_4 », через митний кордон України та його подальшого митного оформлення декларантом ОСОБА_2 до Одеської митниці були надані: свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_2 від 14.07.2016, паспорт громадянина України серії « НОМЕР_3 » від 17.12.2002, висновок про якісні характеристики товару від 12.10.2021 №316-1/21, договір купівлі-продажу б/н від 29.05.2021, документ про зняття з обліку транспортного засобу від 29.05.2021 NR K.5120.1.947.2021.ACZ, заява на зміну режиму б/н від 13.10.2021, заява на посвідчення б/н від 13.10.2021.
Відповідно до інформації, зазначеної у МД №UA500060/2021/201325 та товаросупровідних документах встановлено, що продавцем транспортного засобу марки «RENAULT», модель «LAGUNA», номер кузова/VIN: НОМЕР_4 » є громадянин ОСОБА_3 ( НОМЕР_5 , 22-185 CHELM STANKOW 5), а покупцем та одержувачем є громадянин України ОСОБА_1 .
Згідно графи 8 «Одержувач» та графи 9 митної декларації №UA500060/2021/201325 від 13.10.2021 «Особа, відповідальна за фінансове врегулювання» вказано ОСОБА_1 .
Статтею 257 Митного кодексу України визначено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Відповідно до положень ч. 8 ст. 264 МК України, з моменту прийняття митним органом митної декларації №UA500060/2021/201325 від 13.10.2021, вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
Відповідно до «Інструкції про порядок заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документу» затвердженої наказом Міністерства фінансів України 30.05.2012 №651 (зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.08.2012 за №1372/21684) декларант зобов'язаний заявити точні відомості про товар у митній декларації.
Пунктом 8 частини 1 статті 336 Митного кодексу України встановлено, що однією з форм митного контролю є направлення запитів до інших державних органів, установ та організацій, уповноважених органів іноземних держав для встановлення автентичності документів, поданих митному органу.
Листом Департаменту міжнародної взаємодії Держмитслужби України від 27.01.2023 №26/26-04/7.10/139 Одеську митницю повідомлено про те, що за результатами опрацювання отриманої відповіді митних органів Республіки Польща від 01.12.2022 №0201-IGM.541.388.2022.4.JC (вхід. Держмитслужби від 26.12.2022 №26779/11), встановлено, що транспортний засіб підлягає зняттю з реєстрації в відповідному органі, який був місцем останньої реєстрації транспортного засобу, за заявою його власника.
Це означає, що дані органу, який знімає з реєстрації мають бути ідентичними з назвою органу, який видав реєстраційний паспорт легкового транспортного засобу марки «RENAULT», модель «LAGUNA», номер кузова/VIN: НОМЕР_4 ». Крім того, є посилання на інтернет - сторінку https://historiapojazdu.gov.pl, за допомогою якої встановлено що транспортний засіб марки «RENAULT», модель «LAGUNA», номер кузова/VIN: НОМЕР_4 », не знято з обліку в Республіці Польща станом на 24.05.2023.
Таким чином встановлено, що при декларуванні вищезазначеного транспортного засобу для здійснення митного оформлення надано документи, які стали підставою для заявлення у МД №UA500060/2021/ 201325 неправдивих відомостей про зняття з обліку уповноваженим органом у Польщі транспортного засобу марки «RENAULT», модель «LAGUNA», номер кузова/VIN: НОМЕР_4 » та застосування пільгового режиму, преференції у сплаті митних платежів.
Відповідно до ч. 6 ст. 377 МК України, товари, зазначені у ч.ч. 1 та 5 ст. 377 МК України (товари за товарними позиціями 8701-8707, 8711, 8716 згідно з УКТ ЗЕД), що були зареєстровані у відповідних реєстраційних органах іноземних держав і ввозяться в Україну для вільного обігу, повинні бути зняті з обліку в цих органах.
Відповідно до листа митного поста «Одеса-внутрішній» Одеської митниці від 18.04.2023 №7.10-28.1-01/789, сума митних платежів, які підлягають обов'язковій сплаті у разі переміщення через митний кордон України вищевказаного транспортного засобу без застосування преференції становить 89788,79 гривень, а митні платежі за МД №UA500060/2021/201325 від 13.10.2021 із застосування преференцій «310» були нараховані та сплачені в сумі 34934,55 гривень, тобто різниця в нарахуванні податків становить 63354,24 гривень.
Вина ОСОБА_1 у порушенні митних правил, передбачених ст. 485 МК України підтверджується доказами, наявними в матеріалах справи, а саме: протоколом про порушення митних правил №0969/50000/23 від 24.05.2023, копією листа митних органів Республіки Польща від 01.12.2022 №0201-IGM.541.388.2022.4.JC (вхід. Держмитслужби від 26.12.2022 №26779/11), копією витягу з сайту щодо реєстрації транспортного засобу та переклад сайту, копією листа митного поста «Одеса - порт» Одеської митниці від 18.04.2023 №7.10-28.1-01/789, копією митної декларації №UA500060/2021/201325 від 13.10.2021, копією техпаспорту, копією договору купівлі - продажу, копією листа про зняття транспортного засобу з обліку, копією заяви ОСОБА_1 від 13.10.2021, копією витягу з АСМО «Інспектор», копією пояснень ОСОБА_1 від 14.10.2021 та іншими матеріалами справи.
Відповідно до ст. 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
На підставі вищевикладеного, враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, інші обставини справи, суд вважає, що необхідним і достатнім для попередження нових правопорушень та виховання особи в дусі додержання Законів України буде накладення на правопорушника адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесяти) відсотків несплаченої суми митних платежів.
Керуючись ст. ст. 27, 33, 252, 280, 283, 284 КпАП України, ст. ст. 471, 527-529 МК України, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України, та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесяти) відсотків несплаченої суми митних платежів.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605 гривень 60 копійок.
Постанова суду (судді) у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або митним органом, який здійснював провадження у цій справі, протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Дмитро Передерко