Справа № 2а-302/10 р.
01 вересня 2010 року
Народицький районний суд Житомирської області в складі:
головуючого - судді Бруховський Є.Б.
розглянувши у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці і соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації, управління праці і соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації про стягнення коштів, передбачених Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ,-
Позивач просить визнати дії відповідачів протиправними та стягнути на її користь з управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації не виплачені за період з 01.09.1996 року по 30.06.1998 року кошти, що передбачені ст.39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”(надалі Закон) в сумі 1239 грн. та з управління праці і соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації за період з 01.10.1998 року по 31.12.2006 року , кошти передбачені ст.39 Закону, в сумі 52460,36 грн., мотивуючи тим, що вона отримував зазначені кошти у відповідачів не в кратному відношенні до мінімальної заробітної плати, як це визначено в Законі, а згідно постанови КМ України № 836 від 26.07.96, що призвело до порушення її прав. Розмір не виплачених коштів за ст.ст.37, 39 Закону становить вказану вище суму.
Сторони просять справу розглядати без їх участі, представники відповідачів проти задоволення позову заперечують.
Дослідивши докази, суд вважає, що позов слід задовольнити частково з наступних підстав.
Позивач, як вбачається з копії трудової книжки, з 10.06.1986 року по 30.11. 2006 року працювала в Народицькому центрі електроз”язку Народицького району Житомирської області. з 01.07.10 року даний центр було перетворено у центр електрозв”язку №9 Житомирської дирекції ВАТ „Укртелеком” м.Овруч. смт.Народичі Народицького району Житомирської області Переліком населених пунктів Житомирської і Київської областей, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 106 від 23.07.91 та розпорядженням КМ України № 17 від 12.01.93, віднесено до зони безумовного обов”язкового відселення.
Вказані обставини підтверджуються наданими копіями паспорту, трудової книжки, посвідчення потерпілого ЧАЕС, довідками.
Відповідно до ст.39 Закону позивач має право на відповідні компенсації, доплати та допомоги, які отримував згідно постанови КМ України № 836 від 26.07.96 в конкретних розмірах, а зокрема, за ст.39 - 13,2 грн.
Частиною 2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Законом передбачені наступні виплати:
ст.39 - громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення та непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, підвищується пенсія в зоні гарантованого добровільного відселення провадиться доплата у зоні гарантованого безумовного обов”язкового відселення - 3 мінімальні заробітні плати.
Постановою КМ України № 836 від 26.07.96 усупереч Закону встановлено конкретні розміри допомоги та доплати і, зокрема:
для доплати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення у зоні безумовного обов”язкового відселення - 1320 тис. крб. (13,2 грн. за гр. реф.);
Відповідно до ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Законом визначено вказані виплати в кратному розмірі від мінімальної заробітної плати в Україні, а Кабінету Міністрів надано право проводити лише роз'яснення порядку його застосування(статті 62 та 67) та підвищувати розміри доплат, пенсій і компенсацій, передбачених Законом, відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати, але не зменшення їх та встановлення їх у твердій сумі, яка не відповідає Закону.
Частиною 2 ст.9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
За таких обставин, коли підзаконний нормативний акт суперечить Закону, обмежуючи права громадян, визначені останнім, застосування зазначеної постанови не можливе.
Позивачем ставиться питання про стягнення коштів, передбачені ст.39 Закону за період з 01.09.1996 року по 30.06.1998 року та передбачених ст. 39 Закону з УПСЗН Овруцької РДА за період 01.10.1998 року по 31.12.2006 року.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" дія ст.39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, в частині, що стосується виплат в залежності від розміру мінімальної заробітної плати, була зупинена, однак, 09.07.07 Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп (справа про соціальні гарантії громадян) п.30 ст.71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" визнано таким, що не відповідає Конституції України.
Позивачем не надано доказів про отримання у відповідача УПСЗН Овруцької РДА , коштів, передбачених ст. 39 за період з 01.10.1998 року по 31.07.1999 року, з 01.01.2000 року по 28.02.2000 року, з 01.01.2001 року по 30.06.2001 року.
На підставі викладеного, в задоволенні вимог позивача в частині стягнення коштів, передбачених ст.39 Закону за періоду з 01.10.1998 року по 31.07.1999 року, з 01.01.2000 року по 28.02.2000 року, з 01.01.2001 року по 30.06.2001 року - слід відмовити за безпідставністю, а з 01.01.2006 року по 31.12.2006 року -згідно закону.
Розмір мінімальної заробітної плати в Україні становив:
з 1.09.1996 р. - 15 грн.,
з 1.01.1998 р. - 45 грн.,
з 1.07.1998 р. - 55 грн.,
з 1.01.1999 р. - 74 грн.,
з 1.04.2000 р. - 90 грн.,
з 1.07.2000 р. - 118 грн.,
з 1.01.2002 р. - 140 грн.,
з 1.07.2002 р. - 165 грн.,
з 1.01.2003 р. - 185 грн.,
з 1.12.2003 р. - 205 грн.,
з 1.09.2004 р. - 237 грн.,
з 1.01.2005 р. - 262 грн.,
з 1.04.2005 р. - 290 грн.,
з 1.07.2005 р. - 310 грн.,
з 1.09.2005 р. - 332 грн.
В зв'язку з викладеним, розмір невиплачених коштів позивачу становить:
за ст.39 Закону з УПСЗН Народицької РДА.:
- за 1996 рік: 15х3х4-52,80=127,2 грн.;
- за 1997 рік: 15х3х12-158,4=381,60 грн.;
- за 1998 рік: 45х3х6-79,2=730,8 грн.;
а всього да ст.37 Закону 1239,6 грн.
за ст.39 Закону з УПСЗН Овруцької РДА
- за 1999 рік: 74х3х4-52,8=835,2 грн.;
- за 2000 рік: 74х3х2+90х3+118х3х4-92,4= 2037,6 грн.;
- за 2001 рік: 118x3x9-118,8=3067,2 грн.;
- за 2002 рік: 140x3x6+165х3х6-409,2 = 5080,8 грн.;
- за 2003 рік: 185x3x11+205х3-158,4 = 6561,6 грн.;
- за 2004 рік: 205x3x8+237х3х4-158,4 = 7605,6 грн.;
- за 2005 рік: 262х3х3+290х3х3+310х3x2+332х3х4-140,11= 10671,89 грн.;
а всього за ст.39 Закону 35859,89 грн.
Статтею 62 Закону визначено, що роз'яснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.
Відповідно до Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затвердженого постановою КМ України від 20.06.00 № 987, та п. 2 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 936 від 20.09.05, розпорядниками коштів є управління праці та соціального захисту населення, а тому заборгованість підлягає стягненню з відповідача.
На підставі викладеного, суд дійшов переконання, що при нарахуванні коштів, передбачених ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", відповідачі діяли всупереч вимогам Закону, а тому, суд визнає дії відповідачів протиправними.
Керуючись ст.19 Конституції України, ст.39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та ст.ст. 8-11, 18, 71, 160, 161, 162 КАС України, суд,-
Позов задовольнити частково .
Визнати дії управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації, управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації щодо виплати ОСОБА_1 коштів, передбачених ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, у фіксованому розмірі, протиправними.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 за період з 01.09.1996 року по 30.06.1998 року доплату до заробітної плати, передбачену ст.39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, в сумі 1239,6 грн.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 за період з 01.08.1999 року по 31.12.1999 року, з 01.03.2000 року по 31.12.2000 року, з 01.07.2001 року по 31.12.2005 року доплату до заробітної плати, передбачену ст.39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, в сумі 28021,13 грн.
В задоволенні вимог позивача в частині стягнення доплати за решту періоду відмовити за безпідставністю.
На постанову суду до апеляційного суду Житомирської області через Народицький районний суд може бути подана заява про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня отримання копії постанови особами, що беруть участь у справі, а апеляційна скарга у такому ж порядку протягом 10 днів з дня отримання копії постанови або 20 днів з дня подання заяви про апеляційне оскарження з направленням копії скарги до апеляційного суду Житомирської області.