Номер провадження № 22-ц/821/1422/24 Справа № 691/463/24
про залишення апеляційної скарги без руху
08 серпня 2024 року м. Черкаси
Суддя Черкаського апеляційного суду Гончар Н.І., розглянувши апеляційну скаргу Міністерства оборони України на рішення Городищенського районного суду Черкаської області від 21 червня 2024 року справі за заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , заінтересована особа: Міністерство оборони України про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами,
встановила:
29 липня 2024 року на адресу Черкаського апеляційного суду надійшла апеляційна скарга Міністерства оборони України на рішення Городищенського раойнного суду Черкаської області від 21 червня 2024 року.
В апеляційній скарзі заявлено клопотання про відстрочення сплати судового збору за подачу апеляційної скарги до завершення розгляду справи в суді апеляційної інстанції.
Вирішуючи вказане клопотання, апеляційний суд виходить з наступного.
Відповідно до ст.8 Закону України «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або позивачами є: військовослужбовці; батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Оцінюючи фінансовий стан особи, яка звертається до суду з вимогою про звільнення її від сплати судового збору, зменшення його розміру, надання відстрочки чи розстрочки в його сплаті, національні суди повинні встановлювати наявність у такої особи реального доходу (розмір заробітної плати, стипендії, пенсії, прибутку тощо), рухомого чи нерухомого майна, цінних паперів, можливості розпорядження ними без значного погіршення фінансового стану (рішення ЄСПЛ «Kniat v. Poland» від 26 липня 2005 року, пункт 44; рішення ЄСПЛ «Jedamski and Jedamska v. Poland» від 26 липня 2005 року, пункти 63-64).
Вимога про сплату державного мита є стримуючою мірою для потенційних позивачів від пред'явлення безрозсудних і необґрунтованих позовів. Для того, щоб гарантувати справедливий баланс між підтримкою нормального функціонування судової системи і захистом інтересів заявника при поданні позову до суду, внутрішньодержавні суди звільняють від сплати державного мита заявників, які можуть підтвердити свій поганий фінансовий стан (§ 111 рішення Європейського суду з прав людини від 20 лютого 2014 року у справі «Shishkov v. Russia»).
Відстрочення (розстрочення) сплати судового збору, а також звільнення від його сплати або зменшення його розміру з підстав, передбачених статтею 8 Закону України «Про судовий збір», є прерогативою суду, який вирішує питання відкриття провадження (прийняття заяви, скарги тощо).
Зазначені норми є диспозитивними і встановлюють не обов'язок, а право суду на власний розсуд звільнити особу від сплати судового збору (відстрочити, розстрочити його сплату або зменшити його розмір).
Такий правовий висновок Верховний Суд виклав у постанові від 12 березня 2021 року у справі № 912/1061/20.
Для вирішення питання відстрочення сплати судового збору є необхідним врахування судом майнового стану сторони. Обґрунтування пов'язаних з цим обставин, які свідчать про неможливість або утруднення в здійсненні сплати судового збору у встановлених законом розмірах і строки, покладається на зацікавлену сторону. Особа, яка заявляє клопотання про відстрочення сплати судового збору, повинна навести доводи і подати належні докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджає сплаті нею судового збору у встановленому розмірі. Оскільки відстрочення сплати судового збору може бути здійснене на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі, відповідне клопотання повинне бути також обґрунтоване обставинами, які дозволять суду зробити висновок про те, що судовий збір буде сплачено у цей строк.
Міністерство оборони України заявляючи відповідне клопотання в апеляційній скарзі не наводить жодних обставин щодо не можливості сплати судового збору під час подачі апеляційної скарги та які обставини йому перешкоджають сплату у строк до прийняття апеляційним судом постанови у справі.
За таких обставин, клопотання Міністерства оборони України про відстрочення сплати судового збору за подачу апеляційної скарги до завершення розгляду справи в суді апеляційної інстанції слід залишити без задоволення.
Апеляційна скарга не може бути прийнята до розгляду і підлягає залишенню без руху з підстав несплати судового збору за її подачу.
Згідно із підпунктом 6 пункту 1 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» за подання апеляційної скарги на рішення суду сплачується судовий збір в розмірі 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.
Відповідно до підпункту 4 пункту 1 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до суду заяви окремого провадження яка подана фізичною особою сплачується судовий збір за ставкою 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Заява подана до суду у 2024 році. Прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 01 січня 2024 року становив 3 028 гривні, відповідно 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб складає 605 грн. 60 коп.
За подання апеляційної скарги слід сплатити судовий збір у розмірі 908 грн. 40 коп. (605 грн. 60 коп. грн. * 150 % / 100%).
Скаржнику слід сплатити судовий збір за подання апеляційної скарги в сумі 908 грн. 40 коп. за наступними реквізитами: рахунок отримувача UA248999980313151206080023759, отримувач коштів - ГУК у Черк.обл./тг м. Черкаси 22030101; код ЄДРПОУ - 37930566; Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); Код банку отримувача (МФО) - 899998; Код класифікації доходів бюджету - 22030101.
На підтвердження сплати судового збору на зазначений рахунок слід надати суду оригінал документу, що підтверджує його сплату.
Частиною 2 статті 357 ЦПК України встановлено, що до апеляційної скарги, яка оформлена з порушення вимог, встановлених ст. 356 цього Кодексу, застосовуються положення статті 185 ЦПК України, тобто апеляційна скарга залишається без руху, а апелянту надається строк для усунення недоліків апеляційної скарги.
Враховуючи наведене, апеляційну скаргу Міністерства оборони України необхідно залишити без руху, надавши скаржнику строк для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали.
Керуючись статтями 185, 356, 357 ЦПК України, суддя, -
Клопотання Міністерства оборони України про відстрочення сплати судового збору за подачу апеляційної скарги до завершення розгляду справи в суді апеляційної інстанції залишити без задоволення.
Апеляційну скаргу Міністерства оборони України на рішення Городищенського районного суду Черкаської області від 21 червня 2024 року справі за заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , заінтересована особа: Міністерство оборони України про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами залишити без руху, надавши скаржнику строк для усунення недоліків апеляційної скарги, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали, а саме: надання оригіналу квитанції про сплату судового збору за подання апеляційної скарги у розмірі 908 грн. 40 коп.
Копію ухвали направити скаржнику для виконання.
Роз'яснити особі, що подає апеляційну скаргу, що у разі невиконання ухвали суду апеляційну скаргу буде повернуто скаржнику.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Н.І. Гончар