07 серпня 2024 р. № 400/6782/24
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Ярощука В.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаГоловного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, Миколаївський район, Миколаївська область, 54008,
провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
17 липня 2024 року до Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач) про:
визнання протиправними дії відповідача щодо неврахування довідок від 30.01.2023 та від 14.09.2023 № 62/06-21, що видані Южноукраїнською міською радою, під час нарахування та виплати позивачу пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ на підставі пункту 10 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII, починаючи 03.05.2024;
зобов'язання відповідача здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ на підставі пункту 10 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII із урахуванням довідок від 30.01.2023 та від 14.09.2023 № 62/06-21, що видані Южноукраїнською міською радою 03.05.2024.
Позов позивач аргументував тим, що 03.05.2024 він звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області із заявою про перерахунок та виплату йому пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ (далі - Закон № 3723-ХІІ) на підставі пункту 10 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII (далі - Закон № 889-VIII) із урахуванням довідок від 30.01.2023 та від 14.09.2023 № 62/06-21, що містять актуальну інформацію станом на серпень 2023 року. Однак, у відповідь він отримав лист відповідача від 20.05.2024 № 8466-7457/Ф-02/8-1400/24, в якому повідомлено про відмову в задоволенні його звернення про врахування відповідних довідок, оскільки рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 21.03.2024 у справі № 400/15139/23 не покладено відповідних зобов'язань на відповідача. На переконання позивача, вказані в оскаржуваному рішенні підстави щодо відмови врахувати подані нею довідки не вмотивовані жодним доводом, а зазначені в ньому загальне формулювання щодо відсутності підстав обчислити його пенсію з урахуванням поданих довідок, свідчить про протиправність дій, які не відповідають вимогам закону. Водночас орган Пенсійного фонду України перевірку достовірності відомостей, зазначених у довідках, не здійснив.
Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області у відзиві на позовну заяву від 19.07.2024 заперечило проти позову, обґрунтувавши свою позицію тим, що рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 21.03.2024 у справі № 400/15139/23 зобов'язань щодо врахування при обчисленні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця на відповідача не покладалось.
18.07.2024 Миколаївський окружний адміністративний суд постановив ухвалу про відкриття провадження відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) (у письмовому провадженні).
Розглянувши матеріали адміністративної справи, повно і всебічно, з'ясувавши всі її обставини в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив наступне.
У період з 01.11.2005 по 28.02.2019 позивач перебував на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області та за вказаний період отримував пенсію за віком згідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування». З 01.03.2019 позивача автоматично переведено на пенсію за віком, обчислену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Він звернувся до Южноукраїнської міської ради та отримав нову довідку про заробітну плату від 14.09.2023 № 62/06-21. 19.10.2023 позивач звернувся до відповідача із заявою про переведення з пенсії за віком за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком згідно із Законом України «Про державну службу». Однак, відповідач листом від 02.11.2023 № 21459-20826/Ф-02/8-1400/23 відмовив позивачу у вказаному переведенні та перерахунку пенсії.
Вищезазначене підтверджується листом відповідача від 20.05.2024 № 8466-7457/Ф-02/8-1400/24.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач подав до Миколаївського окружного адміністративного суду відповідний позов.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 21.03.2024 у справі № 400/15139/23, яке набрало законної сили 23.04.2024, позов задоволено частково, зокрема, зобов'язано відповідача зарахувати до стажу державної служби позивача період роботи з 22.08.2000 по 31.10.2005 на посаді заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів Южноукраїнської міської ради, а також призначити йому пенсію державного службовця, починаючи з 19.10.2023 року (з дати подання заяви) відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII.
25.04.2024 відповідач прийняв рішення про зарахування до стажу державної служби позивача періоди його роботи з 22.08.20200 по 31.10.2005, водночас при розрахунку розміру пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII довідки Южноукраїнської міської ради від 30.01.2023 та від 14.09.2023 № 62/06-21 не врахував.
03.05.2024 позивач подав відповідачу заяву, в якій просив здійснити йому перерахунок та виплату пенсії державного службовця відповідно до довідок від 30.01.2023 та від 14.09.2023 № 62/06-21.
Листом від 20.05.2024 № 8466-7457/Ф-02/8-1400/24 відповідач відмовив у задоволення вищевказаного звернення. Відмову відповідач аргументував тим, що рішенням суду 21.03.2024 не покладено зобов'язань щодо розрахунку розміру пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням відповідних довідок про заробітну плату.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходив з такого.
Частиною першою статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до статті 90 Закону № 889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно з пунктом 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Відповідно до абзацу першого пункту 1 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII цей Закон набирає чинності з 1 травня 2016 року.
Частиною першою статті 37 Закону № 3723-ХІІ встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (1058-15), за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (1058-15), у тому числі стажу державної служби не менше як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, право на одержання пенсії державного службовця мають чоловіки, які досягли віку 62 роки і станом на 01.05.2016:
або займали посади державної служби та мали не менше 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців;
або мали не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, не залежно від місця роботи.
Аналогічний правовий висновок міститься у рішенні Верховного Суду від 04.04.2018 у зразковій справі № 822/524/18 та у постановах Верховного Суду від 10.04.2018 року в справі № 295/16375/16-а, від 17.05.2021 у справі № 607/5615/17 та від 12.09.2023 у справі № 560/8328/22.
Згідно з частиною восьмою статті 37 Закону № 3723-ХІІ визначення заробітної плати для обчислення пенсії державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до абзаців першого-п'ятого пункту 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінетом Міністрів України від 14.09.2016 № 622 (далі - Порядок № 622) пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);
розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;
у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;
матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
Отже, пенсія державного службовця призначається особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, в розмірі 60 відсотків суми заробітної плати працюючого державного службовця відповідної (прирівняної) посади (посад) та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики (пункт 5 Порядку № 622 (у редакції, чинній до 19.07.2024).
У формі довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), затвердженій постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 № 1-3 «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям», зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за № 180/30048 (далі - Постанова № 1-3), встановлено, що у ній обов'язково зазначається найменування державного органу, в якому працює (працював (ла)) особа, якій вона видається.
Крім цього, в цій формі вказано, що довідка про розмір інших виплат, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», додається.
Відтак в усіх довідках про заробітну плату, що подаються для призначення пенсії державним службовцям, зазначаються відповідні суми заробітної плати виключно державних службовців.
Структура та умови оплати праці державних службовців встановлені розділом VI Закону № 889-VIII та постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 № 15 «Питання оплати праці працівників державних органів».
Натомість суд встановив, що довідки від 30.01.2023 та від 14.09.2023 № 62/06-21 видані виконавчим комітетом Южноукраїнської міської ради Миколаївської області не за формами, встановленими Постановою № 1-3, і в них зазначено суми заробітної плати позивача за посадою: «Заступник міського голови».
У довідці від 30.01.2023 розміри заробітної плати визначені відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» (далі - Постанова № 268) (в редакції, чинній до 02.05.2024), а саме:
посадовий оклад згідно з додатком № 50 до Постанови № 268 «Схема посадових окладів керівних працівників і спеціалістів апарату (крім мм. Києва та Севастополя), селищних, сільських рад та їх виконавчих комітетів» (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 28.07.2021 № 783) - 12000 грн;
надбавка за ранг (8 ранг) згідно з додатком № 57 до Постанови № 268 «Розмір надбавок до посадових окладів за ранги посадових осіб місцевого самоврядування» - 550 грн;
надбавка за вислугу років (за стаж служби в органах місцевого самоврядування понад 5 років) згідно з абзацом третім підпункту 4 пункту 3 Постанови № 268 - 15 %.
Постановою № 268 упорядковано структуру та умови оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування.
Відповідно до абзацу одинадцятого статті 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчі органи рад - органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.
Виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи (частина перша статті 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Отже, виконавчий комітет Южноукраїнської міської ради Миколаївської області є виконавчим органом Южноукраїнської міської ради Миколаївської області, який є представницьким органом місцевого самоврядування.
Відповідно до частини першої статті 2 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.
Таким чином, посада заступника міського голови за своїм правовим статусом є посадою посадової особи місцевого самоврядування, а не державного службовця.
Відтак довідки від 30.01.2023 та від 14.09.2023 № 62/06-21 складені та видані з порушенням пункту 12 розділу ХІ Закону № 889-VIII, статті 37 Закону № 3723-ХІІ, пунктів 4 і 5 Порядку № 622 та Постанови № 1-3, оскільки:
вони не відповідають формам, встановленим Постановою № 1-3, за якою необхідно було їх складати до 19.07.2024;
в них зазначені дані про заробітну плату посадової особи місцевого самоврядування, а не працюючого державного службовця відповідної (прирівняної) посади за останнім місцем роботи позивача на державній службі.
Отже, органи Пенсійного фонду України не мали права враховувати ці довідки при призначенні позивачу пенсії державного службовця, а тому відповідні оскаржувані дії відповідача є правомірними.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити.
Оскільки позивачу відмовлено у задоволенні позову, тому відсутні підстави для вирішення питання розподілу судових витрат відповідно до статті 139 КАС України.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 22, 139, 241-246, 255, 295, 297 КАС України, суд
1. У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, Миколаївський район, Миколаївська область, 54020; код ЄДРПОУ: 13844159) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
2. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
3. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
4. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.Г.Ярощук
Рішення складено в повному обсязі 07 серпня 2024 року