05 серпня 2024 року м. Рівне №460/4520/24
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді О.Р. Греська, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи адміністративну справу за позовом
Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
доВідділу державного нагляду (контролю) у Рівненській області Державної служби України з безпеки на транспорті
про визнання протиправною та скасування постанови,
До Рівненського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) до Відділу державного нагляду (контролю) у Рівненській області Державної служби України з безпеки на транспорті (далі по тексту - відповідач) про визнання протиправною та скасування постанови №024549 від 16.01.2024.
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на момент проведення рейдової перевірки водієм було надано весь необхідний пакет документів, в тому числі - тахокартку та бланк підтвердження діяльності водія. Крім того, позивач вказує на неналежне сповіщення суб'єкта владних повноважень про розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт.
Ухвалою суду від 03.05.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Відповідачем до суду подано відзив на позовну заяву, в якому останній просить відмовити в задоволенні позову, оскільки під час проведення рейдової перевірки транспортного засобу належного позивачу, у водія на момент перевірки були відсутні заповнені тахокарти водія у кількості, що передбачена ЄУТР. В свою чергу, бланк діяльності водія був заповнений самим же водієм під час проведення рейдової перевірки.
Також відповідач зазначає про відсутність допущення процедури розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт.
У відповіді на відзив позивач вказав, що тахокарта за період з 29.11.2023 по 07.12.2023 та бланк діяльності водія надавалася як під час проведення перевірки посадовим особам відповідача, так і під час розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт.
Від відповідача надійшло заперечення на відповідь на відзив, у якому останній наголошує, що відеозаписом з боді-камери інспектора вбачається, що саме водієм, а не перевізником було заповнено бланк діяльності водія за період з 29.11.2023 по 07.12.2023.
Дослідивши подані до суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає наступне.
08.12.2023 при проведенні рейдової перевірки перевірено транспортний засіб марки Mersedes-Benz, номерний знак НОМЕР_1 , який належить ОСОБА_1 , під керуванням водія ОСОБА_2 .
Під час перевірки встановлено, що автомобільний перевізник не забезпечив водія документами, передбаченими статтею 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: відсутні тахокарти або бланк підтвердження діяльності водія з 29.11.2023 по 07.12.2023 року.
За вказане порушення постановою Відділу державного нагляду (контролю) у Рівненській області №024549 від 16.01.2024 до позивача застосовано адміністративно-господарський штраф в сумі 17000,00 грн.
Вважаючи вказану постанову протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень регулює Закон України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 №2344-ІІІ (далі Закон №2344-ІІІ).
Відповідно до частини сьомої статті 6 Закону №2344-ІІІ центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, здійснює, серед іншого, державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм на автомобільному транспорті.
Згідно з пунктом 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №103 (далі Положення №103), Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.
Відповідно до пп. 2, 19 пункту 5 Положення №103 Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань - здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства на автомобільному, міському електричному, залізничному транспорті; - здійснює контроль за додержанням перевізниками вимог режиму праці та відпочинку, що здійснюють перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.
Частиною чотирнадцятою статті 6 Закону № 2344-ІІІ визначено, що державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
За визначенням, наведеним в статті 1 Закону №2344-ІІІ:
- автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами;
- водій - особа, яка керує транспортним засобом і має відповідне посвідчення встановленого зразка.
Згідно зі статтею 33 Закону №2344-ІІІ автомобільним перевізником, що здійснює перевезення вантажів на договірних умовах, є суб'єкт господарювання, який відповідно до законодавства надає послугу згідно з договором про перевезення вантажу транспортним засобом, що використовується на законних підставах.
Відповідно до статті 6 Закону №2344-ІІІ Кабінет Міністрів України 08.11.2006 прийняв постанову №1567, якою затвердив Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті (далі Порядок №1567). Цей Порядок визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі суб'єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами.
Пунктом 15 Порядку №1567 визначено, що під час проведення рейдової перевірки перевіряється, зокрема:
- наявність визначених статтею 39 та 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом;
- виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.
Згідно з положеннями статті 34 Закону №2344-ІІІ, автомобільний перевізник повинен, зокрема:
- виконувати вимоги цього Закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів та/чи вантажів;
- забезпечувати умови праці та відпочинку водіїв згідно з вимогами законодавства;
- забезпечувати безпеку дорожнього руху.
Таким чином, положеннями чинного законодавства покладено на перевізника обов'язок з забезпечення дотримання вимог чинного законодавства у сфері перевезення вантажів автомобільним транспортом.
Контроль за роботою водіїв транспортних засобів має забезпечувати належне виконання покладених на них обов'язків і включає організацію перевірок режимів їх праці та відпочинку, а також виконання водіями транспортних засобів вимог цього Закону та законодавства про працю.
Відповідно до статті 18 Закону №2344-ІІІ визначено, зокрема, що з метою організації безпечної праці та ефективного контролю за роботою водіїв транспортних засобів автомобільні перевізники зобов'язані: організовувати роботу водіїв транспортних засобів, режими їх праці та відпочинку відповідно до вимог законодавства України; здійснювати заходи, спрямовані на забезпечення безпеки дорожнього руху.
Відповідно до вимог статті 48 Закону №2344-ІІІ автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:
для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;
для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
Формулювання «інші документи, передбачені законодавством» передбачає необхідність звернення до інших нормативно-правових актів, якими регулюються ті чи інші суспільні відносини в сфері перевезень, для визначення необхідних для здійснення внутрішніх вантажних перевезень документів. Відтак, перелік документів, наведений у статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», не є вичерпним.
Таким чином, положеннями чинного законодавства покладено на перевізника обов'язок з забезпечення, а на водія пред'явлення для перевірки відповідних документів.
Відповідно до положень пункту 20, 21 Порядку №1567 виявлені під час рейдової перевірки (перевірки на дорозі) порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму.
У разі виявлення в ході рейдової перевірки (перевірки на дорозі) транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовою особою (особами), що провела перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.
Так, підставою для притягнення позивача до відповідальності за порушення законодавства про автомобільний транспорт та застосування адміністративно-господарського штрафу стала відсутність на момент проведення перевірки обов'язкових при здійсненні перевезень документів, а саме: відсутні тахокарти або бланк підтвердження діяльності водія з 29.11.2023 по 07.12.2023.
Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 07.06.2010 №340 затверджено Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів (далі Положення №340), яке встановлює особливості регулювання робочого часу та часу відпочинку водіїв колісних транспортних засобів (далі - водії) та порядок його обліку (пункт 1.2).
За змістом абзацу 2 пункту 6.1 Положення №340 водії зберігають записи щодо режиму праці та відпочинку протягом робочої зміни та 28 днів з дня її закінчення.
Вимоги Положення №340 поширюються на автомобільних перевізників та водіїв, які здійснюють внутрішні перевезення пасажирів чи/та вантажів колісними транспортними засобами (пункт 1.3).
З матеріалів справи вбачається, що транспортний засіб позивача оснащений аналоговим тахографом.
Таким чином, з огляду на зазначені вище норми, використання тахокарт до аналогового тахографа чи особистої картки водія до цифрового тахографа є щоденним обов'язком водія під час керування транспортним засобом. У свою чергу, на перевізника покладено обов'язок забезпечити водія необхідною кількістю тахокарт чи чинною особистою карткою.
При цьому, факт нездійснення водієм перевезень може бути підтверджений лише бланком підтвердження діяльності.
До матеріалів позову позивачем було надано, зокрема, бланк підтвердження діяльності від 07.12.2023, яким підтверджується, що водій транспортного засобу ОСОБА_2 у період з 14:30 год 29.11.2023 по 12:30 год 07.12.2023 виконував іншу роботу, відмінну від керування транспортним засобом. Такий бланк підтвердження містить підпис перевізника ФОП ОСОБА_1 та водія ОСОБА_2 .
З доданих до справи відеозаписів з боді-камери інспектора вбачається, що під час проведення перевірки водієм на вимогу такого інспектора було надано бланк підтвердження діяльності від 07.12.2023. При цьому, судом з таких відеозаписів не встановлено, що саме водій заповнював бланк підтвердження діяльності водія після зупинки транспортного засобу, про що стверджує відповідач у своїх запереченнях.
Натомість, судом поставлено під сумнів наявності обов'язкових реквізитів у наданому під час проведення перевірки бланку підтвердження діяльності водія, зокрема, в частині наявності підпису водія.
У зв'язку з цим, ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 23.07.2024 витребувано у Відділу державного нагляду (контролю) у Рівненській області Державної служби України з безпеки на транспорті належним чином засвідчену копію бланку підтвердження діяльності за період з 29.11.2023 по 07.12.2023, надану водієм ОСОБА_2 під час проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт 08.12.2023.
Однак, відповідач повідомив про неможливість виконання вимог вищевказаної ухвали.
Враховуючи ту обставину, що відповідачем не надано суду належних, допустимих, достатніх та достовірних доказів заповнення саме водієм, а не перевізником наданого під час проведення перевірки бланку підтвердження діяльності водія, а також доказів відсутності у ньому всіх обов'язкових реквізитів, суд бере до уваги саме доданий позивачем до позову бланк підтвердження діяльності від 07.12.2023, як доказ того, що водій транспортного засобу ОСОБА_2 у період з 14:30 год 29.11.2023 по 12:30 год 07.12.2023 виконував іншу роботу, відмінну від керування транспортним засобом.
Таким чином, відповідач дійшов помилкового висновку про незабезпечення автомобільним перевізником водія документами, передбаченими статтею 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» під час здійснення перевезення вантажів.
За наведених обставин у відповідача на момент розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт були відсутні підстави для застосування санкцій, визначених статтею 60 Закону № 2344-ІІІ.
Отже, постанова Відділу державного нагляду (контролю) у Рівненській області Державної служби України з безпеки на транспорті про застосування адміністративно-господарського штрафу №024549 від 16.01.2024 є протиправною та належить до скасування, а позов - до задоволення повністю.
Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Відділу державного нагляду (контролю) у Рівненській області Державної служби України з безпеки на транспорті задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову Відділу державного нагляду (контролю) у Рівненській області Державної служби України з безпеки на транспорті про застосування адміністративно-господарського штрафу №024549 від 16.01.2024.
Стягнути на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Відділу державного нагляду (контролю) у Рівненській області Державної служби України з безпеки на транспорті судовий збір у розмірі 1211,20 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасники справи:
Позивач - Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_2 )
Відповідач - Відділ державного нагляду (контролю) у Рівненській області Державної служби України з безпеки на транспорті (вул. Відінська, буд. 8,м. Рівне,Рівненська обл.,33023. ЄДРПОУ/РНОКПП 39816845)
Повний текст рішення складений 05.08.2024.
Суддя Олег ГРЕСЬКО