3/441/711/2024 441/1645/24
Іменем України
05.08.2024 року суддя Городоцького районного суду Львівської області Ференц О.І., розглянувши матеріали справи, що надійшли з ВП № 1 ЛРУП № 2 ГУНП у Львівській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительки АДРЕСА_1 , непрацюючої,
за ч.2 ст.184 КУпАП, -
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 225716 від 27.06.2024 ОСОБА_2 ухиляється від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо виховання своєї неповнолітньої дочки - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , внаслідок чого остання в період часу з 05.06.2024 до 07.06.2024 повторно протягом року самовільно залишила місце свого проживання.
ОСОБА_4 в судовому засідання не визнала своєї вини у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.184 КУпАП, пояснила, що в ніч з 05.06.2024 на 06.06.2024 її дочка ОСОБА_5 ночувала в батька, зранку 06.06.2024 дочка подзвонила їй і сказала, що залишиться до 07.06.2024 у свого хлопця. Відтак їй було відомо місцезнаходження дитини, чому її чоловік викликав поліцію їй невідомо.
Свідок ОСОБА_6 в судовому засіданні пояснив, що в ніч на 06.06.2024 ОСОБА_5 мала ночувати у нього вдома, проте на ранок її не було. Він телефонував колишній дружині, однак вона не брала трубку, тому він повідомив про зникнення дитини в поліцію.
Неповнолітня ОСОБА_7 в судовому засіданні підтвердила, що 05.06.2024 посварилася з батьком, тому зранку пішла від нього, про що повідомила маму в телефонному режимі. 07.06.2024 вона повернулася додому і вже від мами дізналася, що її шукає поліція.
Згідно з вимогами ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом, а провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
За положеннями ст. 252 КУпАП суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Стаття 280 КУпАП закріплює обов'язок посадової особи при розгляді справи про адміністративне правопорушення з'ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна дана особа в його вчиненні.
За положеннями ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Як вбачається із диспозиції ч.2 ст.184 КупАП, відповідальність за нею несуть батьки або особи, які їх замінюють, за вчинене повторно протягом року ухилення від виконання батьківських обов”язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей. Проте в судовому засіданні достовірно встановлено, що в діях ОСОБА_2 відсутня винна поведінка, а саме ухилення від виконання своїх батьківських обов”язків, матір знала про місцезнаходження своєї доньки, що не свідчить про самовільне залишення дитиною місця свого проживання і виключає можливість притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ст.184 КУпАП.
За таких обставин вважаю, що в діях ОСОБА_2 відсутня об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ст.184 КУпАП, а тому провадження по справі слід закрити на підставі п.1 ст.247 КпАП України - за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ч.2 ст.184, п.1 ст.247, ст.284 КпАП України, суддя -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.2 ст.184 КУпАП закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником до апеляційного суду Львівської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення у виді адміністративного арешту.
Суддя О.І. Ференц